BASKETBOLDA TAM SAHA SAVUNMA UYGULAMALARI

blog yazısı ekle !

BASKETBOLDA TAM SAHA SAVUNMA UYGULAMALARI

BASKETBOLDA TAM SAHA SAVUNMA UYGULAMALARI

Tam saha baskı ( pres ) denilen baskılı oyun sistemi, basketbol karşılaşmalarında top kayıplarından faydalanmak ve oyunun temposunu arttırmak gibi amaçlar için kullanılan bir yöntemdir. Sahaya doğru bir şekilde yayılabildiği takdirde, riskli olduğu yönündeki yaygın kanaatlerin aksine takımların kullanmayı tercih edebilecekleri agresif ancak etkili bir strateji olabilir. Tam saha baskılama tekniğinin bazı önemli konu başlıklarına göz gezdirmekte yarar vardır.
Sitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları
Avantajları:

  • Oyunun temposunu yükseltir
  • Dişe diş bir rekabet doğurur
  • Oyunun sonlarına doğru gereksinim duyulmaya başlanır
  • Savunma yoğunluğunu geliştirir
  • Rakibi yıpratır
  • Deneyimsiz ya da formsuz gardların boşluğunu doldurur

Tecrübeli takımlar genellikle, tuzaklar, rakibi avlayacak boşluklar veya topa sahip olan rakip oyuncuyu sıkıştıracak bazı teknikleri kullanabilmek için alan savunmasına yönelirler. Bununla birlikte dinamik, çabuk oyunları seven takımlar ise, kısa vadede daha etkili ve uygulanması biraz daha kolay olan adam adama savunma stratejilerine ilgi gösterirler. Her iki durumda da, takımların tam saha savunma ve baskılama tekniklerini de çalışmaları, karşılaşmalar sırasında yeri geldikçe rakip üzerinde etkili bir silah olarak kullanabilmeleri için faydalı olacaktır.

Eşleşme:
Adama adama tam saha baskılı oyun stratejisinde, her bir oyuncu atılan bir basket sonrasında savunduğu rakibi ile takipleşecek yani eşleşecektir. Bununla birlikte, her oyuncunun tek tek eşleniğini sürekli olarak takip ederek, top çalma, savunma ribaundunu alma ya da top kaybı gibi durumlarını kontrol etmek için zaman olmayacaktır. Bu yüzden her bir takım üyesinin en yakınındaki rakibini kontrol altında tutabilmesi daha önemli olmaktadır. Savunmacılar, top yarı sahaya ulaştıktan sonra, eğer uygun bir zaman aralığı var ise, kendileri ile eşleşen diğer bir oyuncuyu yine tutma şansları olabilir. Burada ana fikir, en kısa sürede topa saldırarak, hücum oyuncularının hakimiyetinden olabildiğince çabuk kurtulmaktır. Savunma tarafındaki oyuncular, etkili ayak oyunları ve el ustalıklarının yardımı ile hızlı bir baskı organize edebilmek için çabalamaktadırlar.

Topu Saha Kenarına Yönlendirmek

Tam saha savunma sisteminde kilit noktadaki oyuncu, topa sahip olan oyuncuyu savunan takım üyesidir. Bu oyuncu, topu süren kişiyi sürekli olarak takip eder, adımları boyunca adeta ona yapışarak herhangi bir faule yol açmadan kontrol altına almaya çalışır. Burada savunmacının iki temel hedefi vardır:

1. Topu mümkün olduğunca saha kenarına doğru yönlendirmek
2. hatalı bir pas ya da top kaybına yol açarak rakibin topla ilişkisini kesmek

Burada uygulanacak olan baskılı, kuvvetli bir savunma, hücum oyuncusunu saha kenarına sürebilmenin ilk adımıdır. Top bir kez elden çıkarak pas olarak havalandığı zaman da, oyuncunun merkeze dönmesi zaman kayıplarına neden olacaktır; aynı zamanda yine diğer takım oyuncularının da topu ele geçirebilmek için şansları yükselecektir.

Yakınlık

Geleneksel bir adam adama savunma tekniğinde, her bir savunma oyuncusu, takibe aldığı hücum oyuncusuna ve topa daima yakın olmalıdır.

  • Toptan bir pas uzaklığında ya da toplu olan rakip oyuncu ile aynı tarafta olan savunma oyuncuları, karşı takımın paslaşma hattı üzerinde bulunmaya odaklanmalıdırlar.

  • Eğer topa sahip olan hücum oyuncusu, iki pas mesafesi gibi uzak bir noktada ise bu kez savunma oyuncuları potaya yakın bir yerde yoğunlaşarak uzak noktalardan paslar yardımıyla atılacak şutlardan ya da pota altında oluşacak boşluklar yüzünden kaydedilebilecek basit turnikelerden korunmaya çalışmalıdırlar.

Adam Değiştirme
Birçok takım, basketbol karşılaşmaları sırasında oyuncuları rahat bırakabilmek için baskılı savunmalara karşı perdeleme tekniğine başvururlar. Bu durumda savunmacılar için adam değiştirme ( tuttukları oyuncu geçici ya da kalıcı olarak eşleştiklerinden farklı olması hali) yoluna gidebilirler. Dikkat edilmesi gereken nokta, böyle hızlı bir tempoda oyun akarken, değişimlerin kesin bir şekilde belirlenmesi ve mümkünse toplu oyuncunun savunmacısı tarafından önceden kestirilebilmesidir. Yine de, yanlış eşleşmeler hızlı ayak hareketleri ve baskılı bir oyun kurabilmekten biraz daha az önemli sayılabilir.
Not: Tam saha baskı düzeninde, savunmacılar V-cut durumuna karşı uyanık olmalı ve pota hattında açık bırakmamalıdırlar. Eğer top savunma oyuncusu tarafından ele geçirilirse, sahadaki herkes geriye dönecek ve kolay bir basket için topu elde etmeye çalışacaklardır.
Tuzak (Sıkıştırma)


Baskılı bir savunmada, rakibi sıkıştırmak avantajlı bir top kaybı durumuna neden olabilir. Adam adama savunma halinde, ofans oyuncuları parkede sıkıştırmaya düşebilecekleri hatları iyi takip etmelidirler.

Filenin Sultanları Voleybol Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Ümitköy Basketbol İhtisas Spor Kulübü

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2558. Sokak Mev Koleji No:7 Çayyolu-Ankara

Çaba Akademi

Yenimahalle

Çaba Akademi'de Basketbol, Voleybol ve Cimnastik Spor Okulu ve Takım antrenmanlarımız devam ediyor.

Çaba Akademiye ait Türkiye'nin ve Ankara'nın en büyük ve modern Spor Eğitim Merkezlerinden biri olan tesisimizde uzman eğitmen kadromuz ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Tesisimizde,
- 2 adet olimpik ölçülerde basketbol/volaybol sahası
- 1 adet tam donanımlı Bireysel Basketbol Antrenman Salonu
- 3 sahada toplam 12 basketbol potası
- Tam donanımlı ve ferah bir Cimnastik Salonu
- Atletik performans ve kondisyon merkezi
- 7 adet bağımsız soyunma odası
- Maç analizi ve video izleme odası
- Antrenmanları takip edebileceğiniz keyifli Cafe

ile 2600 m2 kapalı alanda çocuklarımıza nezih ve sıcak bir ortamda spora başlatmak ve spor yaptırmak için bütün imkanları sağladık.

Çaba Akademi tesisimizi ziyaret ederek ücretsiz deneme antrenmanlarımıza katılabilirsiniz.devamını oku...
Adres: Macun Mahallesi 201. Cadde No:3 Yenimahalle-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Dikmen

Dikmen

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları %50 İNDİRİM Fırsatından Yararlanmak için ankarasporokulları.net aracılığı ile aradığınızı belirtiniz.Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları önce iyi insan sonra iyi sporcu yetiştirmeyi hedeflemektedir.Amacımız ve Hedef Kitlemiz :
5-17 yaş arası spor yapan gençlerin daha bilinçli spor yapmalarını sağlamak ve tüm kulüplere hazır başarılı, disiplinli, bilinçli altyapı sporcuları yetiştirmek.

5-17 yaş arası spor yapmayan gençleri de Hidayet Türkoğlu önderliğinde spora başlatarak, kendilerine, ailelerine ve ülkesine yararlı sağlıklı bireyler haline getirmek. Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okullarında amaç dostluğu, disiplini, spor yapmanın zevkini, paylaşmayı ve rekabeti zaman içinde çocuklarımıza öğretmektir. Uzman eğitmen, idareci ve antrenörlerimizle, Basketbol ve yaz spor kampında verilecek sosyal ve sportif eğitimler, çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olmaları için destek olacaktır.

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okullarında çocuklarımızın tüm fiziksel özellikleri akademisyenler ve uzmanlar tarafından test edilecek ve çıkacak sonuçlara göre hem fiziki performanslarını arttırmak, gelişim süreçlerini hızlandırmak amaçlı antrenman programları ve beslenme programları çıkartılacaktır. Bunun sonrasında ise, tecrübeli antrenörlerden oluşan teknik kadromuz ile, basketbol seviyelerini çok üst seviyelere çıkarma imkanı bulacaklardır. Hidayet Türkoğlu basketbol Okulları yine Türkiye'de ilk defa yetenek seçimi ve performans testleri için Sporttech ekibiyle ortak çalışmaktadır. Yapılacak görsel eğitimler ile de basketbol bilgileri en üst seviyeye çıkartılacaktır...Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları'nda diğer bir amaç ise çocuklarımızın sporcu gibi disiplinli bir hayat yaşamaları için onlara verilecek, beslenme, davranış ve genel kültür dersleridir. Bu konularla ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Ankara Basketbol Kulübü tesislerinde gerçekleştireceğimiz HİDAYET TÜRKOĞLU BASKETBOL OKULUMUZ 4 Aralık 2010 tarihinde başlamıştır. Çalışma programımız Ankara Sorumlumuz Ozan BİLGİLİ tarafından hazırlanmış olup, Ozan BİLGİLİ'nin yakın gözetiminde antrenörlük ve pedagojik formasyon eğitimi almış antrenörlerle uygulanmaktadır. Her sporcunun eğitimi yakından takip edilmekte, bu gelişim düzenli aralıklarla kendisine ve ailesine rapor edilmektedir.

Ozan BİLGİLİ – Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları Ankara Sorumlusu Eğitim:·
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Antrenörlük Eğitimi Bölümü·
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü – Antrenman ve Hareket Bilimi Kariyer:·
Efes Pilsen Basketbol Okulları·
Tofaş Basketbol Okulları – Kurucu Ortağı·
Five Star Basketball Camp (USA) - Antrenör·
Atılım Üniversitesi – Spor Koordinatörü·
Üniversite Sporları Federasyonu – Organizasyon Kurulu Üyesi·
Üniversite Sporları Federasyonu – İl Temsilcisi Yrd.·
Çankaya Üniversitesi - Antrenör·
Gazi Üniversitesi – Antrenör·
Mülkiye Spor Kulübü – Antrenör·
Ankaragücü SK – Antrenör·
TED Ankara Kolejliler – Antrenör·
Ankara Basketbol Kulübü – Basketbol Şube Sorumlusu

Hizmetlerimiz:·
Spor Psikoloğu
Videolu Eğitim
Lisanslı sporcu olma imkanı
Erkek ve Kız takımlar
Veliler için Kafeterya
Wireless Internet
Her Oyuncuya 1 Top· 8-10 Oyuncuya 1 Antrenör
Antropometrik ve Motorik Testler
Sürekli Sıcak Su
Yaş Kategorilerine Göre Gruplar:
Sabah Grupları: 09:00 – 10:15 1998 – 2001 Doğumlular
10:15 – 11:30 2002 - 2003 Doğumlular
10:15 – 11:30 2009 - 2010 Doğumlular
11:30 – 12:45 2007 - 2008 Doğumlular
12:45 – 14:00 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
14:00 – 15:15 2007 Doğumlular
15:15 – 16:30 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
16:30 - 17:45 2007 - 2008 - 2009 Doğumlular
5-17 Yaş arası Kız Erkek tüm çocuklara açıktırdevamını oku...
Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-Ankara

İhtisas Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Turgut Özal Mah. 2209. Sok. Aktif Koleji Çakırlar Batıkent-Ankara

Darüşşafaka Basketbol Okulu Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Hoşdere Caddesi No:187 Çankaya Lisesi Çankaya-Ankara

Şekerspor 06 Spor Okulu

Keçiören

Final akademi spor kulübü olarak her yaştan ve seviyeden kişilere spor kültürü aşılamak birinci hedefimizdir. Sporun kişisel gelişime özellikle fiziksel, ruhsal ve zihinsel gelişime faydası aşikardır.

Çocuk ve yetişkin gruplarımıza özel eğitim ve grup eğitimleri uzman antrenörler eşliğinde yüzme , Voleybol ,Kort Tenisi ve Basketbol branşlarında amatör ruhla profesyonel eğitim vermek gayemizdir.

Yüzme branşımız içerisinde bel fıtığı , boyun fıtığı , skolyoz, eklem rahatsızlığı ve kilo problemi olan kişiler için havuz antrenmanlarımız vardır. Yerimiz Keçiören Final koleji kampüsü içerisindedir. Tesis yeni , son derece modern ve temizdir.devamını oku...
Adres: Osmangazi Mah. Aşıkpaşa Cad. Final Okulları Keçiören Kampüsü Keçiören - Ankara

Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara

Force Crossbox

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mah. 1598. Cad. Bilkent Plaza A3 Blok No:5 Ankuva İş Merkezi Yanı Bilkent - Ankara

Gölbaşı İncek Spor Kulübü

İncek

devamını oku... Adres: Turgut Özal Bulvarı No:33-D İncek-Ankara

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Meteoroloji Spor Kulübü

Keçiören

devamını oku... Adres: Kalaba Mahallesi Halıç Sokak No:1 Keçiören - Ankara

Diba Spor Kulübü

100. Yıl

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Anıttepe Gençlik Spor Kulübü

Anıttepe

devamını oku... Adres: Anıttepe Anadoılu Lisesi Yücetepe Mahallesi 88 Sokak No:7 Anıttepe-Ankara

MBA Meydan Basketbol Akademisi

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2628. Sokak 75. Yıl Anadolu Lisesi Spor Salonu Çayyolu-Ankara

Basketbol Bireysel Antrenman Merkezi

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Macun Mahallesi 201 Cadde No:3 Yenimahalle-Ankara

Basketbol Bireysel Antrenman Merkezi

Çayyolu

devamını oku... Adres:

Ankara Genç Yıldızlar Spor Kulübü

Altındağ

devamını oku... Adres: Gültepe Mahallesi 734 Cadde No:4/A Altındağ-Ankara


Sitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları