ANKARA YÜZME

blog yazısı ekle !

ANKARA YÜZME

Deniz olan şehirlerde su sporu olan yüzmeyi rahatlıkla öğrenebilir ya da geliştirebiliriz. Bunun yanı sıra deniz olmasa da yüzme imkânı bulabileceğimiz şehirler vardır. Ankara gibi... Ankara yüzme hakkında ufak bir araştırma yaptığımızda pek çok alternatifimizin olduğunu görebiliriz.

Yüzme sporunun pek çok faydası bulunmaktadır. Tüm vücut kaslarını geliştirdiği için vücut gelişiminde çok önemli katkısı bulunmaktadır. Bu gelişimi sağlamak için erken yaşta yüzme sporuna başlamak gerekmektedir. Çok kalori harcamamıza yardımcı olduğu için aşırı kilo almayı engeller, daha fit ve sağlıklı bir fiziğe sahip oluruz. Zaten yüzücü insanlar ilk bakışta göze çarpan formda bir vücuda sahiptir. Bunlar dışında diğer sporlara göre kırılma, yaralanma olasılığı çok düşüktür. Daha risksiz bir spordur. Eklem ve kas ağrısı yaşayanlara omurga üzerindeki baskıyı azalttığı için uzmanlar yüzme sporunu önerirler. Ayrıca kalp hastaları için öncelikle önerilen yüzme sporudur. Diğer sporlar yorucu ve kalp basıncını arttırdığı için yüzme sporu bu yönden çok faydalıdır. Hem yorucu değildir hem de fayda sağlar.

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3354 / 1. sokak No: 6 Çayyolu - Ankara

Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara


Ebeveynlerin temel görevlerinden biriside çocuklarının yeteneklerini keşfetmektir. Erken yaşta yüzme sporuna yönlendirmeliler. Çocuklar sadece yüzme öğrenip bırakacağı gibi, milli bir yüzücüde olabilir. Burada nasıl yönlendireceğimizi titizlikle takip etmeliyiz. Yüzme sporunun eğitimini veren çeşitli yerler vardır. Bunları iyice araştırdıktan sonra kendimiz için en uygun olan yeri tercih edebiliriz. Yaşadığımız yer buna imkân sağlıyorsa ihmal edilmemesi gereken bir spordur. Mesela Ankara gibi bir yerde yaşıyorsak ve yüzme sporuna başlamak ya da geliştirmek istiyorsak Ankara yüzme adı altında araştırma yapabiliriz ve kararımızı o doğrultuda verebiliriz.

Yüzme sporunda çeşitli stiller vardır. Bunlar şu şekildedir: serbest yüzme, kelebekleme yüzme, kurbağalama yüzme, sırtüstü ve karışık yüzmedir. Bu stiller içerisinde en hızlısı serbest yüzme stilidir. En çok uğraş isteyen ise kelebekleme stilidir ve zor bir stildir. Sırtüstü ise serbest stilin ters şekilde yüzülenidir. Kelebekleme stiline göre çok daha rahattır. En yavaşı ise isminden de anlaşılacağı gibi kurbağalama stilidir. Kurbağanın yüzüş şeklinde uygulanan bir yüzüş stilidir. Yüzme sporu sahip olduğumuz bedenin hem her kasının çalışmasını hem de dinlenmesini sağlayan, hayatımızda mutlaka yer ayırmamız gereken bir spor dalıdır.