VOLEYBOLUN TEMEL 10 KURALI

blog yazısı ekle !

VOLEYBOLUN TEMEL 10 KURALI

Voleybol takımların altı kişiden oluştuğu iki takım arasında oynanan bir spor dalıdır. Bu spor dalında amaç, topu sahanın ortasında bulunan filenin üzerinden rakip takımın bulunduğu sahaya düşürmektir. Saha üzerinde sabit olarak duran oyunculardan üç tanesi filenin yakınında bulunurken diğer üç oyuncu ise geride durarak savunma yaparlar. Bir takımın topa üç defa arka arkaya vurma hakkı vardır. Oyuncular, sürekli olarak saat yönünde yer değiştirerek oyunu devam ettirirler. Takımın puan kazanabilmesi için topu karşı takımın sahasına düşürmeleri gerekmektedir. Toplam beş setten oluşan maçta en az iki fark olacak şekilde 25 puana ulaşan takım seti kazanır. Son set olan beşinci setin puanı 15'tir. Burada da en az iki farklı sonuç gerekmektedir. Ankara en başta olmak kaydıyla tüm ülkemizde voleybol sporu da yaygın bir biçimde oynanmaktadır.Voleybolun temel 10 kuralı hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz yazının devamını okumanızı öneriyoruz.Filenin Sultanları Voleybol Okulları - Dikmen

Dikmen

devamını oku... Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-Ankara

Kavaklıdere Spor Kulübü

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi Garden Villaları 3309/1 Cadde No:4 Çayyolu-Ankara

Filenin Sultanları Voleybol Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Çaba Akademi

Yenimahalle

Çaba Akademi'de Basketbol, Voleybol ve Cimnastik Spor Okulu ve Takım antrenmanlarımız devam ediyor.

Çaba Akademiye ait Türkiye'nin ve Ankara'nın en büyük ve modern Spor Eğitim Merkezlerinden biri olan tesisimizde uzman eğitmen kadromuz ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Tesisimizde,
- 2 adet olimpik ölçülerde basketbol/volaybol sahası
- 1 adet tam donanımlı Bireysel Basketbol Antrenman Salonu
- 3 sahada toplam 12 basketbol potası
- Tam donanımlı ve ferah bir Cimnastik Salonu
- Atletik performans ve kondisyon merkezi
- 7 adet bağımsız soyunma odası
- Maç analizi ve video izleme odası
- Antrenmanları takip edebileceğiniz keyifli Cafe

ile 2600 m2 kapalı alanda çocuklarımıza nezih ve sıcak bir ortamda spora başlatmak ve spor yaptırmak için bütün imkanları sağladık.

Çaba Akademi tesisimizi ziyaret ederek ücretsiz deneme antrenmanlarımıza katılabilirsiniz.devamını oku...
Adres: Macun Mahallesi 201. Cadde No:3 Yenimahalle-Ankara

Yaşamkent İlker Spor Kulübü

Çayyolu

devamını oku... Adres: Çayyolu Mahallesi 2677. Cadde Santra Konutları C Blok No:7 Çayyolu-Ankara

Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara

Mehmet Emin Resulzade Spor Kulübü

Çukurambar

Eğlenceli ve dolu dolu antrenmanlar, hem kişisel gelişim hem takım odaklı özel çalışmalar, her yaş grubu için eğitsel oyunlar. Mehmet Emin Resulzade Spor kulübü olarak Voleybol, Basketbol, Futbol kız - erkek antrenmanlarımız başlamıştır.devamını oku... Adres: Öğretmenler Caddesi 1472 Sokak Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi Çukurambar-Ankara

Gölbaşı İncek Spor Kulübü

İncek

devamını oku... Adres: Turgut Özal Bulvarı No:33-D İncek-Ankara

Şekerspor 06 Spor Okulu

Keçiören

Final akademi spor kulübü olarak her yaştan ve seviyeden kişilere spor kültürü aşılamak birinci hedefimizdir. Sporun kişisel gelişime özellikle fiziksel, ruhsal ve zihinsel gelişime faydası aşikardır.

Çocuk ve yetişkin gruplarımıza özel eğitim ve grup eğitimleri uzman antrenörler eşliğinde yüzme , Voleybol ,Kort Tenisi ve Basketbol branşlarında amatör ruhla profesyonel eğitim vermek gayemizdir.

Yüzme branşımız içerisinde bel fıtığı , boyun fıtığı , skolyoz, eklem rahatsızlığı ve kilo problemi olan kişiler için havuz antrenmanlarımız vardır. Yerimiz Keçiören Final koleji kampüsü içerisindedir. Tesis yeni , son derece modern ve temizdir.devamını oku...
Adres: Osmangazi Mah. Aşıkpaşa Cad. Final Okulları Keçiören Kampüsü Keçiören - Ankara

Meteoroloji Spor Kulübü

Keçiören

devamını oku... Adres: Kalaba Mahallesi Halıç Sokak No:1 Keçiören - Ankara

Basamak Spor Kulübü

Keçiören

Basamak Voleybol Spor Kulübü 2021 yılında Ankara' da, voleybol alanında; sporcu, antrenör ve yönetici yetiştirmek amacıyla kurulmuştur.

Erken çocukluk yıllarından itibaren sporcu adaylarına spor kültürü kazandırmak kulübümüzün öncelikli hedefidir. Sporun bireylere kattığı disiplin ile spor ahlakını birleştirerek adayların yaşamlarını bu çerçevede sürdürmelerini amaçlayan kulübümüz, milli takımlara sporcu yetiştirmek ve bünyesindeki sporcuları her yönde geliştirmeyi amaç edinmiştir.devamını oku...
Adres: Başkent Örnek Okulları Kampüsü Yayla Mahallesi 1492. Sokak No:27 Keçiören-Ankara

Kiv Spor Akademisi

Kızılay

devamını oku... Adres: Korkut Reis Mahallesi Yeşilırmak Caddesi No:2 ( Sarar İlköğretim Okulu Spor Salonu ) Kızılay-Ankara

Anıttepe Ata Spor Kulübü

Anıttepe

Basketbol : Anıttepe Anadolu Lisesi Spor Salonu
Adres : Yücetepe, 88 sokak no 7 Çankaya/ Ankara

Voleybol : Ankara Lisesi Spor Salonu, Sıhıye
Adres : Hacettepe, turkocagi sokak no 1 Altındağ/ Ankara
devamını oku...
Adres: Anıttepe Anadoılu Lisesi Yücetepe Mahallesi 88 Sokak No:7 Anıttepe-Ankara

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Çankaya

Anadolu Voleybol Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Batıkent


1.9x6 metrelik saha ölçüsü olan ve 2,10 metrelik file yüksekliği bulunan voleybol maçlarında 220 gram ağırlığındaki voleybol topları ile oynanmaktadır.

2.Müsabakanın 10 dakika olması halinde her iki takımdan da en az dört, en çok 8 kişi bulunur. Ancak 4 oyuncu oynarken, kalan dört oyuncu yedekte bekler. Takımın her dönüşünde yedekler de oyuna dâhil olurlar.

3.Takımlar, isteklerine göre 10 dakikalık müsabakalarda oyuncu değişikliği yapma hakkına sahiptir. Ancak takım listesi dışında oyuncu müsabakaya katılamaz.

4.10 dakikalık olan müsabakalar, baş hakemin bitiş düdüğünü çalması ile birlikte oyun biter. En fazla sayıyı alan takım galip gelmiş olur. Hakemin bitiş düdüğünü çaldığı sırada alınan sayı, geçersiz kabul edilir. İki takımında sayıları eşit olursa, hakemin de onaylaması sonucunda bir sayılık daha oyun oynanır. Sayıyı hangi takım alırsa, galip olur.

5.İki arka ve iki ön oyuncu olmak üzere takımda dört oyuncu bulunur. Oyun esnasında yer değiştirme söz konusu değildir.

6.Bir takımın en az yapacağı vuruş sayısı ikidir.Tek vuruş hata olarak sayılırken servise de blok yapılması yanlıştır.

7.Takımın üst üste üç sayı alması halinde takım bir pozisyon dönmek durumundadır.

8.Rakip takıma sayı kazandıran bir diğer hata da fileye değmektir. Aşırı faul içeren vuruşlar dışında oyuna herhangi bir müdahalede bulunulmaz.

9.Rakip sahaya file üzerinden yapılan vuruşlar esnasında taşıma ya da çektirme yapılmasına müsaade edilmez.

10.Antrenörler sadece oyuncuları servis atma, dönme veya değişme gibi kuralları hatırlatabilirler. Bunun dışında oyuna müdahale etmelerine izin verilmez.