ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE FUTBOLUN ÖNEMİ

blog yazısı ekle !

ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE FUTBOLUN ÖNEMİ

Çocuğunuzun aklına spor dendiğinde futboldan başka bir seçenek gelmiyorsa, sokakta ya da okulda arkadaş çevresiyle birlikte futbol oynamaktan çok fazla zevk alıyorsa çocuğunuzu futbol kursuna yazdırmak için tereddüt bile etmeyin. Çünkü futbol çocuklar için ciddi faydalar sağlayan bir spor dalıdır. Futbola ilgiduyan çocuğunuzu futboldan soğutarak uzaklaştırmak yerine çocuğunuzu bu anlamda teşvik etmelisiniz. Çocukların gelişiminde futbolun önemi küçümsenemeyecek kadar fazladır. Çok çeşitli yararları bulunan futbol sporuna yetenek düzeyleri farklı olan her yaştan çocuğun katılma imkanı vardır.Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara


Futbol oynayan çocuklarda aerobik egzersiz alışkanlığı oluşur. Futbol oynayan çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar, bu egzersizlerin çocukların psikolojik ve fiziksel gelişimleri üzerinde olumlu faydalar sağladığını göstermektedir. Düzenli futbol oynayan çocukların düzenli egzersizi de bir yaşam biçimi haline getirdikleri görülmektedir. Futbol ile kazanılan egzersiz alışkanlığı obeziteyi önleyen en önemli faktörlerdendir. Futbol oynamak çocuklarda işbirliği duygusunu teşvik etmektedir. Şöyle ki; maç esnasında ister savunmada olsun isterse hücum sırasında olsun, paslaşma olmadan başarıya ulaşılamaz. Bu durumda oyuncular arasındaki iletişimin etkin olmasına ve takımdakilerin birbirlerini sürekli olarak kollamalarına neden olmaktadır. Futbolda bireysel olarak ilgi çeken oyuncu kalecidir. Onun dışındaki tüm oyuncular takım halindedir ve futbol tam anlamıyla bir takım sporudur. Bu sebeple de atletik kabiliyeti olmamasına rağmen spora ilgi duyan çocuklar için de kendilerine olan öz güveni artıran bir spor dalıdır. Aynı zamanda futbol oynamak çocuklara sosyal beceriler de kazandırmaktadır. Grup katılımının esas olduğu futbolda çocuklar sğportmenliği öğrenirler ve gerçek yaşamlarında da saygılı ve nezaket kuralları içerisinde yaşarlar. Ayrıca takım sporu olan futbol sayesinde çocuklar, değişik kişilik ve özelliklerdeki kişilerle beraber yaşamayı ve grupla birlikte karar verme yeteneğini de kazanırlar. Uluslar arası bir spor dalı olan futbol ile çocuklar, dünyanın başka ülkelerini tanıma fırsatı bulurlar.

Futbol oynamanın çocukların gelişiminde fiziksel, psikolojilk ve sosyal açılardan pek çpk faydaları bulunmaktadır. Ankara başta olmak üzere ülkemizin her ilinde futbol kursları ve okulları bulunmaktadır. Bu sebeple futbola karşı ilgi duyan çocukların ebeveynlerinin yapmaları gereken tek şey çocujklarını bir futbol kursuna yazdırmak olacaktır.