YÜZMEYE KAÇ YAŞINDA BAŞLANIR?

blog yazısı ekle !

YÜZMEYE KAÇ YAŞINDA BAŞLANIR?

Bebeklik dönemi yüzme için baz alınabilecek bir dönemdir. Aslında çocuklar doğal bir biçimde anne karnındayken yüzmeye başlarlar. Bu sebeple de dünyaya geldikleri andan itibaren yaş durumları göz önünde bulundurularak yüzme ile ilgili çalışmalar yaptırılabilir. Ayrıca bebeklerin gelişimi açısından da yüzmenin olumlu faydalarından yararlanmak gerekir. Yüzme omurga sağlığı açısından önemli bir spor dalıdır. Bebeklik döneminden başlayarak yüzmeye alıştırılan çocuklar, sağlıklı bir gelişim döneminin ardından ilerleyen yaşlarında da sağlıklı bir bedene sahip olacaklardır. Bu bilgiler ışığında yüzmeye kaç yaşında başlanır? Sorusuna bebeklik döneminden itibaren başlanabilir, cevabını verebiliriz.

Ankara'da Yüzme Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Yüzme Kursu

Çocuğun yüzme kursuna gönderilmesindeki amaç, eğlence, sağlık, güvenlik ve spor ise kursa gönderilme yaşının erken olması gereklidir. 3 ya da 4 yaş aralığı çocukların yüzme kursuna başlama yaşıdır. Bu yaş grubuna yüzme kurslarında, su üzerinde kalmaya yönelik çalışmalar yaptırılarak, suya alışmaları sağlanmaktadır. 1ve 3 yaş aralığında bulunan çocuklar da anne ya da babalarıyla birlikte kendilerine uygun olan havuzlara giderek, yüzmelerini önerebiliriz. Bu yaştaki çocuklar ebeveynlerinden aldıkları öz güven sayesinde kendilerini güvende hissedeceklerdir. Öncelikle yüzme kursunda çocuklara su içerisinde güvenli olarak kalabilmeleri için oyun yüzme uygulamaları yaptırılır. 3 yaşına gelen çocuk kendi başına suda kalabilecek duruma gelmelidir. 4 ya da 6 yaş aralığına gelen çocuklara ise yavaş yavaş teknik eğitimler verilmeye başlanır. Böylelikle yüzme kursunda teknik çalışmalara da başlanmış olur. Teknik derslerin ve çalışmaların ardından 6 yaş sonrası çocuklar, antrenman gruplarına hazır hale gelirler. 6 yaşa kadar yüzme kurslarında yapılan çalışmaların içeriği eğitim ve oyunu kapsamaktadır. Yüzme çalışmalarının planlanması oyun biçimindedir. Burada amaç çocukların erken yaşta yüzmeden sıkılmalarını engellemek ve yüzme çalışmalarını eğlenerek, sıkılmadan ve öğrenerek yapmalarını sağlamaktır.

. Yüzme kurslarında bulunan uzmanlar tarafından yüzme çalışmaları hazırlanır ve teknik eğitime geçiş hızlandırılarak antrenmanlara geçiş planlanır. Ülkemizde çoğunlukla yüzmeye başlama yaşının 5 ya da 6 yaş olduğu düşünülmektedir. Ancak doğru bir araştırma ile uzman bir kadroya sahip olan yüzme kursları tercih edilmelidir. Ankara bu açıdan oldukça fazla alternatife sahip olan bir şehirdir.