ŞUTLAR

blog yazısı ekle !

ŞUTLAR

Turnike

(Layup)

Bir turnike atışı, yerden sıçrama hareketi eşliğinde, tek el kullanılarak basketbol topunun potaya itilmesi (lay in) ya da panyaya çarptırarak pota içine gönderilmesi (lay up) manevralarını kapsayan en temel hareket çeşitlerinden birisidir. Hareketin özü ve tek el kullanımı, turnike ile sıçrayarak şut atışını (jump shot) ayıran en temel özelliklerdir.


Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

İhtisas Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Turgut Özal Mah. 2209. Sok. Aktif Koleji Çakırlar Batıkent-Ankara

Darüşşafaka Basketbol Okulu Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Tunahan Mah. 254. Sokak Eryaman Sınav Koleji Eryaman - Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3354 / 1. sokak No: 6 Çayyolu - Ankara

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Hoşdere Caddesi No:187 Çankaya Lisesi Çankaya-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulu

Dikmen

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları %50 İNDİRİM Fırsatından Yararlanmak için ankarasporokulları.net aracılığı ile aradığınızı belirtiniz.Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları önce iyi insan sonra iyi sporcu yetiştirmeyi hedeflemektedir.Amacımız ve Hedef Kitlemiz :
5-17 yaş arası spor yapan gençlerin daha bilinçli spor yapmalarını sağlamak ve tüm kulüplere hazır başarılı, disiplinli, bilinçli altyapı sporcuları yetiştirmek.

5-17 yaş arası spor yapmayan gençleri de Hidayet Türkoğlu önderliğinde spora başlatarak, kendilerine, ailelerine ve ülkesine yararlı sağlıklı bireyler haline getirmek. Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okullarında amaç dostluğu, disiplini, spor yapmanın zevkini, paylaşmayı ve rekabeti zaman içinde çocuklarımıza öğretmektir. Uzman eğitmen, idareci ve antrenörlerimizle, Basketbol ve yaz spor kampında verilecek sosyal ve sportif eğitimler, çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olmaları için destek olacaktır.

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okullarında çocuklarımızın tüm fiziksel özellikleri akademisyenler ve uzmanlar tarafından test edilecek ve çıkacak sonuçlara göre hem fiziki performanslarını arttırmak, gelişim süreçlerini hızlandırmak amaçlı antrenman programları ve beslenme programları çıkartılacaktır. Bunun sonrasında ise, tecrübeli antrenörlerden oluşan teknik kadromuz ile, basketbol seviyelerini çok üst seviyelere çıkarma imkanı bulacaklardır. Hidayet Türkoğlu basketbol Okulları yine Türkiye'de ilk defa yetenek seçimi ve performans testleri için Sporttech ekibiyle ortak çalışmaktadır. Yapılacak görsel eğitimler ile de basketbol bilgileri en üst seviyeye çıkartılacaktır...Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları'nda diğer bir amaç ise çocuklarımızın sporcu gibi disiplinli bir hayat yaşamaları için onlara verilecek, beslenme, davranış ve genel kültür dersleridir. Bu konularla ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Ankara Basketbol Kulübü tesislerinde gerçekleştireceğimiz HİDAYET TÜRKOĞLU BASKETBOL OKULUMUZ 4 Aralık 2010 tarihinde başlamıştır. Çalışma programımız Ankara Sorumlumuz Ozan BİLGİLİ tarafından hazırlanmış olup, Ozan BİLGİLİ'nin yakın gözetiminde antrenörlük ve pedagojik formasyon eğitimi almış antrenörlerle uygulanmaktadır. Her sporcunun eğitimi yakından takip edilmekte, bu gelişim düzenli aralıklarla kendisine ve ailesine rapor edilmektedir.

Ozan BİLGİLİ – Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları Ankara Sorumlusu Eğitim:·
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Antrenörlük Eğitimi Bölümü·
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü – Antrenman ve Hareket Bilimi Kariyer:·
Efes Pilsen Basketbol Okulları·
Tofaş Basketbol Okulları – Kurucu Ortağı·
Five Star Basketball Camp (USA) - Antrenör·
Atılım Üniversitesi – Spor Koordinatörü·
Üniversite Sporları Federasyonu – Organizasyon Kurulu Üyesi·
Üniversite Sporları Federasyonu – İl Temsilcisi Yrd.·
Çankaya Üniversitesi - Antrenör·
Gazi Üniversitesi – Antrenör·
Mülkiye Spor Kulübü – Antrenör·
Ankaragücü SK – Antrenör·
TED Ankara Kolejliler – Antrenör·
Ankara Basketbol Kulübü – Basketbol Şube Sorumlusu

Hizmetlerimiz:·
Spor Psikoloğu
Videolu Eğitim
Lisanslı sporcu olma imkanı
Erkek ve Kız takımlar
Veliler için Kafeterya
Wireless Internet
Her Oyuncuya 1 Top· 8-10 Oyuncuya 1 Antrenör
Antropometrik ve Motorik Testler
Sürekli Sıcak Su
Yaş Kategorilerine Göre Gruplar:
Sabah Grupları: 09:00 – 10:15 1998 – 2001 Doğumlular
10:15 – 11:30 2002 - 2003 Doğumlular
10:15 – 11:30 2009 - 2010 Doğumlular
11:30 – 12:45 2007 - 2008 Doğumlular
12:45 – 14:00 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
14:00 – 15:15 2007 Doğumlular
15:15 – 16:30 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
16:30 - 17:45 2007 - 2008 - 2009 Doğumlular
5-17 Yaş arası Kız Erkek tüm çocuklara açıktırdevamını oku...
Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-Ankara

Diba Spor Kulübü

100. Yıl

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Darüşşafaka Basketbol Okulu Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Tekno Basketbol Okulu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mah. 2628. Sokak Çayyolu-Ankara

Ankyra Kids Academy

Balgat

ANKYRA KIDS ACADEMY

Sağlıklı bir gelecek için...çocuğunuzun spor merkezi..

ANKYRA KIDS AKADEMY açıldı...

Ankara'da geniş spor alanları,branş yelpazesi ve akademik kadro oluşumuyla çocuğunuzu emanet edebileceğiniz tek merkez olma özelliği taşıyan ANKYRA KIDS AKADEMY yetişkinlerle çocukların aynı çatı altında spor yapabileceği özel bir spor merkezidir.

Akademisyenlerin ve uzmanların geliştirdiği bir programa sahip olan merkezimiz yetişkinlere yönelik spor alanlarıyla birlikte 8000 m2'lik bir alan üzerine kurulmuştur.

Ankara'nın merkezi semtlerinden biri olan Balgat'ta bulunan tesisimizde Cimnastik(temel spor eğitimi),yüzme ve atletizm gibi temel spor branşları başta olmak üzere basketbol, voleybol gibi takım sporları,tenis badminton,squash,masa tenisi gibi raket sporları , karate,judo,boks,wingtsun aikido ,taekwondo gibi dövüş sporları,bale, modern dans,hip-hop,break dans,halk dansları , yoga, pilates, step,zumbatomik gibi salon sporları, eğitsel oyunlar, beceri ve koordinasyon dersleri, okçuluk gibi spor branşlarının yanı sıra tiyatro ve drama ,sanatsal çalışmalar ,resim ,heykel, el sanatları atölye çalışmaları ve doğum günü atölyesi gibi bölümler yer almaktadır.

ANKYRA KIDS AKADEMY de çocuğunuz doğru zamanda doğru spor branşıyla başlatılmak üzere geliştirilir ve yapılacak test-ölçüm sonuçlarıyla profesyonel branşlara yönlendirilir. Bu süre zarfında çocuğunuz planlanmış programlar dahilinde rotasyonel olarak tüm spor branşlarıyla tanışır aynı zamanda oyun ve hareket ihtiyaçları karşılanır.

Akademik kadrosuyla her biri kendi alanında uzman olan eğitmen ve antrenörlerce yürütülen eğitim programının en güçlü yanlarından biri de egzersiz yapan çocuklarımızın rutin ölçüm ve testlerle gelişimlerinin izlenmesi, yetenek tespiti ve yönlendirilmesinin yapılması, ebeveynlere bu konuda raporlandırmaların sunulması ve belli dönemlerde yapılacak olan seminerlere eğitici bilgi ve paylaşımların aktarımını sağlamaktır.

ANKYRA KIDS ACADEMY ebeveynlerin çocukları ile ilgili hem doğuştan gelen hem de sonradan kazandığı becerilerini ve yeteneklerini keşfetmelerini, Beraberinde çocuklarını profesyonel branşlara yönlendirmelerini sağlamaktır.

ANKYRA KIDS ACADEMY temel hedeflerden biri de, sporun fiziki ve psikolojik açıdan etkilerinin yanında, sorumluluk, sosyalleşme, paylaşmayı öğrenmesi, yaratıcı gücün ortaya çıkması, işbirliği yapması, ekip ruhu ve çocuğunuzun akademik yaşantısına katkı sağlayacak gerekli disiplinlerin sağlanmasına katkıda bulunmaktır.unutmayın çocuğunuzun akademik başarısı kadar spor yapması ve sosyalleşmesi de çok önemlidir.erken yaşta kazanılan spor alışkanlığı,erişkin dönemlerde de sürdürmesi sağlıklı yaşam açısından çok önemlidir.

ANKYRA KIDS ACADEMY zihinsel ve bedensel engelli çocuklarında normal çocuklar gibi biyolojik,sosyal ve psikolojik gereksinimlere sahip olduklarını ve bunların karşılanmasına yönelik özel programlar sunmaktadır.

Bunun yanı sıra ANKYRA KIDS ACADEMY özel koru hastanesiyle yapmış olduğu bir işbirliğiyle doktor, diyetisyen ve spor psikoloğu hizmetini siz değerli veli ve çocuklarımıza vermektedir.belli gün ve saatlerde seminerler ve özel görüşmelerde eğitimi destekleyici çalışmalar yapılacaktır.

Unutmayın! Her çocuk keşfedilmeyi bekler ve hayatının İlerleyen dönemlerinde zamanında yapamadığı ve doğru yönlendirilmediği şeylerin özlemini çeker pişmanlığını yaşar, tıpkı bizim gibi.
Temel Spor Sporlar
 • Cimnastik
 • Yüzme
 • Atletizm
 • Raket Sporları Sporları
 • Tenis
 • Badminton
 • Squash
 • Masa Tenisi
 • Stüdyo Sporları
 • Bale
 • Modern Dans
 • Hiphop / Break Dans
 • Zumbatomik
 • Halk dansları
 • Pilates
 • Yoga
 • Step
Takım Sporları
 • Basketbol
 • Voleybol
Savunma Sporları
 • Karate Do
 • Judo
 • Taekwondo
 • Wingtzun
 • Aikido
Ekstra Sporlar
 • Tırmanış Eğitimi
 • Eğitsel Oyunlar
 • Beceri ve koordinasyon Dersleri
 • Okçuluk
Sanatsal Branşlar
 • Tiyatro, drama
 • Resim, heykel, el sanatları


devamını oku...
Adres: Ceyhun Atıf Kansu Cad. Ata Plaza 1. Kat No: 100/26-50 Balgat-Ankara

TOBB Etü Spor Merkezi Nakra Sports

Söğütözü

NAKRA SPORTS, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'ne bağlı olarak faaliyet gösteren 21.000 m2 alana sahip bir spor kompleksidir.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan 3 katlı spor kompleksimiz içerisinde;
• Tam olimpik yüzme havuzu (8 kulvar 50x25m)
• Tenis kortu
• Basketbol sahası
• Voleybol sahası
• Fittness salonları
• Kickbox alanı
• Masa tenisi salonu
• Sauna
• Fin hamamı
• Grup egzersiz stüdyoları
• Yaşam merkezi
• Cafe ve dinlenme alanları
• Güzellik merkezi / kadın/erkek kuaförü bulunmaktadır.

Amacımız
Alanında uzman, güler yüzlü ekibimiz, yenilenen altyapımız ve ekipmanlarımızla sizi sağlıklı bir yaşama, hedeflediğiniz forma kavuşturmanın yanı sıra, spor yapmayı sizin için keyfe dönüştürerek, Nakra Sports'da geçireceğiniz zamanın sosyal hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olmasını sağlamaktır.
Spor yapmak için ayırdığınız zamanın, aynı zamanda yaşamın stresinden uzaklaşarak kendinize hediye ettiğiniz özel zamanlara dönüşmesi için Nakra Sports ekibi olarak elimizden geleni yapmaya her zaman hazırız.

YÜZME
Yüzme havuzumuz 50 m uzunlukta ve 25 m genişliktedir ve tam olimpik havuz olma özelliğine sahiptir.
Havuz suyunun temizliği ve bakımı günlük olarak gerçekleştirilmekte ve günde 3 defa test edilmektedir.
Havuzumuzun bir bölümünün derinliği 1.45m olup minik yüzücülerimizin kendilerini güvende hissetmelerine olanak sağlamaktadır.
Alanında uzman, deneyimli hocalarımızla birlikte çocuklara oyunlar eşliğinde, eğlenerek yüzme öğretip küçük yaştan itibaren spor alışkanlığı kazandırmaktayız.
Böylece daha sağlıklı, kendine güvenen, mutlu bireyler olmalarına katkıda bulunabilmeyi hedefliyoruz.

BASKETBOL - VOLEYBOL
Çok amaçlı spor salonumuz, basketbol/voleybol sahası olarak kullanılmakta olup, uluslararası spor müsabakalarının yapılabileceği ölçülerde ve 2.000 kişi seyirci kapasitesindedir.

TENİS
Tenis Eğitim ve Spor Departmanımız, uzman eğitmenlerimiz ile 6 yaşından başlayarak her yaş grubu için eğitimler ve aktiviteler düzenleyerek özellikle çocuklarımıza sporu sevdirmek amacıyla hareket etmektedir.
Kapalı tenis kortumuzda talebinize ve seviyenize uygun olarak düzenlenecek grup dersleri ve isteğe bağlı olarak birebir tenis dersleriyle hizmetinizdeyiz.

FITNESS
Bir bölümünde panoramik Atatürk Orman Çiftliği manzarası olan salonumuz ve devamında çatısı dahil olmak üzere tamamı cam cephe olan terasımızla sizin için spor yapmayı keyfe dönüştürdük.
Yüksek teknolojiye sahip ekipmanlarımız ve alanında uzman deneyimli antrenörlerimizin sizin için özel olarak hazırladığı ve sürekli güncellediği egzersizlerinizi büyük bir keyifle yapabilirsiniz.
Par Q test ile ''size özel'' özel fitness programı eğitmenler tarafından hazırlanır. Bu program hazırlanırken; üyenin sağlık problemleri olup olmadığı, spor geçmişi, yaşam tarzı, alışkanlıkları, aerobik kapasitesi ve postural yapısı göz önünde bulundurulur. Buradaki amaç kişiye özel en uygun programın hazırlanmasıdır.
Havuz manzaralı çalışma stüdyolarımızda bulunan spor malzemelerinden yararlanabilir ve eğitmenlerimiz eşliğinde grup egzersiz derslerimize katılabilirsiniz.
Geniş hizmet yelpazemizde, Fitness - Cardio, Personal Training, grup dersleri (pilates, spinning, yoga, zumba, insanity, abs n butts, total body, H.A.T.) yer almaktadır.Seanslarımız üyelerimizin talepleri doğrultusunda devamlı güncellenmektedir.

Personal Training Nedir?
Hedeflenen sonuca ulaşmanın en kesin yolu kişilerin antrenman programını düzenli, disiplinli ve ayrıntılara dikkat ederek uygulamaları sayesinde olur.Bir Personal Trainer bütün bunların aksamadan yapılması için sizlerin motivasyonunu en yüksek düzeyde tutar.
Yaşam kalitenizi en üst düzeye ulaştıracak yeni alışkanlıklar kazandırır.
Egzersiz boyunca yanınızda bir eğitmen bulunacağı için herhangi bir ters hareket yapmanız olası değildir. Böylece sakatlık riski minimalize edilir.
Hareketleri doğru teknik, doğru nefes ve doğru açılarda yapmayı öğrenecek,"evet şimdi egzersiz yapıyorum" hissine kapılacakasınız.
Bir süre sonra eğitmeniniz sizin için artık bir eğitmenden fazla olacak, size sıkıcı gelen egzersiz periyodu artık keyif verir duruma gelecek, yaşamınızın bir parçası olacaktır.

EGZERSİZ DERSLERİ
Grup egzersiz stüdyolarımızda farklı seviyelerdeki üyelerimize uygun zumba, pilates, yoga, total body, absn n butts, six pack, insanity ve H.A.T. programları düzenlenmektedir.
Sizin amacınız kilo vermek, sıkılaşmak veya egzersiz yapmak olabilir, bizim amacımız sizin ihtiyaç duyduğunuz programı size sunmaktır.

YAŞAM MERKEZİ
• Merkezimiz, sağlıklı yaşama katkıda bulunmak amacıyla, koruyucu danışmanlık ve hekimlik hizmetinin yanı sıra, gerektiğinde kişinin ihtiyacına göre en güvenilir beslenme tedavisini zamanında planlayarak, çözüm için uygun alanlara yönlendiren ilk organizasyondur.
• Danışanlarımıza kendini çok daha iyi hissetmeleri, yaşamdan keyif almaları ve sağlıklı bedenlere sahip olmaları için yaşam tarzından fedakarlıkta bulunmadan, günlük alışkanlıkları değiştirmeden kişiye özel hazırlanmış beslenme programları ile destek vermekteyiz.

Merkezimizde uygulanacak
beslenme destek programlarımız;

• Bariyatrik Cerrahide Beslenme
• Zayıflama
• Kilo alma
• Obezitede Beslenme
• Sporcu Beslenmesi
• Kadın Dönemsel Beslenmesi (Buluğ, Menopoz, Gebe, Emzikli ve P.O.S. Beslenmesi)
• Çocuk ve Genç (Adölesan) Beslenmesi
• Emziklilikte Beslenme
• Hamilelikte Beslenme / Gestasyonel Diyabet
• Hastalıklarda Beslenme (Diyabet - Metabolik Sendrom - Kanser)
• Kurumsal Danışmanlık
• Online Diyet
• Yeme Bozukluklarında Beslenme

SAUNA, CAFE ve DİNLENME ALANLARI

devamını oku...
Adres: Söğütözü cad. Blok: 3 No: 43 Söğütözü-Ankara

312 Fit Spor Merkezi

Pursaklar

devamını oku... Adres: Mimar Sinan mah. Yavuz Bulvarı Oğuzhan sok No:29/B Pursaklar-Ankara​


Savunma uygulanmamış bir turnike atışının isabet oranı fazladır. Asıl sorun ise, genellikle potanın yanında pozisyon almış olan uzun savunma oyuncularının bloklarından kaçınabilmek ve mümkün olduğunca çembere yakınlaşabilmektir. En yaygın olarak kullanılan turnike stratejileri ise, boşluk fırsatı kollamak, topu sakınmak veya alternatif eli kullanmak şeklinde özetlenebilir. Yeterince uzun ya da başarılı sıçramalar yapabilme yeteneğine sahip bir oyuncu, çemberin üzerine kadar ulaşabilmesi durumunda daha yüksek bir isabet şansı elde edebileceği bir smaç girişiminde de bulunabilmektedir.

Basketbolun yıllar içindeki gelişimi göz önüne alındığında, turnikenin de mutlaka belli bir gelişim kaydettiği gözlemlenebilir. Günümüzdeki karşılaşmalarda, turnikenin birçok farklı versiyonları kullanılmaktadır. Turnikeler, kullanılan elin alttan veya üstten kavramasına göre iki temel tekniğe dayanmaktadır. Basketbol topunun altına elin uzandığı ve bilek hareketlerinin ağırlık kazanarak topun potaya gönderildiği şekline orijinal kullanımda "underarm layup" denir. Bu teknik aynı zamanda "finger roll" olarak da tanınmaktadır. Bu türden bir atışı en ustalıkla gerçekleştiren NBA oyuncuları arasında, Mike Bibby ve Dwyane Wade gösterilebilir.

Diğer bir turnike tekniği olarak, yine orijinal kullanımı ile "overarm ya da overhand layup" olarak tanınan yöntem ise, sıçrayarak şut (jump shot) tekniğine oldukça benzemekle birlikte çok daha dar bir alanda uygulanmaktadır. Bu manevrada panyanın da aracı olrak kullanılması gerekmektedir. Scottie Pippen ve Karl Malone gibi isimler, bu turnike çeşidini etkili olarak kullanabilmektedirler.

Son olarak bahsedilebilecek bir başka turnike çeşidi ise, yanlış-ayak (wrong-foot) olarak adlandırılabilecek olan bir tekniktir. Genellikle, zayıf ayak gücüne sahip deneyimsiz oyuncularda görülmekle birlikte, esaslı bir şekilde uygulandığında rakip savunma oyuncusunu blok girişimi esnasında yanılgıya düşürmekte etkilidir. Normal bir turnikede, örneğin sağ el ile atış yapılacaksa sol ayak adımı kullanıldığı halde, bu yöntemde sağ el ve sağ ayak adımı kombinasyonu kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu yöntemle, rakip savunma oyuncusunun şutu bloklamak için yapacağı girişim de engellenmiş olacaktır; kural dışı bir hareketle blok yapmaya çalışması halinde de savunma faulü kararıyla karşı karşıya kalabilir. San Antonio Spurs Takımı'ndan basketbolcu Tony Parker, daha kısa boyu ve aldatıcı hızı ile bu taktiği en iyi şekilde uygulayan isimlerden birisidir.Ters Turnike

(Reverse Layup)

Ters turnike tekniği, çemberin oyuncunun bulunduğu ya da hücuma başladığı taraftaki kısmından değil de diğer tarafından gerçekleştirilen atışlar için kullanılan terimdir.

Finger Roll

(Topu Döndürerek Atılan Şut)

Türkçede orijinal haliyle finger roll olarak daha yaygın şekilde tanınan taktik, turnike atışını gerçekleştireceği esnada oyuncunun tuttuğu topu, el parmaklarını kaldırarak potaya bırakacağı sırada döndürmesidir. Topun rotasyonu, topun yumuşak bir şekilde temas edeceği çember etrafında dönerek ardından potaya girmesi şeklinde gerçekleşmektedir. San Antonio Spurs gardlarından oyuncu, George "The Iceman" Gervin, ünlü basketbolcu Wilt Chamberlain'li Lakers ekibine karşı mücadele ederken, gerçekleştirilmiş olan en iyi finger roll atışlarından birinin sahibidir. NBA yıldızlarından Jason Kidd, Scottie Pippen ve Michael Jordan da yine finger roll tekniğinde ustalaşmış olan isimler arasında yer almaktadırlar.Tear drop

Aslında kelime anlamı olarak gözyaşı damlası anlamına gelmekle birlikte, tekniğin kullanımı açısından ismi ile bir benzerlik de bulunmaktadır. Aynı zamanda bu manevra, runner ya da floater (kimi spor terimlerinde –floating- kelimesi yüzen ya da uçan gibi anlamlar taşımaktadır) olarak da adlandırılabilir. Genellikle oyun kurucular gibi kısa oyuncular tarafından tercih edilebilen bu atışta, potadan yeterince açık bir mesafede turnike prosedürü başlatılır. Ancak top normal bir turnikeden daha erken ve daha dik kavis kazanmış olmalıdır. Daha uzun savunma oyuncularının topa blok uygulamasından kaçınılmaya çalışılır. Bu atış şeklinin amacı, topun elden çıkışını yumuşatarak, rakip savunma tarafından tahmin edilenden bir an daha sonra hareketlenmesi ve böylece blok girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasıdır. En yüksek noktasından daha dar bir açı ile pota içerisine düştüğünden dolayı, bu hareket gözyaşı damlasının akmasına benzetilmiş ve bu isimle bahsedilir olmuştur. Seattle SuperSonics'den Gary Payton ve Utah Jazz'dan John Stockton basketboldaki en iyi tear drop örnekleri ile anılmaktadırlar. Los Angeles Clippers'dan Chris Paul, San Antonio Spurs'den Tony Parker ve Golden State Warriors ekibinden Stephen Curry de başarılı tear drop atışları ile tanınmakta olan oyunculardır. Uzun forvet olmasına karşın Los Angeles Lakers Takımı'ndan Antawn Jamison, ligdeki en etkili tear drop isimlerindne birisi olarak kabul edilmektedir. Charlotte Bobcats'dan Ben Gordon, FC Barcelona'dan Juan Carlos Navarro, Los Angeles Lakers'dan Steve Nash, Dallas Mavericks'den Rajon Rondo, Dallas Mavericks'den J.J. Barea ve son olarak Chicago Bulls'dan Derrick Rose bu tekniği ustalıkla kullanan basketbolcular olarak sıralanabilirler.Power Stop / Drive

(Kuvvetli Duruş – Kuvvetli Drive)

Bu teknikte, dripling yapan oyuncu durarak, top sürdüğü elindeki topunu her iki eli ile güvene alır ve ileriye doğru güçlü bir sıçrama yaparak turnikesini tamamlar. Hareket genellikle turnike olarak sonlandırılır, çünkü sıçramadan gelen kuvvet, oyuncuya bir turnike atışının başarılı olmasına yardımcı olabilecek bir momentum kazandırır.Double Clutch

(Çift Kontrol)

Orijinal hali ile kullanılan double clutch tekniği, bir turnike ya da smaç olarak kullanılır; basketbol topu, tıpkı yukarı – aşağı (up and under) hareketinde olduğu gibi ancak bu kez havadayken yön değiştirmektedir. Daha çok atletik üstünlüğü bulunan oyuncular tarafından sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.Panyalı Şut

(Bank Shot)

Basketbolda panyalı şut tekniği, topun panyaya çarptırılarak potaya sokulması esasına dayanmaktadır. Genellikle, yaklaşık 45° lik bir açı ile orta menzilden gerçekleştirilmiş olan atışlarda ya da turnikelerde kullanılan temel bir yöntemdir. Uzun menzilden kullanılmış olan ya da dip çizgisi civarından atılan şutlarda kullanımı olan bir atış manevrası şekli değildir. Kullanım nedeni ise, panyaya çarptırılarak geliş hızı azaltılan şutun, böylelikle potaya girebilme ihtimalini arttırmak olarak açıklanabilir. Sam Jones, George Gervin, Tim Duncan, Dwyane Wade, Dirk Nowitzki, Scottie Pippen ve Kobe Bryant gibi ünlü oyuncular, panyalı şut tekniğini sıklıkla kullanan isimler arasında yer almaktadırlar.Tipleme

(Putback / Tip-in)

Türkçede her iki orijinal kelime karşılığı için tipleme olarak kullanılan (aslında temelde küçük farklar barındıran iki ayrı teknik terim) bu basketbol tekniği, bir oyuncunun hücum ribaundu alarak hızlı bir skor kaydetmesi esasına dayanmaktadır. Eğer oyuncu, ribaundu top henüz havada iken alırsa ve putback olarak değerlendirilebilecek bir manevra gerçekleştirecekse; şut tamamlanmadan önce zemine iniş yapabilir ancak dripling yapamaz. Oyuncunun ribaund almak yerine topu pota içerisine ittiği bir hareket olması durumunda ise, yöntem tip-in olarak adlandırılır. Aslında temelinde aynı hareket ribaundu ile bitirilme sırasında ufak farklılıklar barındıran bu iki yöntem, birbirlerine alternatif olarak kabul edilebilirler. Josh Smith ve Kenyon Martin putback yöntemini ustaca kullanan basketbolcular arasındadırlar.