İKİ KİŞİLİK TEKNİKLER

blog yazısı ekle !

İKİ KİŞİLİK TEKNİKLER

Ver – Kaç

(Give and Go)

Örneğin futbol gibi diğer bazı spor dallarında da özgün biçimlerde kullanılan ver kaç tekniği, basketbol topunu uygun pozisyondaki bir takım arkadaşına pas vermenin ardından, genellikle potaya mümkün olan en yakın bölgeye kadar ilerlemeye devam ederek, kolay bir skor şansına uygun bir koridor açarak topu pas olarak geri almaktır. Bu türden bir taktik, özellikle rakip savunma oyuncusu, paslaşmanın ardından harekete geçmiş olan hücum oyuncusundan daha çok, sadece oyuncu değiştiren topa dikkat etmeye çalıştığı zamanlarda oldukça etkili olmaktadır. Sokak basketbolunda "Bir – İki (One – Two)" diye bilinmektedir.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Pitch – Handoff

(Dribble Pitch – Handoff)

El değiştirme olarak Türkçede ifade edilebilecek olan bu yöntem, bir hücum sırasında basketbol topuna sahip olan oyuncunun, genellikle kendisinden daha büyük, takım arkadaşına pas vererek onunla birlikte ilerlemesi ve bir perdeleme anında topu yine geri almasıdır.

İçeri Devrilme

(Pick And Roll)

Daha çok orijinal haliyle karşılaşılıyor olsa da, Türkçede içeri devrilme olarak ifade edilebilen terim, hücum esnasında topa sahip olan takım arkadaşı için savunma oyuncusuna perdeleme yapan bir oyuncunun, defansın yanından kayarak içeriye doğru süzülmek ve pas almak için potaya doğru hareket etmek anlamını taşır. Burada yapılmaya çalışılan manevra, " içeri girmek, içeri devrilmek" olarak ifade edilmektedir. NBA Ligi'nden Utah Jazz ekibi üyeleri John Stockton ve Karl Malone, 1990'lı yıllardaki oyunları ile en iyi içeri devrilme (pick and roll) ikililerinden birisi olarak anılmaktadırlar. Yine oyuncular Steve Nash ve Amar'e Stoudemire, Phoenix Suns Takımı adına forma giydikleri 2000'li yılların yüksek etkili içeri devrilme taktiği kurgulayabilen çiftlerindendir. San Antonio Spurs'un ünlü basketbolcuları Tony Parker ve Tim Duncan; Los Angeles Clippersare Takımı'ndan Blake Griffin ve Chris Paul de bu tekniği ustaca kullanan ikililer olarak kabul edilmektedirler.

Backdoor

(Arka Kapı)

Tam kelime anlamı ile arka kapı olarak tercüme edilebilecek olan ancak orijinal hali ile daha yaygın bir şekilde kullanılan backdoor play, topsuz oyuncunun savunma arkasına sızarak, kolay bir şut şansı arayabileceği bir pasa ulaşması demektir. Tekniğin etkili olarak uygulanabilmesi için, savunma oyuncusunun önündeki rakibe uygun boş koridordan habersiz olması gerekmektedir. Ayrıca, bir savunma oyuncusu top çalma ya da pas engelleme gibi savunma manevraları üzerinde yoğunlaştığı sırada, bir backdoor play için uygun olan en zayıf anındadır. Rip Hamilton ya da Miami Heat Takımı'ndan Ray Allen gibi iyi şutörler, bu taktiği etkili olarak kullanılabilen isimler arasında yer alırlar.

Bir alley-oop hareketi, takım oyuncularından birisinin basketbol topunu potaya doğru yükseltmesi ve diğer bir takım arkadaşının da hareketi smaçla tamamlayarak potaya bırakması olarak ifade edilebilecek bir hücum tekniğidir. Doğası gereği, tekniği kullanacak olan her iki oyuncunun da bir diğerinin düşüncesini ve davranışını net olarak tahmin edebilmesi gerektiği için, nadiren gözlemlenen ancak bir o kadar heyecanlı bir oyun şeklidir.