BOYALI ALAN / AMPUL

blog yazısı ekle !

BOYALI ALAN / AMPUL

Ülkemizde yaygın şekilde ampul, boyalı alan olarak kullanımına karşılaşılan key kavramı, NBA ve NCAA liglerinde serbest atış alanı, FIBA tarafından sınırlı alan ve halk dilinde ise boyalı alan (ampul) terimleri ile belirtilen özel basketbol sahası bölgesidir. Boyalı alanlar farklı şekillerde olmalarına rağmen, sahadaki dip çizgiler ve faul ya da serbest atış çizgisi ile sınırlandırılmış ve pota altında uzanan, çoğunlukla renkli boyalı saha parçası olarak açıklanabilir. Aynı zamanda, basketbol karşılaşmasının büyük bir kısmının şekillendiği kritik öneme sahip bir bölgedir.Basketbolda, farklı liglerde üç farklı boyalı alan şekli kullanılmaktadır. NBA Ligi'nde üzerindeki tam dairesi ile bir dikdörtgen, NCAA Ligi'nde daha dar olmakla birlikte yine bir dikdörtgen şeklinde kullanılır. NCAA Ligi'ndeki boyalı alan da NBA ile benzeri özeliklere sahip olsa da, daha dar bir yapıdadır ve üzerindeki daire şeklini tamamlayan işaretleri bulunmamaktadır. FIBA'nın kullanmış olduğu boyalı alan ise NBA Ligi'ndeki gibidir

FIBA, ilk defa 2010 FIBA Dünya Şampiyonluğu süresince kullanılacak olan boyalı alanlarla ilgili olarak kural değişikliğine gitmeden önce, içinde dünya Şampiyonası ya da Olimpiyatlar gibi FIBA kuralları eşliğinde oynanan karşılaşmalarda bu bölüm trapezoid yani bir ikizkenar yamuk şeklinde kullanılmıştır. Hem NBA hem de FIBA kurallarında boyalı alan 4,9 mt. iken NCAA Ligi'nde yaklaşık 3,7 mt.lik bir genişliğe sahiptir.

Bu bölge ile ilgili en zorlu kurallardan bir tanesi üç saniye kuralı olarak bilinen kısıtlamadır. Hücum geliştiren takımdan bir oyuncu bu alan içinde üç saniyeden fazla bekleme yapamaz, aksi halde top hakimiyeti rakip takıma verilir. Bir diğer boyalı alan kuralı ise, serbest atış kullanılırken top oyuncunun elinden çıkana kadar, bu alan kenarına sıralanmış oyuncuların alana girmesi kural ihlalidir, hatta serbest atışı kullanan oyuncu top potaya çarpana kadar bu alana girmemekle yükümlüdür. Ayrıca bu alan içinde ve potanın hemen altında bulunan yay şeklindeki küçük bölge, hücum faul yaptırımlarına tabidir.

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Diba Spor Kulübü

100. Yıl

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Batıkent Yıldızlar Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Yenimahalle Serhat Mahallesi - Ömer Halis Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi - Batıkent-Yenimahalle Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3354 / 1. sokak No: 6 Çayyolu - Ankara

Denizmen Spor Kulübü - Basketbol Okulu

Dikmen

Basketbol Kursu

Ankara Dikmen'de bulunan kulübümüz öğrencileri ve velileriyle büyük bir ailedir.

2017 Ankara yerel liginde 5 kategoride mücadele edecek olan kulübümüzün amacı öncelikle çocukları basketbol ile tanıştırmak, sporu sevdirmek ve sonrasında ise spor okulumuzdan kulüp takımlarımıza oyuncu yetiştirmek olup basketbolu en iyi şekilde öğretmektir.

Baş Antrenörümüz Behçet Denizmen

Fenerbahçe ve Beşiktaş Basketbol Kulüplerinde uzun yıllar oynamış, 24 defa Türk Milli Basketbol takımı formasını giymiş, İstanbul Teknik Üniversitesi ve İzmir DSİ spor kulüplerinde antrenörlük yapmış, son olarak Botaşspor Ankara şubesini kurmuş ve yaklaşık 8 sene baş antrenörlüğünü yapmıştır.

2016 Yılında Denizmen Spor Kulübünü kurarak basketbola hizmete devam etmektedir.

U12 Erkek U13 Erkek
U13 Kız U16 Erkek
U18 Erkek Ankara Liginde mücadele etmektedir.

Kayıt ücret bilgilerimiz:

1 aylık eğitim(8 saat) + forma ücretsiz :200 tl
Kardeş olur ise 2 kişi :300 tl
Öğrenci takıma seçilir ve çıkarsa haftada 5 saat eğitim verilir aylık 20 saat eğitim ücreti:200 tl

AYLIK ÜCRET 200 TL
3 AYLIK PEŞİN ÖDEME 175 X 3 TL


NOT: Velilerimiz fitness salonunu ücretsiz kullanabilirler.

devamını oku...
Adres: Lokman Hekim Meslek Lisesi Spor Salonu Hürriyet Caddesi No:144 Dikmen-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulu

Dikmen

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları %50 İNDİRİM Fırsatından Yararlanmak için ankarasporokulları.net aracılığı ile aradığınızı belirtiniz.Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları önce iyi insan sonra iyi sporcu yetiştirmeyi hedeflemektedir.Amacımız ve Hedef Kitlemiz :
5-17 yaş arası spor yapan gençlerin daha bilinçli spor yapmalarını sağlamak ve tüm kulüplere hazır başarılı, disiplinli, bilinçli altyapı sporcuları yetiştirmek.

5-17 yaş arası spor yapmayan gençleri de Hidayet Türkoğlu önderliğinde spora başlatarak, kendilerine, ailelerine ve ülkesine yararlı sağlıklı bireyler haline getirmek. Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okullarında amaç dostluğu, disiplini, spor yapmanın zevkini, paylaşmayı ve rekabeti zaman içinde çocuklarımıza öğretmektir. Uzman eğitmen, idareci ve antrenörlerimizle, Basketbol ve yaz spor kampında verilecek sosyal ve sportif eğitimler, çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olmaları için destek olacaktır.

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okullarında çocuklarımızın tüm fiziksel özellikleri akademisyenler ve uzmanlar tarafından test edilecek ve çıkacak sonuçlara göre hem fiziki performanslarını arttırmak, gelişim süreçlerini hızlandırmak amaçlı antrenman programları ve beslenme programları çıkartılacaktır. Bunun sonrasında ise, tecrübeli antrenörlerden oluşan teknik kadromuz ile, basketbol seviyelerini çok üst seviyelere çıkarma imkanı bulacaklardır. Hidayet Türkoğlu basketbol Okulları yine Türkiye'de ilk defa yetenek seçimi ve performans testleri için Sporttech ekibiyle ortak çalışmaktadır. Yapılacak görsel eğitimler ile de basketbol bilgileri en üst seviyeye çıkartılacaktır...Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları'nda diğer bir amaç ise çocuklarımızın sporcu gibi disiplinli bir hayat yaşamaları için onlara verilecek, beslenme, davranış ve genel kültür dersleridir. Bu konularla ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Ankara Basketbol Kulübü tesislerinde gerçekleştireceğimiz HİDAYET TÜRKOĞLU BASKETBOL OKULUMUZ 4 Aralık 2010 tarihinde başlamıştır. Çalışma programımız Ankara Sorumlumuz Ozan BİLGİLİ tarafından hazırlanmış olup, Ozan BİLGİLİ'nin yakın gözetiminde antrenörlük ve pedagojik formasyon eğitimi almış antrenörlerle uygulanmaktadır. Her sporcunun eğitimi yakından takip edilmekte, bu gelişim düzenli aralıklarla kendisine ve ailesine rapor edilmektedir.

Ozan BİLGİLİ – Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları Ankara Sorumlusu Eğitim:·
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Antrenörlük Eğitimi Bölümü·
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü – Antrenman ve Hareket Bilimi Kariyer:·
Efes Pilsen Basketbol Okulları·
Tofaş Basketbol Okulları – Kurucu Ortağı·
Five Star Basketball Camp (USA) - Antrenör·
Atılım Üniversitesi – Spor Koordinatörü·
Üniversite Sporları Federasyonu – Organizasyon Kurulu Üyesi·
Üniversite Sporları Federasyonu – İl Temsilcisi Yrd.·
Çankaya Üniversitesi - Antrenör·
Gazi Üniversitesi – Antrenör·
Mülkiye Spor Kulübü – Antrenör·
Ankaragücü SK – Antrenör·
TED Ankara Kolejliler – Antrenör·
Ankara Basketbol Kulübü – Basketbol Şube Sorumlusu

Hizmetlerimiz:·
Spor Psikoloğu
Videolu Eğitim
Lisanslı sporcu olma imkanı
Erkek ve Kız takımlar
Veliler için Kafeterya
Wireless Internet
Her Oyuncuya 1 Top· 8-10 Oyuncuya 1 Antrenör
Antropometrik ve Motorik Testler
Sürekli Sıcak Su
Yaş Kategorilerine Göre Gruplar:
Sabah Grupları: 09:00 – 10:15 1998 – 2001 Doğumlular
10:15 – 11:30 2002 - 2003 Doğumlular
10:15 – 11:30 2009 - 2010 Doğumlular
11:30 – 12:45 2007 - 2008 Doğumlular
12:45 – 14:00 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
14:00 – 15:15 2007 Doğumlular
15:15 – 16:30 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
16:30 - 17:45 2007 - 2008 - 2009 Doğumlular
5-17 Yaş arası Kız Erkek tüm çocuklara açıktırdevamını oku...
Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-Ankara

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Hoşdere Caddesi No:187 Çankaya Lisesi Çankaya-Ankara

İhtisas Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Turgut Özal Mah. 2209. Sok. Aktif Koleji Çakırlar Batıkent-Ankara

Tekno Basketbol Okulu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mah. 2628. Sokak Çayyolu-Ankara

Ankyra Kids Academy

Balgat

ANKYRA KIDS ACADEMY

Sağlıklı bir gelecek için...çocuğunuzun spor merkezi..

ANKYRA KIDS AKADEMY açıldı...

Ankara'da geniş spor alanları,branş yelpazesi ve akademik kadro oluşumuyla çocuğunuzu emanet edebileceğiniz tek merkez olma özelliği taşıyan ANKYRA KIDS AKADEMY yetişkinlerle çocukların aynı çatı altında spor yapabileceği özel bir spor merkezidir.

Akademisyenlerin ve uzmanların geliştirdiği bir programa sahip olan merkezimiz yetişkinlere yönelik spor alanlarıyla birlikte 8000 m2'lik bir alan üzerine kurulmuştur.

Ankara'nın merkezi semtlerinden biri olan Balgat'ta bulunan tesisimizde Cimnastik(temel spor eğitimi),yüzme ve atletizm gibi temel spor branşları başta olmak üzere basketbol, voleybol gibi takım sporları,tenis badminton,squash,masa tenisi gibi raket sporları , karate,judo,boks,wingtsun aikido ,taekwondo gibi dövüş sporları,bale, modern dans,hip-hop,break dans,halk dansları , yoga, pilates, step,zumbatomik gibi salon sporları, eğitsel oyunlar, beceri ve koordinasyon dersleri, okçuluk gibi spor branşlarının yanı sıra tiyatro ve drama ,sanatsal çalışmalar ,resim ,heykel, el sanatları atölye çalışmaları ve doğum günü atölyesi gibi bölümler yer almaktadır.

ANKYRA KIDS AKADEMY de çocuğunuz doğru zamanda doğru spor branşıyla başlatılmak üzere geliştirilir ve yapılacak test-ölçüm sonuçlarıyla profesyonel branşlara yönlendirilir. Bu süre zarfında çocuğunuz planlanmış programlar dahilinde rotasyonel olarak tüm spor branşlarıyla tanışır aynı zamanda oyun ve hareket ihtiyaçları karşılanır.

Akademik kadrosuyla her biri kendi alanında uzman olan eğitmen ve antrenörlerce yürütülen eğitim programının en güçlü yanlarından biri de egzersiz yapan çocuklarımızın rutin ölçüm ve testlerle gelişimlerinin izlenmesi, yetenek tespiti ve yönlendirilmesinin yapılması, ebeveynlere bu konuda raporlandırmaların sunulması ve belli dönemlerde yapılacak olan seminerlere eğitici bilgi ve paylaşımların aktarımını sağlamaktır.

ANKYRA KIDS ACADEMY ebeveynlerin çocukları ile ilgili hem doğuştan gelen hem de sonradan kazandığı becerilerini ve yeteneklerini keşfetmelerini, Beraberinde çocuklarını profesyonel branşlara yönlendirmelerini sağlamaktır.

ANKYRA KIDS ACADEMY temel hedeflerden biri de, sporun fiziki ve psikolojik açıdan etkilerinin yanında, sorumluluk, sosyalleşme, paylaşmayı öğrenmesi, yaratıcı gücün ortaya çıkması, işbirliği yapması, ekip ruhu ve çocuğunuzun akademik yaşantısına katkı sağlayacak gerekli disiplinlerin sağlanmasına katkıda bulunmaktır.unutmayın çocuğunuzun akademik başarısı kadar spor yapması ve sosyalleşmesi de çok önemlidir.erken yaşta kazanılan spor alışkanlığı,erişkin dönemlerde de sürdürmesi sağlıklı yaşam açısından çok önemlidir.

ANKYRA KIDS ACADEMY zihinsel ve bedensel engelli çocuklarında normal çocuklar gibi biyolojik,sosyal ve psikolojik gereksinimlere sahip olduklarını ve bunların karşılanmasına yönelik özel programlar sunmaktadır.

Bunun yanı sıra ANKYRA KIDS ACADEMY özel koru hastanesiyle yapmış olduğu bir işbirliğiyle doktor, diyetisyen ve spor psikoloğu hizmetini siz değerli veli ve çocuklarımıza vermektedir.belli gün ve saatlerde seminerler ve özel görüşmelerde eğitimi destekleyici çalışmalar yapılacaktır.

Unutmayın! Her çocuk keşfedilmeyi bekler ve hayatının İlerleyen dönemlerinde zamanında yapamadığı ve doğru yönlendirilmediği şeylerin özlemini çeker pişmanlığını yaşar, tıpkı bizim gibi.
Temel Spor Sporlar
 • Cimnastik
 • Yüzme
 • Atletizm
 • Raket Sporları Sporları
 • Tenis
 • Badminton
 • Squash
 • Masa Tenisi
 • Stüdyo Sporları
 • Bale
 • Modern Dans
 • Hiphop / Break Dans
 • Zumbatomik
 • Halk dansları
 • Pilates
 • Yoga
 • Step
Takım Sporları
 • Basketbol
 • Voleybol
Savunma Sporları
 • Karate Do
 • Judo
 • Taekwondo
 • Wingtzun
 • Aikido
Ekstra Sporlar
 • Tırmanış Eğitimi
 • Eğitsel Oyunlar
 • Beceri ve koordinasyon Dersleri
 • Okçuluk
Sanatsal Branşlar
 • Tiyatro, drama
 • Resim, heykel, el sanatları


devamını oku...
Adres: Ceyhun Atıf Kansu Cad. Ata Plaza 1. Kat No: 100/26-50 Balgat-Ankara

TOBB Etü Spor Merkezi Nakra Sports

Söğütözü

NAKRA SPORTS, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'ne bağlı olarak faaliyet gösteren 21.000 m2 alana sahip bir spor kompleksidir.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan 3 katlı spor kompleksimiz içerisinde;
• Tam olimpik yüzme havuzu (8 kulvar 50x25m)
• Tenis kortu
• Basketbol sahası
• Voleybol sahası
• Fittness salonları
• Kickbox alanı
• Masa tenisi salonu
• Sauna
• Fin hamamı
• Grup egzersiz stüdyoları
• Yaşam merkezi
• Cafe ve dinlenme alanları
• Güzellik merkezi / kadın/erkek kuaförü bulunmaktadır.

Amacımız
Alanında uzman, güler yüzlü ekibimiz, yenilenen altyapımız ve ekipmanlarımızla sizi sağlıklı bir yaşama, hedeflediğiniz forma kavuşturmanın yanı sıra, spor yapmayı sizin için keyfe dönüştürerek, Nakra Sports'da geçireceğiniz zamanın sosyal hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olmasını sağlamaktır.
Spor yapmak için ayırdığınız zamanın, aynı zamanda yaşamın stresinden uzaklaşarak kendinize hediye ettiğiniz özel zamanlara dönüşmesi için Nakra Sports ekibi olarak elimizden geleni yapmaya her zaman hazırız.

YÜZME
Yüzme havuzumuz 50 m uzunlukta ve 25 m genişliktedir ve tam olimpik havuz olma özelliğine sahiptir.
Havuz suyunun temizliği ve bakımı günlük olarak gerçekleştirilmekte ve günde 3 defa test edilmektedir.
Havuzumuzun bir bölümünün derinliği 1.45m olup minik yüzücülerimizin kendilerini güvende hissetmelerine olanak sağlamaktadır.
Alanında uzman, deneyimli hocalarımızla birlikte çocuklara oyunlar eşliğinde, eğlenerek yüzme öğretip küçük yaştan itibaren spor alışkanlığı kazandırmaktayız.
Böylece daha sağlıklı, kendine güvenen, mutlu bireyler olmalarına katkıda bulunabilmeyi hedefliyoruz.

BASKETBOL - VOLEYBOL
Çok amaçlı spor salonumuz, basketbol/voleybol sahası olarak kullanılmakta olup, uluslararası spor müsabakalarının yapılabileceği ölçülerde ve 2.000 kişi seyirci kapasitesindedir.

TENİS
Tenis Eğitim ve Spor Departmanımız, uzman eğitmenlerimiz ile 6 yaşından başlayarak her yaş grubu için eğitimler ve aktiviteler düzenleyerek özellikle çocuklarımıza sporu sevdirmek amacıyla hareket etmektedir.
Kapalı tenis kortumuzda talebinize ve seviyenize uygun olarak düzenlenecek grup dersleri ve isteğe bağlı olarak birebir tenis dersleriyle hizmetinizdeyiz.

FITNESS
Bir bölümünde panoramik Atatürk Orman Çiftliği manzarası olan salonumuz ve devamında çatısı dahil olmak üzere tamamı cam cephe olan terasımızla sizin için spor yapmayı keyfe dönüştürdük.
Yüksek teknolojiye sahip ekipmanlarımız ve alanında uzman deneyimli antrenörlerimizin sizin için özel olarak hazırladığı ve sürekli güncellediği egzersizlerinizi büyük bir keyifle yapabilirsiniz.
Par Q test ile ''size özel'' özel fitness programı eğitmenler tarafından hazırlanır. Bu program hazırlanırken; üyenin sağlık problemleri olup olmadığı, spor geçmişi, yaşam tarzı, alışkanlıkları, aerobik kapasitesi ve postural yapısı göz önünde bulundurulur. Buradaki amaç kişiye özel en uygun programın hazırlanmasıdır.
Havuz manzaralı çalışma stüdyolarımızda bulunan spor malzemelerinden yararlanabilir ve eğitmenlerimiz eşliğinde grup egzersiz derslerimize katılabilirsiniz.
Geniş hizmet yelpazemizde, Fitness - Cardio, Personal Training, grup dersleri (pilates, spinning, yoga, zumba, insanity, abs n butts, total body, H.A.T.) yer almaktadır.Seanslarımız üyelerimizin talepleri doğrultusunda devamlı güncellenmektedir.

Personal Training Nedir?
Hedeflenen sonuca ulaşmanın en kesin yolu kişilerin antrenman programını düzenli, disiplinli ve ayrıntılara dikkat ederek uygulamaları sayesinde olur.Bir Personal Trainer bütün bunların aksamadan yapılması için sizlerin motivasyonunu en yüksek düzeyde tutar.
Yaşam kalitenizi en üst düzeye ulaştıracak yeni alışkanlıklar kazandırır.
Egzersiz boyunca yanınızda bir eğitmen bulunacağı için herhangi bir ters hareket yapmanız olası değildir. Böylece sakatlık riski minimalize edilir.
Hareketleri doğru teknik, doğru nefes ve doğru açılarda yapmayı öğrenecek,"evet şimdi egzersiz yapıyorum" hissine kapılacakasınız.
Bir süre sonra eğitmeniniz sizin için artık bir eğitmenden fazla olacak, size sıkıcı gelen egzersiz periyodu artık keyif verir duruma gelecek, yaşamınızın bir parçası olacaktır.

EGZERSİZ DERSLERİ
Grup egzersiz stüdyolarımızda farklı seviyelerdeki üyelerimize uygun zumba, pilates, yoga, total body, absn n butts, six pack, insanity ve H.A.T. programları düzenlenmektedir.
Sizin amacınız kilo vermek, sıkılaşmak veya egzersiz yapmak olabilir, bizim amacımız sizin ihtiyaç duyduğunuz programı size sunmaktır.

YAŞAM MERKEZİ
• Merkezimiz, sağlıklı yaşama katkıda bulunmak amacıyla, koruyucu danışmanlık ve hekimlik hizmetinin yanı sıra, gerektiğinde kişinin ihtiyacına göre en güvenilir beslenme tedavisini zamanında planlayarak, çözüm için uygun alanlara yönlendiren ilk organizasyondur.
• Danışanlarımıza kendini çok daha iyi hissetmeleri, yaşamdan keyif almaları ve sağlıklı bedenlere sahip olmaları için yaşam tarzından fedakarlıkta bulunmadan, günlük alışkanlıkları değiştirmeden kişiye özel hazırlanmış beslenme programları ile destek vermekteyiz.

Merkezimizde uygulanacak
beslenme destek programlarımız;

• Bariyatrik Cerrahide Beslenme
• Zayıflama
• Kilo alma
• Obezitede Beslenme
• Sporcu Beslenmesi
• Kadın Dönemsel Beslenmesi (Buluğ, Menopoz, Gebe, Emzikli ve P.O.S. Beslenmesi)
• Çocuk ve Genç (Adölesan) Beslenmesi
• Emziklilikte Beslenme
• Hamilelikte Beslenme / Gestasyonel Diyabet
• Hastalıklarda Beslenme (Diyabet - Metabolik Sendrom - Kanser)
• Kurumsal Danışmanlık
• Online Diyet
• Yeme Bozukluklarında Beslenme

SAUNA, CAFE ve DİNLENME ALANLARI

devamını oku...
Adres: Söğütözü cad. Blok: 3 No: 43 Söğütözü-Ankara

312 Fit Spor Merkezi

Pursaklar

devamını oku... Adres: Mimar Sinan mah. Yavuz Bulvarı Oğuzhan sok No:29/B Pursaklar-Ankara​

Aybesk Boxing Club

Batıkent

devamını oku... Adres: Uğur Mumcu Mahallesi 1587.Cadde No:297 Batıkent-Ankara

Gencer Baytimur Basketbol Akademisi - Dikmen

Dikmen

devamını oku... Adres: Harbiye Mahallesi Karşıyaka Sokak 9/A Dikmen-Ankara

Gencer Baytimur Basketbol Akademisi - Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ümit Mah. 2483. Cadde No:29 Ümitköy Anadolu Sitesi Ümitköy-AnkaraÖlçüleri:

Her basketbol disiplini boyalı alanın şekli ve ölçüleri konusunda farklı uygulamalara sahiptir. Basketbol sahası ölçülerinin, İngiliz ölçü sistemi kullanılarak belirlendiği Amerikan liglerinde, boyalı alan dikdörtgendir. FIBA kurallarına tabi olan ve metrik sistemin baz alındığı karşılaşmalara ev sahipliği yapan sahalarda ise, şekil dikdörtgen halini almadan önceki dönemde ikizkenar bir yamuktan oluşmaktadır. Ayrıca, boyalı alan tepesi ya da üzeri olarak belirtilebilecek potaya uzak bölgede serbest atış çizgisini de içermektedir ve bu şekli ile ampul şekline benzer olarak da nitelendirilebilir

Boyalı alan, NBA Ligi'ndeki kullanımında, içinde 0,6 mt.lik ince bir faul hattı da barındıran 4,9 mt. (16 feet) genişliğinde olacak şekilde belirlenmiştir; NCAA kolej basketbolu ve daha alt seviyedeki liglerde ise 3,7 mt. (12 feet) bir genişliğe sahiptir.

2010 FIBA Dünya Şampiyonluğu esnasında, tüm FIBA tabanlı karşılaşmalarda kullanılmak üzere, boyalı alan ölçüleri 4,9 mt.lik genişliği ile bir dikdörtgen olacak şekilde değiştirildi. 1956 yılından 2010 yılına kadar olan zaman aralığında FIBA, ikizkenar yamuk şeklindeki boyalı alanları kullanmıştır. Bu şeklin ölçüleri ise, en dar kenarı serbest atış çizgisinin üzerinde 3,6 mt. (12 feet) ve en geniş kenarı da dip çizgilerin üzerinde 6 mt. (20 feet) genişlikte olacak şekilde düzenlenmişti.

Bu alanda yer alan serbest atış dairesi ise, merkezi serbest atış çizgisinin tam ortasında olacak şekilde 1,8 mt. (6 feet) yarıçapa sahip bir bölgedir. Bu dairenin yarı saha tarafına bakan kısmı düz çizgilerle belirtilmiştir. NBA ve ULEB sahalarında, potaya yakın olan kısımdaki yarım dairenin sınırları ise, oyuncuların kullanım ergonomisi için kesik çizgilerle vurgulanmıştır.

Aslında boyalı alanın yukarısında ve serbest atış çizgisi üzerinde diğer kısımlardan daha dar olan, 1,8 mt. (6 feet) genişliğindeki alan görüntüsü adeta bir anahtarı (key) andırmaktadır. Bu bölgenin darlığından faydalanan George Mikan gibi kimi baskılı oyuncular, skoru doğrudan etkileyebilecek şekilde burada bariz bir üstünlük kurmuş oldukları için, bu konuda bir kural değişikliği gerçekleştirilmiş ve u en yukarıdaki boyalı alan kısmının genişliği 3,7 mt. (12 feet) olarak düzenlenmiştir.

Amerika'daki profesyonel erkek basketbolu alanında (özellikle NBA) ise, Wilt Chamberlain gibi etkili pivotların buradaki hakimiyetini hafifletmek için, alan genişliği çok daha önceki bir tarihte, 1964 – 1965 NBA sezonunda 4,9 mt. (16 feet) olarak düzenlenmişti. Günümüzde, NCAA sahalarında bu rakam, 12 feet olarak son halini almıştır.

25 Nisan 2008 tarihinde, FIBA boyalı alanın şekli ile ilgili olan kural değişikliğini deklare etmiştir. Böylece adı geçen saha bölgesi, NBA'de kullanılan kıstaslar esas alınarak düzenlenmiş oldu. Ek olarak, sınırlı alan yayı olarak bilinen ve şarj yapılamaya kapalı olan sınır da hayata geçirilmiş oldu.

Kurallar:

Üç Saniye Kuralı (Three-second Rule) olarak bilinen uygulamaya göre, pota altındaki bölge oyuncuların çok kısıtlı bir zaman için bekleyebilecekleri bir saha parçasıdır. Tüm basketbol disiplinlerinde, top hakimiyetini elinde bulunduran hücum ekibinden bir oyuncu burada üç saniye kuralını ihlal edilcek şekilde uzun süreli bir bekleme yaparsa, topun hakimiyeti diğer takıma geçecektir.

Amerikan profesyonel basketbolunda, eğer bir oyuncu direkt olarak bir hücum oyuncusunu savunmuyorsa, defans takımı da bu alanda üç saniye kuralı ile yükümlüdür. Eğer herhangi bir oyuncuları bu sınırı aşarsa, rakiplerine kullanabilecekleri bir serbest atış hediye etmekle kalmayıp, aynı zamanda atış zamanlarını da sıfırlayarak hücum şanslarını arttırabilirler. FIBA kurallarına tabi olan karşılaşmalarda, boyalı alanda süre kısıtlaması olmadan kalmak mümkündür. Tüm durumlarda, top çembere değerse ya da oyuncu alanın dışına çıkarsa, sınırlayıcı zaman sıfırlanır.

Alan İhlali:

Bir oyuncu serbest atış kullanırken, her birinin nizami bir sıra düzeni içerisinde yer alacağı şekilde oyuncular boyalı alan çizgileri üzerinde yerlerini alırlar. Çoğu durumda, serbest atış oyuncusu çizgi gerisindeki yerini aldığında, rakiplerinden üç oyuncuyu ve kendi takımından iki arkadaşını içeren bu gruptan ikisi boyalı alanın bir kenarında, diğer üçü ise karşı tarafında beklemektedirler. Rakip takımın iki oyuncusu potaya en yakın noktalarda karşılıklı olarak, kendi takımından olan arkadaşları ise bu iki kişinin yanında ve kalan bir rakibi de potadan en uzak noktada, dolayısıyla serbest atış yapan oyuncuya en yakın pozisyonda olacak şekilde bir dizilim içindedirler. Amerikan NCAA Ligi'nde ise, serbest atış oyuncusuna en yakın noktada duran oyuncu ile karşılıklı olarak diğer tarafta yerini alan bir rakip oyuncu daha bulunmaktadır ve böylece boyalı alan etrafındaki bekleyen oyuncu sayısı altı kişidir. Yani bu dizilim mantığına göre, serbest atış yapan takımın karşılıklı 1'er oyuncusu, karşılıklı dizilen 3'er oyuncunun ortalarındaki oyuncular olmaktadır.

Serbest atış atılmadan önce herhangi bir oyuncu boyalı alana giremez, ne serbest atışı gerçekleştiren oyuncu ne de bu alan etrafında dizilmiş olan herhangi bir oyuncu top çembere ulaşana kadar, sınır çizgileri içerisine adım atmamalıdır. Eğer bir hücum oyuncusu bu kuralı ihlal ederse, atışın isabetli olması durumunda bile herhangi bir sayı verilmez ve geride kalan başka atış yoksa top hakimiyeti karşı takıma aktarılır. Bir savunma oyuncusu bu kuralı ihlal edecek olursa, bu kez atışın isabet kaydedip kaydetmediğine bakılmaksızın hücum ekibi lehine ekstra bir atışa daha karar verilir.

FIBA oyunlarında unutulmaması gereken bir nokta, eğer bir serbest atış oyuncusu ilgili kuralı ihlal ederse, bunun otomatik bir top kaybına neden olduğudur. Eğer atışçı yapanın kendisi bir kural ihlali gerçekleştirmez fakat etrafında dizilmiş olan diğerlerinden herhangi birisi bir ihlal gerçekleştirirse, atışın başarılı olması durumunda bu ihlal göz ardı edilir. Rakip takım oyuncularından birisinin boyalı alana girmesi durumunda, top hakimiyeti avantajının kimde kalacağını belirlemek için, NBA'de bir hava atışı (jump ball) yapılırken, diğer disiplinlerde yön oklarına (possesion arrow) başvurulmaktadır. FIBA kurallarına göre ise, başarılı bir atış tüm yaptırımları geçersiz kılmaktadır ve kural ihlali uygulamaları, sadece oyuncu serbest atışını kaçırmış olursa gerçekleştirilmektedir.Sınırlı Alan Yayı:

NBA, Avrupa Ligi, 2010 yılındaki yeniliklerle birlikte FIBA ve NCAA disiplinlerine göre, boyalı alan üzerine eklenen ve halk dilinde sınırlı alan yayı ya da sınırlı alan olarak kullanılan bir kavram mevcuttur. Bu yayın potaya olan uzaklığı, kolej basketbolunda 3 feet, NBA Ligi'nde 4 feet, FIBA'da ise yaklaşık olarak 1,25 mt. (yani yine 4 feet civarı) kadardır. Bölge, NBA'de sınırlı alan, NCAA'da sınırlı alan yayı ve FIBA'da ise şarj faulüne kapalı alan (no-charge semicircles) olarak belirtilmektedir.

Bu alanın amacı, pota arlına ikincil savunma oyuncularının yerleşmelerini engellemek ve aynı zamanda potaya ilerleyen hücum oyuncusunun bu şekilde bir savunma faulüne maruz bırakılmasını engellemektir. Bununla birlikte, eğer bir ofans oyuncusu, kendisini savunan birincil savunma oyuncusunu atlatabilirse, yaklaşan bir diğer savunma (ikincil) oyuncusunun müdahalesi ile karşılaşabilir. Hücum oyuncusunun sokulma (drive) manevrası, LDB (Lower Defensive Box) olarak tabir edilen alan içerisinde gerçekleşmeye başlarsa, bu durumda ikincil savunma oyuncusunun sınırlı alanda pozisyon almasına izin verilir. Bir hücum oyuncusunun gerçekleştireceği şut atışını, ikincil savunma oyuncusunun yapacağı olası bir bloktan korumak amacıyla dizlerini, ayaklarını ya da kollarını doğal olmayan bir şekilde kullanmaya kalkması halinde, sınırlı alan yaptırımı uygulanmaz. Sınırlı alan panya altından kenar çizgilerine kadar uzanan bir alana yayılmamıştır, bu yüzden dip çizgide top sürme (baseline drive) gerçekleştirdiğinde sınırlı alan uygulanmaz.

Sınırlı alan uygulaması, NCAA Erkekler Ligi'ne 2010 – 2011 sezonunda tanımlanmıştır. Ncaa, görülebilir sınırlı alan yayını ise, 2011 – 2012 sezonunda, Division I Erkekler ve Kadınlar karşılaşmaları için kullanıma almıştır. Ardından gecikmeli bir uygulama olarak, 2012 – 2013 sezonunda da, Division II ve Division III seviyelerindeki takımların, kendi sahalarında ve karşılaşmalarında bu kullanım başlamıştır.Koşullar:

Boyalı alan içerisinden kaydedilen sayılar, boyalı alan sayısı ya da yakın alan sayısı olarak ifade edilebilmektedir. Tarihsel olarak boyalı alan, hücum oyuncularının pota altında üç saniyeden fazla beklemelerini engellemek amacıyla ayrılmış olan bölgenin, sahanın diğer taraflarından ayırt edilebilmesi için boyanarak özelleştirilmesi ile oluşturulmuş bir saha parçasıdır ve bu kullanımına uygun olarak da isabetli atışlar "boyalı alan sayısı" olarak da belirtilmektedir. Serbest atış çizgisinin etrafında yer alan ve potaya en uzak mesafedeki boyalı alan kısmı ise tepe noktayı oluşturur ve aynı zamanda perdeleme veya pick and roll gibi birçok farklı basketbol tekniğine de ev sahipliği yapar.