BASKETBOL OYNAMAK BOY UZATIR MI?

blog yazısı ekle !

BASKETBOL OYNAMAK BOY UZATIR MI?

BASKETBOL OYNAMAK BOY UZATIR MI?

"Basketbol oynamak boy uzatır mı?" sorusu daha önce de birçok kez tartışılan ve karşıt görüşlere yer verilen bir konudur. Basketbolun, kişinin ulaşabileceği maksimum uzunluğa ulaşmasında faydalı olduğu bir gerçek; ancak daha ayrıntılı olarak bakıldığında, merak edilen temel soru, basketbolda kullanılan temel hareketler ile boy uzunluğunun ne gibi bir ilgisi olduğudur.Sitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları

Öncelikle bu oyunu oynayabilmek için gerekli ön şartların ya da fiziksel özelliklerin olup olmadığına kısaca değinilebilir.

Basketbol Oynamak İçin Fiziksel Özellikler Nedir

Oldukça efor ve güç gerektiren bu spor dalında, her şeyden önce amatör olarak yer alabilmek için hiçbir boy, kilo, kas yapısı gibi yüzeysel sınırlandırmanın olmadığının kabul edilmesi gerekir. Hatta öyle ki engellilere yönelik olarak düzenlenebilen, kuralları bu durumlara göre uyarlanmış " tekerlekli sandalye basketbolu" gibi bir sistem dahi vardır. Öyleyse, herhangi bir fiziksel özelliğin genele yayılması ve ön şart haline getirilmesi yerine, öncelikle basketbolu sevmenin en önemli etken olduğu kabul edilebilir.

Basketbol için aranılan fiziksel özellikler konusunda, öncelikle uzun boylu olma gibi bir şart gerektiği gibi yaygın bir düşünce hakimdir. Ancak özellikle erken dönemde basketbola başlayacak olanlar için bu durum bir ön koşul olmadığı gibi, tam tersine oyun içerisinde yer aldıkça zaman içerisinde gelişmesi muhtemel bir durumdur. Herhangi bir basketbol okuluna ya da oldukça yetenekli ve çalışma yeterliliği sağlanmış olması durumunda herhangi profesyonel takıma girerken, boy uzunluğu tek başına olumlu ya da olumsuz bir sebep olarak kabul edilmez. Bugün, çok ünlü NBA takımlarında bile, ligdeki ortalamanın hayli altında bir boya sahip oyuncular çok önemli mevkilerde görev almaya devam ediyorlar.

Basketbol Tekniklerinin Oyuncu Üzerindeki Etkileri

Özellikle kısa boylu ya da kendisini yeterince uzun boylu olarak göremeyen çocuklar, sık sık ailelerine basketbol oynamakla ilgili taleplerini belirtirler. Okulda, sosyal hayatta gördükleri hemen hemen her basketbol oyuncusunun oldukça uzun boylu olması, bunun yanı sıra çeviklik ve hız gibi özellikler, tüm gençlerde bu spora yönelik oluşan ilginin önemli sebeplerinden birisidir. Ancak basketbolda kullanılan teknikler, çalışma koşulları ve tüm ana etkenler, boy uzaması sürecine nasıl bir katkı sağlamaktadır?

Top sürme, zıplama, paslaşma gibi özel manevraların, basketbol oynayanları ne şekilde etkileyebildiği henüz kesin kanıtlara dayandırılamamış ancak üzerinde ciddi araştırmalar yürütülen geniş kapsamlı bir konudur.

HGH olarak bilinen büyüme hormonunun, vücut gelişiminin başlıca sorumlularından birisi olduğu, neredeyse tüm sağlık otoritelerince kabul gören bir gerçekliktir. Düzenli egzersiz, besin desteği ve uyku düzeni ile bu hormonun etkisinin arttığı bilinmektedir. Basketbol çalışmaları ise, kuvvetli sıçramalar, hızlı ya da yavaş koşular, kıvrak hareketler içeren bir spor dalıdır. Tüm bu özel tekniklerin, vücut esnekliğini, dayanıklılığını ve dolayısıyla büyüme hormonu üretimini de arttırdığı düşünülüyor.

Basketbolun temel hareketlerini tek tek ele alarak, birer tez oluşturmak istenirse, muhtemel açıklamalara ulaşmak çok zor olmayacaktır. En temel oyun tekniği top sürmektir. Tüm insanların her işte tek bir ellerini baskın olarak kullanmalarına rağmen, dripling çalışmaları sırasında bu oyun zafiyetinden kurtulabilmek için diğer elle de antrenmanlar yapılır. Elbette basketbolcuların da baskın elleri, daha sıklıkla kullandıkları bir taraf vardır; ancak karşılaşabilecekleri değişik ve zorlu pozisyonlar için zayıf ellerini de top sürme çalışmalarında geliştirmeye çalışırlar. Uzun bir zaman dilimine yayılan bu dengeli geliştirme çabası, elbette kolların kemik yapısını eşit olarak esneten bir süreç olacaktır. Kas yapısının alacağı şekil sayesinde, kemik ucu ve bağ dokusunun fiziksel gelişimi bir yana, sadece sıkılaşma bile, kişiye daha uzun boylu bir görüntü kazandırabilir.

Bir diğer basketbol çalışması, düzenli atış antrenmanlarıdır. Parmak uçlarının, atış pozisyonunda topu kavraması, diğer elin destek olarak kullanılması ve şut için alınacak pozisyona göre omuzların kazanacağı duruş tümüyle bu bölgeyi etkileyen bir idmandır. Özellikle atış yapılırken, topun elden ayrılması sırasında kolların top yörüngesini izlemesi ile, bu mesafede belirgin bir kuvvetlilik ve esneklik gözlemlenecektir.

Ribaund alınması esnasında başvurulan sıçrama hareketi de, bu konuda önemli bir manevra olarak anılabilir. Sıçrama eyleminin, kemik yapısına olan katkısı ve elbette diğer oyuncular arasından ribaund alabilmek için kullanılacak olan diğer tekniklerle birlikte, hareketin bütünü de boy uzamasına olumlu yönde bir katkı sağlayacaktır. Ribaund alımı sırasında, dikkat, hız, güç gibi tüm oyun içi yeteneklerin koordineli şekilde kullanılması ve bir an önce hareketin tamamlanması gerekmektedir. Bu yüzden, sadece antrenmanlarda karşılıklı olarak çalışılması bile oldukça güçlü bir egzersiz yöntemidir.

Diğer temel basketbol manevralarından birisi de, topla ya da topsuz olarak koşmaktır. Birçok spor dalında, koşabilme faktörü dışarıda bırakılarak kazanılacak bir zafer düşünmek mümkün değildir. Hem savunma da hem de saldırıda, hızlı koşabilmek oyun kaderini etkileyen en önemli becerilerden birisidir. Topsuz gerçekleştirilecek hızlı koşular ya da el-ayak koordinasyonunun kullanıldığı toplu koşular sayesinde, özellikle bacaklardaki eklemler, bağ dokular ve kemik yapısı güçlenerek, diğerlerinde olduğu gibi esneklik kazanacaktır. Sarf edilecek olan bu türlü bir efor, yine büyüme hormonu üretimini olumlu yönde etkileyecek bir kas ve kemik çalıştırması olacaktır.

Bir sonraki adımda, artık sıklıkla kullanılmaya başlanacak olan smaç atışları da önemli bir basketbol tekniğidir. Çok ayrıntılı, birçok farklı tekniğin bir araya getirilerek kullanılacak olan smaçlar sırasında iyi bir şekilde sıçramak, mümkün olduğunca yükselerek havada kalmak ve elbette dengeli bir şekilde yere inebilmek başlıca gerekliliklerdir. Hem bacakların hem de kolların oldukça etkin şekilde kullanılması gereken bu türden atışlarda, vücudun hemen hemen tüm bölgeleri oldukça değişik açılardan çalıştırılmaktadır. Bir hedefe doğru düzenli olarak sıçrama çalışması yapmak olarak düşünülebilecek olan bu teknik, daha önce açıklanmış olan nedenlere bağlı olarak, boy uzamasına olumlu yönde etki yapacaktır.

Sadece oyun içinde kullanılan bu manevralar değil, antrenmanlar öncesi başvurulan esneme ve ısınma hareketleri de, vücuttaki kas ve kemik yapılarının çalışması, yararlı hormonların salgılanması için oldukça önemli bir süreci oluşturmaktadır. Nefes kapasitesinin arttırılması, alınan ve hücrelere taşınan oksijen miktarının yükselmesi gibi tüm diğer yan etkenler de bir araya geldiğinde, genetik kodların elverdiği maksimum seviyeye kadar boy uzunluğu gözlemlenebilir olması, basketbol sporu açısından çok şaşılacak bir sonuç değildir.

Filenin Sultanları Voleybol Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Bilkent

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No:3 Sport İnternational Bilkent-Ankara

Ümitköy Basketbol İhtisas Spor Kulübü

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2558. Sokak Mev Koleji No:7 Çayyolu-Ankara

Çaba Akademi

Yenimahalle

Çaba Akademi'de Basketbol, Voleybol ve Cimnastik Spor Okulu ve Takım antrenmanlarımız devam ediyor.

Çaba Akademiye ait Türkiye'nin ve Ankara'nın en büyük ve modern Spor Eğitim Merkezlerinden biri olan tesisimizde uzman eğitmen kadromuz ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Tesisimizde,
- 2 adet olimpik ölçülerde basketbol/volaybol sahası
- 1 adet tam donanımlı Bireysel Basketbol Antrenman Salonu
- 3 sahada toplam 12 basketbol potası
- Tam donanımlı ve ferah bir Cimnastik Salonu
- Atletik performans ve kondisyon merkezi
- 7 adet bağımsız soyunma odası
- Maç analizi ve video izleme odası
- Antrenmanları takip edebileceğiniz keyifli Cafe

ile 2600 m2 kapalı alanda çocuklarımıza nezih ve sıcak bir ortamda spora başlatmak ve spor yaptırmak için bütün imkanları sağladık.

Çaba Akademi tesisimizi ziyaret ederek ücretsiz deneme antrenmanlarımıza katılabilirsiniz.devamını oku...
Adres: Macun Mahallesi 201. Cadde No:3 Yenimahalle-Ankara

Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okulları - Dikmen

Dikmen

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları %50 İNDİRİM Fırsatından Yararlanmak için ankarasporokulları.net aracılığı ile aradığınızı belirtiniz.Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları önce iyi insan sonra iyi sporcu yetiştirmeyi hedeflemektedir.Amacımız ve Hedef Kitlemiz :
5-17 yaş arası spor yapan gençlerin daha bilinçli spor yapmalarını sağlamak ve tüm kulüplere hazır başarılı, disiplinli, bilinçli altyapı sporcuları yetiştirmek.

5-17 yaş arası spor yapmayan gençleri de Hidayet Türkoğlu önderliğinde spora başlatarak, kendilerine, ailelerine ve ülkesine yararlı sağlıklı bireyler haline getirmek. Hidayet Türkoğlu Basketbol ve Spor Okullarında amaç dostluğu, disiplini, spor yapmanın zevkini, paylaşmayı ve rekabeti zaman içinde çocuklarımıza öğretmektir. Uzman eğitmen, idareci ve antrenörlerimizle, Basketbol ve yaz spor kampında verilecek sosyal ve sportif eğitimler, çocuklarımızın daha sağlıklı bireyler olmaları için destek olacaktır.

Hidayet Türkoğlu Basketbol Okullarında çocuklarımızın tüm fiziksel özellikleri akademisyenler ve uzmanlar tarafından test edilecek ve çıkacak sonuçlara göre hem fiziki performanslarını arttırmak, gelişim süreçlerini hızlandırmak amaçlı antrenman programları ve beslenme programları çıkartılacaktır. Bunun sonrasında ise, tecrübeli antrenörlerden oluşan teknik kadromuz ile, basketbol seviyelerini çok üst seviyelere çıkarma imkanı bulacaklardır. Hidayet Türkoğlu basketbol Okulları yine Türkiye'de ilk defa yetenek seçimi ve performans testleri için Sporttech ekibiyle ortak çalışmaktadır. Yapılacak görsel eğitimler ile de basketbol bilgileri en üst seviyeye çıkartılacaktır...Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları'nda diğer bir amaç ise çocuklarımızın sporcu gibi disiplinli bir hayat yaşamaları için onlara verilecek, beslenme, davranış ve genel kültür dersleridir. Bu konularla ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Ankara Basketbol Kulübü tesislerinde gerçekleştireceğimiz HİDAYET TÜRKOĞLU BASKETBOL OKULUMUZ 4 Aralık 2010 tarihinde başlamıştır. Çalışma programımız Ankara Sorumlumuz Ozan BİLGİLİ tarafından hazırlanmış olup, Ozan BİLGİLİ'nin yakın gözetiminde antrenörlük ve pedagojik formasyon eğitimi almış antrenörlerle uygulanmaktadır. Her sporcunun eğitimi yakından takip edilmekte, bu gelişim düzenli aralıklarla kendisine ve ailesine rapor edilmektedir.

Ozan BİLGİLİ – Hidayet Türkoğlu Basketbol Okulları Ankara Sorumlusu Eğitim:·
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Antrenörlük Eğitimi Bölümü·
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü – Antrenman ve Hareket Bilimi Kariyer:·
Efes Pilsen Basketbol Okulları·
Tofaş Basketbol Okulları – Kurucu Ortağı·
Five Star Basketball Camp (USA) - Antrenör·
Atılım Üniversitesi – Spor Koordinatörü·
Üniversite Sporları Federasyonu – Organizasyon Kurulu Üyesi·
Üniversite Sporları Federasyonu – İl Temsilcisi Yrd.·
Çankaya Üniversitesi - Antrenör·
Gazi Üniversitesi – Antrenör·
Mülkiye Spor Kulübü – Antrenör·
Ankaragücü SK – Antrenör·
TED Ankara Kolejliler – Antrenör·
Ankara Basketbol Kulübü – Basketbol Şube Sorumlusu

Hizmetlerimiz:·
Spor Psikoloğu
Videolu Eğitim
Lisanslı sporcu olma imkanı
Erkek ve Kız takımlar
Veliler için Kafeterya
Wireless Internet
Her Oyuncuya 1 Top· 8-10 Oyuncuya 1 Antrenör
Antropometrik ve Motorik Testler
Sürekli Sıcak Su
Yaş Kategorilerine Göre Gruplar:
Sabah Grupları: 09:00 – 10:15 1998 – 2001 Doğumlular
10:15 – 11:30 2002 - 2003 Doğumlular
10:15 – 11:30 2009 - 2010 Doğumlular
11:30 – 12:45 2007 - 2008 Doğumlular
12:45 – 14:00 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
14:00 – 15:15 2007 Doğumlular
15:15 – 16:30 2004 - 2005 - 2006 Doğumlular
16:30 - 17:45 2007 - 2008 - 2009 Doğumlular
5-17 Yaş arası Kız Erkek tüm çocuklara açıktırdevamını oku...
Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-Ankara

İhtisas Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Turgut Özal Mah. 2209. Sok. Aktif Koleji Çakırlar Batıkent-Ankara

Darüşşafaka Basketbol Okulu Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Hoşdere Caddesi No:187 Çankaya Lisesi Çankaya-Ankara

Şekerspor 06 Spor Okulu

Keçiören

Final akademi spor kulübü olarak her yaştan ve seviyeden kişilere spor kültürü aşılamak birinci hedefimizdir. Sporun kişisel gelişime özellikle fiziksel, ruhsal ve zihinsel gelişime faydası aşikardır.

Çocuk ve yetişkin gruplarımıza özel eğitim ve grup eğitimleri uzman antrenörler eşliğinde yüzme , Voleybol ,Kort Tenisi ve Basketbol branşlarında amatör ruhla profesyonel eğitim vermek gayemizdir.

Yüzme branşımız içerisinde bel fıtığı , boyun fıtığı , skolyoz, eklem rahatsızlığı ve kilo problemi olan kişiler için havuz antrenmanlarımız vardır. Yerimiz Keçiören Final koleji kampüsü içerisindedir. Tesis yeni , son derece modern ve temizdir.devamını oku...
Adres: Osmangazi Mah. Aşıkpaşa Cad. Final Okulları Keçiören Kampüsü Keçiören - Ankara

Ankara Spor Akademisi

Çankaya

devamını oku... Adres: Şehit Cengiz Karaca Mah. Kabil Caddesi No: 109 Çankaya - Ankara

Force Crossbox

Bilkent

devamını oku... Adres: Üniversiteler Mah. 1598. Cad. Bilkent Plaza A3 Blok No:5 Ankuva İş Merkezi Yanı Bilkent - Ankara

Gölbaşı İncek Spor Kulübü

İncek

devamını oku... Adres: Turgut Özal Bulvarı No:33-D İncek-Ankara

Base Life Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Angora Caddesi No:209 Beysupark Çayyolu-Ankara

Meteoroloji Spor Kulübü

Keçiören

devamını oku... Adres: Kalaba Mahallesi Halıç Sokak No:1 Keçiören - Ankara

Diba Spor Kulübü

100. Yıl

devamını oku... Adres: Yüzüncü yıl mahallesi 1539. Sokak BERFO Ana Parkı 100.yıl Ankara

Anıttepe Gençlik Spor Kulübü

Anıttepe

devamını oku... Adres: Anıttepe Anadoılu Lisesi Yücetepe Mahallesi 88 Sokak No:7 Anıttepe-Ankara

MBA Meydan Basketbol Akademisi

Çayyolu

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2628. Sokak 75. Yıl Anadolu Lisesi Spor Salonu Çayyolu-Ankara

Basketbol Bireysel Antrenman Merkezi

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Macun Mahallesi 201 Cadde No:3 Yenimahalle-Ankara

Basketbol Bireysel Antrenman Merkezi

Çayyolu

devamını oku... Adres:

Ankara Genç Yıldızlar Spor Kulübü

Altındağ

devamını oku... Adres: Gültepe Mahallesi 734 Cadde No:4/A Altındağ-AnkaraSitemizdeki tüm Basketbol Kurslarına AnkaraSporMerkezleri.com İndirimini Sormayı Unutmayınız !

Ankara Basketbol Kursları FiyatlarıAnkara Basketbol Kursları Fiyatları