BASKETBOLDA SAVUNMA VE HÜCUM

blog yazısı ekle !

BASKETBOLDA SAVUNMA VE HÜCUM

BASKETBOLDA SAVUNMA VE HÜCUM

Televizyonda bir basketbol karşılaşması izlerken, kimi zaman manzara, bir dizi sporcunun saha boyunca oradan oraya koşturup, bir çemberden topu geçirmeye çalıştığı basit manevralardan ibaret olarak görülebilir. Hatta çoğu zaman bu kadar hareketlilik oldukça karmaşık ve kaotik olarak görülebilir. Ancak, basketbol çok stratejik ve planlı bir oyun şeklidir. Takımlar oldukça ince düşünülmüş stratejilere bağlı olarak geliştirilen savunmalar yaparlar ve çok çeşitli hücum teknikleri kullanırlar. Sahanın yan bölgesinde yer alan takım koçları ise, taktiklerin doğru oyuncular tarafından yeterli bir şekilde kullanılıp kullanılmadığını, maç sırasında yapılan hataları, oyunun gidişatını ve rakibin değişik yöntemlerini sürekli olarak inceleyerek, oyuna yön vermeye çalışırlar.
Sitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları

Basketbolda Genel Savunma Stratejileri

Skor kaydetmek oldukça heyecan verici, izlemesi ve oynaması zevkli bir konu başlığı olsa da, bir basketbol karşılaşmasını kazanmanın en önemli anahtarlarından birisi hücumun yanı sıra elbette savunma taktikleridir. Takımlar, genellikle, karşılaşma boyunca izledikleri savunma stratejilerini ve oyuncuların savunduğu rakiplerin sıralamasını değiştirirler. Basketbolda kullanılan iki temel savunma şekli alan savunması ve adam adama savunma teknikleridir.

Alan Savunması: Her bir takım üyesi oyucunun, saha üzerinde savunmakla görevli olduğu özel bir bölge tanımlanması esasına dayanan oyun şeklidir. Alan savunması, rakip takım oyuncularının saha üzerinde bulundukları yere ve topun ilerlediği noktaya göre değişkenlik gösterebilen dinamik bir bütündür. Bu yöntemin çeşitli uygulamaları, takım bölgesine doğru skor amacıyla yönelen birçok oyuncuyu durdurmakta ve basketbol topunu ele geçirebilmiş rakibi durdurmaya yönelik olarak oldukça etkilidir. Ancak genel olarak bu stratejiler, dışarı bölgelerde veya uzak mesafeli şut denemelerinde çok etkin olmayabilirler. Bu yüzden alan savunması başlığı, genel olarak, iç bölgelerde etkili olduğu kabul edilen, bununla birlikte, dış bölgelerde fazlaca başvurulmayan manevraları içerir.

Adam Adama Savunma: Sahada bulunan rakip takım oyuncularından her birinin, bir oyuncu tarafından savunulması, engellenmesi amacına yönelik olarak kurgulanan sistemdir. Defans oyuncusu, savunduğu rakibini sahanın neresine giderse gitsin yakından takip etmekle yükümlüdür. Bu sistem, alandan bağımsız olduğu için, özellikle uzun mesafeli atışlarda ve dış bölgelerde gelişen ataklara karşı etkili bir yöntemdir. Ayrıca adam adama savunma stratejisi ile, savunulan oyuncunun atış teşebbüslerine bağlı olarak ribaund kazanabilme imkanı da ortaya çıkar; aynı zamanda, alan savunmasında ihtimal dahilinde olduğu gibi, oyunun herhangi bir anında rakip lehine oluşabilecek bir boşluk ya da karşıdaki ekibin rahat bir koridordan potaya doğru ilerleyebilmeleri gibi riskler en aza indirgenmiş olur.

Kimi zaman, takımlar, örneğin " kutu ve bir (box an one)" taktiğinde olduğu gibi, alan savunması ve adam adama savunma stratejilerinden oluşan karmaşık sistemler uygulayabilirler. Diğer savunma taktikleri de, defansın top çalma ya da rakibi avlama planı üzerine tüm sahaya yaydıkları çeşitli teknikleri içeren "tam saha baskı (full court press)" ya da topa sahip olan rakip oyuncuyu iki takım üyesinin birlikte engellemeye çalıştığı "ikili sıkıştırma (double team)" gibi özel bazı yöntemler olabilir.

Basketbolda Genel Hücum Stratejileri

Karşılaşmalarda kullanılan hücum versiyonları, birçok ilkeye dayanan ve takımların özelliklerine göre belirlenebilecek çeşitli oyun stillerine dayandırılarak oluşturulabilir. Takımlar, oldukça yüksek seri hareketleri ve organizasyonu gerektiren " hızlı hücum (fast break)" manevralarına başvurabilecekleri gibi, oyunu gereksinim duydukları zaman yavaşlatarak kontrolü kendi yarı sahaları içine hapsetmek isteyebilirler. Güçlü atletik özelliklere sahip ve hızlı oyuncular barındıran takımlar, saha üzerinde bu hızlarını avantajlarına kullanarak karşılaşmayı baskın şekilde yönetebilirler. Dış bölgelerde, uzaktan atacakları şutlarla etkili olabilen oyunculara sahip bazı takımlar da, oyunu kendi yarı sahalarına yayarak, rakiplerini zor duruma düşürerek skoru kendilerine yönelik olarak geliştirmeye çalışabilirler.

İyi bir hücumun temeli, paslaşma becerilerine bağlı olarak oluşturulur. Basketbol topunu zorlanarak elde tutmak ve sürmeye çalışmaktansa, uygun şartlar görüldüğünde takım arkadaşlarına pas olarak iletmek elbette çok daha hızlı ve etkin bir oyunu da beraberinde getirecektir. Hatta topu saha içerisinde oldukça fazla gezdirerek, mümkün olduğunca kaybetmeden kontrol sağlayabilmek, karşı taraf için yüksek efor gerektiren bir süreç oluşturacak ve çabuk yorulmalarına bile yol açabilecek soluk soluğa bir mücadele ortaya çıkarabilecektir. Yeterince iyi ve zamanlaması uygun paslaşma kabiliyeti, takım için yakalanabilen şut şansını ve dolayısıyla oyunun kaderini de olumlu yönde etkilemektedir.

En çok tanınan ve ilgi çeken hücum taktiklerinden birisi, " pick and roll" olarak tanınan, savunulan oyuncunun içeri doğru devrilerek, potaya doğru ilerlemesi esasına dayanan manevradır. Benzeri şekilde, oyuncuların özel yeteneklerine ve takımın genel özelliklerine bağlı olarak oluşturulabilecek çok çeşitli hücum stilleri ile karşılaşmalarda çok önemli avantajlar yakalanabilir ve maç skor üstünlüğü ile tamamlanabilir. Başarılı ve akıllıca uygulanan hücum teknikleri, hem oyunculara hem de izleyicilerine büyük bir keyif vererek, basketbolu oldukça eğlenceli bir hale getirir.

Filenin Sultanları Voleybol Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Ümitköy Basketbol İhtisas Spor Kulübü

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2558. Sokak Mev Koleji No:7 Çayyolu-Ankara

Çaba Akademi

Yenimahalle

Çaba Akademi'de Basketbol, Voleybol ve Cimnastik Spor Okulu ve Takım antrenmanlarımız devam ediyor.

Çaba Akademiye ait Türkiye'nin ve Ankara'nın en büyük ve modern Spor Eğitim Merkezlerinden biri olan tesisimizde uzman eğitmen kadromuz ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Tesisimizde,
- 2 adet olimpik ölçülerde basketbol/volaybol sahası
- 1 adet tam donanımlı Bireysel Basketbol Antrenman Salonu
- 3 sahada toplam 12 basketbol potası
- Tam donanımlı ve ferah bir Cimnastik Salonu
- Atletik performans ve kondisyon merkezi
- 7 adet bağımsız soyunma odası
- Maç analizi ve video izleme odası
- Antrenmanları takip edebileceğiniz keyifli Cafe

ile 2600 m2 kapalı alanda çocuklarımıza nezih ve sıcak bir ortamda spora başlatmak ve spor yaptırmak için bütün imkanları sağladık.

Çaba Akademi tesisimizi ziyaret ederek ücretsiz deneme antrenmanlarımıza katılabilirsiniz.devamını oku...
Adres: Macun Mahallesi 201. Cadde No:3 Yenimahalle-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Dikmen

Dikmen

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları %50 İNDİRİM Fırsatından Yararlanmak için ankarasporokulları.net aracılığı ile aradığınızı belirtiniz.Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları önce iyi insan sonra iyi sporcu yetiştirmeyi hedeflemektedir.Amacımız ve Hedef Kitlemiz :
5-17 yaş arası spor yapan gençlerin daha bilinçli spor yapmalarını sağlamak ve tüm kulüplere hazır başarılı, disiplinli, bilinçli altyapı sporcuları yetiştirmek.

5-17 yaş arası spor yapmayan gençleri de Hidayet Türkoğlu önderliğinde spora başlatarak, kendilerine, ailelerine ve ülkesine yararlı sağlıklı bireyler haline getirmek. Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okullarında amaç dostluğu, disiplini, spor yapmanın zevkini, paylaşmayı ve rekabeti zaman içinde çocuklarımıza öğretmektir. Uzman eğitmen, idareci ve antrenörlerimizle, Basketbol ve yaz spor kampında verilecek sosyal ve sportif eğitimler, çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olmaları için destek olacaktır.

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okullarında çocuklarımızın tüm fiziksel özellikleri akademisyenler ve uzmanlar tarafından test edilecek ve çıkacak sonuçlara göre hem fiziki performanslarını arttırmak, gelişim süreçlerini hızlandırmak amaçlı antrenman programları ve beslenme programları çıkartılacaktır. Bunun sonrasında ise, tecrübeli antrenörlerden oluşan teknik kadromuz ile, basketbol seviyelerini çok üst seviyelere çıkarma imkanı bulacaklardır. Hidayet Türkoğlu basketbol Okulları yine Türkiye'de ilk defa yetenek seçimi ve performans testleri için Sporttech ekibiyle ortak çalışmaktadır. Yapılacak görsel eğitimler ile de basketbol bilgileri en üst seviyeye çıkartılacaktır...Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları'nda diğer bir amaç ise çocuklarımızın sporcu gibi disiplinli bir hayat yaşamaları için onlara verilecek, beslenme, davranış ve genel kültür dersleridir. Bu konularla ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Ankara Basketbol Kulübü tesislerinde gerçekleştireceğimiz HİDAYET TÜRKOĞLU BASKETBOL OKULUMUZ 4 Aralık 2010 tarihinde başlamıştır. Çalışma programımız Ankara Sorumlumuz Ozan BİLGİLİ tarafından hazırlanmış olup, Ozan BİLGİLİ'nin yakın gözetiminde antrenörlük ve pedagojik formasyon eğitimi almış antrenörlerle uygulanmaktadır. Her sporcunun eğitimi yakından takip edilmekte, bu gelişim düzenli aralıklarla kendisine ve ailesine rapor edilmektedir.

Ozan BİLGİLİ – Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları Ankara Sorumlusu Eğitim:·
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Antrenörlük Eğitimi Bölümü·
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü – Antrenman ve Hareket Bilimi Kariyer:·
Efes Pilsen Basketbol Okulları·
Tofaş Basketbol Okulları – Kurucu Ortağı·
Five Star Basketball Camp (USA) - Antrenör·
Atılım Üniversitesi – Spor Koordinatörü·
Üniversite Sporları Federasyonu – Organizasyon Kurulu Üyesi·
Üniversite Sporları Federasyonu – İl Temsilcisi Yrd.·
Çankaya Üniversitesi - Antrenör·
Gazi Üniversitesi – Antrenör·
Mülkiye Spor Kulübü – Antrenör·
Ankaragücü SK – Antrenör·
TED Ankara Kolejliler – Antrenör·
Ankara Basketbol Kulübü – Basketbol Şube Sorumlusu

Hizmetlerimiz:·
Spor Psikoloğu
Videolu Eğitim
Lisanslı sporcu olma imkanı
Erkek ve Kız takımlar
Veliler için Kafeterya
Wireless Internet
Her Oyuncuya 1 Top· 8-10 Oyuncuya 1 Antrenör
Antropometrik ve Motorik Testler
Sürekli Sıcak Su
Yaş Kategorilerine Göre Gruplar:
Sabah Grupları: 09:00 – 10:15 1998 – 2001 Doğumlular
10:15 – 11:30 2002 - 2003 Doğumlular
10:15 – 11:30 2009 - 2010 Doğumlular
11:30 – 12:45 2007 - 2008 Doğumlular
12:45 – 14:00 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
14:00 – 15:15 2007 Doğumlular
15:15 – 16:30 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
16:30 - 17:45 2007 - 2008 - 2009 Doğumlular
5-17 Yaş arası Kız Erkek tüm çocuklara açıktırdevamını oku...
Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-Ankara

İhtisas Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Turgut Özal Mah. 2209. Sok. Aktif Koleji Çakırlar Batıkent-Ankara

Darüşşafaka Basketbol Okulu Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Hoşdere Caddesi No:187 Çankaya Lisesi Çankaya-Ankara

Şekerspor 06 Spor Okulu

Keçiören

Final akademi spor kulübü olarak her yaştan ve seviyeden kişilere spor kültürü aşılamak birinci hedefimizdir. Sporun kişisel gelişime özellikle fiziksel, ruhsal ve zihinsel gelişime faydası aşikardır.

Çocuk ve yetişkin gruplarımıza özel eğitim ve grup eğitimleri uzman antrenörler eşliğinde yüzme , Voleybol ,Kort Tenisi ve Basketbol branşlarında amatör ruhla profesyonel eğitim vermek gayemizdir.

Yüzme branşımız içerisinde bel fıtığı , boyun fıtığı , skolyoz, eklem rahatsızlığı ve kilo problemi olan kişiler için havuz antrenmanlarımız vardır. Yerimiz Keçiören Final koleji kampüsü içerisindedir. Tesis yeni , son derece modern ve temizdir.devamını oku...
Adres: Osmangazi Mah. Aşıkpaşa Cad. Final Okulları Keçiören Kampüsü Keçiören - Ankara

Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara

Force Crossbox

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mah. 1598. Cad. Bilkent Plaza A3 Blok No:5 Ankuva İş Merkezi Yanı Bilkent - Ankara

Gölbaşı İncek Spor Kulübü

İncek

devamını oku... Adres: Turgut Özal Bulvarı No:33-D İncek-Ankara

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Meteoroloji Spor Kulübü

Keçiören

devamını oku... Adres: Kalaba Mahallesi Halıç Sokak No:1 Keçiören - Ankara

Diba Spor Kulübü

100. Yıl

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Anıttepe Gençlik Spor Kulübü

Anıttepe

devamını oku... Adres: Anıttepe Anadoılu Lisesi Yücetepe Mahallesi 88 Sokak No:7 Anıttepe-Ankara

MBA Meydan Basketbol Akademisi

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2628. Sokak 75. Yıl Anadolu Lisesi Spor Salonu Çayyolu-Ankara

Basketbol Bireysel Antrenman Merkezi

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Macun Mahallesi 201 Cadde No:3 Yenimahalle-Ankara

Basketbol Bireysel Antrenman Merkezi

Çayyolu

devamını oku... Adres:

Ankara Genç Yıldızlar Spor Kulübü

Altındağ

devamını oku... Adres: Gültepe Mahallesi 734 Cadde No:4/A Altındağ-AnkaraSitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları