BASKETBOLUN VÜCUDA 10 FAYDASI

blog yazısı ekle !

BASKETBOLUN VÜCUDA 10 FAYDASI

BASKETBOLUN VÜCUDA 10 FAYDASI

Basketbol en sevilen spor dalları arasında bulunan ve boy uzatmaya olan katkısından dolayı da küçük yaşlardan itibaren yapılan bir spor dalıdır. Basketbolun fiziksel gelişimin yanı sıra sosyalleşmeye olan katkısı da tartışılamaz. Ancak bu sevilen spor dalının faydaları sadece bunlarla da sınırlı kalmamaktadır. Ülkemizin her yerinde bilhassa Ankara başta olmak üzere basketbol sporunun profesyonel ya da amatörce yapılabileceği alanlar bulunmaktadır. Düzenli olarak basketbol oynamanın daha pek çok faydası bulunmaktadır. Bu yazımızda basketbolun vücuda 10 faydası nedir? Bu sorunun cevabını yazacağız.Sitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları


  1. Basketbol oynarken seri bir şekilde hareket edildiğinden ciddi anlamda efor sarf edilmektedir. Bu durumda kalp ritminin hızını artırarak yağ yakımının da hızlanmasına sebep olur. Yapılan hesaplamalara göre yaklaşık olarak bir saat basketbol oynandığında 600-750 arasında kalori yakıldığı görülmüştür.
  2. Spor salonlarında düzenli olarak ağırlık çalışmak kasları geliştirse de oldukça zahmetlidir. Aynı sonucu basketbol oynayarak hem de eğlenceli bir şekilde de elde etmek mümkündür. Çünkü basketbol kas gelişimine büyük etki eden bir spor dalıdır. Basketbol oyunu esnasında hemen hemen tüm kaslar çalışır. Pas verme, top sektirme gibi hareketler kol kaslarını güçlendirirken, koşma ve zıplama gibi hareketlerde bacak kaslarının gelişmesine yardımcı olur.
  3. Basketbol her ne kadar eğlenceli bir spor olsa da aynı zamanda da zorlu ve sert bir spordur. Oyun sırasında devamlı top sürmek, koşmak gibi hareketler kondisyonun gelişmesinde önemli bir yere sahiptir. Düzenli bir şekilde basketbol oynamak, fiziksel gelişimin artmasına sebep olur. Bu durum ise kişinin oyunlar sırasında güçlendiğini ve başarılı olduğunu fark etmesine neden olur.
  4. Basketbol oyunu esnasında yapılan top sürme, pas verme ve zıplama gibi hareketler zaman içerisinde kişinin daha hızlı, çevik ve esnek olmasını sağlar.
  5. Basketbolun yararlarından bir diğeri de kişiye kazandırdığı takım ruhudur. Başarılı bir basketbolcu olmak için takım arkadaşlarıyla doğru şekilde koordine olup, uyum içinde hareket etmek gerekir. Bu durum takımın oyunları kazanmasında da oldukça etkilidir.
  6. Basketbol sporunun düzenli bir şekilde oynanması disiplin gücünün de artmasında etkilidir. Başarıyı yakalamanın altın kuralı da disiplinli bir çalışmayı gerektirmektedir.
  7. Basketbolun fiziksel gelişime sağladığı katkıların yanında öz güven oluşmasına da yardımcı olur. Kişinin kendine duyduğu güvenin artması başarıyı da beraberinde getirecektir.
  8. Basketbol sırasında yapılan manevralar ve antrenmanlar kişinin en üst seviyede kalp kası kuvvetini yakalaması sağlar. İlerleyen yaşlarda kalp krizi ya da damar tıkanıklığı gibi önemli hastalıklara karşı da ciddi koruma sağlayan bir spor dalıdır.
  9. Basketbol göz ve el koordinasyonlarının gelişmesine ve mekansal farkındalıkla birlikte ve zihin dengesi gibi yetilerin gelişmesine de etki etmektedir. Bedenin kontrolünü gerçekleştiren beyin, bulunduğu mekanın farkındalığı ile gerektiği şekilde refleks geliştirmektedir.
  10. Sıçrama setlerinin bilinçli olarak gerçekleştirilmesi de kemik sağlığına ciddi derecede fayda sağlar.Düzenli ve açık havada yapılan fiziksel aktiviteler, kemik kalitesini de olumlu bir biçimde etkilemektedir.

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

İhtisas Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Turgut Özal Mah. 2209. Sok. Aktif Koleji Çakırlar Batıkent-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulu

Dikmen

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları %50 İNDİRİM Fırsatından Yararlanmak için ankarasporokulları.net aracılığı ile aradığınızı belirtiniz.Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları önce iyi insan sonra iyi sporcu yetiştirmeyi hedeflemektedir.Amacımız ve Hedef Kitlemiz :
5-17 yaş arası spor yapan gençlerin daha bilinçli spor yapmalarını sağlamak ve tüm kulüplere hazır başarılı, disiplinli, bilinçli altyapı sporcuları yetiştirmek.

5-17 yaş arası spor yapmayan gençleri de Hidayet Türkoğlu önderliğinde spora başlatarak, kendilerine, ailelerine ve ülkesine yararlı sağlıklı bireyler haline getirmek. Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okullarında amaç dostluğu, disiplini, spor yapmanın zevkini, paylaşmayı ve rekabeti zaman içinde çocuklarımıza öğretmektir. Uzman eğitmen, idareci ve antrenörlerimizle, Basketbol ve yaz spor kampında verilecek sosyal ve sportif eğitimler, çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olmaları için destek olacaktır.

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okullarında çocuklarımızın tüm fiziksel özellikleri akademisyenler ve uzmanlar tarafından test edilecek ve çıkacak sonuçlara göre hem fiziki performanslarını arttırmak, gelişim süreçlerini hızlandırmak amaçlı antrenman programları ve beslenme programları çıkartılacaktır. Bunun sonrasında ise, tecrübeli antrenörlerden oluşan teknik kadromuz ile, basketbol seviyelerini çok üst seviyelere çıkarma imkanı bulacaklardır. Hidayet Türkoğlu basketbol Okulları yine Türkiye'de ilk defa yetenek seçimi ve performans testleri için Sporttech ekibiyle ortak çalışmaktadır. Yapılacak görsel eğitimler ile de basketbol bilgileri en üst seviyeye çıkartılacaktır...Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları'nda diğer bir amaç ise çocuklarımızın sporcu gibi disiplinli bir hayat yaşamaları için onlara verilecek, beslenme, davranış ve genel kültür dersleridir. Bu konularla ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Ankara Basketbol Kulübü tesislerinde gerçekleştireceğimiz HİDAYET TÜRKOĞLU BASKETBOL OKULUMUZ 4 Aralık 2010 tarihinde başlamıştır. Çalışma programımız Ankara Sorumlumuz Ozan BİLGİLİ tarafından hazırlanmış olup, Ozan BİLGİLİ'nin yakın gözetiminde antrenörlük ve pedagojik formasyon eğitimi almış antrenörlerle uygulanmaktadır. Her sporcunun eğitimi yakından takip edilmekte, bu gelişim düzenli aralıklarla kendisine ve ailesine rapor edilmektedir.

Ozan BİLGİLİ – Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları Ankara Sorumlusu Eğitim:·
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Antrenörlük Eğitimi Bölümü·
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü – Antrenman ve Hareket Bilimi Kariyer:·
Efes Pilsen Basketbol Okulları·
Tofaş Basketbol Okulları – Kurucu Ortağı·
Five Star Basketball Camp (USA) - Antrenör·
Atılım Üniversitesi – Spor Koordinatörü·
Üniversite Sporları Federasyonu – Organizasyon Kurulu Üyesi·
Üniversite Sporları Federasyonu – İl Temsilcisi Yrd.·
Çankaya Üniversitesi - Antrenör·
Gazi Üniversitesi – Antrenör·
Mülkiye Spor Kulübü – Antrenör·
Ankaragücü SK – Antrenör·
TED Ankara Kolejliler – Antrenör·
Ankara Basketbol Kulübü – Basketbol Şube Sorumlusu

Hizmetlerimiz:·
Spor Psikoloğu
Videolu Eğitim
Lisanslı sporcu olma imkanı
Erkek ve Kız takımlar
Veliler için Kafeterya
Wireless Internet
Her Oyuncuya 1 Top· 8-10 Oyuncuya 1 Antrenör
Antropometrik ve Motorik Testler
Sürekli Sıcak Su
Yaş Kategorilerine Göre Gruplar:
Sabah Grupları: 09:00 – 10:15 1998 – 2001 Doğumlular
10:15 – 11:30 2002 - 2003 Doğumlular
10:15 – 11:30 2009 - 2010 Doğumlular
11:30 – 12:45 2007 - 2008 Doğumlular
12:45 – 14:00 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
14:00 – 15:15 2007 Doğumlular
15:15 – 16:30 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
16:30 - 17:45 2007 - 2008 - 2009 Doğumlular
5-17 Yaş arası Kız Erkek tüm çocuklara açıktırdevamını oku...
Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3354 / 1. sokak No: 6 Çayyolu - Ankara

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Hoşdere Caddesi No:187 Çankaya Lisesi Çankaya-Ankara

Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara

Darüşşafaka Basketbol Okulu Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Darüşşafaka Basketbol Okulu Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Tunahan Mah. 254. Sokak Eryaman Sınav Koleji Eryaman - Ankara

Meteoroloji Spor Kulübü

Keçiören

devamını oku... Adres: Kalaba Mahallesi Halıç Sokak No:1 Keçiören - Ankara

Diba Spor Kulübü

100. Yıl

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Tekno Basketbol Okulu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mah. 2628. Sokak Çayyolu-Ankara


Sitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları