Ankara Cimnastik Kursu

Cimnastik Kursu Ankara Spor Okulları

Cimnastik Kursu

Cimnastik, vücudun fiziksel yapısını düzeltmek ve geliştirmek bunun yanı sıra vücudu güçlendirmek amacı ile düzenli hareket ettirme sporu olarak bilinir. Cimnastik sanatı artistik aletli ve aletsiz, artistik, modern ritmik, atletizm öncesi, seksi, cambazlık, düzeltici, eğitici, oda ve tıbbi bölümlerinden oluşmaktadır. Cimnastik kursu çocuklar için, yetişkin insanlardan daha çok elverişlidir. Çocuklar gelişim sürecinde vücutlarını daha iyi tanıma imkânına sahip olurlar.

Yetişkin bir insanın belli bir yaştan...
devamı...

Spor Okulu Ara

Arama Sonuçları

Premium Cimnastik Kursu

VIP+ Cimnastik Kursu

VIP Cimnastik Kursu

toplam 26 sonuç bulundu.
1 - 26 arası gösteriliyor.
Cimnastik Kursu Ankara Spor Okulları

Cimnastik Kursu

Cimnastik, vücudun fiziksel yapısını düzeltmek ve geliştirmek bunun yanı sıra vücudu güçlendirmek amacı ile düzenli hareket ettirme sporu olarak bilinir. Cimnastik sanatı artistik aletli ve aletsiz, artistik, modern ritmik, atletizm öncesi, seksi, cambazlık, düzeltici, eğitici, oda ve tıbbi bölümlerinden oluşmaktadır. Cimnastik kursu çocuklar için, yetişkin insanlardan daha çok elverişlidir. Çocuklar gelişim sürecinde vücutlarını daha iyi tanıma imkânına sahip olurlar.

Yetişkin bir insanın belli bir yaştan sonra vücudu bu sanata yatkın olmayacaktır. Çocuklar için kendi vücutlarını ön plana çıkarmak ve tanımak adına çok önemli bir fırsattır ve çoğu çocuk bu sanata yöneltilmelidir. Çocuğa aynı zamanda spor salonu kültürü de aşılanır.

Çocuklar Cimnastik Kursu'na yöneldiklerinde daha sosyal ve dışa dönük bireyler, hiperaftik çocuklara göre daha sakin bir duruş sergileyen, duruş bozukluklarını düzelten, denge problemi yaşayan kişilerde olumlu yönde bir yaklaşımda bulunan, yaşıtları arasında daha aktif ve girişken, her alanda olabildiğince daha başarılı ve daha sorumluluklarının bilincinde olmaktadırlar.

Fiziki ve ruhsal gelişimi sağlamak adına 3 ila 10 yaş arasındaki çocuklara yöneltilen bir branş olup fiziki ve ruhsal gelişimi sağlamaktan ziyade estetik bir görünüme sahip olma, boylarına göre kilo ve vücutları birbirini dengeleyen bir aktivite de olmuştur.
Spor gelişmekte olan çocuklar için yalnızca sağlık ve gelişmek değil, aynı zamanda karakter ve şahsiyet gelişimlerini de beraberinde getirmektedir. Cimnastik ile ilgilenen birçok çocuk yardımlaşma ve paylaşım içerisinde bulunur. Bu durum arkadaşlarına, arkadaşlarının emeklerine ve kendi emeğine saygı göstermesi demektir.

Küçük yaşlarda spor ile ilgilenen ya da spora ilgisi olan birçok çocuğun antrenmana başlaması olumsuz yönde değil olumlu yönde eleştirilere tabii tutulmuştur fakat spora ilgisi olan çocuklar kadar ailevi destek de geri plana atılmamalıdır.

Cimnastik kursu çocuklar için yönlendirilmeden önce bu sporu iyice tanıtarak çocuğun yatkınlığını, ilgisini gözlemlemelidir. Aksi takdirde çocuğun ilgisi olmayan spor dalından dolayı genel anlamda spordan soğumasına neden olabilir. Geleceğinde de spora dair planları olan bir çocuğun ise okul döneminde ailenin beden eğitimini veren eğiticiler ile iç içe olup, sıkı bir bağ kurmalıdır. Ankara ilinde ve diğer illerden birçok çocuklar için Cimnastik eğitim kursları ile karşılaşabilirsiniz.

ANKARA RİTMİK JİMNASTİK

Ritmik jimnastik genelde bayanlara hitap eden bir spordur ve çeşitli aletlerle yapılmaktadır. Bu sporda çember, top, kurdele, labut gibi aletler kullanılmaktadır. Sporcuların bu aletleri rahatça kullanabilmesi, atabilmesi için de tavan yüksekliği en az sekiz metre olarak belirlenmiştir.

Esnekliğin ve görselliğin ön planda olduğu ritmik jimnastik sporunda belirli bir kareografi ile müzik eşliğinde hareketler sergilenir. Bale va atletik hareketler bunlardandır. Alan yumuşak, sıçratması olmayan, halı zemindir. Jimnastikçiler bu alanı kullanırlar. Gruplar halinde ve bireysel olarak da yapılan bu spor yaz olimpiyatlarında yer alır. Sporcular grup ve bireysel olarak yarışabilmektedirler.

5 ile 15 arası hakemin bulunduğu bu sporda kareografiyi ve hareketleri doğru biçimde yerine getirebilmek çok önemlidir. Puanlamada yapılması gereken zorunlu hareketler bulunmaktadır. Bu hareketler esneme, sıçrama, atlama, denge yürüyüşleri tek ayak ile dönüşlerdir. Ayrıca diğer kullanılan aletler ile de görsellik katılır.

Örneğin; kurdeleler ile daire, spiral şeklinde çevirme, atma gibi hareketler yapılabilir. Hareketlerde kurdelenin yanı sıra labut, ip, top kullanırken aktif bir görünüm olmalıdır. Çemberde ise daha hassas davranılmalıdır.

Ritmik jimnastik özellikle okul öncesi çocukluk döneminde yapmaya başlandığı zaman maksimum etkiyi almayı sağlar. Henüz gelişmekte olan bedeni esnekliğe ve kıvraklığa alıştırmak önemlidir. Bu gelecekteki spor kariyeri için önemli bir noktadır. Ankara jimnastik dalında çok gelişmiş ve genç sporcular yetiştirmektedir.

Bu sporu yapmak isteyenler için başlama yaşı en erken 3, en geç 10 dur. Küçük yaşlardan itibaren kasın dengeli gelişimini sağlayarak duruş bozukluklarını da engeller. Çocukların kendilerine özgüven kazanmasında ve sorumluluk sahibi olmalarında yardımcı olur. Fiziksel ve ruhsal gelişimi sağlar ve yaşıtları arasında çocuklara her alanda daha fazla başarı şansı sağlar. Çok aktif çocukların daha sakin olmasına yardımcı olur. Denge sorunu varsa bunun çözülmesinde rol oynar.

Sosyalleşmeyi sağlayacağından iletişim kurma konusunda çocuklara fayda sağlar. Böylece çocuklar küçük yaşlarda kendilerini geliştirmeye başlamış ve ileride daha sağlıklı, başarılı bir yaşamın da temellerini atmış olurlar. Burada ebeveynlere düşen görev küçük yaşlarda onları spora teşvik ederek yönlendirmek ve destek olmaktır. Herhangi bir spor salonu bu eğitimi almanız için yeterlidir.

ANKARA JİMNASTİK OKULU

Vücudu geliştirme ve düzeltme amacı ile yapılan hareketlere jimnastik adı verilmektedir. Erkeklerde ve bayanlarda farklı özelliklerde yapılan bu spor, birçok ayrı jimnastik bölümleri içermektedir. Bu spor, isteğe göre açık ya da kapalı alanlarda aletli-aletsiz olarak yapılabilmektedir.

Düzenli bir şekilde yapılan jimnastik hareketleri sayesinde, günlük hareketlerinizi çok daha kolay bir şekilde yapabilme şansı elde edebilirsiniz. Bu spor, fiziksel olarak direncinizin daha fazla artmasını sağlayarak, sağlığınıza da oldukça fazla olumlu katkılarda bulunacaktır.

Bir alet yardımı ile yapılan jimnastiğe aletli jimnastik adı verilmektedir. Kullanılan aletler arasında barfiks, denge, bar, paralel ve atlama beygiri vardır. Erkeklerin daha sık tercih ettikleri bu yöntemi bayanların yapmasında da herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Artistik jimnastik, hem kız hem de erkekler tarafından kolaylıkla yapılabilir. Bu jimnastikten istenilen verimi alabilmek için küçük yaşta başlamak gerekmektedir. Fiziğe çok büyük faydası vardır. Ayrıca bu tarz sporlar ile çocukların sosyalleşmeleri için de çok faydalıdır.

Bir diğer jimnastik türlerinden olan ritmik jimnastik ise piyano eşliğinde yapılmaktadır. Bazı aksesuarlar kullanılarak yapılabilen bu jimnastik, hem ruha hem de vücuda fayda sağlamaktadır. Jimnastik kursları genellikle spor merkezi içerisinde özel ayrılmış alanlarda gerçekleştirilir.

Son olarak bölgesel olarak var olan fazla yağlardan kurtulabilmek amacı ile tercih edilen pasif jimnastik vardır. Yapılan testler sonucu hangi bölgede ne kadar yağ oranı olduğu tespit edilir ve buna göre uygulanmaya başlanır. Fazla yağ bulunan bölgeye gönderilen elektrik akımlar ile yapılan bir spor türüdür.

Vücudu her daim formda tutabilmek amacı ile yapılan en uygun spor türlerinden biri olan jimnastik, zayıflamak için birçok bayan tarafından tercih edilmektedir. Her gün kısa bir süre de olsa jimnastik hareketlerini yapabilmek daima zinde ve formda kalabilmek için yeterli olacaktır. Sağlığa herhangi bir zararı dokunmayan, aksine birçok faydası olan bu spor, çocukaların gelişimleri için de çok büyük önem taşımaktadır.

Bu egzersizleri bilinçli bir şekilde ve eğitmen eşliğinde yapılmasını sağlayan Ankara spor salonları, sporu bir hayat tarzı olarak görenlerin ve sağlıklı yaşamı tercih edenlerin yüzünü güldürecek sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.

ANKARA ÇOCUK JİMNASTİĞİ

Jimnastik, çocuk yaşta başlanılan bir spor dalıdır. Bütün sporlardan farklı olarak jimnastik son derece estetik ve görselliği gelişmiş bir spor dalıdır. Jimnastiğe özellikle çocuk yaşta başlamanın nedenleri, jimnastiğin içinde bulunan hareketlerin esnekliğe dayalı olarak ortaya çıkmasıdır. Jimnastikte esneklik çok önemli bir konudur. Esnek bir kas ve adele sistemine sahip olan insanların jimnastikte çok başarılı olmaları mümkündür.

Çocuk jimnastiği, son yıllarda Dünya ile birlikte Ülkemizde de büyük gelişim göstermiştir. Anne ve babalar, çocuklarının sağlıklı bir şekilde gelişmeleri ve jimnastik alanında gerekli eğitimleri almaları için jimnastik salonlarına büyük ilgi göstermektedir. Büyük şehirlerde başta Ankara olmak üzere birçok şehrimizde bu alanda faaliyet gösteren jimnastik salonları mevcuttur. Spor salonu olarak istenildiği takdirde jimnastik üzerine profesyonel hizmet veren çok modern birçok spor merkezi mevcuttur.

Çocuk jimnastiği, çocukların fiziksel gelişimlerine çok büyük katkılar sağlamaktadır. Genellikle çocuk jimnastiği başlama yaşı 4-10 yaş arasıdır. Bu yaşlarda kas ve iskelet sistemi daha elverişli olduğundan, erken yaşlarda başlanan bu sporun başarı oranı çok daha fazla olmaktadır.

Bu tür sporlarla çocuklarımızın ilgilenmesini sağladığımızda çocuklarımızın gelişimlerine ve yaşam tarzlarına çok olumlu katkıda bulunmuş oluruz. Erken yaşta bu sporlara başlayan çocuklar; her türlü kötü alışkanlıklardan korunmuş olur. Disiplinli ve düzenli bir yaşam tarzı alışkanlığı kazandırılmış olur. Düzenli beslenme programları sayesinde son derece sağlıklı bir fiziki yapı ve kondisyona kavuşmuş olurlar.

Jimnastik sayesinde vücudun tüm kısımları çalışarak, kas ve iskelet sistemi son derece sağlıklı ve güçlü bir yapıya kavuşmuş olur. Boş vakitlerin en iyi şekilde değerlendirilmesinde çok önemli bir yere sahip olan jimnastik çalışmaları sadece beden sağlığı için değil, kişinin ruhsal ve zihinsel gelişimini de çok olumlu yönde desteklemektedir.

Yaşamın stresinden kaynaklanan tüm olumsuzluklar ve insanın ruhunda sıkıntı yapacak olgular, jimnastik sayesinde tamamen ortadan kalkmaktadır. Bu alanda faaliyet gösteren ve uzun yıllar profesyonel olarak eğitim veren spor salonu olarak çalışan yerlerden çocukların jimnastik eğitimi için profesyonel kişilerden veya uzman sporculardan destek alınmalıdır.