TURNİKE

blog yazısı ekle !

TURNİKE

Basketbolda turnike olarak belirtilen teknikte, yerden zıplayarak eldeki topu potaya yanaştırmak, sonrasında ise tek el yardımı ile panyaya çarptırarak, kimi zaman da uygun bir kavis kazandırarak potanın içine düşmesini hedeflemektir. Hareketin özü ve tek el ile geliştirilmiş doğası, onu sıçrayarak şut atışı tekniğinden (jump shot) ayırır. Aynı zamanda turnike, basketboldaki en temel atış şekli olarak kabul edilmiştir.Bir turnike gerçekleştirirken, oyuncu ayaklarını zeminden kaldırır ya da pozisyonun gerektirdiği açılarda potaya doğru mümkün olduğunca uzanmaya çalışır. Turnike hareketi devam ettiği sürece diğer oyuncuların elini tutmak ya da baskıdan kurtulmak için savunma oyuncusunu itmek igibi hareketler faul olarak değerlendirilecektir. Diğer bir taraftan, eğer savunma oyuncusu hareketi tümüyle engellemek için turnikeye çıkan oyuncunun önüne atlarsa ve ikili kaçınmasız olarak çarpışmak durumunda kalırsa, bu kez faul savunma oyuncusu için verilir. Turnike çok yararlı ve elbette sıkça kullanılan bir basketbol manevrasıdır. Savunulabilmesi için tırnike atacak oyuncunun önüne geçerek, kollar yardımıyla açılarak olabildiğince büyük bir hacimle defans yoluna başvurulmaktadır.

Savunmadan sıyrılabilen bir turnike, yüksek oranda isabet kaydetme şansına sahiptir. Dikkat edilmesi gereken temel husus, turnike için yaklaşılabildiği kadarıyla potaya yaklaşmak ve bu bölgede bulunan savunması kuvvetli uzun boylu oyunculardan olabildiğince kaçarak, hareketi en net şekilde tamamlamaya çalışmaktır. Yaygın olarak hayata geçirilen turnike stratejileri arasında, özetlenmeleri gerekirse; savunma ile arada boşluk oluşturmak, topu farklı bir noktadan almak ya da şaşırtmaca amaçlı olarak baskın el haricindeki elin kullanılması gibi yöntemler oyun boyunca, çeşitli hızlarda kullanılmaya çalışılabilir. Ancak kimi durumlarda en az, fileye ya da potanın üzerine kadar ulaşmayı başaran oyuncular, smaç atmayı (topu file içine basmak, itmek) oldukça yüksek bir oranla tercih ederler.

Çaba Akademi

Yenimahalle

Çaba Akademi'de Basketbol, Voleybol ve Cimnastik Spor Okulu ve Takım antrenmanlarımız devam ediyor.

Çaba Akademiye ait Türkiye'nin ve Ankara'nın en büyük ve modern Spor Eğitim Merkezlerinden biri olan tesisimizde uzman eğitmen kadromuz ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Tesisimizde,
- 2 adet olimpik ölçülerde basketbol/volaybol sahası
- 1 adet tam donanımlı Bireysel Basketbol Antrenman Salonu
- 3 sahada toplam 12 basketbol potası
- Tam donanımlı ve ferah bir Cimnastik Salonu
- Atletik performans ve kondisyon merkezi
- 7 adet bağımsız soyunma odası
- Maç analizi ve video izleme odası
- Antrenmanları takip edebileceğiniz keyifli Cafe

ile 2600 m2 kapalı alanda çocuklarımıza nezih ve sıcak bir ortamda spora başlatmak ve spor yaptırmak için bütün imkanları sağladık.

Çaba Akademi tesisimizi ziyaret ederek ücretsiz deneme antrenmanlarımıza katılabilirsiniz.devamını oku...
Adres: Macun Mahallesi 201. Cadde No:3 Yenimahalle-Ankara

Filenin Sultanları Voleybol Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Ümitköy Basketbol İhtisas Spor Kulübü

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2558. Sokak Mev Koleji No:7 Çayyolu-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Dikmen

Dikmen

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları %50 İNDİRİM Fırsatından Yararlanmak için ankarasporokulları.net aracılığı ile aradığınızı belirtiniz.Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları önce iyi insan sonra iyi sporcu yetiştirmeyi hedeflemektedir.Amacımız ve Hedef Kitlemiz :
5-17 yaş arası spor yapan gençlerin daha bilinçli spor yapmalarını sağlamak ve tüm kulüplere hazır başarılı, disiplinli, bilinçli altyapı sporcuları yetiştirmek.

5-17 yaş arası spor yapmayan gençleri de Hidayet Türkoğlu önderliğinde spora başlatarak, kendilerine, ailelerine ve ülkesine yararlı sağlıklı bireyler haline getirmek. Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okullarında amaç dostluğu, disiplini, spor yapmanın zevkini, paylaşmayı ve rekabeti zaman içinde çocuklarımıza öğretmektir. Uzman eğitmen, idareci ve antrenörlerimizle, Basketbol ve yaz spor kampında verilecek sosyal ve sportif eğitimler, çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olmaları için destek olacaktır.

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okullarında çocuklarımızın tüm fiziksel özellikleri akademisyenler ve uzmanlar tarafından test edilecek ve çıkacak sonuçlara göre hem fiziki performanslarını arttırmak, gelişim süreçlerini hızlandırmak amaçlı antrenman programları ve beslenme programları çıkartılacaktır. Bunun sonrasında ise, tecrübeli antrenörlerden oluşan teknik kadromuz ile, basketbol seviyelerini çok üst seviyelere çıkarma imkanı bulacaklardır. Hidayet Türkoğlu basketbol Okulları yine Türkiye'de ilk defa yetenek seçimi ve performans testleri için Sporttech ekibiyle ortak çalışmaktadır. Yapılacak görsel eğitimler ile de basketbol bilgileri en üst seviyeye çıkartılacaktır...Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları'nda diğer bir amaç ise çocuklarımızın sporcu gibi disiplinli bir hayat yaşamaları için onlara verilecek, beslenme, davranış ve genel kültür dersleridir. Bu konularla ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Ankara Basketbol Kulübü tesislerinde gerçekleştireceğimiz HİDAYET TÜRKOĞLU BASKETBOL OKULUMUZ 4 Aralık 2010 tarihinde başlamıştır. Çalışma programımız Ankara Sorumlumuz Ozan BİLGİLİ tarafından hazırlanmış olup, Ozan BİLGİLİ'nin yakın gözetiminde antrenörlük ve pedagojik formasyon eğitimi almış antrenörlerle uygulanmaktadır. Her sporcunun eğitimi yakından takip edilmekte, bu gelişim düzenli aralıklarla kendisine ve ailesine rapor edilmektedir.

Ozan BİLGİLİ – Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları Ankara Sorumlusu Eğitim:·
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Antrenörlük Eğitimi Bölümü·
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü – Antrenman ve Hareket Bilimi Kariyer:·
Efes Pilsen Basketbol Okulları·
Tofaş Basketbol Okulları – Kurucu Ortağı·
Five Star Basketball Camp (USA) - Antrenör·
Atılım Üniversitesi – Spor Koordinatörü·
Üniversite Sporları Federasyonu – Organizasyon Kurulu Üyesi·
Üniversite Sporları Federasyonu – İl Temsilcisi Yrd.·
Çankaya Üniversitesi - Antrenör·
Gazi Üniversitesi – Antrenör·
Mülkiye Spor Kulübü – Antrenör·
Ankaragücü SK – Antrenör·
TED Ankara Kolejliler – Antrenör·
Ankara Basketbol Kulübü – Basketbol Şube Sorumlusu

Hizmetlerimiz:·
Spor Psikoloğu
Videolu Eğitim
Lisanslı sporcu olma imkanı
Erkek ve Kız takımlar
Veliler için Kafeterya
Wireless Internet
Her Oyuncuya 1 Top· 8-10 Oyuncuya 1 Antrenör
Antropometrik ve Motorik Testler
Sürekli Sıcak Su
Yaş Kategorilerine Göre Gruplar:
Sabah Grupları: 09:00 – 10:15 1998 – 2001 Doğumlular
10:15 – 11:30 2002 - 2003 Doğumlular
10:15 – 11:30 2009 - 2010 Doğumlular
11:30 – 12:45 2007 - 2008 Doğumlular
12:45 – 14:00 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
14:00 – 15:15 2007 Doğumlular
15:15 – 16:30 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
16:30 - 17:45 2007 - 2008 - 2009 Doğumlular
5-17 Yaş arası Kız Erkek tüm çocuklara açıktırdevamını oku...
Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-Ankara

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Hoşdere Caddesi No:187 Çankaya Lisesi Çankaya-Ankara

Anıttepe Gençlik Spor Kulübü

Anıttepe

devamını oku... Adres: Anıttepe Anadoılu Lisesi Yücetepe Mahallesi 88 Sokak No:7 Anıttepe-Ankara

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Şekerspor 06 Spor Okulu

Keçiören

Final akademi spor kulübü olarak her yaştan ve seviyeden kişilere spor kültürü aşılamak birinci hedefimizdir. Sporun kişisel gelişime özellikle fiziksel, ruhsal ve zihinsel gelişime faydası aşikardır.

Çocuk ve yetişkin gruplarımıza özel eğitim ve grup eğitimleri uzman antrenörler eşliğinde yüzme , Voleybol ,Kort Tenisi ve Basketbol branşlarında amatör ruhla profesyonel eğitim vermek gayemizdir.

Yüzme branşımız içerisinde bel fıtığı , boyun fıtığı , skolyoz, eklem rahatsızlığı ve kilo problemi olan kişiler için havuz antrenmanlarımız vardır. Yerimiz Keçiören Final koleji kampüsü içerisindedir. Tesis yeni , son derece modern ve temizdir.devamını oku...
Adres: Osmangazi Mah. Aşıkpaşa Cad. Final Okulları Keçiören Kampüsü Keçiören - Ankara

Diba Spor Kulübü

100. Yıl

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Darüşşafaka Basketbol Okulu Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

İhtisas Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Turgut Özal Mah. 2209. Sok. Aktif Koleji Çakırlar Batıkent-Ankara

Force Crossbox

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mah. 1598. Cad. Bilkent Plaza A3 Blok No:5 Ankuva İş Merkezi Yanı Bilkent - Ankara

Gölbaşı İncek Spor Kulübü

İncek

devamını oku... Adres: Turgut Özal Bulvarı No:33-D İncek-Ankara

Meteoroloji Spor Kulübü

Keçiören

devamını oku... Adres: Kalaba Mahallesi Halıç Sokak No:1 Keçiören - Ankara

Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara

MBA Meydan Basketbol Akademisi

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2628. Sokak 75. Yıl Anadolu Lisesi Spor Salonu Çayyolu-Ankara

Basketbol Bireysel Antrenman Merkezi

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Macun Mahallesi 201 Cadde No:3 Yenimahalle-Ankara

Basketbol Bireysel Antrenman Merkezi

Çayyolu

devamını oku... Adres:


Çeşitlemeleri:

Basketbolun yıllar içindeki değişimi gibi, turnike de gittikçe geliştirilen bir teknik olmuştur. Bugün, tüm dünya çapındaki oyunlarda kullanılan birçok farklı turnike versiyonu mevcuttur; bununla birlikte, alttan veya üstten olmak üzere iki temel kategoride sınıflandırılabilirler. Alttan turnike tekniğinde, el bileği ve parmaklar topu pota içerisine düşebilecek en uygun seviyeye getirene kadar, adeta topun altında uzanır. Topu parmak uçlarından ayırarak atılan bu şut şekli, daha önce de bahsedildiği gibi, "finger roll" olarak da isimlendirilmektedir. George Gervin, gösterişli finger roll turnike tekniğinin bilinen ilk oyuncularından birisidir. Ayrıca, yine bu manevrada ustalıkları ile adından söz edilmesi gereken Mike Bibby ve Allen Iverson gibi oyuncular vardır.

Finger roll birçok farklı şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Örneğin bu teniklerden birisi olan, "around the world (tam olarak Türkçede terim karşılığı bulunmuyorsa da, dünya turu gibi bir tercüme ile ifade edilebilir)" olarak kullanımında, diğer oyuncular açısından yanıltıcı bir tahmine yol açması için, oyuncunun turnikeye çıkarken topu arkaya çekerek kendi etrafında bir tur dolaştırması öngörülmektedir. Bu kullanıma klasik bir örnek olarak, Sacramento'da forma giydiği yıllarda Jason Williams'ın kullandığı teknik verilebilir. Williams, topu sanki arkadan pas verecek gibi sağ eli yardımı ile sırtına doğru çekip bir yanıltmaca oluşturduktan sonra, tekrar aynı eli ile ön tarafına alarak hareketini tamamlardı. Bob Cousy, hareketin öncüsü olarak burada anılması gereken bir isimdir. Benzeri bir ifade olarak, ülkemizde "belden çevirerek turnike" terimi de benzeri bir teknik olarak değerlendirilebilir.

Bir diğer turnike taktiği ise " seizure layup (oldukça nadir kullanıldığı için, terime orijinal halinde yer verilmiştir)" olarak bilinen, her iki el ve ayağın iyice yayılarak, top hakimiyeti gerçekleştiğinde oldukça ani bir irkilme manevrası ile savunmayı atlatmak için kullanılan bir şaşırtmaca atış şeklidir. Oyuncu ile savunan rakibi arasında, bacakların ayrılmasına bağlı olarak aniden bir boşluk oluşması ve bu şekilde defansı yanıltması amaçlanan bu yöntem; oyunlarda çok sıklıkla kullanılmıyor olsa da, oldukça etkili sonuçları ile burada bahsedilmeyi hak eden bir turnike versiyonudur.

Yine "overhand shot / önden kavrayarak turnike" adlandırılan başka bir turnike atışı ise, sıçrayarak şut atma (jump shot) yöntemine paralel bazı öğeler bulunsa da, çok daha kısıtlı bir aralıkta gerçekleştirilir. Topun potaya bankan yüzünü kavramayı temel alan bu atışta, genellikle panyaya top çarptırma manevrası da kullanılmaktadır. Scottie Pippen ve Karl Malone, bu hareketi ustalıkla kullanan önemli basketbolcular arasında yer almaktadırlar.

Turnikeler atıştan menzile, tutma tekniklerine kadar daha birçok farklı şekilde ele alınabilen türden büyük bir konu başlığıdır. Ancak tam bu noktada, oldukça güncel olan bir başka turnike çeşidinden de mutlaka bahsedilmesi gerekmektedir.

Tersten turnike (reverse layup), basketbol topunun oldukça etkili ve havalı bir kullanım halidir. Temel olarak oyuncu, normal bir turnike atışı beklentisi ile yapılacak bir atış için savunma kurgulamış olan yakınındaki rakibi yanıltarak, potanın aksi yönünde sıçrayarak uzaklaşırken aynı zamanda turnikeyi başlatmaktır. Bu hareketin iyi bir şekilde işleyebilmesi için, önce potaya doğru bir top sürme hareketi ve rakiplerin de yakında bulunması gerekliliği unutulmamalıdır.