İYİ BİR KANAT OYUNCUSU OLMAK İÇİN GEREKEN ÖZELLİKLER

blog yazısı ekle !

İYİ BİR KANAT OYUNCUSU OLMAK İÇİN GEREKEN ÖZELLİKLER

Basketbolcu olarak, eğer kanat mevkiinde bir görev alınacaksa, hem gard hem de post oyuncusu özelliklerini bir arada bulundurmak ve her iki özellikte de oldukça başarılı olmak gerektiği söylenebilir. Hatta bu iki pozisyonu birlikte çalışarak, birbirinden türetilmiş farklı oyunlarda da kullanabilmek gerekecektir. İyi bir kanat oyuncusu, topa yönelik stratejileri ile ya da skor kaydederek hücumu rahatlatabilir. Savunmanın arasından süzülebilir ve takım arkadaşları için uygun pozisyonlar açılmasına yardımcı olur.
Kanat mevkiinde bulunan büyük oyuncular, çok yönlü, azimli ve yetenekli olmak durumundadırlar. Kendileri ve takım arkadaşları için hücum manevraları organize edebilmeleri beklenir. İyi bir basketbolcu fakat aynı zamanda iyi bir kanat oyuncusu olmak için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

İhtisas Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Turgut Özal Mah. 2209. Sok. Aktif Koleji Çakırlar Batıkent-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulu

Dikmen

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları %50 İNDİRİM Fırsatından Yararlanmak için ankarasporokulları.net aracılığı ile aradığınızı belirtiniz.Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları önce iyi insan sonra iyi sporcu yetiştirmeyi hedeflemektedir.Amacımız ve Hedef Kitlemiz :
5-17 yaş arası spor yapan gençlerin daha bilinçli spor yapmalarını sağlamak ve tüm kulüplere hazır başarılı, disiplinli, bilinçli altyapı sporcuları yetiştirmek.

5-17 yaş arası spor yapmayan gençleri de Hidayet Türkoğlu önderliğinde spora başlatarak, kendilerine, ailelerine ve ülkesine yararlı sağlıklı bireyler haline getirmek. Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okullarında amaç dostluğu, disiplini, spor yapmanın zevkini, paylaşmayı ve rekabeti zaman içinde çocuklarımıza öğretmektir. Uzman eğitmen, idareci ve antrenörlerimizle, Basketbol ve yaz spor kampında verilecek sosyal ve sportif eğitimler, çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olmaları için destek olacaktır.

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okullarında çocuklarımızın tüm fiziksel özellikleri akademisyenler ve uzmanlar tarafından test edilecek ve çıkacak sonuçlara göre hem fiziki performanslarını arttırmak, gelişim süreçlerini hızlandırmak amaçlı antrenman programları ve beslenme programları çıkartılacaktır. Bunun sonrasında ise, tecrübeli antrenörlerden oluşan teknik kadromuz ile, basketbol seviyelerini çok üst seviyelere çıkarma imkanı bulacaklardır. Hidayet Türkoğlu basketbol Okulları yine Türkiye'de ilk defa yetenek seçimi ve performans testleri için Sporttech ekibiyle ortak çalışmaktadır. Yapılacak görsel eğitimler ile de basketbol bilgileri en üst seviyeye çıkartılacaktır...Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları'nda diğer bir amaç ise çocuklarımızın sporcu gibi disiplinli bir hayat yaşamaları için onlara verilecek, beslenme, davranış ve genel kültür dersleridir. Bu konularla ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Ankara Basketbol Kulübü tesislerinde gerçekleştireceğimiz HİDAYET TÜRKOĞLU BASKETBOL OKULUMUZ 4 Aralık 2010 tarihinde başlamıştır. Çalışma programımız Ankara Sorumlumuz Ozan BİLGİLİ tarafından hazırlanmış olup, Ozan BİLGİLİ'nin yakın gözetiminde antrenörlük ve pedagojik formasyon eğitimi almış antrenörlerle uygulanmaktadır. Her sporcunun eğitimi yakından takip edilmekte, bu gelişim düzenli aralıklarla kendisine ve ailesine rapor edilmektedir.

Ozan BİLGİLİ – Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları Ankara Sorumlusu Eğitim:·
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Antrenörlük Eğitimi Bölümü·
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü – Antrenman ve Hareket Bilimi Kariyer:·
Efes Pilsen Basketbol Okulları·
Tofaş Basketbol Okulları – Kurucu Ortağı·
Five Star Basketball Camp (USA) - Antrenör·
Atılım Üniversitesi – Spor Koordinatörü·
Üniversite Sporları Federasyonu – Organizasyon Kurulu Üyesi·
Üniversite Sporları Federasyonu – İl Temsilcisi Yrd.·
Çankaya Üniversitesi - Antrenör·
Gazi Üniversitesi – Antrenör·
Mülkiye Spor Kulübü – Antrenör·
Ankaragücü SK – Antrenör·
TED Ankara Kolejliler – Antrenör·
Ankara Basketbol Kulübü – Basketbol Şube Sorumlusu

Hizmetlerimiz:·
Spor Psikoloğu
Videolu Eğitim
Lisanslı sporcu olma imkanı
Erkek ve Kız takımlar
Veliler için Kafeterya
Wireless Internet
Her Oyuncuya 1 Top· 8-10 Oyuncuya 1 Antrenör
Antropometrik ve Motorik Testler
Sürekli Sıcak Su
Yaş Kategorilerine Göre Gruplar:
Sabah Grupları: 09:00 – 10:15 1998 – 2001 Doğumlular
10:15 – 11:30 2002 - 2003 Doğumlular
10:15 – 11:30 2009 - 2010 Doğumlular
11:30 – 12:45 2007 - 2008 Doğumlular
12:45 – 14:00 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
14:00 – 15:15 2007 Doğumlular
15:15 – 16:30 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
16:30 - 17:45 2007 - 2008 - 2009 Doğumlular
5-17 Yaş arası Kız Erkek tüm çocuklara açıktırdevamını oku...
Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3354 / 1. sokak No: 6 Çayyolu - Ankara

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Hoşdere Caddesi No:187 Çankaya Lisesi Çankaya-Ankara

Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara

Darüşşafaka Basketbol Okulu Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Darüşşafaka Basketbol Okulu Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Tunahan Mah. 254. Sokak Eryaman Sınav Koleji Eryaman - Ankara

Meteoroloji Spor Kulübü

Keçiören

devamını oku... Adres: Kalaba Mahallesi Halıç Sokak No:1 Keçiören - Ankara

Diba Spor Kulübü

100. Yıl

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Tekno Basketbol Okulu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mah. 2628. Sokak Çayyolu-Ankara


Kanatları Açmak:

Bu oyuncular, genellikle 3 sayı yayının etrafında pozisyon alırlar ve genellikle yayın tepe noktası ve kenar çizgisini ortalayarak oyunlarını kurgulamaya başlarlar. Gardların ve post bölgesi oyuncularının aksine kenar çizgisi ve savunma arasında yer alarak, hızlı kanat hareketleri esnasında rakipleri ile girişilecek bir mücadelede kanatları yani takımlarının etki alanlarını genişletmeye çalışırlar.

  • Savunmayı yarı sahadan uzaklaştırmak, genellikle kanatları genişletmenin en etkili ve hızlı sonuç alınan yoludur. Özellikle ribaundların alınmasında ve rakibin top kayıpları sırasında, seri bir şekilde paslaşmak için bu açıklıktan faydalanılacaktır.
  • Keskin bir V-cut yapmak, bir diğer kanat açma stratejisidir. Potaya doğru kuvvetli bir aldatma hareketi ardından yapılacak olan bir geri cut yardımıyla kanatlara doğru hareketlenme başlatılarak, iyi zamanlanacak paslaşmalar yardımıyla skora doğru gidilebilir.

  • Üç saniye koridoru boyunca ilerlemek, dip çizgileri kadar koridor dışından hareketlenerek, kanatlara doğru yayılmaya çalışılabilir. Bu şekilde izlenecek bir oyun stratejisinde ise, rakip savunma oyuncusu kanat ile pota arasında kalmalıdır ve bu şekilde cut hareketini engelleme riski en aza indirgenmeye çalışılır.
  • Karşılıklı kanatlarda makas hareketleri kullanabilmek için iki kanat oyuncusu post bölgesi oyuncusunu ve bir diğerini kullanarak perdelemeden kaçmaya çalışır. Böylece, iyi bir pivot sayesinde, kanatlar üzerinde uygun bir boşluk yakalanabilmesi için takıma şans verilmiş olur.
  • Perdeleme yöntemleri ile özellikle post bölgesi oyuncuları rakip savunma tarafından önemli birer hücum tehdidi olarak görüldükleri anda karşılaşılabilinir ve hatttta ikili sıkıştırma manevralarına maruz kalınabilir. Perdelemeden hızla kaçarak, kanatlara doğru ilerlemek, rakip savunmayı bir süreliğine atlatmak ya da kalıcı olarak engelleyebilmek için oldukça önemli bir girişim olacaktır.
Takım Arkadaşlarına Yardımcı Olmak:

İyi kanat oyuncuları hem sahayı görerek oyuna hakim olmaya çalışırlarken, hem de topun nerede olduğunu ya da takımlarının topa sahip olup olmadığını kestirmeye çalışırlar. Sonuç itibarı ile, sporcu sahada tek başına en iyi oyuncu da olsa, herhangi bir takım arkadaşı ile işbirliği olmadan hiçbir maç, tek başına kazanılamaz. Bu durumda, yardımlaşabilmek için de, içinde bulunulan durumu, takım arkadaşlarını, rakipleri okumak, olasılıkları çok iyi öngörebilmek gereklidir.

Ayrıca takımın izleyeceği saldırı stratejisine de hakim olmaları gerekmektedir; çünkü bu şekilde takım arkadaşlarının hareketlerini çözümleyerek, hareketlerinin amacını ve bir sonraki pozisyon adımını kolaylıkla tahmin edebilirler. Elbette bu konudaki hakimiyetleri, kanatlarla birlikte sahanın diğer bölümlerini de kontrol altında tutarak, parke üzerinde bulunan her bir takım üyesi arkadaşlarını da, skoru yükseltebilecek birer hücum tehdidi haline getirmeleri için olanak sağlayabilir.

Eğer bu kontrol mekanizması kulağa sanki pivot pozisyonundaki oyuncuların görev tanımı olarak geliyorsa, bu yanlış sayılmaz çünkü kanat oyuncuları için bu şekilde bir yaklaşım da doğru olabilir. Bununla birlikte, kanat oyuncuları pivotlara nazaran top ile çok daha az buluşurlar. Becerikli ve başarılı bir kanat oyuncusu "önce ben" mantığından hareketle sürekli olarak topa ulaşmayı hedeflemek yerine, öncelikle skor odaklı davranarak takımının her bir üyesinin kullanabileceği fırsatları oluşturmakla yükümlüdür.

İyi Bir Birebir Oyuncusu Olmak:

Bir kanat oyuncusunun takım arkadaşları yararına çalışması gerekliliğine karşın, aynı zamanda mümkün olduğunca skoru yükseltmeye yönelik olarak da çalışması gerekecektir. Elbette bu durumda rakipleri tarafından etkili bir hücum tehdidi olacağı öngörülerek engellemelere maruz kalacaktır. Bu mücadeleden sıyrılabilen taraf olması için, kanat oyuncularının defansa karşı başarılı kaçış ya da ilerleme taktiklerine başvurması gerekebilir.

Savunmada Kilit Oyuncu Olmak

Kanat mevkiindeki oyuncuların sorumlulukları sadece etkili hücum manevraları ortaya çıkarmakla sınırlı değildir. Başarılı kanat oyuncuları, uzaktan şut istatistikleri kabarık olan en iyi oyuncularını da durdurmalıdırlar. Sahanın her iki yanında da bu şekilde görev alabilmek oldukça zorlayıcı bir oyunculuk yeteneği ve atletik kabiliyet gerektirse de, gerçek kanat oyuncuları kendilerine duydukları güvenin sarsılmasına izin vermezler ve mücadelelerde oldukça inatçı davranırlar. Hatta bazı durumlarda, hücumdan ziyade savunmada gerçekleştirilecek stratejilerle elde edilecek sonuçlar, beklentilerin üzerinde dahi olabilir ve hücuma oranla daha iyi sonuç verebilir.

Uzaktan İsabetli Şutlar Kaydetmek

Uzaktan isabetli şutlar atabilen kanat oyuncuları, zemindeki diğer etkinlikleri yetmezmiş gibi rakipleri için hücum sırasında da, oldukça önemli birer tehdit olacaklardır. İyi kanat oyuncularında aşağıdaki özellikler gözlemlenebilir:

Çabuk kaçışlar

Hızlı ilerleme

Mükemmel ayak hareketleri

Saha üzerinde hakimiyet alanları

3 sayılık atış hattı üzerinde etkin olmak

Sarsılmaz bir özgüven

Hızlı Dönüşüm ve Atak Geliştirme

Kanat pozisyonundaki oyuncu, fast break (hızlı hücum) yardımıyla kanatlara ilerleyerek skor kaydetmeye çalışabilir. Bu sırada, olağanüstü bir hız ve topu potaya kadar güvenle taşıyabilme gerekliliği ortaya çıkar. Her iki durumda da, iyi bir özdenetim, kontrol ve fiziksel ve ruhsal dayanıklılığa ihtiyaç duyulur. Kanat oyuncuları, özellikle bu türden stratejiler üzerinde bol bol çalışarak, kendilerini geliştirmeli ve zinde kalmalıdırlar.

Kanat Oyuncusunun Sürekli Olarak Çalışması

Sonuç olarak, sözü geçen ve her anlamda başarılı bir kanat oyuncusu olabilmek için, pozisyona tam bir uyum ve egemenlik gerekmektedir. Kanat oyuncuları, genellikle rakiplerinin en skorer oyuncularını savunmakla görevlendirilebilirler. Bu sırada da, takım arkadaşları yeni sayı fırsatları yakalamaya çalışacaklardır.