BASKETBOL TEMEL EKİPMANLARI

blog yazısı ekle !

BASKETBOL TEMEL EKİPMANLARI

BASKETBOL TEMEL EKİPMANLARI

Basketbolun en güzel yönlerinden birisi de, amatör olarak oynamak için çok fazla maliyet gerektiren özel ekipmanlara gereksinim duyulmuyor olmasıdır. Herhangi bir top temin edilerek dahi, belirlenecek bir çember ya da benzeri hedefe atış yapmak, bu oyunun gerekli ve yeterli şartıdır. Elbette nizami şartlarda oynanacak karşılaşmalar için kullanılacak olan düzenekler ve malzemeler, belirli ölçüler ile standart hale getirilmiştir.Sitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları
Basketbol Topu:

NBA Ligi gibi profesyonel oluşumlarda, resmi basketbolda en önemli unsurlardan birisi top standartlarıdır. Çünkü bir basketbol topu, oyuncu ile doğrudan temas halinde bulunduğundan dolayı, şutları, atış mesafesini ya da oyunda akla gelebilecek her türlü diğer dinamikleri etkileyen en önemli malzemedir. Değerlendirmeler, topun rengine, imali esnasında kullanılan materyale, içerdiği hava miktarı ve basınca ya da sekme kabiliyetine (elastikiyet) göre yapılabilir. Basket topu ile ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli ölçü ise, topun ağırlığı olmalıdır.

Aralarında çok küçük farklılıklarla kendi içlerinde değişiklik gösteren değerleri olmakla birlikte, ortalama kabullere göre yaklaşık olarak basketbol toplarının kullanıldığı yerlere göre ölçüleri aşağıdaki açıklamalarda yer almaktadır.

Erkekler Basketbolu Standart Basketbol Topu Ölçüsü ( 7 Numara): Bu standart NCAA Ligi, NBA Ligi ve liseler arası ( ya da gençler kategorisi) erkekler klasmanlarında kullanılır. Genellikle, nizami erkekler basketbolu top ölçüleri çevresi yaklaşık 75 cm. ve ağırlığı yaklaşık 624 gr. olarak belirlenmiştir.

Kadınlar Basketbolu Standart Basketbol Topu Ölçüsü ( 6 Numara): Bu ölçülerdeki toplar, NCAA Ligi, WNBA ve liseler arası (ya da gençler kategorisi) kadınlar klasmanlarında kullanılmaktadır. Nizami şartlarda, bu topların çevre ölçüsü yaklaşık olarak 72 cm. ve ağırlığı yaklaşık olarak 567 gr.'a karşılık gelmektedir.

Çocuklar Basketbolu Standart Basketbol Topu Ölçüsü ( 5 Numara): 8 – 12 yaş grubu arası kızlar ve erkekler basketbolu için belirlenen bu top standardına göre, ölçüler çevrede yaklaşık 69 cm. ve ağırlıkta yaklaşık olarak 450 gr. olarak belirlenmiştir.

Minikler Basketbolu Standart Basketbol Topu Ölçüsü ( 3 Numara): Yaşları 5 ile 8 arasında değişen minikler grubu için kabul edilen nizami basketbol topu ölçülerine göre, ağırlık yaklaşık olarak 300 gr. olup, top çevresi yaklaşık 55 cm. olarak kabul edilmektedir.

Basketbol Potası:

Basketbol maçlarında kullanılan nizami (şartlara uygun) bir pota sistemi, panya, çember ve ağ (file) olarak belirtilen farklı materyallerden oluşmaktadır. Çemberin yarıçapı yaklaşık olarak 45,7 cm. olarak kabul edilir. Yine çok çeşitli ölçülerde temin edilebilir olmakla birlikte, sistemin arkasında metalik bir perde şeklinde yer alan panya ölçüleri ise, genelde 180 cm. genişliğinde ve 105 cm yüksekliğindedir.

Çemberin zeminden yüksekliği, yaklaşık olarak 3,05 mt.dir ve bu ölçü en az 6 veya daha büyük yaş gruplarında kullanılmaktadır. Bu sınırın altında kalan minikler için, pratikte daha alçak pota ölçüleri kullanılmakta ve böylelikle şut atış yeteneklerinin hızlandırılması hedeflenmektedir. Örneğin anaokulları seviyesinde yer alacak bir pota sistemi için yükseklik yaklaşık olarak 1,8 mt. olarak kullanılabilir. Kademeli olarak ilerleyecek yaş seviyelerine göre, bu yükseklik yaklaşık 2,4 mt. ya da 2,8 mt. gibi farklı standartlara kadar yükseltilebilir. Elbette tercih edilecek ölçüler, yaş grupları, fiziksel şartlar, güç ve yetenek gibi şartlarla da doğrudan bir etkileşim içindedir.

Çemberde kullanılan ağ ya da kısaca file ise, çemberin hemen altına en az sekiz düğüm ile bağlanır ve çember düzleminden yaklaşık olarak 38 – 45 cm. boyunca sarkabilirler. Basketbol oyununda pota sistemine filenin dahil edilmesinin en önemli nedeni, gerçekleştirilen bir atışı yavaşlatarak isabetli bir şut olup olmadığını kontrol etmeyi kolaylaştırmasıdır.

Basketbol Forması:

Basketbol oynarken son derece mütevazı ekipmanlar ve asgari özellikli kıyafetlere gereksinim duyulur. Yani, basketbol oynamak isteyen bir kişinin üst düzey donanımlara ihtiyacı aslında yoktur. Bununla birlikte, oyunda en yüksek performansı elde edebilmek, profesyonel manevralara en iyi şekilde çalışabilmek ya da olası yaralanmalardan kaçınabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi oyuncular açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Basketbol için tercih edilen formalar, geniş bir üst beden ve altında şort ile tamamlanan iki parçadan meydana gelmektedir. Ayrıca, mükemmel bir sporcu kıyafeti tamamlaması için elbette çoraplar ve basketbol sahasının zeminine uyum gösterecek iyi bir ayakkabı da kullanılabilir. Tüm bunlar arasında, basketbol oynarken giyilecek olan ayakkabılar, zemine tutunmak, hız, denge gibi en önemli basketbol hareketlerini doğrudan etkileyen önemli bir ekipmandır. Bu ayakkabılar çok çeşitli seçeneklere sahip olup yüksek kesimli ya da alçak kesimli ayakkabılar gibi farklı şekillerdeki tercihlere de uygun şekilde üretilirler. Eğer ağırlıklı olarak, pota altında oynanıyorsa, ayak bileğini burkulmalardan koruyabilmek amacıyla yüksek kesimli, yani bağcık kısmından itibaren bileği saran ayakkabılar kullanmak oldukça bilinçli bir tercih olacaktır. Ayakkabıların mümkün olduğunca yumuşak ve dayanıklı malzemeden yapılmış olması hareket kabiliyetini maksimum hale getirmek için yararlı olacaktır. Yine ayakkabının bağcık kısmı, yani kapatma sistemi de kuvvetli hareketler esnasında ayakta tutunabilmesi açısından önemli sayılabilir. Yine eğer özel bir basketbol ayakkabısı alınacaksa, seçimi aşamasında parmakları sıkıştırmayacak ve oyun boyunca rahat ettirecek geniş tabanlı bir yapıda olması ve mümkünse koşarken açılma tehlikesi bulunan cırt cırtlı modellerden kaçınılması uygun olacaktır.

Aynı zamanda basketbol oynarken, sahada ya da sokakta, genellikle uzun kollu giysiler ya da saat gibi aksesuarlar kullanılmaz. Organlara ekstra bir yük getirecek olan bu gibi aksesuarlar, yaralanmalara neden olabileceği gibi maddi olarak zarar görebilir ve kullanım dışı kalabilirler. Dış sahalarda dahi, geleneksel basketbol üniformasına mümkün olduğunca benzeyen kıyafetler giymek, rakip oyuncuların sizi kollarınızdan ya da üst parçanın püsküllerinden yakalayabilmesi gibi riskleri de ortadan kaldıracaktır. Herhangi bir darbe anında, kullanmış olduğunuz ağızlık da dişlerinizi korumak bakımından oldukça önemlidir.

Atakule Spor Kulübü Esat

Çankaya

devamını oku... Adres: Tunalı Caddesi No:2 Çankaya - Ankara

Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara

Fenerbahçe Spor Okulları Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: 1. Meşrutiyet Caddesi Nacit Avcı Sokak No:1 Şehit Oğuzhan Yaşar Anadolu Lisesi Spor Salonu Etimesgut - Ankara

Yeni Ufuklar Spor Kulübü

Eryaman

devamını oku... Adres: Tunahan Mahallesi 211. Cadde No:12 Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Eryaman - Ankara

Winner Club

Keçiören

devamını oku... Adres: Gün Sazak Caddesi No: 111/ A-B Keçiören - Ankara

ParSport Club

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Eymir Mahallesi 832. Sokak No:23/6 Gölbaşı-Ankara

Filenin Sultanları Voleybol Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Çaba Akademi

Yenimahalle

Çaba Akademi'de Basketbol, Voleybol ve Cimnastik Spor Okulu ve Takım antrenmanlarımız devam ediyor.

Çaba Akademiye ait Türkiye'nin ve Ankara'nın en büyük ve modern Spor Eğitim Merkezlerinden biri olan tesisimizde uzman eğitmen kadromuz ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Tesisimizde,
- 2 adet olimpik ölçülerde basketbol/volaybol sahası
- 1 adet tam donanımlı Bireysel Basketbol Antrenman Salonu
- 3 sahada toplam 12 basketbol potası
- Tam donanımlı ve ferah bir Cimnastik Salonu
- Atletik performans ve kondisyon merkezi
- 7 adet bağımsız soyunma odası
- Maç analizi ve video izleme odası
- Antrenmanları takip edebileceğiniz keyifli Cafe

ile 2600 m2 kapalı alanda çocuklarımıza nezih ve sıcak bir ortamda spora başlatmak ve spor yaptırmak için bütün imkanları sağladık.

Çaba Akademi tesisimizi ziyaret ederek ücretsiz deneme antrenmanlarımıza katılabilirsiniz.devamını oku...
Adres: Macun Mahallesi 201. Cadde No:3 Yenimahalle-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulu - Oran

Oran

devamını oku... Adres: Hayri Çeçen Sokak No:4 Çankaya - Ankara

Meydan Basketbol Akademisi

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2628. Sokak 75. Yıl Anadolu Lisesi Spor Salonu Çayyolu-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulu - İncek

İncek

devamını oku... Adres: Iğdır Caddesi No:13 Çankaya - Ankara

Cedi Osman Academy Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Yeşilova Mahallesi 4016 Caddesi 2/3 Eryaman - Ankara

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Çankaya

Atılım Basketbol Akademi

İncek

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Atılım Üniversitesi Spor Salonu İncek-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Başkent İz Spor Kulubü

100. Yıl

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mahallesi 1539. Sokak No:12 (Berfo Ana Parkı İçi) 100.Yıl - Ankara

Anadolubeyi Spor Kulübü

Oran

devamını oku... Adres: Aşağı Dikmen Mahallesi 582. Sokak Oran - Ankara

Şekerspor 06 Spor Okulu Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Çayyolu Mahallesi 2677. Cadde Santra Konutları C Blok No:7 Çayyolu-Ankara

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Dikmen

Dikmen

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları %50 İNDİRİM Fırsatından Yararlanmak için ankarasporokulları.net aracılığı ile aradığınızı belirtiniz.Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları önce iyi insan sonra iyi sporcu yetiştirmeyi hedeflemektedir.Amacımız ve Hedef Kitlemiz :
5-17 yaş arası spor yapan gençlerin daha bilinçli spor yapmalarını sağlamak ve tüm kulüplere hazır başarılı, disiplinli, bilinçli altyapı sporcuları yetiştirmek.

5-17 yaş arası spor yapmayan gençleri de Hidayet Türkoğlu önderliğinde spora başlatarak, kendilerine, ailelerine ve ülkesine yararlı sağlıklı bireyler haline getirmek. Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okullarında amaç dostluğu, disiplini, spor yapmanın zevkini, paylaşmayı ve rekabeti zaman içinde çocuklarımıza öğretmektir. Uzman eğitmen, idareci ve antrenörlerimizle, Basketbol ve yaz spor kampında verilecek sosyal ve sportif eğitimler, çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olmaları için destek olacaktır.

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okullarında çocuklarımızın tüm fiziksel özellikleri akademisyenler ve uzmanlar tarafından test edilecek ve çıkacak sonuçlara göre hem fiziki performanslarını arttırmak, gelişim süreçlerini hızlandırmak amaçlı antrenman programları ve beslenme programları çıkartılacaktır. Bunun sonrasında ise, tecrübeli antrenörlerden oluşan teknik kadromuz ile, basketbol seviyelerini çok üst seviyelere çıkarma imkanı bulacaklardır. Hidayet Türkoğlu basketbol Okulları yine Türkiye'de ilk defa yetenek seçimi ve performans testleri için Sporttech ekibiyle ortak çalışmaktadır. Yapılacak görsel eğitimler ile de basketbol bilgileri en üst seviyeye çıkartılacaktır...Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları'nda diğer bir amaç ise çocuklarımızın sporcu gibi disiplinli bir hayat yaşamaları için onlara verilecek, beslenme, davranış ve genel kültür dersleridir. Bu konularla ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Ankara Basketbol Kulübü tesislerinde gerçekleştireceğimiz HİDAYET TÜRKOĞLU BASKETBOL OKULUMUZ 4 Aralık 2010 tarihinde başlamıştır. Çalışma programımız Ankara Sorumlumuz Ozan BİLGİLİ tarafından hazırlanmış olup, Ozan BİLGİLİ'nin yakın gözetiminde antrenörlük ve pedagojik formasyon eğitimi almış antrenörlerle uygulanmaktadır. Her sporcunun eğitimi yakından takip edilmekte, bu gelişim düzenli aralıklarla kendisine ve ailesine rapor edilmektedir.

Ozan BİLGİLİ – Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları Ankara Sorumlusu Eğitim:·
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Antrenörlük Eğitimi Bölümü·
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü – Antrenman ve Hareket Bilimi Kariyer:·
Efes Pilsen Basketbol Okulları·
Tofaş Basketbol Okulları – Kurucu Ortağı·
Five Star Basketball Camp (USA) - Antrenör·
Atılım Üniversitesi – Spor Koordinatörü·
Üniversite Sporları Federasyonu – Organizasyon Kurulu Üyesi·
Üniversite Sporları Federasyonu – İl Temsilcisi Yrd.·
Çankaya Üniversitesi - Antrenör·
Gazi Üniversitesi – Antrenör·
Mülkiye Spor Kulübü – Antrenör·
Ankaragücü SK – Antrenör·
TED Ankara Kolejliler – Antrenör·
Ankara Basketbol Kulübü – Basketbol Şube Sorumlusu

Hizmetlerimiz:·
Spor Psikoloğu
Videolu Eğitim
Lisanslı sporcu olma imkanı
Erkek ve Kız takımlar
Veliler için Kafeterya
Wireless Internet
Her Oyuncuya 1 Top· 8-10 Oyuncuya 1 Antrenör
Antropometrik ve Motorik Testler
Sürekli Sıcak Su
Yaş Kategorilerine Göre Gruplar:
Sabah Grupları: 09:00 – 10:15 1998 – 2001 Doğumlular
10:15 – 11:30 2002 - 2003 Doğumlular
10:15 – 11:30 2009 - 2010 Doğumlular
11:30 – 12:45 2007 - 2008 Doğumlular
12:45 – 14:00 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
14:00 – 15:15 2007 Doğumlular
15:15 – 16:30 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
16:30 - 17:45 2007 - 2008 - 2009 Doğumlular
5-17 Yaş arası Kız Erkek tüm çocuklara açıktırdevamını oku...
Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-AnkaraSitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları