BASKETBOL TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ - F -

blog yazısı ekle !

BASKETBOL TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ - F -

BASKETBOL TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ - F -

Fadeaway – Geriye Çekilerek Şut Atma

Kimi basketbol kaynaklarında fall-away olarak da karşılaşılabilen bu terim, potadan geri doğru ancak hala potaya dönük bir halde geri sıçramaktır. Tekniğin kullanılmasının amacı ise, rakip savunma oyuncusu ile şutör arasında bir boşluk oluşturarak, kullanılacak atışı rahatlatmaktır.Sitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları

Fast Break – Hızlı Hücum / Hızlı Atak

Basketbolda sıklıkla kullanılan bu önemli taktiğin amacı, top avantajını ele geçirerek, karşı takımın toparlanmasına zaman vermeden en kısa şekilde skora gitmektir. Genellikle bir top çalma ya da bloklanan bir atışın ardından meydana gelir.

FIBA

Tanınan şekli ile Uluslararası Basketbol Federasyonu (International Basketball Federation), FIBA kısaltmasını Fransızca Federation Internationale de Basketball sözcüklerinin başharflerinden almaktadır. Uluslararası organizasyonlardan düzenleyici vazifesi üstlenir.

FIBA 33

Adı 3x3 olarak güncellenen oyun sisteminin orijinal ismidir.

Field Goal

Türkçede net bir şekilde ifade edilememekle birlikte, serbest atışlar hariç olmak üzere, saha üzerindeki herhangi bir noktadan atılmış olan şutları kapsayan bir ifadedir.

Finger Roll

Atışı gerçekleştiren oyuncunun, sıçrayıştan kaynaklanan momentumunu kullanarak, parmak uçlarında hareketlendirdiği topu potaya bıraktığı bir turnike şeklidir. Finger roll atışının avantajı, basketbol topunun daha yüksek bir kavis çizerek rakip savunma oyuncusunun bloklarını zorlaştırmasıdır.

Flagrant Foul – Kasıtlı Sert Faul

Tamamıyla topla oynamaya yönelik olmayan girişimler olarak görülen, sportmenlik dışı fauller bu başlık altında incelenmektedir. NBA Ligi'nde bu tip fauller flagrant-1 ve flagrant-2 olarak ayrılırken; NFHS kişisel faul ve kasıtlı (sert) teknik faul ayrımını ve NCAA ise her iki sistemdeki terimleri de değişimli olarak kullanmaktadır. Tüm Kuzey Amerika liglerinde bu türden hareketler, derhal oyundan atılma ile sonuçlanırken, FIBA bu ayrım için "sportmenlik dışı faul" ve "diskalifiye faul" ifadelerine yer vermiştir.

Floater

Terimin net bir tercümesi olmamakla birlikte, float kelimesi İngilizcede yüksekten ulaşan, yüzen ya da dalgalı olarak ilerleyen gibi çok geniş anlamlara gelebilmektedir. Zaten bu şut şekli de kısa forvetler tarafından oldukça yüksek bir kavisli atış olarak kullanılmaktadır ve bu şekilde rakip savunma oyuncularının olası bir müdahalesinden kaçınılmaktadır.

Flop – Kendini Yere Atma

Herhangi bir fiziksel temas olmamasına ya da etkisiz derecede bir dokunuş olmasına rağmen, rakip aleyhine bir kişisel faul kazanabilmek amacıyla oyuncunun kendisini sahte bir şekilde yere atması halinde kullanılan terimdir.

Forward - Forvet

Basketboldaki standart oyuncu pozisyonlarından birisidir. Forvetler genel olarak skor artışı ve ribaundlardan sorumludurlar. Kısa forvet (small forward) ve uzun forvet (power forward) olarak ikiye ayrılır. Bu her iki forvet pozisyonunda oynayabilen oyunculara ise stretch four denilmektedir.

Foul – Faul

Kural ihlalleri ya da zemin ihlalleri olarak karşılaşılabilen bu konu, genellikle fiziksel müdahale yoluyla avantaj kazanabilmek amacıyla yapılan hareketleri içine almaktadır. Genellikle serbest atış veya top hakimiyetinin el değiştirmesi gibi yaptırımlar uygulanır. Kişisel faul (personal foul), teknik faul (technical foul), sportmenlik dışı faul (unsportsmanlike foul) ve diskalifiye faul (disqualifying foul) çeşitleri vardır.

Four-point Play – Dört Sayılık Oyun

Üç sayılık atış esnasında faule maruz kalan oyuncunun ekstradan bir serbest atış hakkı kazanması ile tek hamlede dört sayı şansı birden elde ettiği nadir durumlara verilen isimdir.

Free Throw – Serbest Atış

Serbest atış çizgisinden kullanılan ve bir sayı girişiminin kural dışı olarak engellenmesi sonucu elde edilen yaptırım hakkıdır. Oyuncu, rakip takımın kasıtlı bir faulüne maruz kaldığında ya da rakip takımın faul limiti dolduğunda iki kez art arda kullanılmak üzere serbest atışa karar verilebilir. Ancak herhangi bir üç sayılık atış girişiminin faulle kesintiye uğraması durumunda üç serbest atış kullanılabilir. Teknik faul yaptırımı olarak FIBA kurallarınca bir, NBA, NCAA ve NFHS gibi Kuzey Amerika liglerinde ise iki serbest atış hakkı tanınır. FIBA 3x3 sisteminde ise, yay içinden yapılan atışlar 1 puan ve bu alan dışından kullanılan atışlar ise 2 puan değerinde olduğundan, serbest atış hakkı 1 adet olarak değerlendirilmektedir. İki atış hakkı ise, çizgi gerisinden yapılan; teknik faul veya 6 takım faul hakkının dolması gibi müdahaleler ile kesintiye uğrayan 2 sayılık atış girişimlerinde verilmektedir.

Başkent İz Spor Kulubü

100. Yıl

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mahallesi 1539. Sokak No:12 (Berfo Ana Parkı İçi) 100.Yıl - Ankara

Şekerspor 06 Spor Okulu Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Çayyolu Mahallesi 2677. Cadde Santra Konutları C Blok No:7 Çayyolu-Ankara

Meydan Basketbol Akademisi

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2628. Sokak 75. Yıl Anadolu Lisesi Spor Salonu Çayyolu-Ankara

Filenin Sultanları Voleybol Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Dikmen

Dikmen

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları %50 İNDİRİM Fırsatından Yararlanmak için ankarasporokulları.net aracılığı ile aradığınızı belirtiniz.Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları önce iyi insan sonra iyi sporcu yetiştirmeyi hedeflemektedir.Amacımız ve Hedef Kitlemiz :
5-17 yaş arası spor yapan gençlerin daha bilinçli spor yapmalarını sağlamak ve tüm kulüplere hazır başarılı, disiplinli, bilinçli altyapı sporcuları yetiştirmek.

5-17 yaş arası spor yapmayan gençleri de Hidayet Türkoğlu önderliğinde spora başlatarak, kendilerine, ailelerine ve ülkesine yararlı sağlıklı bireyler haline getirmek. Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okullarında amaç dostluğu, disiplini, spor yapmanın zevkini, paylaşmayı ve rekabeti zaman içinde çocuklarımıza öğretmektir. Uzman eğitmen, idareci ve antrenörlerimizle, Basketbol ve yaz spor kampında verilecek sosyal ve sportif eğitimler, çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olmaları için destek olacaktır.

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okullarında çocuklarımızın tüm fiziksel özellikleri akademisyenler ve uzmanlar tarafından test edilecek ve çıkacak sonuçlara göre hem fiziki performanslarını arttırmak, gelişim süreçlerini hızlandırmak amaçlı antrenman programları ve beslenme programları çıkartılacaktır. Bunun sonrasında ise, tecrübeli antrenörlerden oluşan teknik kadromuz ile, basketbol seviyelerini çok üst seviyelere çıkarma imkanı bulacaklardır. Hidayet Türkoğlu basketbol Okulları yine Türkiye'de ilk defa yetenek seçimi ve performans testleri için Sporttech ekibiyle ortak çalışmaktadır. Yapılacak görsel eğitimler ile de basketbol bilgileri en üst seviyeye çıkartılacaktır...Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları'nda diğer bir amaç ise çocuklarımızın sporcu gibi disiplinli bir hayat yaşamaları için onlara verilecek, beslenme, davranış ve genel kültür dersleridir. Bu konularla ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Ankara Basketbol Kulübü tesislerinde gerçekleştireceğimiz HİDAYET TÜRKOĞLU BASKETBOL OKULUMUZ 4 Aralık 2010 tarihinde başlamıştır. Çalışma programımız Ankara Sorumlumuz Ozan BİLGİLİ tarafından hazırlanmış olup, Ozan BİLGİLİ'nin yakın gözetiminde antrenörlük ve pedagojik formasyon eğitimi almış antrenörlerle uygulanmaktadır. Her sporcunun eğitimi yakından takip edilmekte, bu gelişim düzenli aralıklarla kendisine ve ailesine rapor edilmektedir.

Ozan BİLGİLİ – Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları Ankara Sorumlusu Eğitim:·
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Antrenörlük Eğitimi Bölümü·
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü – Antrenman ve Hareket Bilimi Kariyer:·
Efes Pilsen Basketbol Okulları·
Tofaş Basketbol Okulları – Kurucu Ortağı·
Five Star Basketball Camp (USA) - Antrenör·
Atılım Üniversitesi – Spor Koordinatörü·
Üniversite Sporları Federasyonu – Organizasyon Kurulu Üyesi·
Üniversite Sporları Federasyonu – İl Temsilcisi Yrd.·
Çankaya Üniversitesi - Antrenör·
Gazi Üniversitesi – Antrenör·
Mülkiye Spor Kulübü – Antrenör·
Ankaragücü SK – Antrenör·
TED Ankara Kolejliler – Antrenör·
Ankara Basketbol Kulübü – Basketbol Şube Sorumlusu

Hizmetlerimiz:·
Spor Psikoloğu
Videolu Eğitim
Lisanslı sporcu olma imkanı
Erkek ve Kız takımlar
Veliler için Kafeterya
Wireless Internet
Her Oyuncuya 1 Top· 8-10 Oyuncuya 1 Antrenör
Antropometrik ve Motorik Testler
Sürekli Sıcak Su
Yaş Kategorilerine Göre Gruplar:
Sabah Grupları: 09:00 – 10:15 1998 – 2001 Doğumlular
10:15 – 11:30 2002 - 2003 Doğumlular
10:15 – 11:30 2009 - 2010 Doğumlular
11:30 – 12:45 2007 - 2008 Doğumlular
12:45 – 14:00 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
14:00 – 15:15 2007 Doğumlular
15:15 – 16:30 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
16:30 - 17:45 2007 - 2008 - 2009 Doğumlular
5-17 Yaş arası Kız Erkek tüm çocuklara açıktırdevamını oku...
Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-Ankara

Anadolubeyi Spor Kulübü

Oran

devamını oku... Adres: Aşağı Dikmen Mahallesi 582. Sokak Oran - Ankara

Yeni Ufuklar Spor Kulübü

Eryaman

devamını oku... Adres: Tunahan Mahallesi 211. Cadde No:12 Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Eryaman - Ankara

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Çankaya

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Atılım Basketbol Akademi

İncek

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Atılım Üniversitesi Spor Salonu İncek-Ankara

Fenerbahçe Spor Okulları Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: 1. Meşrutiyet Caddesi Nacit Avcı Sokak No:1 Şehit Oğuzhan Yaşar Anadolu Lisesi Spor Salonu Etimesgut - Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Cedi Osman Academy Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Yeşilova Mahallesi 4016 Caddesi 2/3 Eryaman - Ankara

Atakule Spor Kulübü Esat

Çankaya

devamını oku... Adres: Tunalı Caddesi No:2 Çankaya - Ankara

Çaba Akademi

Yenimahalle

Çaba Akademi'de Basketbol, Voleybol ve Cimnastik Spor Okulu ve Takım antrenmanlarımız devam ediyor.

Çaba Akademiye ait Türkiye'nin ve Ankara'nın en büyük ve modern Spor Eğitim Merkezlerinden biri olan tesisimizde uzman eğitmen kadromuz ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Tesisimizde,
- 2 adet olimpik ölçülerde basketbol/volaybol sahası
- 1 adet tam donanımlı Bireysel Basketbol Antrenman Salonu
- 3 sahada toplam 12 basketbol potası
- Tam donanımlı ve ferah bir Cimnastik Salonu
- Atletik performans ve kondisyon merkezi
- 7 adet bağımsız soyunma odası
- Maç analizi ve video izleme odası
- Antrenmanları takip edebileceğiniz keyifli Cafe

ile 2600 m2 kapalı alanda çocuklarımıza nezih ve sıcak bir ortamda spora başlatmak ve spor yaptırmak için bütün imkanları sağladık.

Çaba Akademi tesisimizi ziyaret ederek ücretsiz deneme antrenmanlarımıza katılabilirsiniz.devamını oku...
Adres: Macun Mahallesi 201. Cadde No:3 Yenimahalle-Ankara

Winner Club

Keçiören

devamını oku... Adres: Gün Sazak Caddesi No: 111/ A-B Keçiören - Ankara

Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara

Mehmet Emin Resulzade Spor Kulübü

Çukurambar

Eğlenceli ve dolu dolu antrenmanlar, hem kişisel gelişim hem takım odaklı özel çalışmalar, her yaş grubu için eğitsel oyunlar. Mehmet Emin Resulzade Spor kulübü olarak Voleybol, Basketbol, Futbol kız - erkek antrenmanlarımız başlamıştır.devamını oku... Adres: Öğretmenler Caddesi 1472 Sokak Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi Çukurambar-Ankara

Cedi Osman Academy Keçiören

Keçiören

devamını oku... Adres: Ovacık Sınav Koleji - Yozgat Bulvarı 695. Cad. No:2 ( Etlik Forum Önü) Keçiören / Ankara

Anıttepe Ata Spor Kulübü

Anıttepe

Basketbol : Anıttepe Anadolu Lisesi Spor Salonu
Adres : Yücetepe, 88 sokak no 7 Çankaya/ Ankara

Voleybol : Ankara Lisesi Spor Salonu, Sıhıye
Adres : Hacettepe, turkocagi sokak no 1 Altındağ/ Ankara
devamını oku...
Adres: Anıttepe Anadoılu Lisesi Yücetepe Mahallesi 88 Sokak No:7 Anıttepe-AnkaraSitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları