YÜZME ANTRENMANLARI

blog yazısı ekle !

YÜZME ANTRENMANLARI

Düzenli olarak devam ettiğiniz fitness ve vücut geliştirme programınıza ek olarak, yaz aylarının da gelmesiyle programınıza ekleyebileceğiniz bir yardımcı antrenman olarak yüzmenin tercih edilebileceğini belirten Ankara fitness ve vücut geliştirme salonlarının eğitmenleri, bu konuda bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorlar.

Belki egzersiz programınıza yardımcı olacak farklı bir yol arıyor olabilir, belki de sporculuk kariyeriniz içerisine yeni bir dal eklemeyi düşünüyor olabilirsiniz. Her ne amaçla olursa olsun, böyle düşünen çoğu insanın aklında ki tek spor yüzmedir. Zaten yapılan araştırmalar da yüzmenin ne kadar faydalı bir spor olduğunu her defasında ortaya çıkarmıştır.

Düzenli olarak bir havuza gitmek ve yüzmeyi bir egzersiz rejimi olarak kullanmak oldukça etkilidir. Çünkü yüzmek, kalp ve damar sistemini kuvvetlendirir, kilonuzu kontrol altında tutmanızı sağlar, kasların dayanıklılığını artırır ve stres düzeyini düşürür. Tüm bunların yanında bazı yoğun antrenmanların yanında tavsiye edilen veya sakatlıklar sonrasında sporcuların yeniden toparlanma sürecini de kolaylaştıran önemli bir spordur.

Ancak tabii ki, yüzmeyi bir egzersiz olarak daha önce kullanmamış kişiler için de oldukça yabancı bir alandır. Özellikle ilk başlarda, çevrenizde bu spora çok daha önce başlamış kişilerin antrenman düzenlerini veya konuştukları teknik tabirleri anlamak zor olabilir. Bunu göz önüne alarak yüzmeyi bir egzersiz olarak kullanmak istediğinizde nelere dikkat etmeniz konusunda bazı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

1. BEKLENTİLERİNİZ GERÇEKÇİ OLMALI

Eğer spor salonunda 1 saatlik bir çalışma yapıyorsanız, aynı süreyi yüzmek için harcamanız mümkün değildir. Yüzmek çok daha fazla güç sarf ettiren daha yoğun bir egzersizdir. Dolayısıyla, ilk başlarda hedefiniz sadece hiç durmadan kısa bir mesafeyi gidip gelmeniz ve ardından ilerleyen günlerde bu mesafeyi artırmanız yönünde olmalıdır.

2. TEKNİĞİNİZİ GELİŞTİRİN

Bu sporu egzersiz olarak tercih etmeye başlayan çoğu kişi, önemli olanın bol miktarda yüzmek olduğunu düşünür. Ancak önemli olan doğru bir teknikle yüzmektir. Tekniğiniz doğru değilse size hiç bir ilerleme sağlamaz.

Suyun içerisinde ileriye doğru gitmek için var gücünüzle kolunuzu ve bacağınızı hareket ettirmeniz sizi sadece yoracaktır. Ancak doğru nefes alma ve verme teknikleri ile ellerin, kolların ve bacakların doğru koordinasyonu ile gerçekleştirilen bir yüzme antrenmanı, bütün vücudunuz için en fazla yararı sağlar.

3. GEREKLİ EKİPMANLARI KULLANIN

Yüzme tekniğinizi destekleyecek veya geliştirecek donanımları kullanmaktan çekinmeyin, bunun için kullanılan gözlüklerden, bonelerden temin edinin, hatta ayak hareketlerinizi doğru şekilde yapmaya alışıncaya kadar, ellerinizi üzerine koyup sadece ayaklarınızı çırparak hareket ettiğiniz bir yüzme tahtasını da yanınızda bulundurabilirsiniz.

4. DÜZENİNİZİ OLUŞTURUN

Tıpkı spor salonunda takip ettiğiniz bir program olduğu gibi, yüzme için de benzer bir çalışma ve zamanlama programınızı oluşturun ve buna uyun. Örneğin; yüzme egzersizlerinde genellikle setler, 4x200 metre, 2 dakika gibi değerlerle belirlenir, elbette bu değerler ilk başladığınızda sizler için farklı olabilir ancak önemli olan mesafeleri ve sürelerinizi not ederek gelişiminizi de yakından takip etmenizdir.

5. YARDIM ALIN

Eğer en hızlı şekilde bir şeyler öğrenmek ve kendinizi geliştirmek niyetindeyseniz bir yüzme grubuna katılabilir veya bir yüzme koçu ile çalışmayı tercih edebilirsiniz. Böylece hem burada bahsedilen konuları daha detaylı şekilde kavramış olur, hem de gelişiminizi en üst seviyede tutmuş olursunuz.