SERBEST ATIŞ

blog yazısı ekle !

SERBEST ATIŞ

Basketbolda serbest atış kavramı, saha üzerinde belirlenen özel bir bölgeden ( serbest atış çizgisi; gayrı resmi kullanımda ise faul çizgisi / foul line ya da charity stripe olarak karşılaşılabilir) gerçekleştirilen ve genellikle rakip takımdan bir oyuncuya karşı yapılmış bir faul sonrasında uygulanan bir yaptırım türüdür. Her bir serbest atışın değeri bir puandır.


Serbest atış çok iyi oyuncular tarafından yüksek bir başarı yüzdesi ile tutturulabilen bir hareket şeklidir. NBA Ligi'nde birçok oyuncu % 70 - % 80 gibi bir başarı yüzdesi aralığına ulaşabilmektedir. Ligin en iyi şutörleri, örneğin aralarında Steve Nash, Peja Stojaković, Ray Allen, José Calderón Stephen Curry, Chauncey Billups, Kevin Durant ve Dirk Nowitzki gibi isimlerin bulunduğu oyuncular, bir sezoun boyunca yaklaşık olarak % 90'lık bir serbest atış yüzdesine ulaşabilirler. Bunun yanı sıra, Dwight Howard, DeAndre Jordan, Andre Drummond, Ben Wallace ve Dennis Rodman gibi daha zayıf serbest atış oyuncuları ise ancak % 50'lik bir başarı oranına sahiptirler. Bir serbest atış boyunca, oyuncunun ayağı faul çizgisinin gerisinde olmalıdır, eğer oyuncu ayağının bir kısmı ile bile olsa bu çizgiyi ihlal ederse atışı geçerli olmayacaktır. Her bir serbest atışın, önemli bir puan değerinde olduğu unutulmamalıdır.

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Darüşşafaka Basketbol Okulu Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3354 / 1. sokak No: 6 Çayyolu - Ankara

Batıkent Yıldızlar Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Ahmet Hamdi Tanpınar Orta Okulu - Ergazi Mahallesi 1820.sokak Batıkent - Ankara

Diba Spor Kulübü

100. Yıl

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

İhtisas Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Turgut Özal Mah. 2209. Sok. Aktif Koleji Çakırlar Batıkent-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulu

Dikmen

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları %50 İNDİRİM Fırsatından Yararlanmak için ankarasporokulları.net aracılığı ile aradığınızı belirtiniz.Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları önce iyi insan sonra iyi sporcu yetiştirmeyi hedeflemektedir.Amacımız ve Hedef Kitlemiz :
5-17 yaş arası spor yapan gençlerin daha bilinçli spor yapmalarını sağlamak ve tüm kulüplere hazır başarılı, disiplinli, bilinçli altyapı sporcuları yetiştirmek.

5-17 yaş arası spor yapmayan gençleri de Hidayet Türkoğlu önderliğinde spora başlatarak, kendilerine, ailelerine ve ülkesine yararlı sağlıklı bireyler haline getirmek. Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okullarında amaç dostluğu, disiplini, spor yapmanın zevkini, paylaşmayı ve rekabeti zaman içinde çocuklarımıza öğretmektir. Uzman eğitmen, idareci ve antrenörlerimizle, Basketbol ve yaz spor kampında verilecek sosyal ve sportif eğitimler, çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olmaları için destek olacaktır.

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okullarında çocuklarımızın tüm fiziksel özellikleri akademisyenler ve uzmanlar tarafından test edilecek ve çıkacak sonuçlara göre hem fiziki performanslarını arttırmak, gelişim süreçlerini hızlandırmak amaçlı antrenman programları ve beslenme programları çıkartılacaktır. Bunun sonrasında ise, tecrübeli antrenörlerden oluşan teknik kadromuz ile, basketbol seviyelerini çok üst seviyelere çıkarma imkanı bulacaklardır. Hidayet Türkoğlu basketbol Okulları yine Türkiye'de ilk defa yetenek seçimi ve performans testleri için Sporttech ekibiyle ortak çalışmaktadır. Yapılacak görsel eğitimler ile de basketbol bilgileri en üst seviyeye çıkartılacaktır...Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları'nda diğer bir amaç ise çocuklarımızın sporcu gibi disiplinli bir hayat yaşamaları için onlara verilecek, beslenme, davranış ve genel kültür dersleridir. Bu konularla ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Ankara Basketbol Kulübü tesislerinde gerçekleştireceğimiz HİDAYET TÜRKOĞLU BASKETBOL OKULUMUZ 4 Aralık 2010 tarihinde başlamıştır. Çalışma programımız Ankara Sorumlumuz Ozan BİLGİLİ tarafından hazırlanmış olup, Ozan BİLGİLİ'nin yakın gözetiminde antrenörlük ve pedagojik formasyon eğitimi almış antrenörlerle uygulanmaktadır. Her sporcunun eğitimi yakından takip edilmekte, bu gelişim düzenli aralıklarla kendisine ve ailesine rapor edilmektedir.

Ozan BİLGİLİ – Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları Ankara Sorumlusu Eğitim:·
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Antrenörlük Eğitimi Bölümü·
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü – Antrenman ve Hareket Bilimi Kariyer:·
Efes Pilsen Basketbol Okulları·
Tofaş Basketbol Okulları – Kurucu Ortağı·
Five Star Basketball Camp (USA) - Antrenör·
Atılım Üniversitesi – Spor Koordinatörü·
Üniversite Sporları Federasyonu – Organizasyon Kurulu Üyesi·
Üniversite Sporları Federasyonu – İl Temsilcisi Yrd.·
Çankaya Üniversitesi - Antrenör·
Gazi Üniversitesi – Antrenör·
Mülkiye Spor Kulübü – Antrenör·
Ankaragücü SK – Antrenör·
TED Ankara Kolejliler – Antrenör·
Ankara Basketbol Kulübü – Basketbol Şube Sorumlusu

Hizmetlerimiz:·
Spor Psikoloğu
Videolu Eğitim
Lisanslı sporcu olma imkanı
Erkek ve Kız takımlar
Veliler için Kafeterya
Wireless Internet
Her Oyuncuya 1 Top· 8-10 Oyuncuya 1 Antrenör
Antropometrik ve Motorik Testler
Sürekli Sıcak Su
Yaş Kategorilerine Göre Gruplar:
Sabah Grupları: 09:00 – 10:15 1998 – 2001 Doğumlular
10:15 – 11:30 2002 - 2003 Doğumlular
10:15 – 11:30 2009 - 2010 Doğumlular
11:30 – 12:45 2007 - 2008 Doğumlular
12:45 – 14:00 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
14:00 – 15:15 2007 Doğumlular
15:15 – 16:30 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
16:30 - 17:45 2007 - 2008 - 2009 Doğumlular
5-17 Yaş arası Kız Erkek tüm çocuklara açıktırdevamını oku...
Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-Ankara

Darüşşafaka Basketbol Okulu Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Tunahan Mah. 254. Sokak Eryaman Sınav Koleji Eryaman - Ankara

Denizmen Spor Kulübü - Basketbol Okulu

Dikmen

Basketbol Kursu

Ankara Dikmen'de bulunan kulübümüz öğrencileri ve velileriyle büyük bir ailedir.

2017 Ankara yerel liginde 5 kategoride mücadele edecek olan kulübümüzün amacı öncelikle çocukları basketbol ile tanıştırmak, sporu sevdirmek ve sonrasında ise spor okulumuzdan kulüp takımlarımıza oyuncu yetiştirmek olup basketbolu en iyi şekilde öğretmektir.

Baş Antrenörümüz Behçet Denizmen

Fenerbahçe ve Beşiktaş Basketbol Kulüplerinde uzun yıllar oynamış, 24 defa Türk Milli Basketbol takımı formasını giymiş, İstanbul Teknik Üniversitesi ve İzmir DSİ spor kulüplerinde antrenörlük yapmış, son olarak Botaşspor Ankara şubesini kurmuş ve yaklaşık 8 sene baş antrenörlüğünü yapmıştır.

2016 Yılında Denizmen Spor Kulübünü kurarak basketbola hizmete devam etmektedir.

U12 Erkek U13 Erkek
U13 Kız U16 Erkek
U18 Erkek Ankara Liginde mücadele etmektedir.

Kayıt ücret bilgilerimiz:

1 aylık eğitim(8 saat) + forma ücretsiz :200 tl
Kardeş olur ise 2 kişi :300 tl
Öğrenci takıma seçilir ve çıkarsa haftada 5 saat eğitim verilir aylık 20 saat eğitim ücreti:200 tl

AYLIK ÜCRET 200 TL
3 AYLIK PEŞİN ÖDEME 175 X 3 TL


NOT: Velilerimiz fitness salonunu ücretsiz kullanabilirler.

devamını oku...
Adres: Lokman Hekim Meslek Lisesi Spor Salonu Hürriyet Caddesi No:144 Dikmen-Ankara

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Hoşdere Caddesi No:187 Çankaya Lisesi Çankaya-Ankara

TOBB Etü Spor Merkezi Nakra Sports

Söğütözü

NAKRA SPORTS, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'ne bağlı olarak faaliyet gösteren 21.000 m2 alana sahip bir spor kompleksidir.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan 3 katlı spor kompleksimiz içerisinde;
• Tam olimpik yüzme havuzu (8 kulvar 50x25m)
• Tenis kortu
• Basketbol sahası
• Voleybol sahası
• Fittness salonları
• Kickbox alanı
• Masa tenisi salonu
• Sauna
• Fin hamamı
• Grup egzersiz stüdyoları
• Yaşam merkezi
• Cafe ve dinlenme alanları
• Güzellik merkezi / kadın/erkek kuaförü bulunmaktadır.

Amacımız
Alanında uzman, güler yüzlü ekibimiz, yenilenen altyapımız ve ekipmanlarımızla sizi sağlıklı bir yaşama, hedeflediğiniz forma kavuşturmanın yanı sıra, spor yapmayı sizin için keyfe dönüştürerek, Nakra Sports'da geçireceğiniz zamanın sosyal hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olmasını sağlamaktır.
Spor yapmak için ayırdığınız zamanın, aynı zamanda yaşamın stresinden uzaklaşarak kendinize hediye ettiğiniz özel zamanlara dönüşmesi için Nakra Sports ekibi olarak elimizden geleni yapmaya her zaman hazırız.

YÜZME
Yüzme havuzumuz 50 m uzunlukta ve 25 m genişliktedir ve tam olimpik havuz olma özelliğine sahiptir.
Havuz suyunun temizliği ve bakımı günlük olarak gerçekleştirilmekte ve günde 3 defa test edilmektedir.
Havuzumuzun bir bölümünün derinliği 1.45m olup minik yüzücülerimizin kendilerini güvende hissetmelerine olanak sağlamaktadır.
Alanında uzman, deneyimli hocalarımızla birlikte çocuklara oyunlar eşliğinde, eğlenerek yüzme öğretip küçük yaştan itibaren spor alışkanlığı kazandırmaktayız.
Böylece daha sağlıklı, kendine güvenen, mutlu bireyler olmalarına katkıda bulunabilmeyi hedefliyoruz.

BASKETBOL - VOLEYBOL
Çok amaçlı spor salonumuz, basketbol/voleybol sahası olarak kullanılmakta olup, uluslararası spor müsabakalarının yapılabileceği ölçülerde ve 2.000 kişi seyirci kapasitesindedir.

TENİS
Tenis Eğitim ve Spor Departmanımız, uzman eğitmenlerimiz ile 6 yaşından başlayarak her yaş grubu için eğitimler ve aktiviteler düzenleyerek özellikle çocuklarımıza sporu sevdirmek amacıyla hareket etmektedir.
Kapalı tenis kortumuzda talebinize ve seviyenize uygun olarak düzenlenecek grup dersleri ve isteğe bağlı olarak birebir tenis dersleriyle hizmetinizdeyiz.

FITNESS
Bir bölümünde panoramik Atatürk Orman Çiftliği manzarası olan salonumuz ve devamında çatısı dahil olmak üzere tamamı cam cephe olan terasımızla sizin için spor yapmayı keyfe dönüştürdük.
Yüksek teknolojiye sahip ekipmanlarımız ve alanında uzman deneyimli antrenörlerimizin sizin için özel olarak hazırladığı ve sürekli güncellediği egzersizlerinizi büyük bir keyifle yapabilirsiniz.
Par Q test ile ''size özel'' özel fitness programı eğitmenler tarafından hazırlanır. Bu program hazırlanırken; üyenin sağlık problemleri olup olmadığı, spor geçmişi, yaşam tarzı, alışkanlıkları, aerobik kapasitesi ve postural yapısı göz önünde bulundurulur. Buradaki amaç kişiye özel en uygun programın hazırlanmasıdır.
Havuz manzaralı çalışma stüdyolarımızda bulunan spor malzemelerinden yararlanabilir ve eğitmenlerimiz eşliğinde grup egzersiz derslerimize katılabilirsiniz.
Geniş hizmet yelpazemizde, Fitness - Cardio, Personal Training, grup dersleri (pilates, spinning, yoga, zumba, insanity, abs n butts, total body, H.A.T.) yer almaktadır.Seanslarımız üyelerimizin talepleri doğrultusunda devamlı güncellenmektedir.

Personal Training Nedir?
Hedeflenen sonuca ulaşmanın en kesin yolu kişilerin antrenman programını düzenli, disiplinli ve ayrıntılara dikkat ederek uygulamaları sayesinde olur.Bir Personal Trainer bütün bunların aksamadan yapılması için sizlerin motivasyonunu en yüksek düzeyde tutar.
Yaşam kalitenizi en üst düzeye ulaştıracak yeni alışkanlıklar kazandırır.
Egzersiz boyunca yanınızda bir eğitmen bulunacağı için herhangi bir ters hareket yapmanız olası değildir. Böylece sakatlık riski minimalize edilir.
Hareketleri doğru teknik, doğru nefes ve doğru açılarda yapmayı öğrenecek,"evet şimdi egzersiz yapıyorum" hissine kapılacakasınız.
Bir süre sonra eğitmeniniz sizin için artık bir eğitmenden fazla olacak, size sıkıcı gelen egzersiz periyodu artık keyif verir duruma gelecek, yaşamınızın bir parçası olacaktır.

EGZERSİZ DERSLERİ
Grup egzersiz stüdyolarımızda farklı seviyelerdeki üyelerimize uygun zumba, pilates, yoga, total body, absn n butts, six pack, insanity ve H.A.T. programları düzenlenmektedir.
Sizin amacınız kilo vermek, sıkılaşmak veya egzersiz yapmak olabilir, bizim amacımız sizin ihtiyaç duyduğunuz programı size sunmaktır.

YAŞAM MERKEZİ
• Merkezimiz, sağlıklı yaşama katkıda bulunmak amacıyla, koruyucu danışmanlık ve hekimlik hizmetinin yanı sıra, gerektiğinde kişinin ihtiyacına göre en güvenilir beslenme tedavisini zamanında planlayarak, çözüm için uygun alanlara yönlendiren ilk organizasyondur.
• Danışanlarımıza kendini çok daha iyi hissetmeleri, yaşamdan keyif almaları ve sağlıklı bedenlere sahip olmaları için yaşam tarzından fedakarlıkta bulunmadan, günlük alışkanlıkları değiştirmeden kişiye özel hazırlanmış beslenme programları ile destek vermekteyiz.

Merkezimizde uygulanacak
beslenme destek programlarımız;

• Bariyatrik Cerrahide Beslenme
• Zayıflama
• Kilo alma
• Obezitede Beslenme
• Sporcu Beslenmesi
• Kadın Dönemsel Beslenmesi (Buluğ, Menopoz, Gebe, Emzikli ve P.O.S. Beslenmesi)
• Çocuk ve Genç (Adölesan) Beslenmesi
• Emziklilikte Beslenme
• Hamilelikte Beslenme / Gestasyonel Diyabet
• Hastalıklarda Beslenme (Diyabet - Metabolik Sendrom - Kanser)
• Kurumsal Danışmanlık
• Online Diyet
• Yeme Bozukluklarında Beslenme

SAUNA, CAFE ve DİNLENME ALANLARI

devamını oku...
Adres: Söğütözü cad. Blok: 3 No: 43 Söğütözü-Ankara

Tekno Basketbol Okulu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mah. 2628. Sokak Çayyolu-Ankara

Ankyra Kids Academy

Balgat

ANKYRA KIDS ACADEMY

Sağlıklı bir gelecek için...çocuğunuzun spor merkezi..

ANKYRA KIDS AKADEMY açıldı...

Ankara'da geniş spor alanları,branş yelpazesi ve akademik kadro oluşumuyla çocuğunuzu emanet edebileceğiniz tek merkez olma özelliği taşıyan ANKYRA KIDS AKADEMY yetişkinlerle çocukların aynı çatı altında spor yapabileceği özel bir spor merkezidir.

Akademisyenlerin ve uzmanların geliştirdiği bir programa sahip olan merkezimiz yetişkinlere yönelik spor alanlarıyla birlikte 8000 m2'lik bir alan üzerine kurulmuştur.

Ankara'nın merkezi semtlerinden biri olan Balgat'ta bulunan tesisimizde Cimnastik(temel spor eğitimi),yüzme ve atletizm gibi temel spor branşları başta olmak üzere basketbol, voleybol gibi takım sporları,tenis badminton,squash,masa tenisi gibi raket sporları , karate,judo,boks,wingtsun aikido ,taekwondo gibi dövüş sporları,bale, modern dans,hip-hop,break dans,halk dansları , yoga, pilates, step,zumbatomik gibi salon sporları, eğitsel oyunlar, beceri ve koordinasyon dersleri, okçuluk gibi spor branşlarının yanı sıra tiyatro ve drama ,sanatsal çalışmalar ,resim ,heykel, el sanatları atölye çalışmaları ve doğum günü atölyesi gibi bölümler yer almaktadır.

ANKYRA KIDS AKADEMY de çocuğunuz doğru zamanda doğru spor branşıyla başlatılmak üzere geliştirilir ve yapılacak test-ölçüm sonuçlarıyla profesyonel branşlara yönlendirilir. Bu süre zarfında çocuğunuz planlanmış programlar dahilinde rotasyonel olarak tüm spor branşlarıyla tanışır aynı zamanda oyun ve hareket ihtiyaçları karşılanır.

Akademik kadrosuyla her biri kendi alanında uzman olan eğitmen ve antrenörlerce yürütülen eğitim programının en güçlü yanlarından biri de egzersiz yapan çocuklarımızın rutin ölçüm ve testlerle gelişimlerinin izlenmesi, yetenek tespiti ve yönlendirilmesinin yapılması, ebeveynlere bu konuda raporlandırmaların sunulması ve belli dönemlerde yapılacak olan seminerlere eğitici bilgi ve paylaşımların aktarımını sağlamaktır.

ANKYRA KIDS ACADEMY ebeveynlerin çocukları ile ilgili hem doğuştan gelen hem de sonradan kazandığı becerilerini ve yeteneklerini keşfetmelerini, Beraberinde çocuklarını profesyonel branşlara yönlendirmelerini sağlamaktır.

ANKYRA KIDS ACADEMY temel hedeflerden biri de, sporun fiziki ve psikolojik açıdan etkilerinin yanında, sorumluluk, sosyalleşme, paylaşmayı öğrenmesi, yaratıcı gücün ortaya çıkması, işbirliği yapması, ekip ruhu ve çocuğunuzun akademik yaşantısına katkı sağlayacak gerekli disiplinlerin sağlanmasına katkıda bulunmaktır.unutmayın çocuğunuzun akademik başarısı kadar spor yapması ve sosyalleşmesi de çok önemlidir.erken yaşta kazanılan spor alışkanlığı,erişkin dönemlerde de sürdürmesi sağlıklı yaşam açısından çok önemlidir.

ANKYRA KIDS ACADEMY zihinsel ve bedensel engelli çocuklarında normal çocuklar gibi biyolojik,sosyal ve psikolojik gereksinimlere sahip olduklarını ve bunların karşılanmasına yönelik özel programlar sunmaktadır.

Bunun yanı sıra ANKYRA KIDS ACADEMY özel koru hastanesiyle yapmış olduğu bir işbirliğiyle doktor, diyetisyen ve spor psikoloğu hizmetini siz değerli veli ve çocuklarımıza vermektedir.belli gün ve saatlerde seminerler ve özel görüşmelerde eğitimi destekleyici çalışmalar yapılacaktır.

Unutmayın! Her çocuk keşfedilmeyi bekler ve hayatının İlerleyen dönemlerinde zamanında yapamadığı ve doğru yönlendirilmediği şeylerin özlemini çeker pişmanlığını yaşar, tıpkı bizim gibi.
Temel Spor Sporlar
 • Cimnastik
 • Yüzme
 • Atletizm
 • Raket Sporları Sporları
 • Tenis
 • Badminton
 • Squash
 • Masa Tenisi
 • Stüdyo Sporları
 • Bale
 • Modern Dans
 • Hiphop / Break Dans
 • Zumbatomik
 • Halk dansları
 • Pilates
 • Yoga
 • Step
Takım Sporları
 • Basketbol
 • Voleybol
Savunma Sporları
 • Karate Do
 • Judo
 • Taekwondo
 • Wingtzun
 • Aikido
Ekstra Sporlar
 • Tırmanış Eğitimi
 • Eğitsel Oyunlar
 • Beceri ve koordinasyon Dersleri
 • Okçuluk
Sanatsal Branşlar
 • Tiyatro, drama
 • Resim, heykel, el sanatları


devamını oku...
Adres: Ceyhun Atıf Kansu Cad. Ata Plaza 1. Kat No: 100/26-50 Balgat-Ankara

312 Fit Spor Merkezi

Pursaklar

devamını oku... Adres: Mimar Sinan mah. Yavuz Bulvarı Oğuzhan sok No:29/B Pursaklar-Ankara​


Serbest atış sırasında, basketbol topunu kendiyle özdeşleşen bir şekilde aşağıda kavrayan ve % 90'lık bir istatik rakamına sahip olan ünlü oyuncu Rick Barry, bir oyuncuyu serbest atışlarda başarılı bulabilmek için o oyuncunun en az % 80'lik bir başarı grafiği yakalaması gerektiğini beyan etmiştir. Barry'nin rekorunu kıran basketbolcu Mark Price ise, bu başarı sınırının en az % 75 olarak kabul edilmesi gerektiğinden bahsetmiştir. Uzun boylu oyuncular, pota seviyesine ne kadar yakın olunursa o kadar başarılı olunabileceği gibi yaygın bir düşüncenin aksine, genellikle düşük serbest atış yüzdeliğine sahiptirler. Bu duruma muhtemel bir açıklama olarak, yüksek atış isabetleri dolayısıyla, olmaları gerektiğinden daha dik bir pozisyon alarak faul atışlarında başarıyı yakalayamadıklarından bahsedilir. Hem Şöhretler Müzesi (Hall of Fame) üyesi hem de kariyerinde birçok rekorun sahibi bulunan ünlü oyuncu Wilt Chamberlain, sadece % 51.1 gibi tüm zamanların en düşük istatistiklerinden birine sahiptir. Yine düşük istatistiği bulunan O'Neal ve Wallace gibi oyuncular ise, bu zaaflarını kullanmak isteyenler tarafından Hack-a-Shaq (Shaq Darbesi) ve benzeri diğer kasıtlı faullere maruz kalmaktadırlar. Diğer bir taraftan ise, yüksek bir serbest atış istatistiğine sahip olan kimi dev oyuncuların aynı zamanda uzaktan atışlarda da başarılı bir grafik yakalamış olmaları şaşırılmayacak bir durumdur. Örneğin, 2.13 mt.lik boyu ile Dallas Mavericks Takımı'nın forveti Dirk Nowitzki, kariyerinde % 88'lik bir rakama ulaşmıştır.

Serbest Atışa Hükmedilmesi:

Hakemin serbest atışa hükmedebileceği birçok pozisyon vardır.

Birincil ve en çok bilinen hali, bir şu atılma halindeyken oyuncuya faul yapılması durumudur. Eğer oyuncu faul sebebiyle atışını kaçırırsa, şutun saha içerisinde atıldığı bölgenin üç sayılık çizginin içinde ya da dışında olup olmadığına bakılarak, o sayı değerince serbest atışa hükmedilmektedir. Eğer faule rağmen oyuncunun teşebbüs ettiği basket isabetli olursa, basketin geçerliliğine ek olarak bir de serbest atış hakkı tanınır. Bu pozisyon ise, yapılan atışın sayı değerine bakılarak "üç sayılık oyun (three point play) ya da dört sayılık oyun (four point play)" oalrak adlandırılmaktadır.

İkinci olarak, faul yapan bir takımın toplam istatistikleri değerlendirmeye alınabilir. Tek bir periyot boyunca, şut atma teşebbüsü söz konusu olsa da olmasa da, rakip takım birkaç serbest atışa hak kazanabilmektedir. (W)NBA (Kadınlar – NBA)Ligi için bu rakam her çeyrek için dört faul ile sınırlandırılmıştır. NBA Ligi'nde ise uzatmalarda dördüncü, normal çeyrek içinde ise beşinci faulden itibaren; takım faulünün beşten az olduğu (uzatma devresin için dört faulden itibaren) fakat karşılaşmanın son iki dakikası içinde yer alan bir zaman dilimi söz konusu ise, bu kez ikinci takım faul sonrasında, diğer takım oyuncusu iki serbest atış kullanır.

WNBA Ligi'nde ise, çok az bir farkla; NBA'da karşılaşılan takım faul sınırlandırması uzatmalar için üç adetle sınırlı olup, aynı zamanda karşılaşmanın son iki dakikasında değil de son dakikasında buna maruz kalmaları durumunda, rakibe iki serbest atışlık hak sağlayan bir düzenleme mevcuttur. NCAA basketbolunda ise çok daha farklı olarak, bir karşılaşmanın yarısı boyunca yedi kez takım faul biriktirilmesi halinde bir serbest atışa hükmedilir ve bu atış isabetli olursa ikinci bir serbest atış daha verilir. Bu yönteme ise, anılan koşul durumu yüzünden "bir ve bir" (one – and – one) adı verilmiştir. Karşılaşmanın yarısı boyunca ise, takım faulün on taneye ulaşması gibi bir hata söz konusu olduğunda rakibe iki serbest atış hakkı birden tanınmıştır. Kimi koşullarda, takımın faul sayısına bakılarak, hücum faullere hükmedilmeyebilir. Kolej basketbolunda, limit olarak belirlenen takım faullerinin sayısının yüksek olması, bu ligdeki kurallara göre oyunun, NBA ya da FIBA liglerinde yer alan karşılaşmaların aksine, 20'şer dakika süren oldukça uzun bölümlere ayrılmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Eğer bir oyuncu faule maruz kalarak, serbest atışını engelleyecek şekilde yaralanırsa; kolej basketbolu kurallarına göre, hücumdaki takım kenardan herhangi bir oyuncusunu serbest atışları kullanmak üzere tayin edebilir ve NBA Ligi'nde ise atışı kullanacak oyuncuyu rakip takım seçer ve yaralanan oyuncu da geri dönemez. Ancak komisyona göre bu faulün yaralama amaçlı, şiddetli bir kusur olduğuna kanaat getirilirse, bu durumda oyuncunun takımı atışı kullanacak şutörünü kendisi belirleyebilir. Burada, hücum oyuncusu faul sırasında herhangi bir kural dışılık sergilerse, rakibiyle bir tartışma ya da kavgaya girişirse, kendisi oyundan atılır ve yerine geçecek şutörü yine karşı takım belirler. Diğer tüm durumlarda faule maruz kalan basketbolcu, kendi serbest atışlarını kendisi kullanacaktır.Eğer bir takım oyuncusu, koçu ya da ekipte doktor, istatikçi olarak görevli olan diğer kişilerden birisi hakemle hararetli bir şekilde tartışmaya ve şık olmayan kimi hareketlere girişirse, böyle bir durumdaki kişi "teknik faul" olarak isimlendirilen daha ciddi bir yaptırım ile yüz yüze gelecektir. NBA Ligi'nde bir teknik faul, diğer takım avantajına bir serbest atış cezasını beraberinde getirmektedir ve takım sahadaki herhangi bir oyuncusunu görevlendirmekte özgürdür. FIBA karşılaşmalarında ise, NCAA Ligi'nde görülebileceği gibi, her durumda teknik faullere iki serbest atış yaptırımı uygulanır. Her iki durumda da, faulle karşılaşan takımlar, serbest atışı gerçekleştirecek oyuncuyu saha içinden seçebilmekte ve atış gerçekleştikten sonra da top avantajını elde eden taraf olmaktadır. Herhangi bir ribaund durumu söz konusu olamayacağı için, serbest atışlar kullanılırken çizgi etrafında dizili olarak bekleyen herhangi bir oyuncu da bulunmamaktadır.

Son olarak, eğer bir hakem tanık olduğu faul için, gereğinden çok daha fazla agresif olduğu ya da basketbol topuna yönelik değil de tamamen oyuncuya karşı yapılmış bir hareket geliştiğini düşünürse diğerlerinden çok daha ciddi bir faul şekli kararı çıkarabilir. Uluslararası karşılaşmalarda "sportmenlik dışı faul (unsportsmanlike foul)" ve NBA ya da NCAA basketbolundaki adı ile "kasıtlı sert faul (flagrant foul)" olarak tanımlanan bu hareketlerden oyuncu sorumlu tutulur ve faulün ciddiyet derecesine göre oyundan atılmaya kadar varabilecek cezalara sebep olur. Karşıdaki ekip iki serbest atış ve top avantajını kazanmış olmakla birlikte, teknik faullerin tersine, oyuncunun kendisi serbest atışları kullanmaktadır.

" Topsuz alanda faul (fouls away from the ball)" topun ya da topa sahip olan oyuncunun yakınlarında meydana gelmeyen diğer kural dışı hareketleri açıklayan bir ifadedir ve yukarıdaki ikinci durum gibi ele alınmaktadır. Çoğu zaman, savunma oyuncuları rakiplerinin ribaund almasını engellemek için onları tutarak geri çekebilirler ya da perdeleme esnasında sert müdahalelerde bulunabilirler ve böylece faul kararları ile karşılaşabilirler. Bu durumlarda genellikle şahsi fauller emsal alınarak ceza uygulanır. NBA Ligi'nde, periyodun bitişine iki dakika kalması ve rakibin takım faul limitini doldurması durumlarında, topsuz alanda faul (bir başka deyişle off-ball foul) yaptırımı bir serbest atış ve top avantajı olarak uygulanmaktadır.

Serbest atışlar kendine özel bir nizam içermektedir. Şutör serbest atış çizgisi gerisinde ( kenardan 5,8 mt. ve potadan 4,6 mt. ) yerini alır. Diğer tüm oyuncular, basketbol topu şutörün elinden ayrılana kadar, bulunmaları gereken yerlerinden ayrılamazlar. Savunan takımdan 4'e kadar ve hücum ekibinden ise 2 oyuncu olmak üzere, boyalı alan (key / ampul) sınırı boyunca sıralanırlar. Bu oyuncular genellikle topun ribaundunu alacak olan kişilerdir. Her iki yanda üçer oyuncu olacak şekilde eşit bir dağılım vardır ve savunma oyuncusu, daima potaya en yakın olan noktada bulunur.

Kalan oyuncular, serbest atış çizgisi ve üç sayılık atış sınırından geride, hayali bir hat üzerinde yer alırlar.

Basketbol topu atışı yapan oyuncunun elinden ayrılmadan önce, bu oyunculardan birisinin bulunduğu yeri terk etmesi ya da topa müdahale etmesi tümüyle önemli bir kural ihlalidir. Ek olarak, şutör topu beş saniye (Amerika'da on saniye) içinde elinden ayırmak zorundadır ve top potaya dokunana kadar, serbest atış çizgisini ihlal etmeme sorumluluğu devam eder. Bununla birlikte yine de, serbest atış teşebbüsü esnasında yan tarafta bulunan oyuncular bulundukları yerde, çizgi sınırlarını ihlal etmeden zıplayabilirler. Şutörün kendisi tarafından yapılacak bir kural ihlali, serbest atışın geçerliliğini sonlandırır; eğer savunan takımdan gelen bir kural dışı müdahale sonucu oyuncu atışı kaçıracak olursa, yerine bir serbest atış daha hükmedilir; faul, hücum ekibi tarafından gelecek ya da atış isabetsiz olursa, bu durumda savunan takım lehine top hakimiyeti sağlanmış olur.

FIBA kurallarına göre, kural ihlali atışı yapan oyuncu tarafından değil de, diğer oyuncular tarafından gerçekleştiriliyorsa ve atış potaya ulaşarak isabet kaydettiyse, ihlalin ne olduğuna bakılmaksızın sayı geçerli olarak değerlendirilir.

1954 – 1955 Sezonu ile birlikte NBA, kural ihlali yapan ve takım limitleri dolmuş ekiplere karşı işletilmek üzere, üç sayılık atış esnasında faule maruz kalan tarafa sadece iki sayı kazandırabilen iki serbest atış hakkı, "iki için üç (three to make two)" olarak adlandırılabilecek bir kuralı uygulamaya almıştır. 1979 yılında ise yaptırım kuralları, çok sert kasıtlı fauller, atış esnasında isabetsizliğe yol açan faul ve oyuncunun kollarını hedef alan fauller eklenerek genişletilmiştir. 1981 – 1982 sezonunda bu kural, benzeri bir başka kural olan "bir için iki (two to make one)" kuralında olduğu gibi, kaldırılmıştır.

1956 yılında, Wilt Chamberlain'in serbest atışlarını takip ederek smaça çevirmesi dolayısıyla, NCAA Ligi'nde serbest atış süreci tamamlanana kadar oyuncunun ayaklarını çizginin gerisinde tutma şartı getirilmiştir ve daha sonraki dönemlerde NBA de bu kuralı uygulamaları kapsamına almıştır.

Stratejisi:

Daha önce de bahsedildiği gibi, bazı basketbolcular, yetersiz performans gösterebilen serbest atış oyuncularıdır. Karşılaşmalar tarihine göz atıldığında, zayıf serbest atış oyuncularına örnek olarak verilebilecek yıldız isimler arasında Wilt Chamberlain, Ben Wallace ve Shaquilee O'Neal gibi isimler göze çarpmaktadır. Bu sebep dolayısıyla, kullanacakları serbest atışların bir ya da ikisini de kaçırmaları ve dolayısıyla top avantajının da savunan takıma geçebilmesi beklentisiyle böyle oyuncular üzerinde kasten faul yapılması gibi bir strateji vardır. Hatta bu yöntem, örneğin Shaquille O'Neal için uygulanan faullerde olduğu gibi, "Shaq Darbesi (Hack-a-Shaq) adıyla, kimi zaman adeta belirli oyuncularla özdeşleştirilmiştir. Dwigt Howard da, tanınmış bazı oyuncularda olduğu gibi, bu kullanıma başvurulan isimler arasındadır.

Geride olan bir takım için, karşılaşmadaki kimi fauller zaman kazandırması açısından avantajlı olabilmektedir. Ancak elbette bu ihtimalin yanı sıra, karşılaşma liderliğini elinde bulunduran takım için, kullanacağı serbest atışlar doğrultusunda üstünlüğünü koruma şansı da vermektedir. Yenilgisi devam eden ekip, ikinci serbest atışın kaçırılması ve top hakimiyetinin kazanılması durumunda aradaki farkı kapatacak kuvvetli bir atak fırsatı arayışına girecektir. Bu stratejide önemli olduğu için birçok takım oyunun ilerleyen dakikalarında, serbest atış yüzdelikleri yüksek olan oyuncu değişikliklerine gidebilmektedir. Karşılaşmanın bir tarafı için, skora yönelik olarak başvurulabilecek son bir çare olmasıyla birlikte, diğer üstün olan takım için ise oyunu uzatarak liderliğini koruma ve oyunu bitiren taraf olma şansını da, aynı oranda içermektedir.

Savunan tarafın üç sayı kadar kritik bir üstünlük bulundurduğu karşılaşmalarda, eğer bitime birkaç saniyeden fazla kalmamış ise süreyi uzatarak hücumu oyalamak amacı ile faullere başvurulabilmektedir. İyi ayarlanmış bir zamanlama söz konusu ise karşı taraf atak geliştirebilmek için yeterli boşluk ya da düzen fırsatı bulamayacaktır. Böylesi yakın skor farkı olan hallerde, takım üçlük atışı ile farkı kapatabilecek bir oyuncusunu sahaya sürmeyi isteyecektir ancak lider takım da avantajına sahip çıkmak için şutöre faul uygulamaktan çekinmeyecektir çünkü faul yaptırımı olan iki adet serbest atış isabet kaydetse bile son birkaç saniyede oyunun dengesinin bozulmasına yetmeyecektir. Geride kalan takımın hücumunda karşılaşılan bir faul olması halinde, serbest atışları kullanacak olan gerideki takım bilerek ikinci serbest atışı kaçırmayı tercih edebilir. Böylece son atış sonrası savunan ve liderliği zaten elinde bulunduran rakibe geçecek olan top hakimiyetini, bir hücum ribaundu alarak engellemeyi ve mümkün olursa hızlı bir atakla farkı kapatmaya yönelik yeni bir hücumu organize etmeyi deneyebilirler. Son saniyelerde ve kapatılabilecek bir farka dönük oyunlar için uygun olan bu yöntemin dört ya da daha fazla farka sahip karşılaşmalar için kullanılması, teorik olarak sadece üç sayılık oyuncuların antrenman yapması teşebbüsünden öte bir fayda sağlayamayabilir.