TENİS KURSUNA BAŞLAMA YAŞI KAÇTIR?

blog yazısı ekle !

TENİS KURSUNA BAŞLAMA YAŞI KAÇTIR?

Fiziksel aktiviteler arasında yer alan tenis sporu, oldukça çekici ve hoş bir spor dalıdır. Tenis oynayan kişiler, temiz hava alırken aynı zamanda da streslerini de atarak güzel vakit geçirme fırsatı bulurlar. Zor bir spor dalı olan tenis sporunu yapabilmek için, bir futbolcu ya da boksörde olduğu gibi iyi bir fiziksel kondisyona da sahip olması gerekir. Ayrıca tenis oyununa ait olan tüm kuralların ve inceliklerin de bilinmesi önemlidir. Her vuruş esnasında aklını çok iyi bir şekilde kullanmalıdır. Peki, tenis kursuna başlama yaşı kaçtır?

Başlangıç programlarına 6 yaşından itibaren başlanabilir. Bunun yanı sıra sunulan program ile beden yaşının da büyük önemi vardır. Temel eğitimin tamamlanması halinde antrenman aşamasına geçilebilir. Antrenman sürecindeki çocuğun yaşı ise, 9 ya da 10 yaş olmalıdır. Bu durumda da çocukların müsabık sporcu olma yaşlarının da 10 ile 12 yaşları olarak söylemek mümkündür. Tenis sporu bireysel bir spor dalıdır. Aynı zamanda da aletli spor dalları arasında en fazla tercih edilen spor türü olma özelliğine de sahiptir. Tenis sporu çocukların kişiliklerinde de olumlu etkiler oluşturmaktadır. Örneğin, lider bir ruha sahip olan, yenilmeye tahammül edemeyen çocuklar için bir törpü, hırslarını ve tahammülsüzlüklerini kontrol altına almayı bilen ve bu olumsuz durumu pozitife dönüştürebilen çocuklarda da başarının garanti olacağı bir spor dalıdır. Çocuğun takibini yapan pedagog ya da psikolog, çocuğun içine kapanık olduğunu ve öz güveninin gelişmesi için tek başına bir şeyler yapmasını öneriyorsa, öncelikli olarak pedagojik formasyona sahip olan ve uzman olan bir eğitmene başvurulmalıdır. Eğitmenden ise, çocuğun yeteneklerini açığa çıkarabileceği ortamlar oluşturması istenmelidir. Bireysel sporlar, öğretmenin çocukları çok daha rahat bir şekilde kontrol edebilmelerine olanak sağlar. Sonrasında ise, eğitim sürecinin bir parçası olarak takım sporlarıyla devam edilerek, sosyal ortamlarda da kazanmış oldukları becerileri uygulamaları sağlanmalıdır.

Yaşamkent İlker Spor Kulübü

Çayyolu

devamını oku... Adres: Çayyolu Mahallesi 2677. Cadde Santra Konutları C Blok No:7 Çayyolu-Ankara

Kavaklıdere Spor Kulübü

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi Garden Villaları 3309/1 Cadde No:4 Çayyolu-Ankara

Winner Club

Keçiören

devamını oku... Adres: Gün Sazak Caddesi No: 111/ A-B Keçiören - Ankara

Gölbaşı İncek Spor Kulübü

İncek

devamını oku... Adres: Turgut Özal Bulvarı No:33-D İncek-Ankara

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Altın Oran Gençlik ve Spor Kulübü - Keçiören

Keçiören

Altın Oran Gençlik ve Spor Kulübü Spor Okulu ve Yaz Spor Okulu ekibi, alanında uzman eğitmenler ve Federasyon onaylı antrenörlerden oluşmaktadır.


5 yıldır spor, yüzme okulları ve yaz okulları düzenleyen ekibimiz; düzenlediği tüm organizasyonlarda 1. öncelik olarak çocuklarımızın güvenliği, sonrasında eğlenceli ve kaliteli zaman geçirerek öğrenmeleridir.
Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Çocuk Yüzme Kursu

Grup Yüzme Dersi ( maksimum beş veya altı kişi ile yapılır.)
Bire bir özel yüzme dersleri ( Kişiye özel programlar,)
Yüzme bilenler spor veya sağlık amaçlı katılabilirler.
Müsabık Sporcu Olma İmkanı ( yetenekleri doğrultusunda seçmeleri kulübümüz yapmaktadır. )

Bireylerin isteklerinde doğrultusunda eğitimler özel veya grup dersler şeklinde yapılabilmektedir.

Çocuk yüzme kursu maksimum beş veya altı kişi ile yapılmaktadır. Çocuk yüzme eğitimi yaş grupları ve yüzme seviyeleri planlanarak eğitimler organize edilmektedir.

Çocuk Yüzme Eğitimleri Nasıl İşleniyor?
Çocuk yüzme eğitimi hafta da iki gün, aylık ders süresi sekiz seans olarak yapılmaktadır. Her ders bir saat sürmektedir. Kulübümüzün çocuk yüzme derslerine katılabilirsiniz.

Grup çocuk yüzme eğitimi yaş kategorilerine göre ayrılarak grup yüzme dersleri işlenmektedir. Çocuk yüzme eğitimi üç istasyondan oluşmaktadır.

Yüzme Eğitimi Başlangıç Seviyesi 1. İstasyon
Yeni başlayanlar çocuklardan oluşmaktadır.

Yüzme nefes egzersizleri,
Havuz kenarında yüzmede ayak nasıl çırpılır?
Yüzme tahtaları ile havuzu içinde ayak çırpma gibi,


Yüzme Eğitimi Orta Seviye 2. İstasyon
Bu istasyonda genel olarak bir önceki istasyonda öğrendiklerimiz pekiştirilmektedir.

Yüzme tahtları ile uzun mesafeli ayak çırpma teknikleri geliştirilir, ( altı ayak bir nefes egzersizleri)
Yüzme tahtları ile sağ kol, sol kol çalışmaları yapılır.
Serbest yüzmede rotasyon çalışmaları
Sırtüstü yüzme tekniği ayak vuruşu tekniği geliştirilir.
Su atlama çalışmaları

Yüzme Eğitimi 3. İstasyon
Bu istasyonda sürekli serbest yüzme ve sırtüstü yüzme tekniğini geliştirme adına çalışmalar yapılmaktadır.
Su atlama tekniği geliştirilir.


Özel Yüzme DersiYüzme dersleri 8 ders paket program şeklinde yapılmaktadır. Hafta da iki ders, her ders bir saat sürmektedir. Özel derslerde her yeni başlayacak üyenin yüzme seviyesine göre yüzme öğrenme programları uygulanmaktadır.


Bire bir özel yüzme kursu hakkında ön görüşme, tesis inceleme detaylı bilgiler için bizi arayarak Randevu alabilirsiniz. Çalışmaları Randevulu sistem ile takip etmekteyiz. İlginiz için teşekkür ederiz.

Bir bir dersler her bireyin yüzme geçmişine göre organize edilmektedir. Her özel ders için gelenlerin yüzme geçmişi varsa ve/veya yoksa durum gözden geçirilerek ilk eğitim programı belirlenir.

Bire bir özel yüzme dersleri kişinin psikolojisi, önceden yaşadığı korkular, deneyimleri fiziksel kapasitesi, suya karşı adaptasyonu, bireysel yetenekleri ve öğrenim süresi kişiden kişiye değişmektedir.

Tabi bire bir özel yüzme dersi almanız yüzme öğrenme sürenizi kısalacaktır. Özel yüzme dersleri antrenör eşliğinde bire bir olarak 8 saat paket program halinde yapılmaktadır. Tek saatlik özel ders programımız yoktur.

Eğitimler Nasıl Yapılmaktadır?
Yüzmede doğru nefes alma ve nefes verme ve su üzerinde kalabilme çalışmalarına yer verilmektedir. Aynı zamanda serbest ve sırtüstü yüzme tekniğinin detayları anlatılarak, antrenör eşliğinde yapmanız sağlamaktadır.

Performans Sporcularına Özel Yüzme
Ayrıca daha önce yüzmüş veya mola vermiş tüm yaş grupları için performans yüzme eğitimleri veriyoruz . Halihazırda herhangi bir yarışa hazırlanan ve rakiplerine karşı kendini yüksek performansa hazırlamak isteyenler, özel eğitimler alarak kendilerini hem uzaktan hem de derece olarak geliştirmek için kulübümüze başvurabilirler.

Performans yüzücüleri için yaşa ve yüzme seviyelerine göre bir antrenman planı uygulanır.devamını oku...
Adres: Yozgat Bulvarı 695. Sokak No:2 Ovacık Sınav Koleji Keçiören-Ankara

Altın Oran Gençlik ve Spor Kulübü - Oran

Çankaya

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Galip Erdem Caddesi No:89 Sinpaş Altın Oran Çankaya-Ankara


Tenis sporuna karşı çocuğun yeteneğinin olup olmadığını nasıl anlaşılır? Öncelikle raketle tanışmamış bir çocuğun oyuncaklarla ve top ile raketle tanışmış olan bir çocuğun ise rakete karşı duyduğu ilgi gözlemlenmelidir. Zor ve uzun bir eğitim sürecine sahip olan tenis sporu, sabırsız ve hareketli çocuklar için zor bir süreç gibi görünse de oldukça eğitici olacağı da unutulmamalıdır. Ankara ilimizde bulunan çeşitli tenis kursu alternatiflerinden size ve çocuğunuza en uygun olanı tercih ederek, zarif olduğu kadar çocuk gelişiminde de oldukça etkili olan tenis sporundan faydalanabilirsiniz.