BASKETBOLDA POZİSYON ( MEVKİ ) SEÇİMİ

blog yazısı ekle !

BASKETBOLDA POZİSYON ( MEVKİ ) SEÇİMİ

BASKETBOLDA POZİSYON ( MEVKİ ) SEÇİMİ

Spor ayakkabılar giyilerek, basketbol oynama arzusu canlı olarak hayata geçirilen ilk günlerde, çoğu oyuncu hedefini net olarak kestiremez, yani sahanın hangi noktasında hangi görevi üstleneceğine bir türlü karar veremeyebilir. Bu noktada, hangi mevkiin nasıl tipteki oyunculara uygun olduğunun bilinmesi faydalı olabilir.
Sitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları

Ayrıca, oynanan pozisyonlarda, zorlu karşılaşmalar sırasında boy, fiziksel dayanıklılık, hız, zihinsel durgunluk ve konsantrasyon gibi birçok etkenin bir araya gelerek, ortaya çıkarılan oyunda büyük bir rol oynadıkları göz önüne muhakkak alınmalıdır.

Oyun Kurucu ( PG )

Oyun kuruculuk pozisyonu, bilindiği üzere basketboldaki en önemli görevlerden bir tanesidir. Oyunları kurgulamak ve hücumda oyuncuları yönlendirmek gibi bir takım sorumluluklar üstlenirler. Genellikle takımlarındaki en iyi top tutucular olup, karşılaşmalar sırasında topu sahaya doğru taşımaya çalışırlar.

Aşağıdaki özellikleri taşıyan bir sporcu, iyi bir oyun kurucu olabilir:


 • Muhteşem top kullanma becerisi
 • İsabetli paslaşma yeteneği
 • Sahada iyi bir gözlem
 • Liderlik nitelikleri
 • "Önce takım" mantığı

Şutör Gard ( SG )

Bir şutör gard, oyun kurucu gibi üstün nitelikler taşıyabilir. Sahadaki birincil top taşıcılar bu oyuncular olmamalarına rağmen, pozisyon gereklilikleri bakımından orta derecedeki top kullanma becerisi genellikle yeterli olmaz. Birçok durumda, takımın en iyi şutörü ve skora oynayan dinamik oyuncusudur.


Aşağıdaki gibi bazı yeteneklere sahip oyuncular, iyi birer şutör gard olabilirler:


 • Ortalamanın üzerinde perimetre şut kabiliyeti
 • İyi top sürme yeteneği
 • Yoğun baskı altında topa sahip çıkabilme
 • Skora yönelebilecek atletik bir yapı
 • Mümkünse hız özelliğinin gelişmiş olması

Kısa Forvet ( SF )

Çok acemi oyuncular, basketbolda bu pozisyonun adına bakarak çoğu zaman yanlış bir kanıya varırlar. Oysa ki bu isim kısa boylu oyuncular için ayrılmış bir mevkii kast etmemektedir. Örneğin NBA Ligi'ndeki en iyi kısa forvetlerden birisi LeBron James gibi bir oyuncu yaklaşık olarak 2.03 mt. kadar bir uzunluğa sahiptir. Bu pozisyon, esnek bir oyuncu olabilmeyi gerektirir. Bir kısa forvetin, keskin ve agresif düşünen katı bir pasör ve ribaundlar konusunda ısrarcı bir oyuncu olması beklenir.

Aşağıdaki gibi yeteneklere sahip oyuncular, iyi birer kısa forvet olabilirler:

 • Dengeli bir set oyuncusu olmak ( top sürme, şut ve savunma dengesi)
 • Koridora sokulabilmek için gerekli azim
 • Atletik yetenekler, hız ve ölçüler bakımından iyi bir kombinasyon ( kısa forvetler, genellikle uzun forvet ve pivotlardan biraz daha kısa boya sahip olabilirler)
 • Key ve perimetreden skor kaydedebilme yeteneği
 • Sahada iyi bir tahmin gücü geliştirebilmesi

Uzun Forvet ( PF )

Bu oyuncu pozisyonu, dayanıklılık ve azimle özdeşleşmiştir. Forvet olarak görev alan bir basketbolcu, genellikle takımının en iyi ribaund kazanan üyesi ve en agresif savunmacısıdır. Ancak, geleneksel olarak potayı korumakla görevli oldukları zamanlarda, dış bölgeden çok fazla şut atışı gerçekleştirmezler. Alışılageldik takım anlayışında, uzun forvetler takımlarının lider skorerleri durumunda olmasalar da, Karl Malone veya Charles Barkley gibi bazı istisna isimler gibi oldukça öne çıkan sayı oyuncuları da mevcuttur.

Aşağıdaki yetenekleri gelişmiş olan oyuncular, iyi birer uzun forvet olabilirler:

 • Olağanüstü savunma yetenekleri
 • Dayanıklılık ve sabır
 • Ribaundlar için usta manevra kabiliyeti
 • Şutları bloklama becerisi

Pivot ( C )

Pivot, genellikle bir takımdaki en uzun oyuncu olarak bilinir ancak bu daima katı bir kural olmayabilir. Temel sorumlulukları potayı korumak ve ribaundları toplamaktır. Nadiren çemberden uzakta girişimlerde bulunurlar; bununla birlikte, hem turnike hem de basit sıçramalı şutlarda iyi bir performans gösterirler.

Aşağıdaki özelliklere sahip bir basketbolcu, iyi bir pivot olabilir:

 • Mükemmel ribaund alma yeteneği
 • Güçlü bir şut bloklayabilme becerisi
 • Ortalama sayılabilecek bir top kullanma ve dış bölgeden atış niteliği
 • Diğerlerine nazaran ender rastlanan bir boy

Diğer Mevkiler – Altıncı Adam

Bir takımın yedekte bulunduğu oyuncular, bazı durumlarda takımların kazanma şanslarını arttıran en önemli faktörlerden birisidir. Basketbol gibi ayrıntılı kuralları olan ve faul sınırlaması bulunan, ayrıca sakatlıklara açık sert bir spor dalında, en az sahaya çıkan ekip kadar gerideki adamların da oldukça büyük kıymeti olduğu unutulmamalıdır.

Aslında, daha çok bir joker olarak da kullanılabilen altıncı adam pozisyonu için özelleştirilmiş görev tanımları olmasa da, aşağıdaki gibi kimi özellikleri öne çıkan sporcular, iyi bir altıncı adam olabilirler:

 • Temel yeteneklerin gelişmiş olması ancak saha üzerinde herhangi bir nokta ile sınırlanmaması
 • "Önce takım" mantığına sahip olmak
 • Herhangi bir görev verildiğinde, ne olduğunu yargılamadan %100 efor ile oynayabilme sadakati

Oyuncu Mevkii Seçilirken;

Bir basketbolcunun, sahadaki her noktanın gerektireceği özel koşulları genel hatları ile sağlayabilmesi, ileri derecede özelleşmiş yetenekleri göz önünde bulundurulduğu takdirde, hakkında en doğru karar verilebilir. Ayrıca, basketbol zorlu bir oyundur; ancak sadece fiziksel kuvvet ile sınırlandırılabilecek kadar dar kalıplara sahip değildir. Örneğin, sadece takımdaki en uzun boya sahip olan bir oyuncunun, pivot olarak görev yapma şartı olmadığı gibi, sadece boy avantajı yüzünden o pozisyonda yetersiz olduğu halde kalacak olması gibi bir yöntem kabul edilemez.

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Darüşşafaka Basketbol Okulu Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Meteoroloji Spor Kulübü

Keçiören

devamını oku... Adres: Kalaba Mahallesi Halıç Sokak No:1 Keçiören - Ankara

İhtisas Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Turgut Özal Mah. 2209. Sok. Aktif Koleji Çakırlar Batıkent-Ankara

Diba Spor Kulübü

100. Yıl

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara

Darüşşafaka Basketbol Okulu Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Tunahan Mah. 254. Sokak Eryaman Sınav Koleji Eryaman - Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulu

Dikmen

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları %50 İNDİRİM Fırsatından Yararlanmak için ankarasporokulları.net aracılığı ile aradığınızı belirtiniz.Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları önce iyi insan sonra iyi sporcu yetiştirmeyi hedeflemektedir.Amacımız ve Hedef Kitlemiz :
5-17 yaş arası spor yapan gençlerin daha bilinçli spor yapmalarını sağlamak ve tüm kulüplere hazır başarılı, disiplinli, bilinçli altyapı sporcuları yetiştirmek.

5-17 yaş arası spor yapmayan gençleri de Hidayet Türkoğlu önderliğinde spora başlatarak, kendilerine, ailelerine ve ülkesine yararlı sağlıklı bireyler haline getirmek. Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okullarında amaç dostluğu, disiplini, spor yapmanın zevkini, paylaşmayı ve rekabeti zaman içinde çocuklarımıza öğretmektir. Uzman eğitmen, idareci ve antrenörlerimizle, Basketbol ve yaz spor kampında verilecek sosyal ve sportif eğitimler, çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olmaları için destek olacaktır.

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okullarında çocuklarımızın tüm fiziksel özellikleri akademisyenler ve uzmanlar tarafından test edilecek ve çıkacak sonuçlara göre hem fiziki performanslarını arttırmak, gelişim süreçlerini hızlandırmak amaçlı antrenman programları ve beslenme programları çıkartılacaktır. Bunun sonrasında ise, tecrübeli antrenörlerden oluşan teknik kadromuz ile, basketbol seviyelerini çok üst seviyelere çıkarma imkanı bulacaklardır. Hidayet Türkoğlu basketbol Okulları yine Türkiye'de ilk defa yetenek seçimi ve performans testleri için Sporttech ekibiyle ortak çalışmaktadır. Yapılacak görsel eğitimler ile de basketbol bilgileri en üst seviyeye çıkartılacaktır...Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları'nda diğer bir amaç ise çocuklarımızın sporcu gibi disiplinli bir hayat yaşamaları için onlara verilecek, beslenme, davranış ve genel kültür dersleridir. Bu konularla ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Ankara Basketbol Kulübü tesislerinde gerçekleştireceğimiz HİDAYET TÜRKOĞLU BASKETBOL OKULUMUZ 4 Aralık 2010 tarihinde başlamıştır. Çalışma programımız Ankara Sorumlumuz Ozan BİLGİLİ tarafından hazırlanmış olup, Ozan BİLGİLİ'nin yakın gözetiminde antrenörlük ve pedagojik formasyon eğitimi almış antrenörlerle uygulanmaktadır. Her sporcunun eğitimi yakından takip edilmekte, bu gelişim düzenli aralıklarla kendisine ve ailesine rapor edilmektedir.

Ozan BİLGİLİ – Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları Ankara Sorumlusu Eğitim:·
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Antrenörlük Eğitimi Bölümü·
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü – Antrenman ve Hareket Bilimi Kariyer:·
Efes Pilsen Basketbol Okulları·
Tofaş Basketbol Okulları – Kurucu Ortağı·
Five Star Basketball Camp (USA) - Antrenör·
Atılım Üniversitesi – Spor Koordinatörü·
Üniversite Sporları Federasyonu – Organizasyon Kurulu Üyesi·
Üniversite Sporları Federasyonu – İl Temsilcisi Yrd.·
Çankaya Üniversitesi - Antrenör·
Gazi Üniversitesi – Antrenör·
Mülkiye Spor Kulübü – Antrenör·
Ankaragücü SK – Antrenör·
TED Ankara Kolejliler – Antrenör·
Ankara Basketbol Kulübü – Basketbol Şube Sorumlusu

Hizmetlerimiz:·
Spor Psikoloğu
Videolu Eğitim
Lisanslı sporcu olma imkanı
Erkek ve Kız takımlar
Veliler için Kafeterya
Wireless Internet
Her Oyuncuya 1 Top· 8-10 Oyuncuya 1 Antrenör
Antropometrik ve Motorik Testler
Sürekli Sıcak Su
Yaş Kategorilerine Göre Gruplar:
Sabah Grupları: 09:00 – 10:15 1998 – 2001 Doğumlular
10:15 – 11:30 2002 - 2003 Doğumlular
10:15 – 11:30 2009 - 2010 Doğumlular
11:30 – 12:45 2007 - 2008 Doğumlular
12:45 – 14:00 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
14:00 – 15:15 2007 Doğumlular
15:15 – 16:30 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
16:30 - 17:45 2007 - 2008 - 2009 Doğumlular
5-17 Yaş arası Kız Erkek tüm çocuklara açıktırdevamını oku...
Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3354 / 1. sokak No: 6 Çayyolu - Ankara

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Hoşdere Caddesi No:187 Çankaya Lisesi Çankaya-Ankara

Tekno Basketbol Okulu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mah. 2628. Sokak Çayyolu-AnkaraSitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları