BACAK ALTI / BACAK ARASI SMAÇ

blog yazısı ekle !

BACAK ALTI / BACAK ARASI SMAÇ

Smaç basma sırasında tek ayakla sıçrayan oyuncular, genellikle havaya yükselme öncesinde, basketbol topunu baskın olmayan ellerine ivedilikle aktarabilmektedirler. Ancak çift ayakla sıçrama durumunda kalan oyuncular ise, yükselme anında yukarı yönlü hareketin top üzerinde neden olacağı ekstra momentum kuvveti dolayısıyla topun düşme riskinin artmasına karşın çift ellerini kullanmak durumunda kalarak, tek ayak sıçrama oyuncularına göre birkaç milisaniye süresi kadar bir gecikme ile yüzleşirler. Havaya yükselme süresince, genel olarak, baskın kuvvette olan ayak ile sıçrama gerçekleştirilirken eş zamanlı olarak top, ayak hareketine paralel olacak şekilde baskın olmayan elden baskın olan şut eline aktarılmalıdır. Böylelikle, hareket pik noktasına ulaştığında, basketbol topu da smaç atacak olan baskın elde, en seri yoldan hazırlanmış hale gelir.Atakule Spor Kulübü Esat

Çankaya

devamını oku... Adres: Tunalı Caddesi No:2 Çankaya - Ankara

Jet Spor Kulübü - Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mahallesi 1500. Cadde ODC Alışveriş Merkezi No:9/1 Çankaya - Ankara

ParSport Club

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Eymir Mahallesi 832. Sokak No:23/6 Gölbaşı-Ankara

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Çankaya

Jet Spor Kulübü

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1936. Sokak No:10-3A Ümitköy-Ankara

Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara

Çaba Akademi

Yenimahalle

Çaba Akademi'de Basketbol, Voleybol ve Cimnastik Spor Okulu ve Takım antrenmanlarımız devam ediyor.

Çaba Akademiye ait Türkiye'nin ve Ankara'nın en büyük ve modern Spor Eğitim Merkezlerinden biri olan tesisimizde uzman eğitmen kadromuz ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Tesisimizde,
- 2 adet olimpik ölçülerde basketbol/volaybol sahası
- 1 adet tam donanımlı Bireysel Basketbol Antrenman Salonu
- 3 sahada toplam 12 basketbol potası
- Tam donanımlı ve ferah bir Cimnastik Salonu
- Atletik performans ve kondisyon merkezi
- 7 adet bağımsız soyunma odası
- Maç analizi ve video izleme odası
- Antrenmanları takip edebileceğiniz keyifli Cafe

ile 2600 m2 kapalı alanda çocuklarımıza nezih ve sıcak bir ortamda spora başlatmak ve spor yaptırmak için bütün imkanları sağladık.

Çaba Akademi tesisimizi ziyaret ederek ücretsiz deneme antrenmanlarımıza katılabilirsiniz.devamını oku...
Adres: Macun Mahallesi 201. Cadde No:3 Yenimahalle-Ankara

Başkent İz Spor Kulubü

100. Yıl

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mahallesi 1539. Sokak No:12 (Berfo Ana Parkı İçi) 100.Yıl - Ankara

Yeni Ufuklar Spor Kulübü

Eryaman

devamını oku... Adres: Tunahan Mahallesi 211. Cadde No:12 Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Eryaman - Ankara

Meydan Basketbol Akademisi

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2628. Sokak 75. Yıl Anadolu Lisesi Spor Salonu Çayyolu-Ankara

Fenerbahçe Spor Okulları Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: 1. Meşrutiyet Caddesi Nacit Avcı Sokak No:1 Şehit Oğuzhan Yaşar Anadolu Lisesi Spor Salonu Etimesgut - Ankara

Ada Yüzme Kursu

Çukurambar

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:43/1 ( Sportif Yaşam Kulübü İçi ) Çukurambar-Ankara

Şekerspor 06 Spor Okulu Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Çayyolu Mahallesi 2677. Cadde Santra Konutları C Blok No:7 Çayyolu-Ankara

Winner Club

Keçiören

devamını oku... Adres: Gün Sazak Caddesi No: 111/ A-B Keçiören - Ankara

Krav Maga Ankara

Eryaman

devamını oku... Adres: Şehit Osman Avcı Mahallesi Göksu Prestij Konutları Kat:2 No:37 Eryaman - Ankara

Cedi Osman Academy Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Yeşilova Mahallesi 4016 Caddesi 2/3 Eryaman - Ankara

Atılım Basketbol Akademi

İncek

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Atılım Üniversitesi Spor Salonu İncek-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulu - Oran

Oran

devamını oku... Adres: Hayri Çeçen Sokak No:4 Çankaya - Ankara


Bacak altı smaç, 1994 NBA Smaç Yarışması esnasında, Isaiah Rider tarafından popüler hale getirilmiş, hatta bundan sonraki dönemde, günlük konuşma dilindeki kullanımı "Ryder Smacı" olarak benimsenmiştir. Bununla birlikte, tekniğin bir on yıl kadar öncesinde yine NBA yarışması sırasında Orlando Woolridge tarafından kullanıldığı da kayıtlarda yer almaktadır. Bu etkili performansların rüzgarı ile bacak altı smaç, NBA yarışmalarında kimi oyuncuların en sevdikleri atış stillerinden birisi haline gelirken, diğer benzeri yarışmalarda da oldukça sıklıkla kullanılan bir gösteri şeklini almıştır. Daha sonraki zamanlarda, modernize edilerek yüksek sıçrayış yapan oyuncuların modern teknikleri sayesinde, bacak altı smaçlar neredeyse, el ve göz koordinasyonu, esneklik, çemberde asılı kalabilme süresi gibi birçok etmenin önemli bir göstergesi olarak kabul görmeye başlamıştır. Dayanıklılığı üst düzeyde tüketebilecek bir yöntem olarak, rekabete dayalı karşılaşmalardan ziyade en sık olarak gösteri amaçlı yarışmalarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda bacak arasından top geçirerek smaç basma hareketi konusunda NBA karşılaşmalarında karavana atışlar gerçekleştiren Josh Smith ve Ricky Davis ikilisinden Davis, Türkiye'de düzenlenen 2008 Beko All-Star Yarışması'nda, serbest atış çizgisinden yükseldiği halde hareketi başarı ile tamamlamıştır.

Hareketin başlama ve bitiş anındaki el kullanımı, ağırlık verilen bacak ya da sıçrama yöntemi gibi etkenlere bağlı olarak bacak altı smaç, diğer smaç stillerinden çok daha fazla kombinasyon içeriğine müsaittir. Örneğin, 1997 Fransa Smaç Yarışması'nda, Dali Taamallah isimli oyuncu basketbol topunu sol eli ile kontrol ederken sağ bacağı üzerinden sıçramış ve yükselme süresinde topu sol eli ile sağ bacağı altından sağ eline aktararak smaç basmıştır. NBA yıldızlarından Jason Richards ise, kendisinin kullandığı aşırtma (lob pass) ve panyaya çarptırarak (off the backboard) paslar ile çeşitli bacak arası smaç atışları gerçekleştirmiştir. Bağımsız basketbolculardan Shane 'Slam' Wise ise, yine yükselmeden önce tek el ve tek kol arasında kelepçelediği topu, havadayken bacak altından geçirdiği ve çift el bitirişli bir smaç atış stili geliştirmiştir. Yine bazı oyuncular, tek ya da çift el bitirişli olarak 360° lik dönüş hareketiyle süsledikleri ters smaç (potaya sırtı dönük halde) kombinasyonları kullanmaktadırlar. Bu türden smaçlar, tamamen atletik dayanıklık ve çembere asılabilme kabiliyeti gerektirmesi sebebiyle, seyirciler tarafından coşku ile karşılanmakta olup; bundan dolayı gösteri ve yarışmalarda usta oyuncular tarafından özellikle sergilenmektedirler.