YÜZMENİN ÇOCUK GELİŞİMİNE ETKİSİ

blog yazısı ekle !

YÜZMENİN ÇOCUK GELİŞİMİNE ETKİSİ

Her yaştan insanın rahatlıkla yapabileceği ve oldukça da faydalı olan bir spor türüdür, yüzme. Bilhassa çocukluk döneminde yüzmeye başlanması, kalp ritminden metabolizmanın hızlanmasına kadar tüm vücut gelişimine olumlu etkiler sağlamaktadır. Yüzmenin çocuk gelişimine etkisi de çok büyüktür. Tüm vücudu çalıştıran yüzme sporunun çocukluk dönemlerinden itibaren yapılması halinde boy uzar, kemik ve kas gelişimleri hızlanır. Düzeni bir şekilde yüzme sporu yapanların kalp ritimleri de düzenli bir hal alır ve vücut gelişimleri de orantılıdır. Ayrıca yüzmeye giden çocukların hastalıklara yakalanma oranın da düşük olduğu görülmektedir. Özellikle de gribal enfeksiyonlara karşı etki ederek azalmasına yardımcı olabilirisin.Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3354 / 1. sokak No: 6 Çayyolu - Ankara


Yüzmeye giden çocukların, iştahlarında da artış görülmektedir ve düzenli ve dengeli beslenmeye başlarlar. Bütün vücudun aynı oranda incelmesini isteyenler için de yüzme sporu en eğlenceli olanıdır. Yüzme sayesinde hızla kilo verilirken aynı zamanda da orantılı bir incelme gözlemlenmektedir. Psikolojik açıdan da oldukça rahatlatıcı bir özelliğe sahiptir. Zihnin, zinde kalmasında da yüzmenin büyük payı vardı. Çocuklar su ile ne kadar erken tanışırlarsa o kadar iyi olur. Çocukların yürümeye başlamasıyla birlikte suya ve yüzmeye alışmaları açısından, ebeveynlerin gözetiminde havuz ya da denize götürülerek, su fobisine karşı tedbirler alınmalıdır. Çünkü ilerleyen yaşla birlikte sudan korkma veya yüzmeye karşı isteksizlikler oluşabilir. Yüzme eğitimindeki en önemli husus, gerekli güvenliğin sağlanmasıdır. Sonrasında gerekli yüzme eğitimi verilebilir. Yüzme sporuyla birlikte beslenmenin de büyük önemi vardır. Beslenme ile yüzmenin çocuk gelişimi açısından faydalı olmasından dolayı,yüzme ile ilgilenen kişilerin beslenme programlarına da dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yüzme sporu oldukça fazla efor harcanmasına neden olan bir spor türüdür. Bu sebeple dengeli beslenmeye dikkat etmeyen çocukların gelişimleriyle birlikte başarı oranları da azalacaktır. Kalsiyum ve karbonhidrat içerikli besinlerin tüketilmesi, yüzme sporu yapan çocukların tüketmesi gereken besinler arasında bulunmaktadır. Diğer spor dallarında olduğu gibi yüzme sporu özellikle çocukların fiziksel, zihinsel ve duygusal açılardan gelişimlerine önemli katkılar sağlamaktadır. Ankara başta olmak üzere ülkemizin de elverişli olan konumu ile yüzmeye olan ilginin her geçen gün artmaktadır.