VOLEYBOLUN 4 RİSKİ

blog yazısı ekle !

VOLEYBOLUN 4 RİSKİ

Voleybola dışarıdan bakıldığında aslında sporcuya çokda zarar vermeyen bir spor olarak görünür. Bir filenin iki tarafında bulunan gruplar topu birbirlerine atıp dururlar. Koşmak yok, hızlı bir şekilde çarpışmak yok. Buda bu sporun daha az riskli olduğunu gösterir. Ama işte öyle değildir. Voleybolda riskli olan bir spor dalıdır. Voleybolun 4 riski bir sporcuyu nasıl etkilediğini göstermektedir.Atakule Spor Akademisi

Çankaya

Serüvenimiz 2005 yılında Çankaya Spor Kulübü adı altında başlayıp, 2009 yılından itibaren Atakule Basketbol Akademisi olarak devam etmektedir. 6 – 17 yaş aralığında öğrencilerimize basketbol, voleybol, jimnastik ve futbol branşlarında hizmet vermekteyiz. Çocuklara, dostluğu, iyi iletişim kurmayı, takım ruhuyla çalışmayı, paylaşmayı, spor yapmanın disiplinini aşılayarak, hayatlarının her alanında kullanabilecekleri bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçlamaktayız. Atakule Spor Akademisi olarak; küçük yaşlarda disiplinli hareket etmeyi, takım içinde var olmayı tecrübe eden çocukları, ilerde seçecekleri mesleklerde de bir adım önde olma düşüncesiyle yetiştirmekteyiz. Antrenman faaliyetlerimizin dışında öğrencilerimizin ders çalışmaları ve kitap okumaları için zaman ve mekan yaratmaya çalışarak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yönünde teşvik etmekteyiz. Kulüp takımlarımızın düzenli olarak yurt dışına turnuvalara katılmaları, çocuklarımızın hem eğitimsel hem de kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Özel turnuvalarda ve resmi altyapı liglerinde lisanslı oyuncu olarak oynamalarına imkan sağlayarak, 15 kişilik antrenör kadromuzla, çocuklarımızı kendine güvenen, takım ruhuyla hareket edebilen, paylaşmanın gücünü anlayan ve spor disiplini kazanmış bireyler haline gelmeleri için çalışmaktayız.

http://www.atakulesporakademisi.com/
devamını oku...
Adres: Hoşdere Caddesi No:187 Çankaya Lisesi Çankaya-Ankara

Filenin Sultanları Voleybol Okulları

Dikmen

devamını oku... Adres: Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi - (Dikmen polisevi kavşağı Shell benzinlik Arkası.) Selimiye caddesi 23/B Dikmen-Ankara


Voleybol el ve ayakların sürekli olarak kullanıldığı bir spor olduğu için voleybolun riski de işte bu noktalarda ortaya çıkmaktadır. Voleybolda oyuncu sürekli olarak ellerini kullanmaktadır. Elle topa vururken sert vurabilir. Sert vurduğunda veya topa yanlış bir şekilde vurduğunda bilekler zarar görebilir. Bileği çok fazla zarar gören bir oyuncunun da voleybola ara vermesi gerekebilir. Bileklerin yanında dirseklerde zarar görebilir. Ani ve hızlı vuruşlar yapabilmek için bütün kolun kullanılması gerekir. Dirseklerden güç alınarak topa vurulduğu zaman yanlış bir hareket dirseklerinde zarar görmesine neden olabilir. Voleybol oynayanların omuzlarında yaşadıkları ağrılarda oldukça çok gözlenmektedir. Smaç atmak, topu karşılamak için sürekli olarak zıplanması ayak bileklerinin de zarar görmesine neden olur. Ayak bileklerindeki burkulmalar, incinmeler voleybolcuların en çok karşılaştığı sağlık sorunlarındandır. Karşıdan gelen topu karşılamak için öne doğru eğilerek zıplanması sonucunda bel de zarar görebilir. Oyuncuların sürekli olarak zıplanması belde ağrılara ve ciddi bel rahatsızlıklarına yol açabilir.

Voleybol dışardan bakıldığında zararsız görünsede aslında her spor dalı gibi kendine göre farklı farklı riskleri vardır. Voleybol oynarken, voleybol oynanan alanın oyun oynamaya uygun olması gerekir. Sürekli olarak zıplandığı ve düşme riski olduğu için zeminin voleybol oynamaya uygun olması gerekir. Oyun sırasında yaşanabilecek herhangi bir sakatlanma durumunda oyunculara müdahale edecek alanında uzman olan sağlıkçılarında bulunması gerekir. Herhangi bir sakatlık durumunda eğer doğru bir müdahale yapılmazsa, sporcuda istenmeyen kalıcı rahatsızlıklar veya uzun bir süre voleybol oynamamaya neden olabilecek sorunlar ortaya çıkabilir. Voleybol eğitimi almak isteyen bir kişi bu riskleri bilmeli ve eğitim alacağı yeri doğru tespit etmelidir. Ankarada birçok voleybol salonu bulunabilir. Ama her salonda sağlıklı bir şekilde voleybol oynayacak bir alan bulunmayabilir.