BASKETBOLUN YARARLARI

blog yazısı ekle !

BASKETBOLUN YARARLARI

BASKETBOLUN YARARLARI

Uygulayıcılarının erkek ya da kadın olması fark etmeksizin, her yaştan, her beceri düzeyinde ve her mevsimde oynanabilecek en eğlenceli sporlardan birisi sorulacak olsa, gelen cevaplardan birçoğu kuşkusuz basketbol hakkında olacaktır. Sahaya çıkıldığı andan itibaren adeta bir fiziksel ve zihinsel terapi haline gelen bu heyecanlı sporun sağlığa olan faydaları 6 maddede özetlenebilir.Sitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları
1. Dayanıklılık: Her yüksek tempolu spor dalında olduğu gibi, basketbol da yüksek kardiyovasküler beceri gerektiren ve bu konudaki kişisel standartları ileriye taşıyan bir disiplindir. Koşma, sıçrama, top sürme ve tüm vücut çalıştıran kapsamlı teknikleri ile sağlığın korunması konusunda güçlü bir yardımcı olan basketbol, aerobik kapasite, enerji seviyesi, metabolizma hızı ve gücü gibi konularda sporculara beklenenden çok daha fazla yardımcı olabilir.

2. Motor Kontrol: Fiziksel ve zihinsel kontrol becerisi kendiliğinden meydana gelebileceği gibi, genellikle belirli bir düzeye ulaşması için bazı çalışmalar gerekir. Hızlı bir şekilde paslaşma ya da koşma gibi hareketler iyi bir programla harmanlandığı zaman, koşullar karşısında kendiliğinden gelişecek kontrol yeteneğini de geliştirecektir. Örneğin top sürme teknikleri, basketbol çalışan çocuklarda kas kuvvetini geliştirirken aynı zamanda vücut pozisyonlarını istedikleri şekilde kontrol ederek paslaşma ya da şut gibi farklı pozisyonlarda karar verebilme iradesini ilerletmeye yardımcı olur.

3. Ayak Dengesi: Arkadan perdeleme, ileri adım, sıçrama manevrası, çok yönlü koşular ya da dönüş içeren teknikler gibi tüm çalışmalar, bacak tarafındaki kasların esnemesine ve kuvvetlenmesine, dolayısıyla denge sağlamak konusunda gelişmeye yardımcı olur. Blok, pas, top çalma ya da koşu gibi özellikle ayak bileği gücü ve dengesi gerektiren manevralar, çocuklar için en iyi şekilde organize edildiği takdirde çok hızlı bir şekilde gözle görülür farklara neden olabilir. Zaten genellikle topla yapılan sporlar çocukların dengelerini geliştirmeleri ve dolayısıyla denge problemine bağlı sakatlıkların önüne geçmeleri bakımından da çok önemli yararlar sunmaktadır.

4. Koordinasyon: Diğer tüm takım sporlarında olduğu gibi, basketbol da üst beden koordinasyonu, tüm vücut koordinasyonu ya da el-göz koordinasyonu gibi becerilerin gelişimi temeline dayanmaktadır. Top sürme, rakibi yakalama ya da engelleme, sahaya hakimiyet ve topu takip etme gibi hızlı reaksiyonlar gerektiren manevralar da bu konunun önemi göz ardı edilemez. Aynı zamanda bu ilerlemenin doğal bir hale gelebilmesi için, vücut kondisyonunun belirli bir seviyede tutulması ve ayrıntılı teknikler gerektiren bu hareketlerin düzenli bir şekilde çalışılması mutlak bir şart olarak öne sürülebilir.

5. Çeviklik: Basketbol, tüm sporcuların saha üzerinde çok hızlı düşünmesini gerektiren, rekabete dayanan karşılaşmalarda hızlı reaksiyon geliştirebilmeleri ve buna bağlı olarak ani momentum ve yön değişimlerine hazırlıklı olmalarını gerektiren zorlu bir branştır. Özellikle genç yaştaki basketbolcular, fiziksel tekniklere ek olarak manevraların gerektireceği zihin disiplinini de sağlayabilmelidirler. Karşılaşılacak ve artık üstesinden gelinmeye başlanacak her teknik adım, sporcunun dayanıklılığını arttırarak, saha üzerinde daha güçlü bir şekilde kalmasına yardımcı olacaktır.

6. Sosyal Beceriler: Takım halinde gerçekleştirilen sporların, basketbol gibi zorlu bir disiplin dalı, diğer takım arkadaşları ile üst düzey iletişimi gerektirmektedir. Özellikle genç yaşta bu spora başlayan çocuklar, erken zamanlarda takım atmosferini, diğer arkadaşlarına dikkat etmeyi, paylaşmayı ve birliktelik sorumluluğunu mümkün olan en kısa zamanda öğrenmiş olacaklardır. Aynı zamanda sonraki yaşamlarında, farklı dönemlerde yüz yüze gelecekleri sosyal problemlerle yüzleşme sorumluluğundan kaçınmamalarının temelleri yine bu dönemde atılacaktır. Şahsi başarı için cimri bir şekilde oynamak yerine, ortak bir hedef için her şeyi olduğu gibi gerekirse skoru ve başarıyı da takım arkadaşları ile paylaşma çabaları, bu dönemde edinilebilecek en değerli kazanım olmaktadır.

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

İhtisas Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Turgut Özal Mah. 2209. Sok. Aktif Koleji Çakırlar Batıkent-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulu

Dikmen

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları %50 İNDİRİM Fırsatından Yararlanmak için ankarasporokulları.net aracılığı ile aradığınızı belirtiniz.Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları önce iyi insan sonra iyi sporcu yetiştirmeyi hedeflemektedir.Amacımız ve Hedef Kitlemiz :
5-17 yaş arası spor yapan gençlerin daha bilinçli spor yapmalarını sağlamak ve tüm kulüplere hazır başarılı, disiplinli, bilinçli altyapı sporcuları yetiştirmek.

5-17 yaş arası spor yapmayan gençleri de Hidayet Türkoğlu önderliğinde spora başlatarak, kendilerine, ailelerine ve ülkesine yararlı sağlıklı bireyler haline getirmek. Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okullarında amaç dostluğu, disiplini, spor yapmanın zevkini, paylaşmayı ve rekabeti zaman içinde çocuklarımıza öğretmektir. Uzman eğitmen, idareci ve antrenörlerimizle, Basketbol ve yaz spor kampında verilecek sosyal ve sportif eğitimler, çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olmaları için destek olacaktır.

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okullarında çocuklarımızın tüm fiziksel özellikleri akademisyenler ve uzmanlar tarafından test edilecek ve çıkacak sonuçlara göre hem fiziki performanslarını arttırmak, gelişim süreçlerini hızlandırmak amaçlı antrenman programları ve beslenme programları çıkartılacaktır. Bunun sonrasında ise, tecrübeli antrenörlerden oluşan teknik kadromuz ile, basketbol seviyelerini çok üst seviyelere çıkarma imkanı bulacaklardır. Hidayet Türkoğlu basketbol Okulları yine Türkiye'de ilk defa yetenek seçimi ve performans testleri için Sporttech ekibiyle ortak çalışmaktadır. Yapılacak görsel eğitimler ile de basketbol bilgileri en üst seviyeye çıkartılacaktır...Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları'nda diğer bir amaç ise çocuklarımızın sporcu gibi disiplinli bir hayat yaşamaları için onlara verilecek, beslenme, davranış ve genel kültür dersleridir. Bu konularla ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Ankara Basketbol Kulübü tesislerinde gerçekleştireceğimiz HİDAYET TÜRKOĞLU BASKETBOL OKULUMUZ 4 Aralık 2010 tarihinde başlamıştır. Çalışma programımız Ankara Sorumlumuz Ozan BİLGİLİ tarafından hazırlanmış olup, Ozan BİLGİLİ'nin yakın gözetiminde antrenörlük ve pedagojik formasyon eğitimi almış antrenörlerle uygulanmaktadır. Her sporcunun eğitimi yakından takip edilmekte, bu gelişim düzenli aralıklarla kendisine ve ailesine rapor edilmektedir.

Ozan BİLGİLİ – Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları Ankara Sorumlusu Eğitim:·
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Antrenörlük Eğitimi Bölümü·
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü – Antrenman ve Hareket Bilimi Kariyer:·
Efes Pilsen Basketbol Okulları·
Tofaş Basketbol Okulları – Kurucu Ortağı·
Five Star Basketball Camp (USA) - Antrenör·
Atılım Üniversitesi – Spor Koordinatörü·
Üniversite Sporları Federasyonu – Organizasyon Kurulu Üyesi·
Üniversite Sporları Federasyonu – İl Temsilcisi Yrd.·
Çankaya Üniversitesi - Antrenör·
Gazi Üniversitesi – Antrenör·
Mülkiye Spor Kulübü – Antrenör·
Ankaragücü SK – Antrenör·
TED Ankara Kolejliler – Antrenör·
Ankara Basketbol Kulübü – Basketbol Şube Sorumlusu

Hizmetlerimiz:·
Spor Psikoloğu
Videolu Eğitim
Lisanslı sporcu olma imkanı
Erkek ve Kız takımlar
Veliler için Kafeterya
Wireless Internet
Her Oyuncuya 1 Top· 8-10 Oyuncuya 1 Antrenör
Antropometrik ve Motorik Testler
Sürekli Sıcak Su
Yaş Kategorilerine Göre Gruplar:
Sabah Grupları: 09:00 – 10:15 1998 – 2001 Doğumlular
10:15 – 11:30 2002 - 2003 Doğumlular
10:15 – 11:30 2009 - 2010 Doğumlular
11:30 – 12:45 2007 - 2008 Doğumlular
12:45 – 14:00 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
14:00 – 15:15 2007 Doğumlular
15:15 – 16:30 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
16:30 - 17:45 2007 - 2008 - 2009 Doğumlular
5-17 Yaş arası Kız Erkek tüm çocuklara açıktırdevamını oku...
Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3354 / 1. sokak No: 6 Çayyolu - Ankara

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Hoşdere Caddesi No:187 Çankaya Lisesi Çankaya-Ankara

Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara

Darüşşafaka Basketbol Okulu Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Darüşşafaka Basketbol Okulu Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Tunahan Mah. 254. Sokak Eryaman Sınav Koleji Eryaman - Ankara

Meteoroloji Spor Kulübü

Keçiören

devamını oku... Adres: Kalaba Mahallesi Halıç Sokak No:1 Keçiören - Ankara

Diba Spor Kulübü

100. Yıl

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Tekno Basketbol Okulu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mah. 2628. Sokak Çayyolu-Ankara
Sitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları