BASKETBOLDA TOPA KARŞI SAVUNMA YAPMAK

blog yazısı ekle !

BASKETBOLDA TOPA KARŞI SAVUNMA YAPMAK

BASKETBOLDA TOPA KARŞI SAVUNMA YAPMAK

Karşılaşmalarda, topa karşı iyi bir savunma oyuncusu olabilmek için teknik, hız ve öngörü özelliklerinin eşit oranda bulunduğu bir bünye gerekir. Büyük savunmacılar, katı bir savunma kurabilmek için kondisyon geliştirici çalışmaların ve hızı arttırmaya yönelik yararlı talimlerin farkındadırlar. Bu önemli noktada, uzun sürelere yayılmış yerleşik egzersizlerle birlikte, oyuncuda pozisyonunun gerektirdiği özgüven de gelişecektir.


Sitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları


Toplu oyuncuya karşı savunmayı kurgulayacak olan kişi, alıştırmalarında özellikle bire bir pozisyonlarda kullanması gerekecek teknikleri bazı önemli konu başlıkları altında mutlaka geliştirmek durumundadır. Defansif özellikleri geliştirebilmek için uzun bir zamana yayılmış sabırlı antrenmanlara ihtiyaç duyulur.

Doğru Savunma Duruşu ya da Stens Duruşu

Tüm başarılı savunmacıların, stens duruşunu en iyi hali ile uygulayabilmeleri beklenir.

 • Ayaklar omuz genişli kadar aralanmış halde, dizler hafifçe bükülü olarak,
 • Ağırlık ayak parmakları kemiklerine yayılmış,
 • Dirsekler bükülmüş ve eller vücuttan uzak tutularak,
 • Bir ayak diğerinin biraz önünde, toplu hücum oyuncusunun hareketine göre değişime hazır olarak konumlanmış
gibi kimi noktalara dikkat edilerek kazanılacak bir duruş tekniği, yapılacak olan savunma hamlelerini kuvvetlendiren en önemli becerilerdendir.

Bir savunma oyuncusunun burun hizası, daima toplu hücum oyuncusunun burun doğrultusundan aşağıda bir seviyede kalmalıdır. Bu ayrıntı, defans oyuncusunun ayaklarını, rakibinin hareketlerini gözlemleyerek hızla hareket ettirebilmesi için uygun süre için avantaj sağlayacaktır. Ayrıca, savunma oyuncusunun başı daima ayak aralığının orta noktasında hizalanmış olmalıdır, çünkü bu şekilde vücut dengesi en rahat şekilde korunabilir.


Kaçınılması Gereken Defansif Hatalar

Uygun bir şekilde, dengeli bir duruş, savunma için alınan stens pozisyonunun anahtarıdır. Savunma sırasında dikkat edilmesi gereken olmazsa olmaz kurallar vardır. En basit hali ile birkaç kural, aşağıda maddeler olarak özetlenmiştir:

 • Mümkün olduğunca sahte adımlardan ve kandırma teşebbüslerinden kaçınmak
 • Yalnızca gerekli durumlarda ayakları kaldırmak
 • Topu ele geçirmek için asla saldırıya geçmemek
 • Ayakları en iyi mesafede konumlandırmak için kısa ve değişken adımlar atmak

Profesyonel liglerde ya da kolej basketbolu seviyesinde top oynayan en iyi savunmacıları izleyerek, hareketlerini ve stens duruşlarını gözlemlemek ve mümkün olduğunca birikimlerinden faydalanarak uygulamaya geçirmek, biraz zaman alıcı ancak oldukça etkili bir çalışma olabilir.

Savunma Pozisyonu

Üçlü tehdit pozisyonu (rakiplerin iyi bir hücum pozisyonu kazanarak, hem şut hem top sürme hem de paslaşmaya uygun durumda bulunmaları) sağlamış toplu bir hücum oyuncusuna karşı alınabilecek en iyi bekleme uzaklığı, ona karşı mümkünse bir kol boyu mesafeyi korumaktır. Çünkü hem bu kadar yakın hem de uygun şekilde uzak bir mesafeden olası bir pasın saptırılması ya da top sürme girişimlerinin engellenmesi mümkün olabilir.

Bir savunma oyuncusu, hız ve atletik güç avantajına sahip bir hücum oyuncusunu savunmak durumunda kaldığı zaman, geriye doğru hafif ve yarım adımlarla kendisini kontrol altında tutması doğru olacaktır. Tam tersi olarak eğer, bir savunmacı rakibinden daha fazla bir hıza sahipse, bu durumda mesafeyi biraz daha yakın tutabilir. Bu gibi durumlarda, rakibin hızı ile savunmacının kendi hızı ve durdukları noktalar arasında kurulacak dengeli bir pozisyon, hem şutlar hem de paslar için savunma yapabilmeyi kolaylaştıracaktır.

 • Toplu oyuncu, topu omuz seviyesinden yüksekte tutarsa: Defans oyuncusu da yükselerek, her iki elini kaldırır. Eğer topa sahip olan hücum oyuncusu, bu durumda top sürme seviyesini yükseltirse, ona yakınlaşarak pası ya da şutu engellenmeye çalışılır.

 • Merkezde oynamak: Gereğinden fazla top ya da adım aldatmalarına girişmemek gerekecektir. Bunu doğru bir şekilde uygulayan savunma oyuncusu, rakibinin tüm hızlı ancak yorucu manevralarını karşılamak zorunda kalmak yerine sadece önemli olanları engelleyebilecek şekilde avantajlı bir pozisyon elde etmiş olur.

 • Elleri çevik şekilde kullanmak: Eğer hücum oyuncusu topu gereğinden daha açıkta tutacak olursa, savunma oyuncusunun elleri hızlı bir şutu derhal engelleyebilmek için hazır durumda olmalıdır. Basketbol topuna, şut atışı için doğrultu kazandırılmaya çalışılıyorsa, bu durumda savunmacı ellerini topun önünde set kurmak için kullanabilir.

 • Savunma oyuncusu geri sahada kaldığı durumda: Avuçlar, herhangi olası bir şutu kesmek ve hücumdaki rakibin görüşünü engellemek üzere açık olmalıdır. Doğru bir şekilde konumlanmış eller savunma oyuncusunu, fazladan mücadele etme yorgunluğundan kurtarmaya yardımcı olur.
Savunma oyuncuları, bu gibi küçük ayrıntılara çalışma programlarında önem verdikleri takdirde, doğal olarak şekillenecek ve her geçen gün daha iyiye gidecek bir takım defansif özellikler kazanabilirler. Saha üzerinde gerekecek küçük ayrıntılar olarak görünen bu gibi manevraların etkisi, olumlu yönde beklenilenden çok daha büyük bir etkiye yol açabilirler.

Rakibi Tutmak

Birçok takımda, defansın sertlik derecesine göre, toplu bir hücum oyuncusuna savunma yapılırken, genellikle onu etkileyerek farklı yönlere kaçması amaçlanır. İnatçı bir defans oyuncusu, rakibi takım defansına yardımcı olacak yöne ya da kenar çizgilerine doğru sürmeye çalışırken, kendisini genellikle hücum oyuncusunun adeta eteklerine yapıştırarak sürekli olarak onunla birlikte adım atmaya çalışır. Bunu başarmanın en kolay yolu ise, bir ayağını hafifçe diğerinden önde olacak şekilde konumlandırmaktır.

Bir savunmacının öndeki ayağı, genellikle hücum oyuncusunu sürmeyi arzuladığı tarafı gösteren bir ipucu olabilir. Öndeki ayak topa sahip olan rakibin sağ ya da sol tarafına doğru hafifçe ilerlemeye başladığında, arkadaki ayak bu durumda oyuncu ile pota arasında kalacaktır. Bu ilerleme şekli, takım defansı dahilinde rastlanan temel manevralardan birisidir.

En iyi savunma oyuncuları, basketbol oyununda daima öğrenci pozisyonundadırlar. Karşılaşma ya da ısınma turlarındaki kasetler izlendiği zaman, böyle oyuncuların genellikle rakiplerinin hızlarına, atletik yapılarına göre sürekli olarak tekniklerini modifiye ettikleri gözlemlenebilir.
Toplu hücum oyuncunu savunacak olan kişi, adamının kaçışı tercih edeceği yönü kestirebilir düzeyde olmalıdır. Rakip sol tarafa doğru kaçmaya eğilim gösterdiğinde, örneğin dikkatini sağ tarafı üzerinde toplayıp onu yanıltarak kendi soluna doğru kaçması için zorlanabilmelidir. Mücadele alanı kenar çizgilerine çok fazla yakın olduğu takdirde, rakibi o tarafa doğru yönlendirerek tuzağa düşmesini sağlamak da ayrıca iyi bir engelleme hamlesi olarak kullanılabilir.

Topa Perdeleme Savunması

Perdeleme hamlelerine karşı mücadele etmek, birçok savunma oyuncusu için en temel konu başlıklarından birisidir. Takım arkadaşı üzerinde kurgulanan sıkı bir perdeleme, topa karşı savunma yapan sağlam savunma oyuncularının düzenlerini sekteye uğratabilir. Bununla birlikte, hızlı top süren bir basketbolcu için savunmacıların kullanabileceği birkaç temel strateji mevcuttur.

Durumu kestirmek ve dışarıda kalmak: Savunma oyuncusu, top süren kişiyi perdelemeden uzak tutmaya çalışarak, top süren kişiyle birlikte hareket etmeye çalışmalıdır.

Takım arkadaşlarını dinlemek: Olası pozisyonları önceden kestirebilmek için, takım arkadaşlarından gelecek olan çağrılara kulak vermek gerekmektedir.

Maddi olarak sahada var olmak: Top süren oyuncu ile birlikte maddi bir varlık göstererek ilerlemek, perdeleme karşısında hem zihinsel hem de bedensel olarak rahatça ilerlemesini engellemek açısından etkili olacaktır.

Özgüven ve fiziksel dayanım, toplu oyunculara karşı girişilecek olan güçlü bir savunmanın temel anahtarları olarak sıralanabilir. Savunma oyuncuları, topu rakiplerinden daha fazla arzulayarak, onun için çalışmalı ve olası basketleri engellemek konusunda net olarak hareket edebilmelidirler.

En İyiye Karşı Oynamak
Dişe diş bir rakiple mücadeleye girişmek, savunmacıyı onlar karşısında en az onlar kadar güç harcamaya teşvik ederken, aynı zamanda deneme yanılma yolu ile elde edilebilecek olan tecrübelerin en değerlisini kazanmayı sağlar. Böylesi sıkı eşleşmeler, genellikle, oyun hakkında paralel olarak düşünen ve birbirinden rol çalabilen eşdeğer oyuncular arasında yapıldığında, takdire şayan stratejiler ortaya çıkar. Güçlü, inatçı, hızlı düşünen ve davranan hücum oyuncularına karşı oynamak ve onlara karşı teknikler geliştirmekten daha büyük ve değerli bir ilerleme yöntemi bulunamaz.

Hücum üzerinde rekabet eden ve rakibini durdurmayı başarabilen oyuncuların inşa edeceği özgüven, onları daha iyi top savunmacıları haline getiren yegane önemli tecrübe olacaktır.

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Kavaklıdere Spor Kulübü

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi Garden Villaları 3309/1 Cadde No:4 Çayyolu-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Dikmen

Dikmen

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları %50 İNDİRİM Fırsatından Yararlanmak için ankarasporokulları.net aracılığı ile aradığınızı belirtiniz.Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları önce iyi insan sonra iyi sporcu yetiştirmeyi hedeflemektedir.Amacımız ve Hedef Kitlemiz :
5-17 yaş arası spor yapan gençlerin daha bilinçli spor yapmalarını sağlamak ve tüm kulüplere hazır başarılı, disiplinli, bilinçli altyapı sporcuları yetiştirmek.

5-17 yaş arası spor yapmayan gençleri de Hidayet Türkoğlu önderliğinde spora başlatarak, kendilerine, ailelerine ve ülkesine yararlı sağlıklı bireyler haline getirmek. Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okullarında amaç dostluğu, disiplini, spor yapmanın zevkini, paylaşmayı ve rekabeti zaman içinde çocuklarımıza öğretmektir. Uzman eğitmen, idareci ve antrenörlerimizle, Basketbol ve yaz spor kampında verilecek sosyal ve sportif eğitimler, çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olmaları için destek olacaktır.

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okullarında çocuklarımızın tüm fiziksel özellikleri akademisyenler ve uzmanlar tarafından test edilecek ve çıkacak sonuçlara göre hem fiziki performanslarını arttırmak, gelişim süreçlerini hızlandırmak amaçlı antrenman programları ve beslenme programları çıkartılacaktır. Bunun sonrasında ise, tecrübeli antrenörlerden oluşan teknik kadromuz ile, basketbol seviyelerini çok üst seviyelere çıkarma imkanı bulacaklardır. Hidayet Türkoğlu basketbol Okulları yine Türkiye'de ilk defa yetenek seçimi ve performans testleri için Sporttech ekibiyle ortak çalışmaktadır. Yapılacak görsel eğitimler ile de basketbol bilgileri en üst seviyeye çıkartılacaktır...Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları'nda diğer bir amaç ise çocuklarımızın sporcu gibi disiplinli bir hayat yaşamaları için onlara verilecek, beslenme, davranış ve genel kültür dersleridir. Bu konularla ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Ankara Basketbol Kulübü tesislerinde gerçekleştireceğimiz HİDAYET TÜRKOĞLU BASKETBOL OKULUMUZ 4 Aralık 2010 tarihinde başlamıştır. Çalışma programımız Ankara Sorumlumuz Ozan BİLGİLİ tarafından hazırlanmış olup, Ozan BİLGİLİ'nin yakın gözetiminde antrenörlük ve pedagojik formasyon eğitimi almış antrenörlerle uygulanmaktadır. Her sporcunun eğitimi yakından takip edilmekte, bu gelişim düzenli aralıklarla kendisine ve ailesine rapor edilmektedir.

Ozan BİLGİLİ – Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları Ankara Sorumlusu Eğitim:·
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Antrenörlük Eğitimi Bölümü·
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü – Antrenman ve Hareket Bilimi Kariyer:·
Efes Pilsen Basketbol Okulları·
Tofaş Basketbol Okulları – Kurucu Ortağı·
Five Star Basketball Camp (USA) - Antrenör·
Atılım Üniversitesi – Spor Koordinatörü·
Üniversite Sporları Federasyonu – Organizasyon Kurulu Üyesi·
Üniversite Sporları Federasyonu – İl Temsilcisi Yrd.·
Çankaya Üniversitesi - Antrenör·
Gazi Üniversitesi – Antrenör·
Mülkiye Spor Kulübü – Antrenör·
Ankaragücü SK – Antrenör·
TED Ankara Kolejliler – Antrenör·
Ankara Basketbol Kulübü – Basketbol Şube Sorumlusu

Hizmetlerimiz:·
Spor Psikoloğu
Videolu Eğitim
Lisanslı sporcu olma imkanı
Erkek ve Kız takımlar
Veliler için Kafeterya
Wireless Internet
Her Oyuncuya 1 Top· 8-10 Oyuncuya 1 Antrenör
Antropometrik ve Motorik Testler
Sürekli Sıcak Su
Yaş Kategorilerine Göre Gruplar:
Sabah Grupları: 09:00 – 10:15 1998 – 2001 Doğumlular
10:15 – 11:30 2002 - 2003 Doğumlular
10:15 – 11:30 2009 - 2010 Doğumlular
11:30 – 12:45 2007 - 2008 Doğumlular
12:45 – 14:00 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
14:00 – 15:15 2007 Doğumlular
15:15 – 16:30 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
16:30 - 17:45 2007 - 2008 - 2009 Doğumlular
5-17 Yaş arası Kız Erkek tüm çocuklara açıktırdevamını oku...
Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-Ankara

Çaba Akademi

Yenimahalle

Çaba Akademi'de Basketbol, Voleybol ve Cimnastik Spor Okulu ve Takım antrenmanlarımız devam ediyor.

Çaba Akademiye ait Türkiye'nin ve Ankara'nın en büyük ve modern Spor Eğitim Merkezlerinden biri olan tesisimizde uzman eğitmen kadromuz ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Tesisimizde,
- 2 adet olimpik ölçülerde basketbol/volaybol sahası
- 1 adet tam donanımlı Bireysel Basketbol Antrenman Salonu
- 3 sahada toplam 12 basketbol potası
- Tam donanımlı ve ferah bir Cimnastik Salonu
- Atletik performans ve kondisyon merkezi
- 7 adet bağımsız soyunma odası
- Maç analizi ve video izleme odası
- Antrenmanları takip edebileceğiniz keyifli Cafe

ile 2600 m2 kapalı alanda çocuklarımıza nezih ve sıcak bir ortamda spora başlatmak ve spor yaptırmak için bütün imkanları sağladık.

Çaba Akademi tesisimizi ziyaret ederek ücretsiz deneme antrenmanlarımıza katılabilirsiniz.devamını oku...
Adres: Macun Mahallesi 201. Cadde No:3 Yenimahalle-Ankara

Yaşamkent İlker Spor Kulübü

Çayyolu

devamını oku... Adres: Çayyolu Mahallesi 2677. Cadde Santra Konutları C Blok No:7 Çayyolu-Ankara

Atılım Basketbol Akademi

İncek

devamını oku... Adres: Kızılcoşar Mahallesi Atılım Üniversitesi Spor Salonu İncek-Ankara

Ümitköy Basketbol İhtisas Spor Kulübü

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2558. Sokak Mev Koleji No:7 Çayyolu-Ankara

Filenin Sultanları Voleybol Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Meteoroloji Spor Kulübü

Keçiören

devamını oku... Adres: Kalaba Mahallesi Halıç Sokak No:1 Keçiören - Ankara

Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara

Darüşşafaka Basketbol Okulu Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Gölbaşı İncek Spor Kulübü

İncek

devamını oku... Adres: Turgut Özal Bulvarı No:33-D İncek-Ankara

Anıttepe Ata Spor Kulübü

Anıttepe

Basketbol : Anıttepe Anadolu Lisesi Spor Salonu
Adres : Yücetepe, 88 sokak no 7 Çankaya/ Ankara

Voleybol : Ankara Lisesi Spor Salonu, Sıhıye
Adres : Hacettepe, turkocagi sokak no 1 Altındağ/ Ankara
devamını oku...
Adres: Anıttepe Anadoılu Lisesi Yücetepe Mahallesi 88 Sokak No:7 Anıttepe-Ankara

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Çankaya

Force Crossbox

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mah. 1598. Cad. Bilkent Plaza A3 Blok No:5 Ankuva İş Merkezi Yanı Bilkent - Ankara

Kiv Spor Akademisi

Kızılay

devamını oku... Adres: Korkut Reis Mahallesi Yeşilırmak Caddesi No:2 ( Sarar İlköğretim Okulu Spor Salonu ) Kızılay-Ankara

Mehmet Emin Resulzade Spor Kulübü

Çukurambar

Eğlenceli ve dolu dolu antrenmanlar, hem kişisel gelişim hem takım odaklı özel çalışmalar, her yaş grubu için eğitsel oyunlar. Mehmet Emin Resulzade Spor kulübü olarak Voleybol, Basketbol, Futbol kız - erkek antrenmanlarımız başlamıştır.devamını oku... Adres: Öğretmenler Caddesi 1472 Sokak Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi Çukurambar-Ankara

Cedi Osman Academy Keçiören

Keçiören

devamını oku... Adres: Ovacık Sınav Koleji - Yozgat Bulvarı 695. Cad. No:2 ( Etlik Forum Önü) Keçiören / Ankara

Şekerspor 06 Spor Okulu

Keçiören

Final akademi spor kulübü olarak her yaştan ve seviyeden kişilere spor kültürü aşılamak birinci hedefimizdir. Sporun kişisel gelişime özellikle fiziksel, ruhsal ve zihinsel gelişime faydası aşikardır.

Çocuk ve yetişkin gruplarımıza özel eğitim ve grup eğitimleri uzman antrenörler eşliğinde yüzme , Voleybol ,Kort Tenisi ve Basketbol branşlarında amatör ruhla profesyonel eğitim vermek gayemizdir.

Yüzme branşımız içerisinde bel fıtığı , boyun fıtığı , skolyoz, eklem rahatsızlığı ve kilo problemi olan kişiler için havuz antrenmanlarımız vardır. Yerimiz Keçiören Final koleji kampüsü içerisindedir. Tesis yeni , son derece modern ve temizdir.devamını oku...
Adres: Osmangazi Mah. Aşıkpaşa Cad. Final Okulları Keçiören Kampüsü Keçiören - AnkaraSitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları