BASKETBOL TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ - B -

blog yazısı ekle !

BASKETBOL TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ - B -

BASKETBOL TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ - B -

Backdoor Cut - Arkaya Kat

Bir oyuncu perimetre bölgesindeyken, kendisini yakından savunan rakip takım oyuncusunu atlatmak amacıyla potadan uzaklaşır gibi adım atması ve sonrasında aniden potaya doğru dönerek savunma oyuncusunun ardından bir pas alması durumudur. Aynı zamanda V- cut olarak bilinen pozisyonun zıttıdır.Sitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları
Ball Hog - Top cimrisi

Topu takım arkadaşlarına pas olarak göndermeyen, top hakimiyetini paylaşmayan oyuncudur. Oyuncu açısından olumsuz bir tabir olarak kabul edilir.

Backboard - Panya / Pota

Çember ve filenin bulunduğu kısımda, sistemde çarpma levhası görevi gören dikdörtgen arkalık.

Backcourt - Geri Saha

Bir takımın savunma sorumluluğunun bulunduğu yarı saha. Ön saha (front court) teriminin karşıt anlamındadır. Aynı zamanda bir takımın gardlarını belirtmek için kullanılan bir terimdir.

Backcourt Violation - Geri Saha İhlali

Orta saha çizgisini geçerek, ön sahaya ulaşan bir topun, diğer takımdan herhangi birisi dokunmamış olarak, hakimiyetinin bulunduğu takım yarı sahasına geri dönmesi durumudur. Ön sahaya geçen bir top, hücum takımı tarafından kendi yarı sahasına döndürülemez, sınırlarına değdirilemez. Ayrıca topun geri sahadan ön sahaya taşınması için, NBA ve FIBA da, daha önceden 10 saniye olarak uygulanan kural, sonraki dönemlerde 8 saniye olarak güncellenmiştir. NCAA Ligi'nde ise kadın basketbolu alanında 2013 – 2014 sezonundan sonra uygulanmakla birlikte, bu aktarma süresi 10 saniyedir.

Back Screen - Arkadan Perdeleme

Bir hücum esnasında, alçak post (low post) bölgesinden bir oyuncunun, perimetredeki rakibine karşı kurguladığı perdeleme şeklidir.

Ball Fake - Toplu Aldatma / Topla Aldatma

Toplu oyuncunun, rakip savunma oyuncusunu yanıltmaya yönelik olarak yaptığı ani hareket ve sonrasında defansı geçme şansı elde etmesidir. Bazı kaynaklarda " pass fake - pas aldatması" olarak geçebilir.

Ball Reversal

Basketbol topunun sahanın bir tarafından diğer tarafına doğru pas şeklinde ulaştırılmasıdır.

Ball Screen – Toplu Oyuncu Perdelemesi / Toplu Oyuncuya Yapılan Perdeleme

Top hakimiyetini elinde bulunduran oyuncuyu savunan rakibe karşı kurgulanan bir perdelemedir.

Ball Side – Top Tarafı

Topun bulunduğu, oyuna dahil olduğu yarı saha bölgesidir. Aynı zamanda " baskın taraf – strong side" olarak da isimlendirilebilir. "Help side" olarak bilinen yardım tarafının aksidir.

Banana Cut – Muz Katı

Düz bir hat üzerinden kurgulanan "cut"ların aksine, geniş ve kavisli olarak belirlenen bir hattaki kat tekniğidir. Aynı zamanda "C katı" olarak da bilinir.

Bank Shot – Panyalı Şut

Kullanılan bir şut sırasında, basketbol topunun çembere değmeden ya da direkt olarak fileye girmeden önce panyaya çarpması durumunu belirten terimdir.

Baseball Pass – Beyzbol Pası

Basketbol topunu, beyzbol sporundaki bir atışa benzer şekilde, tek bir elin ön tarafı ile pas olarak fırlatmaktır. Bu kuvvetli pas şeklinde, topun aşırtma şekilde savunma oyuncuları üzerinden geçerek, sahanın uzak noktalarındaki takım arkadaşlarına kadar ulaşması amaçlanır.

Baseline – Dip Çizgi

Sahanın her bir tarafında, oyunun sınırlarını belirleyen çizgilerdir. Orijinal haliyle kimi zaman "end line" olarak da karşılaşılabilir.

Baseline Out-of-Bounds Play – Dip Çizgisi Dışından Top Döndürmek

Rakibin pota bölgesindeki dip çizgilerinin dışından, topu saha içine döndürmektir.

Basket Cut – Pota Katı

Basketbol potasına doğru yapılan bir kat (cut) hareketidir.

Beef

Basketbolda şut atılırken önemsenmesi gereken dinamikleri hatırlatan bir kısaltmadır. İngilizce balance (denge), eyes (on target – hedefi izleyen gözler), elbow (in and under ball – dirsek topun altında) ve follow through (atışı takip etmek) olarak özetlenebilecek bir kelimedir. Bu mantıksal içeriği ile Türkçedeki göz – gez – arpacık şeklindeki hizalama ifadesine benzetilebilir.

Bench – Benç (Yedek Bankı)

Saha dışında, yedeklerin bulunduğu kısım; yedek oyuncu sırası ya da üzerinde oturdukları bank için kullanılan terimdir.

Benchwarmer

Karşılaşmanın büyük bölümünde ancak tümüyle olmamak üzere yedek sırasında oturan oyuncudur.

Big Man – Büyük Adam / Büyük Oyuncu

Fiziksel özellikleri bakımında, ortalama bir basketbolcunun üzerinde ölçülere sahip olan ve genellikle pivot ya da uzun forvet olarak sahada görev alan oyuncudur.

Blindside Screen – Kör Nokta Perdelemesi

Genellikle savunma oyuncusunun arkasından, göremeyeceği bir şekilde kurgulanan perdelemedir.

Block – Blok

En temel anlamı ile bir oyuncunun şut atışını engellemektir. Ancak kendine has bir takım kurallara tabidir ve kural dışı bloklar, blok faul cezası ile cezalandırılırlar.

Block Out

Box out olarak da kullanılan bu terim, duruşu düzenleyerek vücudun bir bariyer haline getirilmesi ve rakip oyuncuya göre daha iyi bir ribaund pozisyonu yakalamaya çalışmaktır.

Board

Zaman zaman ribaund yerine kullanılabilen bir kelimedir.

Bounce Pass – Yerden Sektirerek Pas

Hedeflenen oyuncuya ulaşmadan önce, zemine bir kez çarptırılmak suretiyle kullanılan pas çeşididir.

Box-and-One – Kutu ve Bir

Takımın dört oyuncusunun oyun bölgesi içinde bir kutu şeklinde, köşeli olarak dizildikleri ve kalan bir oyuncunun da belirli bir rakibi adam adama savunduğu sistemdir.

Box Out

(Bkz: Block out)

Box Set

Oyuncuların saha içinde adeta bir kutu şekli alarak, belirlenen alanın köşelerinin dört oyuncu tarafından tutulması ile gerçekleştirilen sistemdir.

Brick - Duvar

Topun sert bir biçimde atılmasının etkisi ile panyaya çarparak seken isabetsiz atıştır.

Bricklayer - Duvarcı

Brick tabir edilen isabetsiz şutları sürekli tekrarlayan oyuncudur.

Bump the Cutter – Kat Oyuncusunu Kesmek / Bezdirmek

Kat edecek oyuncunun dibinde, yakınında adımlar atmak, oynamak suretiyle engellemektir.

Buzzer Beater – Son Saniye Atışı

Karşılaşma süresi bitişini ifade eden korna sesi duyulmadan hemen önce, son saniyelerde elden çıkarılan şuttur. Oyunun kazanılabilecek ya da berabere bitirilmesine yeterli olabilecek bir skor farkı durumunda sıklıkla kullanılır. En fazla karşılaşılan hali ise son saniye üçlüğü olarak belirtilen uzak mesafeli atışlardır.

Atılım Basketbol Akademi

İncek

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Atılım Üniversitesi Spor Salonu İncek-Ankara

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Çankaya

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulu - İncek

İncek

devamını oku... Adres: Iğdır Caddesi No:13 Çankaya - Ankara

Spor Mektebi Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Yeni Batı Mahallesi Başkent Bulvarı 2372. Sokak No:2 (Botanik Metro Durağı) Batıkent Uğur Okulları Yenimahalle - Ankara

Fenerbahçe Spor Okulları Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: 1. Meşrutiyet Caddesi Nacit Avcı Sokak No:1 Şehit Oğuzhan Yaşar Anadolu Lisesi Spor Salonu Etimesgut - Ankara

Çaba Akademi

Yenimahalle

Çaba Akademi'de Basketbol, Voleybol ve Cimnastik Spor Okulu ve Takım antrenmanlarımız devam ediyor.

Çaba Akademiye ait Türkiye'nin ve Ankara'nın en büyük ve modern Spor Eğitim Merkezlerinden biri olan tesisimizde uzman eğitmen kadromuz ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Tesisimizde,
- 2 adet olimpik ölçülerde basketbol/volaybol sahası
- 1 adet tam donanımlı Bireysel Basketbol Antrenman Salonu
- 3 sahada toplam 12 basketbol potası
- Tam donanımlı ve ferah bir Cimnastik Salonu
- Atletik performans ve kondisyon merkezi
- 7 adet bağımsız soyunma odası
- Maç analizi ve video izleme odası
- Antrenmanları takip edebileceğiniz keyifli Cafe

ile 2600 m2 kapalı alanda çocuklarımıza nezih ve sıcak bir ortamda spora başlatmak ve spor yaptırmak için bütün imkanları sağladık.

Çaba Akademi tesisimizi ziyaret ederek ücretsiz deneme antrenmanlarımıza katılabilirsiniz.devamını oku...
Adres: Macun Mahallesi 201. Cadde No:3 Yenimahalle-Ankara

Cedi Osman Academy Eryaman

Eryaman

devamını oku... Adres: Yeşilova Mahallesi 4016 Caddesi 2/3 Eryaman - Ankara

Şekerspor 06 Spor Okulu Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Çayyolu Mahallesi 2677. Cadde Santra Konutları C Blok No:7 Çayyolu-Ankara

Yeni Ufuklar Spor Kulübü

Eryaman

devamını oku... Adres: Tunahan Mahallesi 211. Cadde No:12 Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Eryaman - Ankara

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Dikmen

Dikmen

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları %50 İNDİRİM Fırsatından Yararlanmak için ankarasporokulları.net aracılığı ile aradığınızı belirtiniz.Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları önce iyi insan sonra iyi sporcu yetiştirmeyi hedeflemektedir.Amacımız ve Hedef Kitlemiz :
5-17 yaş arası spor yapan gençlerin daha bilinçli spor yapmalarını sağlamak ve tüm kulüplere hazır başarılı, disiplinli, bilinçli altyapı sporcuları yetiştirmek.

5-17 yaş arası spor yapmayan gençleri de Hidayet Türkoğlu önderliğinde spora başlatarak, kendilerine, ailelerine ve ülkesine yararlı sağlıklı bireyler haline getirmek. Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okullarında amaç dostluğu, disiplini, spor yapmanın zevkini, paylaşmayı ve rekabeti zaman içinde çocuklarımıza öğretmektir. Uzman eğitmen, idareci ve antrenörlerimizle, Basketbol ve yaz spor kampında verilecek sosyal ve sportif eğitimler, çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olmaları için destek olacaktır.

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okullarında çocuklarımızın tüm fiziksel özellikleri akademisyenler ve uzmanlar tarafından test edilecek ve çıkacak sonuçlara göre hem fiziki performanslarını arttırmak, gelişim süreçlerini hızlandırmak amaçlı antrenman programları ve beslenme programları çıkartılacaktır. Bunun sonrasında ise, tecrübeli antrenörlerden oluşan teknik kadromuz ile, basketbol seviyelerini çok üst seviyelere çıkarma imkanı bulacaklardır. Hidayet Türkoğlu basketbol Okulları yine Türkiye'de ilk defa yetenek seçimi ve performans testleri için Sporttech ekibiyle ortak çalışmaktadır. Yapılacak görsel eğitimler ile de basketbol bilgileri en üst seviyeye çıkartılacaktır...Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları'nda diğer bir amaç ise çocuklarımızın sporcu gibi disiplinli bir hayat yaşamaları için onlara verilecek, beslenme, davranış ve genel kültür dersleridir. Bu konularla ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Ankara Basketbol Kulübü tesislerinde gerçekleştireceğimiz HİDAYET TÜRKOĞLU BASKETBOL OKULUMUZ 4 Aralık 2010 tarihinde başlamıştır. Çalışma programımız Ankara Sorumlumuz Ozan BİLGİLİ tarafından hazırlanmış olup, Ozan BİLGİLİ'nin yakın gözetiminde antrenörlük ve pedagojik formasyon eğitimi almış antrenörlerle uygulanmaktadır. Her sporcunun eğitimi yakından takip edilmekte, bu gelişim düzenli aralıklarla kendisine ve ailesine rapor edilmektedir.

Ozan BİLGİLİ – Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları Ankara Sorumlusu Eğitim:·
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Antrenörlük Eğitimi Bölümü·
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü – Antrenman ve Hareket Bilimi Kariyer:·
Efes Pilsen Basketbol Okulları·
Tofaş Basketbol Okulları – Kurucu Ortağı·
Five Star Basketball Camp (USA) - Antrenör·
Atılım Üniversitesi – Spor Koordinatörü·
Üniversite Sporları Federasyonu – Organizasyon Kurulu Üyesi·
Üniversite Sporları Federasyonu – İl Temsilcisi Yrd.·
Çankaya Üniversitesi - Antrenör·
Gazi Üniversitesi – Antrenör·
Mülkiye Spor Kulübü – Antrenör·
Ankaragücü SK – Antrenör·
TED Ankara Kolejliler – Antrenör·
Ankara Basketbol Kulübü – Basketbol Şube Sorumlusu

Hizmetlerimiz:·
Spor Psikoloğu
Videolu Eğitim
Lisanslı sporcu olma imkanı
Erkek ve Kız takımlar
Veliler için Kafeterya
Wireless Internet
Her Oyuncuya 1 Top· 8-10 Oyuncuya 1 Antrenör
Antropometrik ve Motorik Testler
Sürekli Sıcak Su
Yaş Kategorilerine Göre Gruplar:
Sabah Grupları: 09:00 – 10:15 1998 – 2001 Doğumlular
10:15 – 11:30 2002 - 2003 Doğumlular
10:15 – 11:30 2009 - 2010 Doğumlular
11:30 – 12:45 2007 - 2008 Doğumlular
12:45 – 14:00 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
14:00 – 15:15 2007 Doğumlular
15:15 – 16:30 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
16:30 - 17:45 2007 - 2008 - 2009 Doğumlular
5-17 Yaş arası Kız Erkek tüm çocuklara açıktırdevamını oku...
Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulu - Oran

Oran

devamını oku... Adres: Hayri Çeçen Sokak No:4 Çankaya - Ankara

Filenin Sultanları Voleybol Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara

Anadolubeyi Spor Kulübü

Oran

devamını oku... Adres: Aşağı Dikmen Mahallesi 582. Sokak Oran - Ankara

Başkent İz Spor Kulubü

100. Yıl

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mahallesi 1539. Sokak No:12 (Berfo Ana Parkı İçi) 100.Yıl - Ankara

Winner Club

Keçiören

devamını oku... Adres: Gün Sazak Caddesi No: 111/ A-B Keçiören - Ankara

ParSport Club

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Eymir Mahallesi 832. Sokak No:23/6 Gölbaşı-Ankara

Atakule Spor Kulübü Esat

Çankaya

devamını oku... Adres: Tunalı Caddesi No:2 Çankaya - Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-AnkaraSitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları