NEDEN BASKETBOL?

blog yazısı ekle !

NEDEN BASKETBOL?

NEDEN BASKETBOL?

Eğer kişisel performansı en yukarıya taşıyacak, sınırları geniş olan ve tüm bunlarla birlikte hem öğrenilmesi hem de izlemesi çok zevkli olacak bir spor branşı araştırılıyorsa, cevap basketbol olacaktır. Fitness ya da diğer sıkıcı ve geleneksel yöntemlere göre basketbol kilo kaybı ya da kondisyon tutmak için çalışılabilecek en iyi sporlardan birisidir. Yine de somut örnekler verilmesi sıralanması gerekiyorsa, 6 başlıca nedenden bahsedilebilir.Sitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları FiyatlarıBasketbolun Çok Farklı Versiyonları Vardır:


Çoğu spor dalı kalabalık bir oyuncu seti gerektirir. Basketbol ise, kişi sayısına göre oluşturulabilecek oyun stilleri ve esnek oyun süresi ile bu sporlardan ayrılır. Tüm ihtiyaç olan bir adet çember ve bir top ihtiyacı karşılandıktan sonra tek kişilik ya da çok kişilik bir oyun olmasın önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Aynı zamanda hava şartlarının müsait olması durumunda açık ya da kapalı salonlarda oynanmasının da hiçbir sakıncası yoktur, örneğin golf gibi ulaşılması zor ve çok özel bir saha gerektirmez. Ulaşılabilecek tüm imkanlar için kişinin yerel çevresindeki okullar, sahalar, spor malzemeleri ya da basketbol oynamak isteyen diğer kişilerle iletişime geçmesi yeterli olmaktadır.

Koşarken Uçma Hissi Verir:


Basketbolun zorlu tekniklerinin doğrudan vücut kondisyonuna yönelik olması kalbin çalışma kapasitesini arttırarak oksijenden zengin kanın kaslara taşınmasına üst düzeyde yardımcı olur. Aynı zamanda egzersiz yöntemleri ile dayanıklılığı arttıran en hareketli spor dallarından birisidir. Koşucular genellikle düşük kan basıncı ve büyük nefeslenme kapasiteleri ile tanınırlar. Özellikle bir koşu bandında gerçekleştirilen tek düze hareketler yüzünden, uzun süreli koşular zararlı, yorucu ve can sıkıcı olabilmektedir. Bu koşu egzersizi sıkıcılığından kurtulabilmenin en eğlenceli yollarından birisi, koşmayı iç mekanlar ile sınırlandırmayarak mümkün olduğunca temiz havada gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Elbette çok iyi bir koşu kapasitesi ile taçlandırılmış basketbol oyuncusu tüm çalışmalarında oldukça başarılı olabilir.

Ortalama bir basketbol oyuncusu tam saha bir oyun boyunca yaklaşık dört ya da beş mil boyunca koşabilir. Oyunun gerektirdiği anlarda durması, tekrar hızla harekete geçmesi ya da zorlu savunma ve sıçrama hareketleri sergilemesi de basketbolcu açısından temel hareketler bütünü olacaktır. Spordaki yaygın bir slogana göre, eğlenerek yapılan koşular, sporcuya adeta uçma hissini yaşatır.

Basketbol Kapalı Salonlarla Sınırlı Değildir:


Basketbolu tek başına ya da takım olarak çalışmak, düzenli egzersizleri uygulamak için kapalı bir spor salonu şart değildir. Güneşin ve bol oksijenin nimetlerinden sonuna kadar faydalanılacak açık hava sahaları da, bu spor için son derece uygun alanlar olabilir.

Elbette burada basketbolun babası Dr. James Naismith adı anılmadan geçmemelidir. Çünkü kendisi Springfield Üniversitesindeki öğrencilerinin açık havada çalışamadığı güçlü New England soğuklarına karşın, bu oyunu bir salon sporu olarak kurgulamıştı. Hem kalori yakıp hem de vücudu tüm bölümleri ile çalıştırırken aynı zamanda temiz havanın keyfi sürülebilen seçkin bir oyun olan basketbol, kapalı salonlar için de uygun olduğundan mevsimlerden bağımsız bir branştır.

Düşük Maliyetlidir:


Günlük egzersiz rutinleri arasına ciddi bir spor dalını eklemek, özellikle profesyonelliğe doğru sürekli çalışmak genellikle büyük ekstra maliyetlere yol açacağı düşüncesi ile hiç uygulanmadan vazgeçilen bir eylemdir. Gerçekten de bazı spor dalları çok özel koşulları ve yüksek ekipman fiyatları ile bütçeler için zorlayıcı olabilirler. Örneğin kayak gibi bir alanda çalışmak için her zaman uygun kar kalınlığı olan bir dağa ve gerçekten pahalı olan kayak kıyafetlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Oysa zamandan ve mekandan bağımsız olarak yapılabilen basketbolda böyle bir kısıtlamaya ihtiyaç yoktur. Her yaştan, her bölgede yaşayan insanlar tarafından sokaklardan kapalı salonlara kadar her alanda basketbol için her zaman bir uygulama şansı mevcuttur. Basit forması ve spor ayakkabıları ile topu eline alan her sporcu adayı, aynı zamanda da artık bir basketbol gönüllüsüdür.

Basketbolun Sonuçları Somuttur:


Eğer fiziki şeklinden memnun olmayan ancak gözle görülebilir değişimi hedefleyen birisi varsa, istediği sonuca basketbol yardımı ile ulaşabilir. Bir basketbol sahasında geçirilecek süre, fiziksel şekillenmeyi az ya da çok oranda ancak doğrudan etkileyecek bir etkendir. Basketbola devam edilen süre boyunca kaydedilecek değişim, kas kuvveti ve esnekli gibi birçok kazanç, kişinin aynaya baktığı zamanlarda muhakkak gözle görülebilen sonuçları da beraberinde getirebilir.

Çok Fazla Kalori Yakar:


Kilo vermek için saklanan bir sır yoktur, kilo vermek isteyen insanların haplar ya da büyülü iksirler kullanarak hızla incelmesi gibi bir durum da, gerçek olamayacak kadar uzak bir ütopyadır. Artık herkes tarafından bilindiği gibi, kilo kaybetmekteki en önemli anahtar, yakılan kalorinin alınan enerjiden daha fazla olması gerektiğidir. Elbette bunu gerçekleştirmenin tek yolu da fiziksel aktiviteyi arttırmaktan geçer; basketbol ise bu noktada devreye girmektedir. Aynı sürede yapılacak birçok zorlu aktiviteye göre, basketbol idmanı çok daha fazla enerji harcanmasını gerektiren zorlu bir spordur. Özellikle kardiyovasküler gereklilikleri, refleks haline gelecek kadar hızlı, ani ya da uzun süreli teknikleri ile eğlenceli basketbol, fiziksel etkileri bakımından nadide bir fırsat olarak kabul edilebilir.

Basketbol Bahaneye Yer Bırakmaz:


Zaman, mekan, ekipman, yaş ya da cinsiyet gibi sınırlandırmalar içermediğinden dolayı, basketbola başlamak için herhangi bir bahane bulmak oldukça zordur. Modern yaşamın getirdiği hareketsizliğe nazaran artan fiziksel aktivite ihtiyacı, enerjinin harcanması gereklilik ve sadece eğlenceli olması bile basketbol egzersizlerine başlamak için yeterli nedenler olarak kabul edilebilir.

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Darüşşafaka Basketbol Okulu Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Meteoroloji Spor Kulübü

Keçiören

devamını oku... Adres: Kalaba Mahallesi Halıç Sokak No:1 Keçiören - Ankara

İhtisas Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Turgut Özal Mah. 2209. Sok. Aktif Koleji Çakırlar Batıkent-Ankara

Diba Spor Kulübü

100. Yıl

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara

Darüşşafaka Basketbol Okulu Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Tunahan Mah. 254. Sokak Eryaman Sınav Koleji Eryaman - Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulu

Dikmen

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları %50 İNDİRİM Fırsatından Yararlanmak için ankarasporokulları.net aracılığı ile aradığınızı belirtiniz.Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları önce iyi insan sonra iyi sporcu yetiştirmeyi hedeflemektedir.Amacımız ve Hedef Kitlemiz :
5-17 yaş arası spor yapan gençlerin daha bilinçli spor yapmalarını sağlamak ve tüm kulüplere hazır başarılı, disiplinli, bilinçli altyapı sporcuları yetiştirmek.

5-17 yaş arası spor yapmayan gençleri de Hidayet Türkoğlu önderliğinde spora başlatarak, kendilerine, ailelerine ve ülkesine yararlı sağlıklı bireyler haline getirmek. Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okullarında amaç dostluğu, disiplini, spor yapmanın zevkini, paylaşmayı ve rekabeti zaman içinde çocuklarımıza öğretmektir. Uzman eğitmen, idareci ve antrenörlerimizle, Basketbol ve yaz spor kampında verilecek sosyal ve sportif eğitimler, çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olmaları için destek olacaktır.

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okullarında çocuklarımızın tüm fiziksel özellikleri akademisyenler ve uzmanlar tarafından test edilecek ve çıkacak sonuçlara göre hem fiziki performanslarını arttırmak, gelişim süreçlerini hızlandırmak amaçlı antrenman programları ve beslenme programları çıkartılacaktır. Bunun sonrasında ise, tecrübeli antrenörlerden oluşan teknik kadromuz ile, basketbol seviyelerini çok üst seviyelere çıkarma imkanı bulacaklardır. Hidayet Türkoğlu basketbol Okulları yine Türkiye'de ilk defa yetenek seçimi ve performans testleri için Sporttech ekibiyle ortak çalışmaktadır. Yapılacak görsel eğitimler ile de basketbol bilgileri en üst seviyeye çıkartılacaktır...Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları'nda diğer bir amaç ise çocuklarımızın sporcu gibi disiplinli bir hayat yaşamaları için onlara verilecek, beslenme, davranış ve genel kültür dersleridir. Bu konularla ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Ankara Basketbol Kulübü tesislerinde gerçekleştireceğimiz HİDAYET TÜRKOĞLU BASKETBOL OKULUMUZ 4 Aralık 2010 tarihinde başlamıştır. Çalışma programımız Ankara Sorumlumuz Ozan BİLGİLİ tarafından hazırlanmış olup, Ozan BİLGİLİ'nin yakın gözetiminde antrenörlük ve pedagojik formasyon eğitimi almış antrenörlerle uygulanmaktadır. Her sporcunun eğitimi yakından takip edilmekte, bu gelişim düzenli aralıklarla kendisine ve ailesine rapor edilmektedir.

Ozan BİLGİLİ – Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları Ankara Sorumlusu Eğitim:·
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Antrenörlük Eğitimi Bölümü·
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü – Antrenman ve Hareket Bilimi Kariyer:·
Efes Pilsen Basketbol Okulları·
Tofaş Basketbol Okulları – Kurucu Ortağı·
Five Star Basketball Camp (USA) - Antrenör·
Atılım Üniversitesi – Spor Koordinatörü·
Üniversite Sporları Federasyonu – Organizasyon Kurulu Üyesi·
Üniversite Sporları Federasyonu – İl Temsilcisi Yrd.·
Çankaya Üniversitesi - Antrenör·
Gazi Üniversitesi – Antrenör·
Mülkiye Spor Kulübü – Antrenör·
Ankaragücü SK – Antrenör·
TED Ankara Kolejliler – Antrenör·
Ankara Basketbol Kulübü – Basketbol Şube Sorumlusu

Hizmetlerimiz:·
Spor Psikoloğu
Videolu Eğitim
Lisanslı sporcu olma imkanı
Erkek ve Kız takımlar
Veliler için Kafeterya
Wireless Internet
Her Oyuncuya 1 Top· 8-10 Oyuncuya 1 Antrenör
Antropometrik ve Motorik Testler
Sürekli Sıcak Su
Yaş Kategorilerine Göre Gruplar:
Sabah Grupları: 09:00 – 10:15 1998 – 2001 Doğumlular
10:15 – 11:30 2002 - 2003 Doğumlular
10:15 – 11:30 2009 - 2010 Doğumlular
11:30 – 12:45 2007 - 2008 Doğumlular
12:45 – 14:00 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
14:00 – 15:15 2007 Doğumlular
15:15 – 16:30 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
16:30 - 17:45 2007 - 2008 - 2009 Doğumlular
5-17 Yaş arası Kız Erkek tüm çocuklara açıktırdevamını oku...
Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3354 / 1. sokak No: 6 Çayyolu - Ankara

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Hoşdere Caddesi No:187 Çankaya Lisesi Çankaya-Ankara

Tekno Basketbol Okulu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mah. 2628. Sokak Çayyolu-AnkaraSitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları