BASKETBOLDA SERBEST ATIŞLARI GELİŞTİRMEK

blog yazısı ekle !

BASKETBOLDA SERBEST ATIŞLARI GELİŞTİRMEK

BASKETBOLDA SERBEST ATIŞLARI GELİŞTİRMEK

Teoride, faul atışları basketboldaki en basit nokta olarak kabul edilebilir. Bir rakibi serbest atış çizgisine göndererek ona basket sayısı hediye etmek, "sadaka" olarak bile adlandırılabilir. Çünkü böyle bir atış, potadan sadece birkaç mt. uzaklıktan gerçekleştirilecek ve savunulması mümkün olmayan bir atış şekli olacaktır. Yalnızca basketbol topu, pota ve serbest atış oyuncusu arasında ilerleyecek bir süreç mevcuttur ve tüm yapılması gereken topun fileden geçirilmesi kadar basittir.Sitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları

Salondaki tüm gözler, serbest atış çizgisinde, elindeki topla bekleyen oyuncuya çevrilmiş olacaktır. Aslında büyük bir baskı hissedecek olan oyuncu, bu aşamada her adımı doğru şekilde hayata geçirecek olursa, başka hiçbir ekstra efora gereksinim duymadan, kolayca sayı kaydedebilir. Bununla birlikte, böylesi büyük bir avantaj olması gerektiği gibi değerlendirilemezse, takım zor bir durumda kalabilir.

Aşağıdaki bazı hususlara dikkat edilerek, yoğun baskı altında serbest atış gerçekleştirmenin kişisel yöntemleri çeşitlendirilebilir:

Zihni Dinginleştirmek

Karşılaşmalar sırasında, bazı koçların serbest atış kullanacak oyuncularına "dirseklerini kır" gibi bazı son dakika direktifleri vermesi, alışılmadık görüntüler değildir. Bununla birlikte, bu şekilde yapılan sesli uyarılar, oyuncu açısından son derece dikkat dağıtıcı bir etki oluşturabilir. Bir faul atışı kullanılmadan hemen önce, basketbolcunun atış dinamiklerine yönelik bir uyarı ve oyuncunun bunları takip etme çabası, atışın özgünlüğünü yitirmesine ve sonucun bir hayal kırıklığı olmasına neden olabilir.

Böylesi bir fenomenin ardındaki bilimsel gerçeklik ise oldukça büyüleyicidir. Örneğin, basketboldaki şut atışı gibi yeni bir motor beceri öğrenilmesi sürecinde, beynin serebral korteks adı verilen kısmı en aktif halindedir. Bu öğrenme sürecinde, beyin vücudu kimi direktiflerle yönetmektedir: "Dizleri bük; ayağını geriye al; topu şu noktaya getir." Bu hareketler tekrarlı bir şekilde yapılmaya alışıldıkça, hareket yönergeleri serebral korteks bölgesinden serebellum (beyincik) kısmına doğru itilir. Bu bölge, motor becerileri yönetmek üzerine donanıma sahip özel bir kısımdır.

Bu aktarma işlemi oldukça önemli olarak kabul edilir. Çünkü serebral korteks bölgesindeki düzenin aksine, bu bölge bilinçli olarak erişilebilir alan olarak kabul edilmez. Diğer bir deyişle, beyin istenen sürecin doğru bir şekilde işlemesi için edinilen tüm bilgilerin dizilimine hakimdir ve bu hakimiyet, hareket esnasındaki duraksamaları ve tereddütleri engeller. Adeta otomatik olarak yapılmaya başlanan alışıldık hareketler, bu nedenden dolayı çok daha hızlı gerçekleştirilir ve doğal bir akıcılıkta ilerler. Bu durum, aynı zamanda, kas hafızası (muscle memory) olarak da isimlendirilir.

Bir Rutin Geliştirmek

Serbest atışlar sırasında, bir rutine sahip olmak hayati bir öneme sahiptir. Düzenli yapılacak tekrarlar, zamanla yararlı şut alışkanlıkları kazanabilmek ve zihni temizleyebilmeye yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, ihtiyaç duyulduğu anda beyinciğin tetiklenmesi de kolaylaşır.
Alışkanlık edinmiş olan oyuncu, serbest atış çizgisine geldiği zaman, alıştığı şekilde topu kavrayacak, alıştığı şekilde sektirecek ve odaklanmak için alıştığı kadar bir zamana ihtiyaç duyacaktır. Artık bir rutin haline gelmiş olan, kişiselleştirilmiş tekniği ile serbest atışını kullanacaktır. Bu alışkanlığın sürekli egzersizler yolu ile korunması gerekebilir. Çünkü tam olarak, örneğin bir bisiklet kullanmak gibi kabul edilmeyen bir beceri türüdür. Serbest atış teknikleri ve pratik özellikleri kullanılmadıkça körelen bir öğrenilmişlik sürecidir.

Serbest atış rutinleri olan bazı tanınmış NBA oyuncuları:

  • Jeff Hornacek – Kariyerinde %88'lik bir serbest atış istatistiği bulunan oyuncu, sağ eli ile yanağını okşayarak ve belirli bir sayıda topu sektirerek atışlarını kullanırdı.
  • Rip Hamilton – Bir yanına doğru eğilmek, nefes almak ve topu iki kez sektirmek gibi hareketleri belirli bir sıraya göre uyguladıktan sonra atışını gerçekleştirirdi.
  • Steve Nash – topsuz birkaç alıştırma hareketi, parmaklarını yalama ve saçlarını geriye doğru atma gibi bir takım hareketlerden sonra serbest atışlarını gerçekleştirmiştir.
Sadece Çalışmak Değil; Mükemmel Çalışmak

Herhangi bir becerinin geliştirilmesi için alıştırma yapılırken iki türlü sonuç alınır: ya oyuncu daha iyiye doğru gidecektir ya da daha kötü bir durumu olacaktır. Bunun nedeni aslında çok basittir: tekrarların alışkanlık yaratması. Her gün yüzlerce serbest atış çalışması yapmak, bir oyuncunun mükemmel serbest atış grafiği yakalayacağının garantisi değildir. Bu becerinin geliştirilmesi için yapılan tekrarlar mecburidir ancak çalışma kalitesi eşitliğin yarısını meydana getirir.

Serbest atış
çalışmaları sırasında, en doğru pozisyonda, yapılabilenin en iyi hali ile sahada yer almak gerekir. Alıştırma süreci, tekniği biraz kişiselleştirmek ve başarıya ulaşması adına alışkanlığa dönüştürmek için en doğru zamanlardır; bu sadece karşılaşmalar esnasında elde edilemeyecek kadar zahmetli ve değerli bir kazanımdır. Ayrıca, hatalı şekilde yapılan tekrarların, oyuncuyu hatalı bir rutine taşıyacağı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Oyunda Olmak

Serbest atış
idmanları ve karşılaşma sırasında kullanılan serbest atışlar arasındaki en büyük fark, "baskı" olarak tanımlanabilir. Antrenman ortamı oyuncular açısından oldukça konforludur; çünkü, herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur, onlarca göz oyuncuyu dikkatle izlememektedir ya da atıştaki başarı ya da başarısızlık hayati bir öneme sahip değildir. Fakat oyun zamanı geldiğinde, baskı söz konusu olacaktır. Tüm hareketin durduğu ve tüm gözlerin tek bir oyuncu üzerinde kilitlendiği anlarda, bu sıkıntılı duruma hazırlık yapmamış birisi için, serbest atış süreci oldukça sinir bozucu olabilir.

Ancak, yeterince zorlu çalışmalara zaman ayrıldığı takdirde, stres altında dahi mekanizma başarılı bir şekilde işletilebilir hale gelecektir. Aşağıda yer alan birkaç hususa dikkat edilmesi yararlı olabilir:

Çizgiye engeller yerleştirmek:
Farklı durumlar yaratmak, karşılaşmalar sırasında atışların kaçırılmasına neden olan etkiye benzer bir etki oluşturabilir. Durağan olması gereken bir alan üzerinde, yabancı bir takım nesneler ya da hareketler olduğunu bilmek, baskı hissini tetikleyebilir.

Gerçekçi alıştırmalar yapmak
:
Ardı ardına 10 tane serbest atış pratiği yapmak, beceri açısından yardımcı olabilir ancak gerçekçi olmayan bir karşılaşma ortamı yakalanmış olacaktır. Tekniği mükemmelleştirebilmek için çoklu serbest atış denemeleri elbette yapılabilir; ancak, karşılaşma sırasında tek bir atış yapılması gerekecektir. Bu yüzden, en azından oyundaki şartlara yakınsayabilmek açısından, her bir serbest atış arasında yaklaşık 10 saniyelik bir zaman bırakmak yararlı olabilir.

Dikkat Dağıtmak:
Sessiz bir salonda sakin serbest atışlar yapmak iyi bir fikir olabilir. Ancak, gerçek bir mücadele sırasında, kalabalığın ürkütücü sesleri ve diğer tüm hareketli etkenler dolayısıyla bu ideal ortam yakalanamayacaktır. Bu duruma hazırlıklı olabilmek için, serbest atış antrenmanlarında, dikkat dağıtıcı öğelerden faydalanmak akıllıca bir yaklaşım olur. Seyirci bulunan salonlarda ya da gürültülü müzik eşliğinde, saha kenarlarında dolaşan insanların olduğu ya da benzeri etkenlerin yakalanabileceği zamanlarda çalışmak, kişinin dikkat dağıtıcı öğelere karşı konsantrasyonunu geliştirmesine yardımcı olur.

Kalabalığı Coşturmak

Rakibe karşı gerçekleştirilen serbest atışların isabetli olmasının yaşatacağı haz, basketbol sahası üzerinde nadiren yakalanabilecek bir histir. Oyuncunun, bu duyguyu yakalaması ve tadını çıkarabilmesi, kalabalığın da heyecanlanması için gerekli ve yeterli olur. Basketbol, hem oynayanlar hem de izleyenler için büyüsünü göstermeye başlayacaktır.

Başkent İz Spor Kulubü

100. Yıl

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mahallesi 1539. Sokak No:12 (Berfo Ana Parkı İçi) 100.Yıl - Ankara

Şekerspor 06 Spor Okulu Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Çayyolu Mahallesi 2677. Cadde Santra Konutları C Blok No:7 Çayyolu-Ankara

Meydan Basketbol Akademisi

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2628. Sokak 75. Yıl Anadolu Lisesi Spor Salonu Çayyolu-Ankara

Filenin Sultanları Voleybol Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Dikmen

Dikmen

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları %50 İNDİRİM Fırsatından Yararlanmak için ankarasporokulları.net aracılığı ile aradığınızı belirtiniz.Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları önce iyi insan sonra iyi sporcu yetiştirmeyi hedeflemektedir.Amacımız ve Hedef Kitlemiz :
5-17 yaş arası spor yapan gençlerin daha bilinçli spor yapmalarını sağlamak ve tüm kulüplere hazır başarılı, disiplinli, bilinçli altyapı sporcuları yetiştirmek.

5-17 yaş arası spor yapmayan gençleri de Hidayet Türkoğlu önderliğinde spora başlatarak, kendilerine, ailelerine ve ülkesine yararlı sağlıklı bireyler haline getirmek. Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okullarında amaç dostluğu, disiplini, spor yapmanın zevkini, paylaşmayı ve rekabeti zaman içinde çocuklarımıza öğretmektir. Uzman eğitmen, idareci ve antrenörlerimizle, Basketbol ve yaz spor kampında verilecek sosyal ve sportif eğitimler, çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olmaları için destek olacaktır.

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okullarında çocuklarımızın tüm fiziksel özellikleri akademisyenler ve uzmanlar tarafından test edilecek ve çıkacak sonuçlara göre hem fiziki performanslarını arttırmak, gelişim süreçlerini hızlandırmak amaçlı antrenman programları ve beslenme programları çıkartılacaktır. Bunun sonrasında ise, tecrübeli antrenörlerden oluşan teknik kadromuz ile, basketbol seviyelerini çok üst seviyelere çıkarma imkanı bulacaklardır. Hidayet Türkoğlu basketbol Okulları yine Türkiye'de ilk defa yetenek seçimi ve performans testleri için Sporttech ekibiyle ortak çalışmaktadır. Yapılacak görsel eğitimler ile de basketbol bilgileri en üst seviyeye çıkartılacaktır...Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları'nda diğer bir amaç ise çocuklarımızın sporcu gibi disiplinli bir hayat yaşamaları için onlara verilecek, beslenme, davranış ve genel kültür dersleridir. Bu konularla ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Ankara Basketbol Kulübü tesislerinde gerçekleştireceğimiz HİDAYET TÜRKOĞLU BASKETBOL OKULUMUZ 4 Aralık 2010 tarihinde başlamıştır. Çalışma programımız Ankara Sorumlumuz Ozan BİLGİLİ tarafından hazırlanmış olup, Ozan BİLGİLİ'nin yakın gözetiminde antrenörlük ve pedagojik formasyon eğitimi almış antrenörlerle uygulanmaktadır. Her sporcunun eğitimi yakından takip edilmekte, bu gelişim düzenli aralıklarla kendisine ve ailesine rapor edilmektedir.

Ozan BİLGİLİ – Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları Ankara Sorumlusu Eğitim:·
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Antrenörlük Eğitimi Bölümü·
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü – Antrenman ve Hareket Bilimi Kariyer:·
Efes Pilsen Basketbol Okulları·
Tofaş Basketbol Okulları – Kurucu Ortağı·
Five Star Basketball Camp (USA) - Antrenör·
Atılım Üniversitesi – Spor Koordinatörü·
Üniversite Sporları Federasyonu – Organizasyon Kurulu Üyesi·
Üniversite Sporları Federasyonu – İl Temsilcisi Yrd.·
Çankaya Üniversitesi - Antrenör·
Gazi Üniversitesi – Antrenör·
Mülkiye Spor Kulübü – Antrenör·
Ankaragücü SK – Antrenör·
TED Ankara Kolejliler – Antrenör·
Ankara Basketbol Kulübü – Basketbol Şube Sorumlusu

Hizmetlerimiz:·
Spor Psikoloğu
Videolu Eğitim
Lisanslı sporcu olma imkanı
Erkek ve Kız takımlar
Veliler için Kafeterya
Wireless Internet
Her Oyuncuya 1 Top· 8-10 Oyuncuya 1 Antrenör
Antropometrik ve Motorik Testler
Sürekli Sıcak Su
Yaş Kategorilerine Göre Gruplar:
Sabah Grupları: 09:00 – 10:15 1998 – 2001 Doğumlular
10:15 – 11:30 2002 - 2003 Doğumlular
10:15 – 11:30 2009 - 2010 Doğumlular
11:30 – 12:45 2007 - 2008 Doğumlular
12:45 – 14:00 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
14:00 – 15:15 2007 Doğumlular
15:15 – 16:30 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
16:30 - 17:45 2007 - 2008 - 2009 Doğumlular
5-17 Yaş arası Kız Erkek tüm çocuklara açıktırdevamını oku...
Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-Ankara

Anadolubeyi Spor Kulübü

Oran

devamını oku... Adres: Aşağı Dikmen Mahallesi 582. Sokak Oran - Ankara

Yeni Ufuklar Spor Kulübü

Eryaman

devamını oku... Adres: Tunahan Mahallesi 211. Cadde No:12 Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Eryaman - Ankara

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Çankaya

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Atılım Basketbol Akademi

İncek

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Atılım Üniversitesi Spor Salonu İncek-Ankara

Fenerbahçe Spor Okulları Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: 1. Meşrutiyet Caddesi Nacit Avcı Sokak No:1 Şehit Oğuzhan Yaşar Anadolu Lisesi Spor Salonu Etimesgut - Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Cedi Osman Academy Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Yeşilova Mahallesi 4016 Caddesi 2/3 Eryaman - Ankara

Atakule Spor Kulübü Esat

Çankaya

devamını oku... Adres: Tunalı Caddesi No:2 Çankaya - Ankara

Çaba Akademi

Yenimahalle

Çaba Akademi'de Basketbol, Voleybol ve Cimnastik Spor Okulu ve Takım antrenmanlarımız devam ediyor.

Çaba Akademiye ait Türkiye'nin ve Ankara'nın en büyük ve modern Spor Eğitim Merkezlerinden biri olan tesisimizde uzman eğitmen kadromuz ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Tesisimizde,
- 2 adet olimpik ölçülerde basketbol/volaybol sahası
- 1 adet tam donanımlı Bireysel Basketbol Antrenman Salonu
- 3 sahada toplam 12 basketbol potası
- Tam donanımlı ve ferah bir Cimnastik Salonu
- Atletik performans ve kondisyon merkezi
- 7 adet bağımsız soyunma odası
- Maç analizi ve video izleme odası
- Antrenmanları takip edebileceğiniz keyifli Cafe

ile 2600 m2 kapalı alanda çocuklarımıza nezih ve sıcak bir ortamda spora başlatmak ve spor yaptırmak için bütün imkanları sağladık.

Çaba Akademi tesisimizi ziyaret ederek ücretsiz deneme antrenmanlarımıza katılabilirsiniz.devamını oku...
Adres: Macun Mahallesi 201. Cadde No:3 Yenimahalle-Ankara

Winner Club

Keçiören

devamını oku... Adres: Gün Sazak Caddesi No: 111/ A-B Keçiören - Ankara

Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara

Mehmet Emin Resulzade Spor Kulübü

Çukurambar

Eğlenceli ve dolu dolu antrenmanlar, hem kişisel gelişim hem takım odaklı özel çalışmalar, her yaş grubu için eğitsel oyunlar. Mehmet Emin Resulzade Spor kulübü olarak Voleybol, Basketbol, Futbol kız - erkek antrenmanlarımız başlamıştır.devamını oku... Adres: Öğretmenler Caddesi 1472 Sokak Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi Çukurambar-Ankara

Cedi Osman Academy Keçiören

Keçiören

devamını oku... Adres: Ovacık Sınav Koleji - Yozgat Bulvarı 695. Cad. No:2 ( Etlik Forum Önü) Keçiören / Ankara

Anıttepe Ata Spor Kulübü

Anıttepe

Basketbol : Anıttepe Anadolu Lisesi Spor Salonu
Adres : Yücetepe, 88 sokak no 7 Çankaya/ Ankara

Voleybol : Ankara Lisesi Spor Salonu, Sıhıye
Adres : Hacettepe, turkocagi sokak no 1 Altındağ/ Ankara
devamını oku...
Adres: Anıttepe Anadoılu Lisesi Yücetepe Mahallesi 88 Sokak No:7 Anıttepe-Ankara


Sitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları