YÜZMENİN BEDENE OLAN 5 FAYDASI

blog yazısı ekle !

YÜZMENİN BEDENE OLAN 5 FAYDASI

Yüzme ile spor amaçlı uğraşanların haftanın 2-3 gününde birer saat vakit ayırmaları gerekmektedir. Yüzme sporuna başlarken belirli bir mesafenin hedeflenmesi doğru olandır. Fakat nefes teknikleri ve yüzme türlerinin uyumları konusunda mutlaka eğitim alınmalıdır. Temel eğitimin alınmadığı durumlarda yüzme mesafesinin uzaması halinde daha çabuk yorgunluk oluşacaktır. Ankara ve daha birçok ilimizde yüzme sporlarına duyulan ilgi de oldukça artmaktadır. Yüzme sporu küçük yaşlardan başlayarak ileri yaşlara kadar yapılabilen bir spor dalıdır. Aynı zamanda sağlık açısından da oldukça fazla faydaları bulunmaktadır. Spor ve sağlık kavramının yan yana geldiği tek spor dalıdır da demek mümkündür. Bu yazımızda yüzmenin bedene olan 5 faydası hakkında bilgi edinebilirsiniz.Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi 3354 / 1. sokak No: 6 Çayyolu - Ankara


  • 1.Düzenli olarak yüzmenin kalp dolaşım sistemine ciddi derecede olumlu etkileri olduğu yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür. Koroner kalp hastalıkları ve kalp krizi, düzenli yüzen kişilerde çok daha az rastlanan rahatsızlıklardır. Aynı zamanda yüzme, beyin ve kalp damarlarındaki tıkanıklığa neden olan bazı maddelerin azalmasında da etkilidir.
  • 2.İskelet ve kas sistemi üzerinde de oldukça büyük etkisi vardır. Vücut koordinasyonunun gelişmesi ve kasların güçlenmesi yüzme egzersizleri ile sağlanabilmektedir.
  • 3.Yüzme sporu yapılırken diğer sporlara oranla bağlar ve eklemler daha az zorlanırlar. Bu nedenle karada yapılan egzersizlerle kıyaslandığında yüzme sporunda yaralanmalar ve sakatlanmalar yüzde doksan oranında daha azdır. Doktorlar da iskelet sistemlerinden ya da eklemlerinden rahatsız olan hastalara yüzme sporunu önermektedirler.
  • 4.Yüzme sporunun bedene olan bir diğer faydası da kişilerin yaşları ya da kiloları ne olursa olsun hiçbir tehlike içermemeden yapılabiliyor olmasıdır. Kilosu fazla olan bir kişinin kara sporu yaparken kas sistemine zarar verme ihtimali yüksekken, yüzmede böyle bir risk oluşmaz.
  • 5.Sigara ve alkol gibi alışkanlıkları olan kişilerin, yüzme egzersizleri ile bu alışkanlıklarını azalttıkları da görülmüştür. Aynı zamanda aşırı kilo alımının da önüne geçmektedir. Hamilelik öncesinde ya da hamilelik sırasında yapılan yüzme egzersizleri ile erken doğum ya da ölü doğum riski de ciddi oranlarda azalmaktadır.