DRIPLING / TOP SÜRME HAREKETLERİ

blog yazısı ekle !

DRIPLING / TOP SÜRME HAREKETLERİ

Top sürme ya da ülkemizde de yaygın surette kullanıldığı haliyle dripling, oyuncunun tek elini kullanarak ve basketbol topunu tutmadan, sürekli olarak sektirmesi suretiyle yaptığı harekete verilen isimdir. Dripling esnasında, oyuncunun belirli bir düzene göre adım atması gerekmektedir.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Crossover Dripling

(Crossover Dribbling / Çaprazlama Top Sürme)

Türkçeye tam olarak tercüme edilmemiş ve hemen hemen aynı şekli ile kullanılan, bir crossover dripling hareketi sırasında, topa sahip olan oyuncu tek bir hareketle basketbol topunu bir elinden diğerine aktarmaktadır. Terim, bazı kaynaklarda "el değiştirerek top sürme" şeklinde de kullanılabilmektedir. Topun, rakip takımın savunma oyuncusu tarafından çalınmasını engellemeyi amaçlayan; aynı zamanda, belli bir seviyedeki ilerleme hızının korunması ve sahaya üstün bir şekilde hakimiyet gerektiren, en temel basketbol tekniklerinden birisidir. Hareket, özellikle bir drive (içeri sokulma) esnasında çok fazla yarar sağlamaktadır. Bir crossover manevrası kullanarak yapılan yanıltmacada, genellikle rakip defans oyuncusunun etki alanından kurtulmak ve potaya doğru ilerlemek hedeflenir. Topa sahip olan oyuncu bir yöne doğru ilerliyor gibi görünürken, aslında bir anda diğer yöne doğru ilerlemeye başlar. Kendine özgü bir takım kuralları olmakla birlikte, basit bir baş hareketi yanıltmacası ya da gidilecek yönün aksi tarafına atılan bir adım yardımıyla gerçekleştirilmektedir.

İç ve Dış Dripling

(In and Out Dripling)

Bu teknik, çoğunlukla bir crossover esnasında, topa sahip olan oyuncunun yanıltmaca bir manevrası ile topu sürdüğü elinden diğer ele aktaracakmış gibi yapması ve iç – dış yönlendirmelerle aynı elinde tutması demektir.

Duraksama Dripling

(Hesitation Dripling)

Bir duraksamalı dripling yapılırken, topa sahip olan oyuncu, genellikle bir diğer top sürme manevrasına kalkışmadan önce, bir an için duraksamaktadır. Bu hile, rakip savunma oyuncusunun, kısa bir süre için adeta donakalmasına sebep olarak, bir sonraki hücum hareketinin ne olacağı hakkında düşünmesine ve dolayısıyla zaman kaybetmesine yol açar.

Bacak Arasından Dripling

(Between The Legs)

Bu teknik, crossover yapan oyuncular arasında oldukça yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Basketbol topu, bir yöne doğru dönmek üzere gibi görünen vücut pozisyonunda, aralanan bacaklar arasından zeminde sektirilerek, duruşun aksi yönünden diğer el ile yakalanır. Bir savunma oyuncusu ile yüz yüze gelindiği sırada, crossover driplingden daha yavaş bir şekilde top sürebilme şansı olduğu durumlarda kullanılan bir tekniktir.

Arkadan Dripling

(Behind The Back)

Arkadan geliştirilen bir dripling hareketi, oyuncunun basketbol topunu sektirerek arkasından dolaştırdığı tek seferlik ya da sürdürülebilir gelişmiş top sürme hareketidir. Bu şekilde yapılan bir aldatmaca, seri bir biçimde geliştiği ve tek ya da sadece birkaç kere tekrarlanan manevra olduğu zaman etkili bir top kaçırma yöntemi olmakla birlikte, sabit bir ivme ile kullanıldığı zaman top kaybetme riskini de beraberinde getirir. Ancak doğru kullanıldığında, savunma oyuncusunun ön tarafından kaçırılmış olan top, arkadan hızla istikamet değiştirebildiği için top çalınması tehlikesini de oldukça azaltır.

Wraparound Dripling

Yine tam olarak Türkçeye tercüme edilmemiş olan bu teknik, arkadan dripling yönteminde olduğu gibi topu arkadan parkeye çarptırıp sektirmek şeklinde kullanılmaz. Top, daha çok ön tarafta sektirildikten sonra, oyuncu tarafından adeta sırt bölgesine sarılıyormuş gibi bir el çabukluğu ile arkadan dolaştırılarak, diğer yönden alınarak belirli bir doğrultuda pas amacıyla fırlatılmaktadır. Hareket genellikle, rakip savunma oyuncusu ile neredeyse göğüs göğse gelinen pozisyonlarda etkili olmaktadır. Hücum oyuncusu, basit bir sarma hareketi ile topu arkasından dolaştırarak, rakibinden kurtulmaya çalışır.

Farklı Yüksekliklerde Dripling / Top sürme

(Different Heights Dribble)

Bu teknik, basketbol topunu farklı yüksekliklerde sürmeyi içeren geniş bir kavramdır. Daha etkili bir şekilde kullanılabilmesi adına, diğer dripling teknikleri ile kombine edilmektedir. Kullanan oyuncudan daha uzun ya da daha kısa boylu bir rakibe karşı işe yarar olmasına rağmen, aynı boydaki rakiplere uygulanması çok da fayda sağlamayan seçici bir yöntemdir. Örneğin, daha kısa bir rakibe karşı kullanılırken, topu alçak sürecek gibi bir yanıltmaca ile düşük seviyede kullanırken birden çok yüksek bir hizada dripling yapılmaya başlanabilir. Daha uzun bir oyuncuya karşı kullanılırken ise, top daha yüksekten sürülecek gibi davranırken, aniden basketbol topu çok alçak seviyeye çekilmelidir. Eğer rakip oyuncu bu tuzağa düşmeyecek olursa, bu kez dripling seviyesi korunabilir ancak daha hızlı bir top sürüşü gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ancak bir şut ya da pas atışı yapma ihtimalinde bu yönteme başvurulmamalıdır, aksi takdirde kullanan oyuncunun duruşunu ya da momentumunu bozacak etkilere yol açabilir.

Ankle Break / Ankle Breaking Dripling

(Bilek Döndüren Top Sürme)

Türkçede net bir karşılığı bulunmayan basketbol top sürme teknikleri arasındadır. Çok yüksek hızda gerçekleştirilecek olan bir dripling ile rakibin dengesi bozularak parkede tökezlemesini amaçlayan bir yöntemdir. Böyle bir pozisyon, oyuncunun yerçekimine bağlı olan merkezi dengesi pivot ayağı üzerindeyken dönmeye çalışması sonucunda oluşur. Bunun dışında, sadece normal koşullara bağlı olarak, oyuncular arasında gelişecek benzeri bir denge kaybı çok fazla gözlemlenmez.