BASKETBOL TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ - F -

blog yazısı ekle !

BASKETBOL TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ - F -

Fadeaway – Geriye Çekilerek Şut Atma

Kimi basketbol kaynaklarında fall-away olarak da karşılaşılabilen bu terim, potadan geri doğru ancak hala potaya dönük bir halde geri sıçramaktır. Tekniğin kullanılmasının amacı ise, rakip savunma oyuncusu ile şutör arasında bir boşluk oluşturarak, kullanılacak atışı rahatlatmaktır.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Fast Break – Hızlı Hücum / Hızlı Atak

Basketbolda sıklıkla kullanılan bu önemli taktiğin amacı, top avantajını ele geçirerek, karşı takımın toparlanmasına zaman vermeden en kısa şekilde skora gitmektir. Genellikle bir top çalma ya da bloklanan bir atışın ardından meydana gelir.

FIBA

Tanınan şekli ile Uluslararası Basketbol Federasyonu (International Basketball Federation), FIBA kısaltmasını Fransızca Federation Internationale de Basketball sözcüklerinin başharflerinden almaktadır. Uluslararası organizasyonlardan düzenleyici vazifesi üstlenir.

FIBA 33

Adı 3x3 olarak güncellenen oyun sisteminin orijinal ismidir.

Field Goal

Türkçede net bir şekilde ifade edilememekle birlikte, serbest atışlar hariç olmak üzere, saha üzerindeki herhangi bir noktadan atılmış olan şutları kapsayan bir ifadedir.

Finger Roll

Atışı gerçekleştiren oyuncunun, sıçrayıştan kaynaklanan momentumunu kullanarak, parmak uçlarında hareketlendirdiği topu potaya bıraktığı bir turnike şeklidir. Finger roll atışının avantajı, basketbol topunun daha yüksek bir kavis çizerek rakip savunma oyuncusunun bloklarını zorlaştırmasıdır.

Flagrant Foul – Kasıtlı Sert Faul

Tamamıyla topla oynamaya yönelik olmayan girişimler olarak görülen, sportmenlik dışı fauller bu başlık altında incelenmektedir. NBA Ligi'nde bu tip fauller flagrant-1 ve flagrant-2 olarak ayrılırken; NFHS kişisel faul ve kasıtlı (sert) teknik faul ayrımını ve NCAA ise her iki sistemdeki terimleri de değişimli olarak kullanmaktadır. Tüm Kuzey Amerika liglerinde bu türden hareketler, derhal oyundan atılma ile sonuçlanırken, FIBA bu ayrım için "sportmenlik dışı faul" ve "diskalifiye faul" ifadelerine yer vermiştir.

Floater

Terimin net bir tercümesi olmamakla birlikte, float kelimesi İngilizcede yüksekten ulaşan, yüzen ya da dalgalı olarak ilerleyen gibi çok geniş anlamlara gelebilmektedir. Zaten bu şut şekli de kısa forvetler tarafından oldukça yüksek bir kavisli atış olarak kullanılmaktadır ve bu şekilde rakip savunma oyuncularının olası bir müdahalesinden kaçınılmaktadır.

Flop – Kendini Yere Atma

Herhangi bir fiziksel temas olmamasına ya da etkisiz derecede bir dokunuş olmasına rağmen, rakip aleyhine bir kişisel faul kazanabilmek amacıyla oyuncunun kendisini sahte bir şekilde yere atması halinde kullanılan terimdir.

Forward - Forvet

Basketboldaki standart oyuncu pozisyonlarından birisidir. Forvetler genel olarak skor artışı ve ribaundlardan sorumludurlar. Kısa forvet (small forward) ve uzun forvet (power forward) olarak ikiye ayrılır. Bu her iki forvet pozisyonunda oynayabilen oyunculara ise stretch four denilmektedir.

Foul – Faul

Kural ihlalleri ya da zemin ihlalleri olarak karşılaşılabilen bu konu, genellikle fiziksel müdahale yoluyla avantaj kazanabilmek amacıyla yapılan hareketleri içine almaktadır. Genellikle serbest atış veya top hakimiyetinin el değiştirmesi gibi yaptırımlar uygulanır. Kişisel faul (personal foul), teknik faul (technical foul), sportmenlik dışı faul (unsportsmanlike foul) ve diskalifiye faul (disqualifying foul) çeşitleri vardır.

Four-point Play – Dört Sayılık Oyun

Üç sayılık atış esnasında faule maruz kalan oyuncunun ekstradan bir serbest atış hakkı kazanması ile tek hamlede dört sayı şansı birden elde ettiği nadir durumlara verilen isimdir.

Free Throw – Serbest Atış

Serbest atış çizgisinden kullanılan ve bir sayı girişiminin kural dışı olarak engellenmesi sonucu elde edilen yaptırım hakkıdır. Oyuncu, rakip takımın kasıtlı bir faulüne maruz kaldığında ya da rakip takımın faul limiti dolduğunda iki kez art arda kullanılmak üzere serbest atışa karar verilebilir. Ancak herhangi bir üç sayılık atış girişiminin faulle kesintiye uğraması durumunda üç serbest atış kullanılabilir. Teknik faul yaptırımı olarak FIBA kurallarınca bir, NBA, NCAA ve NFHS gibi Kuzey Amerika liglerinde ise iki serbest atış hakkı tanınır. FIBA 3x3 sisteminde ise, yay içinden yapılan atışlar 1 puan ve bu alan dışından kullanılan atışlar ise 2 puan değerinde olduğundan, serbest atış hakkı 1 adet olarak değerlendirilmektedir. İki atış hakkı ise, çizgi gerisinden yapılan; teknik faul veya 6 takım faul hakkının dolması gibi müdahaleler ile kesintiye uğrayan 2 sayılık atış girişimlerinde verilmektedir.