BASKETBOLDA HIZIN ÖNEMİ

blog yazısı ekle !

BASKETBOLDA HIZIN ÖNEMİ

BASKETBOLDA HIZIN ÖNEMİ

Bir basketbolcu için sahip olabileceği maksimum hız çok değerlidir. Bir oyun esnasında, hem genel itibarı ile hızlı davranması hem de çok ani koşullarda birdenbire hızını arttırabilmesi, oyuncuyu takımın en önemli silahlarından birisi haline getireceği gibi, takım için de mutlak bir zafer şansı doğmasına yardımcı olabilir. Ortalama değerlerin üzerindeki hızlara ulaşabilmek, bir oyuncuyu aranılan, takdir edilen, başarının mimarlarından birisi olarak gösterilen bir oyuncu haline getirir.Sitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları

Elbette, hız özelliğinin tehlikelerinin, sakatlık risklerinin bilinmesi, kontrolün elden bırakılmaması gerekliliği vardır. Ulaşılabilen maksimum hız değeri hiçbir oyuncuyu tek başına efsane bir isim haline getiremez; bu özellik, belki, onu iyi bir maraton atleti yapabilir! Gerçekten her yönü ile başarılı bir basketbolcu olmak için, hız olgusu, diğer temel basketbol nitelikleri ile desteklenmeli ve uzun çalışmalar yardımı ile geliştirilmelidir. Saha üzerinde sayıya giden yolda işe yaramayacak bir hız, olması ya da olmaması çok da önemli olmayan bir hızdır.

Ancak hız denildiğinde sadece bir noktadan bir noktaya dümdüz bir koşudan bahsedildiğini düşünmek eksik bir tahmin olacaktır. Burada önemli olan nokta, nereye ve hangi hızda koşulduğundan daha fazla, sahip olunan etkin hızın oyun esnasında ne şekilde kullanıldığı olmalıdır. Karşılaşmalar sırasında rakiplere karşı genel olarak yatay sokulmalar ya da ani kesme hareketlerine oldukça ihtiyaç duyulmakta ve neredeyse çoğu oyuncu tarafından bu manevralar yardımıyla savunmanın atlatılmasına çalışılmaktadır.

Hız Mekaniği

Hız hakkında doğru bir bakış açısı yakalayabilmek için, öncelikle bu kavramın insan vücudundaki mekanik koşulları iyi bir şekilde anlaşılmalıdır. Genellikle, yüksek hız yapabildiği fark edilen şanslı insanlar, ani ve kuvvetli şekilde kasılabilen kas lifleriyle donatılmışlardır. Kimilerinin kas yapıları bu donanıma genetik olarak yatkınlık gösterebilirken, bir diğer yandan, bu amaca yönelik çalışmalarla kas yapısının mümkün olduğunca doğru bir şekilde geliştirilebilmesi de mümkündür. Örneğin, Afrikalı atletlerin koşu yarışmalarında üstün başarılar göstermesinin nedenini, genetiklerinden miras yolu ile aldıkları kas ve iskelet yapılarının gücüne bağlayan çok fazla görüş vardır.

Basketbolda önemli olan ve sporcuları ilgilendiren tarafı ise, geliştirilebilir kas yapısı olacaktır. Hızlı kasılan kas lifleri için,

  • Direnç eğitimleri

  • Hız ve ivme egzersizleri

  • Basketbol manevraları

birlikte kullanılmak üzere düzenlenebilir. Her bir madde, basketbol etkinliğinde ayrı bir öneme sahip olup, kesinlikle %100 efor sarf ederek, uzun sürelerde çalışılması gereken teknikler olacaktır. Bu konu başlıklarından hiçbirisi, tek başına diğerine üstün olarak kabul edilemez ve bir tanesi diğerinin yerine alternatif olarak kullanılamaz. Ancak, bu metotların temel itibarı ile çalışılması için, elbette tek bir yöntem değil, farklı şekillerde idmanlar ele alınabilir.

Direnç Eğitimleri

Basketbol için direnç egzersizleri genellikle kilo ile ilişkin değildir, bu türden çalışmalar zeminle doğrudan teması sağlayacak olan bacak ve kalça kaslarını geliştirmek için kullanılır. Ne yazık ki bu eğitimler, önemli olduğu kadar, oyuncular ve koçları tarafından da, bir o kadar kolaylıkla gözden kaçırılarak çalışılması ihmal edilen bir konudur. Burada genel amaç, bir dayanıklılık standardı elde etmeye çalışılması ve buna bağlı olarak da üstün bir hız ve bu hızı kullanabilme kabiliyeti geliştirilmesi çabasıdır. Ancak ihmal edilmemesi gereken bir husus olarak, bu ağır programın mutlaka dinlenme içermesidir; çünkü hedeflenen büyük kas gruplarının aşırı çalıştırılarak, kontrolsüz kasılma ve tutulmalar arzu edilen son şeylerden biri olacaktır. Yine bu idmanlar yardımı ile oyuncular yaşanabilecek çarpışma ya da dengesini kaybederek düşme gibi durumlardan olabildiğince az hasarla kurtulmayı öğrenebilirler.

Bu programdaki çalışmaları abdominal ve sırt çalışmaları ile kombine etmek, beklenilenden biraz daha olumlu sonuçlar bile doğurabilir; eğiticiler tarafından belirli bir oranda denenmesinde fayda olacaktır.

Hız ve İvme Eğitimi

Basit basketbol oyunları parke (saha) üzerindeki etkinliği ve hızı arttırmanın kullanışlı bir yoludur. Yazık ki birçok basketbol eğitmeni ve çalıştırdıkları oyuncular, basketbolda göğüs göğse temel mukavemet çalışmaları üzerinden programlarına devam etmektedirler. Halbuki hem fitness hem de uygulamalı basketbol tekniklerini birlikte kurgulayarak ilerlemek, çok daha kısa zamanda daha etkili bir gelişim yolu olacaktır.

Yüksek bir ivmeyi yakalamak için, yüksek hız oranı muhafaza edilirken, aynı zamanda vücut kitlesi ve eylemsizliğinin doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Burada kastedilen, ani pozisyonlar karşısında hızlı hareket becerisini koruyarak farklı yönlere doğru yer değiştirebilme yeteneğinin korunmasıdır. Kimi zaman böyle çalışmalarda, eğitim amaçlı olarak kullanılan küçük koniler ( engel olarak yerleştirilecek ters külah şeklinde ekipman) oldukça kullanışlı olabilir.

  • İki adet koni, serbest atış çizgisinin bir tarafında, ilki tepesinde ikincisi de kenar çizgisinde olacak şekilde yerleştirilir.

  • Bir oyuncu, tek eli kenar çizgisinde durmakta olan koninin üzerinde olacak şekilde pozisyon alır. Hareket düdüğü ile birlikte, oyuncu koni etrafında sürat koşusuna başlar ve yukarıdaki koniye ulaşınca eli ile koniye dokunur. Sonra aniden yön değiştirerek, yine bir sürat koşusu eşliğinde bu kez kenar çizgisi üzerindeki koniye aynı işlemi uygular. Bu tur çalışması beş kez tekrarlanır.

  • Bir eğitmen ya da takım oyuncusu da bu sırada süreyi tutmalıdır. Koşu yapan oyuncu kenar çizgisindeki koniye beşinci kez dokunduğu anda süre de bitirilmelidir.
Bu basit antrenman, aslında oldukça etkili bir çalışma yöntemidir. İçerisinde birçok hız geliştirici öğeyi barındırmaktadır.

  • Alçak duruş: Oyuncular bu çalışma sırasında, momentumlarını koruyabilmek için 45 derecelik eğimle bir pozisyon almak durumundadırlar.

  • Kollar ve dirsekler: Oyuncular, hızlı bir ileri momentum kazanabilmek için kollarını etkin şekilde kullanabilmeyi öğrenirler.

  • Kalça dönüşü: Özellikle pivot mevkisinde faaliyet gösteren basketbolcular için daha önemle olmakla birlikte, çalışmalar sırasında, yapılacak manevralara bağlı olarak bu bölgenin doğru bir şekilde yönetilmesi ve mümkün olan en kısa sürede vücudun hız kazanabilmesi amaçlanır.

  • Güçlü bacaklar: Eğilip kalkma hareketleriyle birlikte, süreye bağlı olarak tamamlanması gereken bu idman yardımı ile bacak kaslarının mukavemet kazandığı gözlemlenebilir.

Bu türden ivme çalışmalarında yine oldukça dinlenme uyumlu olarak bir program oluşturmakta fayda vardır. İnterval çalışmanın aksine, buradaki sistemde %100 bir eforla tam kapasite olarak çalışmak önemlidir. İlerleyen süre ile birlikte, antrenmanın tümü için harcanan sürenin gittikçe azalması hedeflenir.

Basketbola Özgü Hareketler: İdmanlar sırasında turnike ve top çalma gibi birçok tekniklerin kullanımına yaygın olarak rastlanabilir. Hızı arttırırken bu gibi birçok basketbol stratejisinin kullanımı da aynı oranda ustaca ve hızlı bir şekilde olmalıdır. Bu hareketlerin çalışılması, tam kapasite ile gerçekleştirilmesi durumunda, ileri derecede, hızlı kasılabilen kas yapısı geliştirme sürecini desteklemektedir. Antrenman programına sadık kalınması ve muntazam şekilde zamanlarının takip edilmesi durumunda, hızı arttıracak bir idman gerçekleştirilmiş olur.

Bir diğer hız geliştiren basketbol gizemi de sezgi, tahmin etme olarak düşünülebilir. Peki, ama bunun hız kavramı ile ne gibi bir ilgisi olabilir? Sezgi kabiliyeti, bir basketbolcuya saha üzerinde yarıda kesilen hareketler yapabilme, rakiplerini zorlayabilme ve karşıdan gelecek hareketlere karşı bir yandan da hazırlık yapabilme şansı verir. Kimi çok ünlü basketbol oyuncuları ortalama sayılabilecek bir parke hızına sahip olmalarına rağmen, karşılaştıkları rakiplerinin hareketlerini önceden kestirerek, harekete maruz kalmadan kendi savunmalarını oluşturup zaman kazanmış olurlar, bu da doğal olarak hareketlerin seri bir biçimde birbirini izlemesi anlamına gelir. İyi bir sezgi ise, oyunun ve rakibin sıkı bir şekilde çalışılmasına bağlıdır. Rakibin çalışılması ise, onun tekrarlı hareketlerini gözlemlemiş olmak anlamına gelir. Örneğin, top süren bir rakibi takip eden savunmacı örneğin onun benzeri bir pozisyonda sol ayağı üzerinde yapmayı sevdiği geleneksel bir hareketini biliyorsa, henüz adımının ortasında onu engelleyebilir. Rakibinin oyun tekniğini tanımak, sezgiyi kullanabilmenin en temel koşuludur.

Özet Olarak: Hız Anahtardır.
Ortalamanın üzerinde bir hıza sahip olmak, becerikli, atılgan ve başarılı bir basketbolcu olmanın altın anahtarını içinde barındırır. Hız avantajı, sporcuya daha fazla ribaund alabilme şansı, daha az top kaybı ya da savunmayı ani bir şekilde kırabilme imkanı sunar. Elbette oyunun diğer dinamiklerini çalışmak ve iyi bir şekilde geliştirmek çok önemlidir; bunun yanında birçok tekniğin temelinde, hızın olumlu katkısı inanılmaz ölçüde büyüktür.

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Çankaya

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulu - Oran

Oran

devamını oku... Adres: Hayri Çeçen Sokak No:4 Çankaya - Ankara

Atılım Basketbol Akademi

İncek

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Atılım Üniversitesi Spor Salonu İncek-Ankara

Spor Mektebi Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Yeni Batı Mahallesi Başkent Bulvarı 2372. Sokak No:2 (Botanik Metro Durağı) Batıkent Uğur Okulları Yenimahalle - Ankara

Fenerbahçe Spor Okulları Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: 1. Meşrutiyet Caddesi Nacit Avcı Sokak No:1 Şehit Oğuzhan Yaşar Anadolu Lisesi Spor Salonu Etimesgut - Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Dikmen

Dikmen

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları %50 İNDİRİM Fırsatından Yararlanmak için ankarasporokulları.net aracılığı ile aradığınızı belirtiniz.Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları önce iyi insan sonra iyi sporcu yetiştirmeyi hedeflemektedir.Amacımız ve Hedef Kitlemiz :
5-17 yaş arası spor yapan gençlerin daha bilinçli spor yapmalarını sağlamak ve tüm kulüplere hazır başarılı, disiplinli, bilinçli altyapı sporcuları yetiştirmek.

5-17 yaş arası spor yapmayan gençleri de Hidayet Türkoğlu önderliğinde spora başlatarak, kendilerine, ailelerine ve ülkesine yararlı sağlıklı bireyler haline getirmek. Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okullarında amaç dostluğu, disiplini, spor yapmanın zevkini, paylaşmayı ve rekabeti zaman içinde çocuklarımıza öğretmektir. Uzman eğitmen, idareci ve antrenörlerimizle, Basketbol ve yaz spor kampında verilecek sosyal ve sportif eğitimler, çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olmaları için destek olacaktır.

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okullarında çocuklarımızın tüm fiziksel özellikleri akademisyenler ve uzmanlar tarafından test edilecek ve çıkacak sonuçlara göre hem fiziki performanslarını arttırmak, gelişim süreçlerini hızlandırmak amaçlı antrenman programları ve beslenme programları çıkartılacaktır. Bunun sonrasında ise, tecrübeli antrenörlerden oluşan teknik kadromuz ile, basketbol seviyelerini çok üst seviyelere çıkarma imkanı bulacaklardır. Hidayet Türkoğlu basketbol Okulları yine Türkiye'de ilk defa yetenek seçimi ve performans testleri için Sporttech ekibiyle ortak çalışmaktadır. Yapılacak görsel eğitimler ile de basketbol bilgileri en üst seviyeye çıkartılacaktır...Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları'nda diğer bir amaç ise çocuklarımızın sporcu gibi disiplinli bir hayat yaşamaları için onlara verilecek, beslenme, davranış ve genel kültür dersleridir. Bu konularla ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Ankara Basketbol Kulübü tesislerinde gerçekleştireceğimiz HİDAYET TÜRKOĞLU BASKETBOL OKULUMUZ 4 Aralık 2010 tarihinde başlamıştır. Çalışma programımız Ankara Sorumlumuz Ozan BİLGİLİ tarafından hazırlanmış olup, Ozan BİLGİLİ'nin yakın gözetiminde antrenörlük ve pedagojik formasyon eğitimi almış antrenörlerle uygulanmaktadır. Her sporcunun eğitimi yakından takip edilmekte, bu gelişim düzenli aralıklarla kendisine ve ailesine rapor edilmektedir.

Ozan BİLGİLİ – Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları Ankara Sorumlusu Eğitim:·
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Antrenörlük Eğitimi Bölümü·
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü – Antrenman ve Hareket Bilimi Kariyer:·
Efes Pilsen Basketbol Okulları·
Tofaş Basketbol Okulları – Kurucu Ortağı·
Five Star Basketball Camp (USA) - Antrenör·
Atılım Üniversitesi – Spor Koordinatörü·
Üniversite Sporları Federasyonu – Organizasyon Kurulu Üyesi·
Üniversite Sporları Federasyonu – İl Temsilcisi Yrd.·
Çankaya Üniversitesi - Antrenör·
Gazi Üniversitesi – Antrenör·
Mülkiye Spor Kulübü – Antrenör·
Ankaragücü SK – Antrenör·
TED Ankara Kolejliler – Antrenör·
Ankara Basketbol Kulübü – Basketbol Şube Sorumlusu

Hizmetlerimiz:·
Spor Psikoloğu
Videolu Eğitim
Lisanslı sporcu olma imkanı
Erkek ve Kız takımlar
Veliler için Kafeterya
Wireless Internet
Her Oyuncuya 1 Top· 8-10 Oyuncuya 1 Antrenör
Antropometrik ve Motorik Testler
Sürekli Sıcak Su
Yaş Kategorilerine Göre Gruplar:
Sabah Grupları: 09:00 – 10:15 1998 – 2001 Doğumlular
10:15 – 11:30 2002 - 2003 Doğumlular
10:15 – 11:30 2009 - 2010 Doğumlular
11:30 – 12:45 2007 - 2008 Doğumlular
12:45 – 14:00 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
14:00 – 15:15 2007 Doğumlular
15:15 – 16:30 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
16:30 - 17:45 2007 - 2008 - 2009 Doğumlular
5-17 Yaş arası Kız Erkek tüm çocuklara açıktırdevamını oku...
Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-Ankara

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Yeni Ufuklar Spor Kulübü

Eryaman

devamını oku... Adres: Tunahan Mahallesi 211. Cadde No:12 Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Eryaman - Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Cedi Osman Academy Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Yeşilova Mahallesi 4016 Caddesi 2/3 Eryaman - Ankara

Winner Club

Keçiören

devamını oku... Adres: Gün Sazak Caddesi No: 111/ A-B Keçiören - Ankara

Anadolubeyi Spor Kulübü

Oran

devamını oku... Adres: Aşağı Dikmen Mahallesi 582. Sokak Oran - Ankara

ParSport Club

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Eymir Mahallesi 832. Sokak No:23/6 Gölbaşı-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulu - İncek

İncek

devamını oku... Adres: Iğdır Caddesi No:13 Çankaya - Ankara

Şekerspor 06 Spor Okulu Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Çayyolu Mahallesi 2677. Cadde Santra Konutları C Blok No:7 Çayyolu-Ankara

Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara

Başkent İz Spor Kulubü

100. Yıl

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mahallesi 1539. Sokak No:12 (Berfo Ana Parkı İçi) 100.Yıl - Ankara

Filenin Sultanları Voleybol Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Atakule Spor Kulübü Esat

Çankaya

devamını oku... Adres: Tunalı Caddesi No:2 Çankaya - Ankara

Çaba Akademi

Yenimahalle

Çaba Akademi'de Basketbol, Voleybol ve Cimnastik Spor Okulu ve Takım antrenmanlarımız devam ediyor.

Çaba Akademiye ait Türkiye'nin ve Ankara'nın en büyük ve modern Spor Eğitim Merkezlerinden biri olan tesisimizde uzman eğitmen kadromuz ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Tesisimizde,
- 2 adet olimpik ölçülerde basketbol/volaybol sahası
- 1 adet tam donanımlı Bireysel Basketbol Antrenman Salonu
- 3 sahada toplam 12 basketbol potası
- Tam donanımlı ve ferah bir Cimnastik Salonu
- Atletik performans ve kondisyon merkezi
- 7 adet bağımsız soyunma odası
- Maç analizi ve video izleme odası
- Antrenmanları takip edebileceğiniz keyifli Cafe

ile 2600 m2 kapalı alanda çocuklarımıza nezih ve sıcak bir ortamda spora başlatmak ve spor yaptırmak için bütün imkanları sağladık.

Çaba Akademi tesisimizi ziyaret ederek ücretsiz deneme antrenmanlarımıza katılabilirsiniz.devamını oku...
Adres: Macun Mahallesi 201. Cadde No:3 Yenimahalle-AnkaraSitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları