SMAÇ TAMAMLAYICI HAREKETLER

blog yazısı ekle !

SMAÇ TAMAMLAYICI HAREKETLER

Bazı basketbol şut teknikleri, smaç bitirişi ile birlikte doğru bir şekilde uygulandığında iyi bir teknik kombinasyon ortaya çıkmaktadır. Bu hareketler serisi, sıçrayış öncesinde veya henüz havadayken uygulanabilirler. Sıçramadan önceki smaçlar, sıçrama anına yaklaşırken gezinme ya da duraksama eşliğinde; bazıları, örneğin bitiş çizgisi veya başka bir alandan yaklaşma açısına göre; potaya doğru sıçranacak uzaklığa bağlı olarak; hareket başlangıcında alınan alley-oop gibi farklı pas çeşitlerine ya da tüm bunların kombinasyonlarından oluşan farklı durumların değerlendirilmesine göre uygulanabilirler.

Ankara'daki tüm Basketbol Kursları için tıklayınız
Ankara Basketbol


Yükselme anındaki smaçlar ise, örneğin 360°lik vücut dönüşü manevrasına; gözün önünde oluşacak görüş engellerine; havayı bacaklarıyla dövme gibi fazladan süsleme hareketlerine ya da tüm bunların birlikte kullanıldığı kombinasyonlarına göre yine farklılık gösterebilirler. Örneğin bir otomobil ya da bir insan üzerinden aşarak smaç basma gibi birçok özel smaç stili de, sıçrayış öncesinde ya da yükselme anında gerçekleşecek şekilde kurgulanabilmektedir.

Farklı stillerde uygulanan smaçlar, takım rekabetine dayanan basketbol karşılaşmalarında başarılı olarak uygulandığı zaman, skora olumlu yönde katkıda bulunan bir etmendir. Aynı zamanda smaç yarışmalarındaki gibi özel uygulama alanlarında ise, zor hareketlerle kombine edilmiş smaç atışları, başarı sıralamasında olumlu bir etken olarak kabul edilmektedirler.