BASKETBOLU SEVMEK İÇİN 8 GÜZEL NEDEN

blog yazısı ekle !

BASKETBOLU SEVMEK İÇİN 8 GÜZEL NEDEN

BASKETBOLU SEVMEK İÇİN 8 GÜZEL NEDEN

Yıllar boyunca, basketbol klasik hareket noktasından itibaren durmadan gelişerek, günümüzdeki modern, belki de biraz karmaşık kurallı halini almıştır ve gelişmeye devam etmektedir. Örneğin, perimetre bölgesinin şeklinden, iki sayılık atış sınırı ya da üç sayılık şut mesafesindeki düzenlemeler gibi birçok yenilik, zamanın ve insanların ihtiyaçlarına göre yenilenebilmektedir. Ayrıca kurallarla birlikte oyuncular ve teknikleri de gelişmektedir; nitekim yıllar içinde basit turnikeler ve şut atışlarında çok iyi dizayn edilmiş ve alley-oop ya da artistik smaçlara kadar çok farklı stratejiler popüler hale gelmiştir.Sitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları
Heyecanı her geçen yıl gittikçe artan profesyonel basketbol ligleri, kalabalık seyircilerini koltuklarından kaldırıp tezahürat coşkusunu hissettirmeye devam edecek gibi görünüyor. Asya, Avrupa ve Amerika'da, milyonlarca izleyicisi, meraklısı ve amatör sporcusu bulunan bu özel oyun, kapalı spor salonu ya da açık hava fark etmeksizin her gün oynanmaya devam ediliyor. Temelinde bir top ve bir çember dışında çok pahalı ekipmana gereksinim duyulmadan da basketbol oynanabilir; bununla birlikte dev spor markaları da basketbol fanlarına yönelik özel ürünlerini her geçen gün arttırmakta ve ilgilenenler için çok çeşitli malzemeler sunmaya devam etmektedirler. Bu dinamik nedenlerden ötürü, basketbola duyulan ilgi azalmadığı gibi, her geçen gün dünya çapında artan bir seyirci kitlesi mevcuttur.

1. Katılıma Açık ve Ucuz Bir Spordur: Basketbol oynamak, mali açıdan karşılanabilmesi oldukça kolay bir spor dalıdır. Tüm ihtiyaç duyulan malzeme, üzerinde oynanabilecek bir alan, bir çember ve bir toptan oluşur. Çok pahalı olmayan modellerden ya da özel üretim serilerinden birisi seçilmediği takdirde, genellikle basketbol topları çok pahalı malzemeler değildir. Ortalama ihtiyaçları karşılayacak düzeyde standart toplar, dünyanın her yerinde yaygın şekilde ulaşılabilen spor malzemesi mağazalarından rahatlıkla temin edilebilir.

Aynı şekilde, modern dünyada gittikçe yaygınlaşan sokak tesisleri ile birlikte, basketbol oynanabilecek bir saha bulmak da çok zor değildir. Yine genellikle takımlar olmak üzere, bireysel olarak da kimi zaman okulların kapalı salonlarından yararlanmak çoğunlukla mümkündür, hatta bazı okullar bunun için özel kullanım saatleri ayırmakta ve sosyal sorumluklarını bu alanda yerine getirmeye çalışırlar.

Spor kıyafetlere gelince, antrenmanlar ve karşılaşmalar sırasında belirli şekilde forma tercih ediliyor olsa da, bunların çok pahalı kumaşlardan oluşması gerekmemektedir. Elde bulunan kıyafet ve spora uygun ayakkabılarla oynamak en doğrusu olsa da, elde bulunan eşyaların kullanılması da sakıncalı değildir. Yalnızca giyilecek formanın, genellikle rakibin tutup çekmesini engellemek üzere kolsuz olması, sıçrama ve diğer hareketlerde esneklik sağlaması için uzun eşofmanlar yerine kısa ve bol şortlar, son olarak da dengeli şekilde durmaya yetecek spor ayakkabılar kullanılırsa yeterli standart sağlanmış olacaktır.

2. Her An Oynanabilecek Bir Spordur: Basketbol, bilindiği gibi her yerde oynanabilir. Atış yapılabilecek sokak ya da okul sahaları bulunmayan bölgelerde dahi, çember düzeneğinin kurulabileceği ve top sektirmek için yeterli sertlikte zeminler oluşturulabilir. Aynı zamanda, spor yapmak isteyen kişiler ilgili isteklerini yerel yönetimlere ya da yetkili kişilere iletilirse, genellikle bu ihtiyaçları karşılanabilmektedir. Sporcu adaylarının herhangi bir okulun alt yapısında oynamaları ya da özel basketbol okullarına yazılmaları durumunda ise, zaten takım çalışma alanları bulunacağı için böyle bir sorunla yüzleşme ihtimalleri bulunmamaktadır.

3. Hem Bireysel Hem de Farklı Sayıda Oyuncu İçin Uygun Bir Spordur: Basketbolu bu kadar eğlenceli yapan en büyük unsurlardan birisi de, kişi sayısından bağımsız olarak da oynanabilmesidir. Nizami karşılaşmalarda beşer kişilik takımlara ihtiyaç duyulurken, antrenmanlarda ya da sokak basketbolunda tek kişiden, iki ya da üç kişiye veya eşleşme gereği olmadan herkesi kapsayan versiyonlara kadar farklı oyunlar bulunabilir. Genellikle rekabete dayanan spor dallarında asgari iki kişiye gerek duyulur ya da sıra ile oynanacak bazı sporlarda ise rol sırası kişiye tekrar gelene kadar oyun çok sıkıcı bir hal alabilmektedir. Oysa basketbolda, zaten oyunun her anında, topsuz alanda dahi, oyunun her anı hareketli, her dakikası rakiplere karşı hücum ya da savunma taktikleri ile dolu dolu geçmektedir. Bu yüzden basketbol hem çok seçenekli hem de tam zamanlı ve zevkli bir spor dalıdır.

4. Tekniklerinin Öğrenilmesi Kolay Bir Spordur: İlk aşamada top sürmeyi öğrendikten sonra, artık basketbolun diğer teknikleri öğrenilmeye hazırdır. Sadece bir süre izleyerek top sürmenin temel mantığına hakim olunabilir. Elbette ilk seferde mükemmel top sürme manevraları yapmak mümkün olmasa da, en azından diğer tüm hareketler için ilk adım atılmış sayılabilir. Diğer aşamalarda, şut atma denemeleri, top sürerken yapılacak eş zamanlı manevralar ya da rakiplerden sıyrılma gibi daha ayrıntılı çalışmalar gelecektir. Basketbol kuralları net ve teknikleri çok farklı şekillerde kullanılabilen bir spordur. Doğru ve sürekli çalışma ile temel tekniklerden çok ileri derecelerde, yapılması zor basketbol figürlerine kadar birçok hareket öğrenilebilir.

5. Kuralları Basit Olan Bir Spordur: Genel hatları ile temel top sürme ve şut manevraları üzerine inşa edilen bir spor olan basketbol, rekabete dayalı olmasına rağmen kesinlikle rakibe zarar verici hareketlerden sakınılmayı gerektirir. Basketbol oynayan herkesin fiziksel sağlığını ve oyunun ahengini korumak için gerekli olan sportmenlik kuralları ihlal edildiğinde oyuncular ya da takımları ciddi yaptırımlarla karşılaşabilirler.

6. Kursları ya da Okulları Yaygın Olan Bir Spordur: Gittikçe artan popülarite ile birlikte, her geçen gün ulaşılabilecek basketbol kursları sayısı artmıştır. Ayrıca genellikle okulların spor dersi programlarında mutlaka bahsi geçen, temel eğitimi verilen ve çoğunlukla okul takımları bulunan en bilindik spor dallarından birisi basketboldur.

7. Dünya Çapında Takip Edilen Bir Spordur: Heyecanı ve düzenlenen olağanüstü organizasyonlarının eğlencesi sayesinde, tüm dünya çapında bazı ligler, özel turnuvalar, ünlü şampiyonalar milyonlarca basketbol seyircisi tarafından çok sevilerek takip edilir. İlk akla gelen profesyonel basketbol öğelerinden bazıları ise, NBA, WNBA, kolej basketbolu, NCAA, olimpiyatlar ve her ülke bünyesinde bulunan ulusal liglerdir. Basketbolu severek oynayan kişi sayısından daha fazla, büyük bir dikkatle yıllardır her gelişmeyi takip eden çok geniş bir taraftar kitlesi bulunmaktadır.

8. Basketbol Çok Eğlenceli Bir Spordur: Basketbolun kişisel gelişimde sosyalleşme adına sahip olduğu önemden sık sık bahsedilir. Sadece sokakta ya da sahada oynayarak elde edilen sosyal çevre değil, küçük çaplı yerel şampiyonalardan devasa organizasyonlara kadar birçok alanda sadece izleyici olmak bile yeni bir arkadaş çevresi edinmek için oldukça önemli bir basamaktır. Özellikle küçük yaşta devam edilen bir spor okulu ya da öğrenim görülen okulun takımında yer alarak basketbola devam etmek, erken yaşta takım bilinci ve ekip sorumluluğunu çocuğa aşılayan büyük unsurlardan bir tanesidir.

Başkent İz Spor Kulubü

100. Yıl

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mahallesi 1539. Sokak No:12 (Berfo Ana Parkı İçi) 100.Yıl - Ankara

Şekerspor 06 Spor Okulu Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Çayyolu Mahallesi 2677. Cadde Santra Konutları C Blok No:7 Çayyolu-Ankara

Meydan Basketbol Akademisi

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2628. Sokak 75. Yıl Anadolu Lisesi Spor Salonu Çayyolu-Ankara

Filenin Sultanları Voleybol Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Dikmen

Dikmen

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları %50 İNDİRİM Fırsatından Yararlanmak için ankarasporokulları.net aracılığı ile aradığınızı belirtiniz.Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları önce iyi insan sonra iyi sporcu yetiştirmeyi hedeflemektedir.Amacımız ve Hedef Kitlemiz :
5-17 yaş arası spor yapan gençlerin daha bilinçli spor yapmalarını sağlamak ve tüm kulüplere hazır başarılı, disiplinli, bilinçli altyapı sporcuları yetiştirmek.

5-17 yaş arası spor yapmayan gençleri de Hidayet Türkoğlu önderliğinde spora başlatarak, kendilerine, ailelerine ve ülkesine yararlı sağlıklı bireyler haline getirmek. Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okullarında amaç dostluğu, disiplini, spor yapmanın zevkini, paylaşmayı ve rekabeti zaman içinde çocuklarımıza öğretmektir. Uzman eğitmen, idareci ve antrenörlerimizle, Basketbol ve yaz spor kampında verilecek sosyal ve sportif eğitimler, çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olmaları için destek olacaktır.

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okullarında çocuklarımızın tüm fiziksel özellikleri akademisyenler ve uzmanlar tarafından test edilecek ve çıkacak sonuçlara göre hem fiziki performanslarını arttırmak, gelişim süreçlerini hızlandırmak amaçlı antrenman programları ve beslenme programları çıkartılacaktır. Bunun sonrasında ise, tecrübeli antrenörlerden oluşan teknik kadromuz ile, basketbol seviyelerini çok üst seviyelere çıkarma imkanı bulacaklardır. Hidayet Türkoğlu basketbol Okulları yine Türkiye'de ilk defa yetenek seçimi ve performans testleri için Sporttech ekibiyle ortak çalışmaktadır. Yapılacak görsel eğitimler ile de basketbol bilgileri en üst seviyeye çıkartılacaktır...Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları'nda diğer bir amaç ise çocuklarımızın sporcu gibi disiplinli bir hayat yaşamaları için onlara verilecek, beslenme, davranış ve genel kültür dersleridir. Bu konularla ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Ankara Basketbol Kulübü tesislerinde gerçekleştireceğimiz HİDAYET TÜRKOĞLU BASKETBOL OKULUMUZ 4 Aralık 2010 tarihinde başlamıştır. Çalışma programımız Ankara Sorumlumuz Ozan BİLGİLİ tarafından hazırlanmış olup, Ozan BİLGİLİ'nin yakın gözetiminde antrenörlük ve pedagojik formasyon eğitimi almış antrenörlerle uygulanmaktadır. Her sporcunun eğitimi yakından takip edilmekte, bu gelişim düzenli aralıklarla kendisine ve ailesine rapor edilmektedir.

Ozan BİLGİLİ – Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları Ankara Sorumlusu Eğitim:·
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Antrenörlük Eğitimi Bölümü·
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü – Antrenman ve Hareket Bilimi Kariyer:·
Efes Pilsen Basketbol Okulları·
Tofaş Basketbol Okulları – Kurucu Ortağı·
Five Star Basketball Camp (USA) - Antrenör·
Atılım Üniversitesi – Spor Koordinatörü·
Üniversite Sporları Federasyonu – Organizasyon Kurulu Üyesi·
Üniversite Sporları Federasyonu – İl Temsilcisi Yrd.·
Çankaya Üniversitesi - Antrenör·
Gazi Üniversitesi – Antrenör·
Mülkiye Spor Kulübü – Antrenör·
Ankaragücü SK – Antrenör·
TED Ankara Kolejliler – Antrenör·
Ankara Basketbol Kulübü – Basketbol Şube Sorumlusu

Hizmetlerimiz:·
Spor Psikoloğu
Videolu Eğitim
Lisanslı sporcu olma imkanı
Erkek ve Kız takımlar
Veliler için Kafeterya
Wireless Internet
Her Oyuncuya 1 Top· 8-10 Oyuncuya 1 Antrenör
Antropometrik ve Motorik Testler
Sürekli Sıcak Su
Yaş Kategorilerine Göre Gruplar:
Sabah Grupları: 09:00 – 10:15 1998 – 2001 Doğumlular
10:15 – 11:30 2002 - 2003 Doğumlular
10:15 – 11:30 2009 - 2010 Doğumlular
11:30 – 12:45 2007 - 2008 Doğumlular
12:45 – 14:00 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
14:00 – 15:15 2007 Doğumlular
15:15 – 16:30 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
16:30 - 17:45 2007 - 2008 - 2009 Doğumlular
5-17 Yaş arası Kız Erkek tüm çocuklara açıktırdevamını oku...
Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-Ankara

Anadolubeyi Spor Kulübü

Oran

devamını oku... Adres: Aşağı Dikmen Mahallesi 582. Sokak Oran - Ankara

Yeni Ufuklar Spor Kulübü

Eryaman

devamını oku... Adres: Tunahan Mahallesi 211. Cadde No:12 Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Eryaman - Ankara

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Çankaya

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Atılım Basketbol Akademi

İncek

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Atılım Üniversitesi Spor Salonu İncek-Ankara

Fenerbahçe Spor Okulları Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: 1. Meşrutiyet Caddesi Nacit Avcı Sokak No:1 Şehit Oğuzhan Yaşar Anadolu Lisesi Spor Salonu Etimesgut - Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Cedi Osman Academy Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Yeşilova Mahallesi 4016 Caddesi 2/3 Eryaman - Ankara

Atakule Spor Kulübü Esat

Çankaya

devamını oku... Adres: Tunalı Caddesi No:2 Çankaya - Ankara

Çaba Akademi

Yenimahalle

Çaba Akademi'de Basketbol, Voleybol ve Cimnastik Spor Okulu ve Takım antrenmanlarımız devam ediyor.

Çaba Akademiye ait Türkiye'nin ve Ankara'nın en büyük ve modern Spor Eğitim Merkezlerinden biri olan tesisimizde uzman eğitmen kadromuz ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Tesisimizde,
- 2 adet olimpik ölçülerde basketbol/volaybol sahası
- 1 adet tam donanımlı Bireysel Basketbol Antrenman Salonu
- 3 sahada toplam 12 basketbol potası
- Tam donanımlı ve ferah bir Cimnastik Salonu
- Atletik performans ve kondisyon merkezi
- 7 adet bağımsız soyunma odası
- Maç analizi ve video izleme odası
- Antrenmanları takip edebileceğiniz keyifli Cafe

ile 2600 m2 kapalı alanda çocuklarımıza nezih ve sıcak bir ortamda spora başlatmak ve spor yaptırmak için bütün imkanları sağladık.

Çaba Akademi tesisimizi ziyaret ederek ücretsiz deneme antrenmanlarımıza katılabilirsiniz.devamını oku...
Adres: Macun Mahallesi 201. Cadde No:3 Yenimahalle-Ankara

Winner Club

Keçiören

devamını oku... Adres: Gün Sazak Caddesi No: 111/ A-B Keçiören - Ankara

Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara

Mehmet Emin Resulzade Spor Kulübü

Çukurambar

Eğlenceli ve dolu dolu antrenmanlar, hem kişisel gelişim hem takım odaklı özel çalışmalar, her yaş grubu için eğitsel oyunlar. Mehmet Emin Resulzade Spor kulübü olarak Voleybol, Basketbol, Futbol kız - erkek antrenmanlarımız başlamıştır.devamını oku... Adres: Öğretmenler Caddesi 1472 Sokak Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi Çukurambar-Ankara

Cedi Osman Academy Keçiören

Keçiören

devamını oku... Adres: Ovacık Sınav Koleji - Yozgat Bulvarı 695. Cad. No:2 ( Etlik Forum Önü) Keçiören / Ankara

Anıttepe Ata Spor Kulübü

Anıttepe

Basketbol : Anıttepe Anadolu Lisesi Spor Salonu
Adres : Yücetepe, 88 sokak no 7 Çankaya/ Ankara

Voleybol : Ankara Lisesi Spor Salonu, Sıhıye
Adres : Hacettepe, turkocagi sokak no 1 Altındağ/ Ankara
devamını oku...
Adres: Anıttepe Anadoılu Lisesi Yücetepe Mahallesi 88 Sokak No:7 Anıttepe-AnkaraSitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları